Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Sweex 2020. 04. 19. 10:12
Törölt hozzászólás
#68420
Sweex 2020. 04. 19. 10:12
Törölt hozzászólás
#68419
Sweex 2020. 04. 19. 10:12
Törölt hozzászólás
#68418
buyandhold 2020. 04. 19. 10:09
Előzmény: #68405  valoigaz
#68417
elmondom mi lesz: par honap es vege a virus paniknak (a virunak nem, csak a paniknak: lehet jovore tobben halnak meg a virustol, de mar senkit nem fog erdekelni, ahogy a sima influenza sem erdekel senkit), es utana kovetkezik: TATAAAMMMM::: meg nagyobb penznyomtatas, meg alacsonyabb kamat, meg nagyobb ingatlan es reszvenyarak.... a buli meg csak most kezdodik....
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 04. 19. 10:09
Előzmény: #68397  valoigaz
#68416
Nézd, általában senki sem a mélyponton vesz és a csúcson ad el. A DCA miatt már közel sem beszélhetünk négyszereződésről. Az albérletre időközben kifizetettet cirka 20 milliót és a banki finanszírozás nyújtotta tőkeáttét hatását hogyan számolod el?
buyandhold 2020. 04. 19. 10:06
Előzmény: #68410  Batiszkáf
#68415
azt nem ertem, hogy akinek nincs valamire penze, az miert akarja megvenni, ha nem muszaly. Ha meg annyira akarja, hogy 20 evre hitelt vesz fel, akkor minek kerdezi?
kukker 2020. 04. 19. 10:06
Előzmény: #68405  valoigaz
#68414
"Azonban majd látjuk, hogy mi jön ezután"
Mivel már ott tartunk, hogy a teljes zéró értéket vagy mínuszt termelőt értékelte és értékeli fel a FED elképesztő ütemben, úgy teljesen természetes, hogy ebből valószínűleg brutális infláció lesz. 
A normalizálódására esély nem látszik, nem, hogy nincs, hanem nem látszik és nem is lesz.
Nincs ilyen, ez a totális megerőszakolása a rendszernek már.
A probléma meg országon belül fog indulni, mert a zéró érték felfújva többszörösére kiváltja az értékes árának növekedését, egy arrobanas lesz vagyis az feltételezhető akkor majd, amikor elszáll a bizalom, kezdődik azzal mondjuk, hogy ha ott elkezdődnek a tüntetések a bezarasok végett.
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 10:00
Törölt hozzászólás
#68413
CyrusTheGreat 2020. 04. 19. 09:59
Előzmény: #68409  retrész
#68412
"Kb. '19 decemberi piaci átlagárnál vagyok a legtöbb lakásnál (év végén szoktam megnézni az árakat és a bérlőkkel újratárgyalni)."
Ezt nem értem, ezek alapján most az aktuális díjat kéred el, nem a csökkentettet.
qgloaf 2020. 04. 19. 09:58
#68411
Köszönöm szépen a válaszokat! 1-2 évig bérelni fogok, és kiépítek egy rendes tartalékot, legalább 2,5-3 millió forintot.
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 04. 19. 09:56
Előzmény: #68396  buyandhold
#68410
Nem igazán értem mi a problémád az qgloaf hozzászólásával. 
retrész 2020. 04. 19. 09:52
#68409
Helyzetjelentés panelbáróknak egy külvárosi panelkuláktól!
Hét bérlőből három jelezte a víruspara óta, hogy lehet hogy gondja lesz.
1) Az egyik bérlőm akinek jó családi (segítő) háttere van de kicsit ravaszdi, sajnos elég hülye helyzetben találta a válság (feleség friss veszélyeztetett terhes, otthon van táppénzen). Férj elvesztette a melóját, vmit fusizik néha. Rendesek, megbízhatóak, 5 éve semmi gond nem volt velük. Kapott egy három hónapon keresztüli 30%-os lakbérelengedést. E hónapban csak a lakbér 50%-át tudta fizetni, a különbséget felírtam egy sajtpapírra hogy tartozik. Vagy megadja majd, vagy nem.
2) Teljes díjat fizetett e hónapra, de szintén nehéz helyzetben (férj lelépett, 2 gyerek). Nagyon dolgos, de őt is telibe kapta ez a helyzet. Emberségből ajánlottam fel neki 30%-os lakbérelengedést "amíg ez a hülye helyzet tart". Nagyon hálás volt érte. Ez egy nagyon szép és túlárazottan kiadott lakás.
3) a hónap meglepetése, ez a bérlőm is már régóta (5+ éve) bérel tőlem, kétszer is volt már fizetési gondja az évek folyamán (félhavi/egyhavi lakbérrel megcsúszott, következő hónapban megadta. Második alkalommal több részletben adta meg). Ők a leggázabb (anyagilag) bérlőim, de amúgy rendesek. Most a vírus kitörésekor gondolkodtam hogy kitegyem őket, de emberségből mégsem tettem. Előre meg is beszéltük, hogy 50% plusz rezsit fizet minden körülmények között, a többit felírjuk és majd törlesztgeti (tudom, kutya vacsorája, de ennyi belefér nekem). A meglepi az volt, hogy 90%-ot tudott fizetni, és aszondja hogy következő hónapban valószínűleg a 100% is meglesz. Ez aztán a meglepetés. Nekik nem akartam lakbérelengedést játszani, mert amúgy 3-ból hárman dolgoznak, dohányoznak, extra dolgokat vesznek, tehát amúgy békeidőben lehetett volna megtakarításuk, nem úgy mint a 2)-es bérlőmnek, vagy az 1)-esnek sem annyira. Ha nagyon nyögve fizet, lehet hogy itt is belengetek -20%-ot, esetleg ha durvulna a válság, -30%-ot, vagy elküldöm, még meglátom.
4) rendesen fizet, szóba sem került a vírus
5) ez is rendesen fizet, ugyan aggódik, de van melója, viszont spórol ezerrel (az otthonlét miatt tud is)
6) rendesen fizet, aggódik a melója miatt, de minden oké. 3 kereső van itt is (egyik nyugdíjas)
7) betonbiztos jólfizető meló, egyedülálló. Fosik a vírustól, de a pénzzel tuti nem lesz gond.
Nem biztos hogy mindent jól csinálok, de úgy döntöttem hogy ennyi jótékonykodás belefér. Ha jobban elszaródik a helyzet, esetleg átgondolom hogy 3-askát elküldjem (és mást találjak), de a többieknél nincs gond.
Ezek között van 2 / 10-es lakástól a 10/10-esig is, de mind alapvetően proli lakás, ennek megfelelő bérlőkkel.
Gondolom, hogy jobb helyen lévő, magasabb árszínvonalú lakások bérlőinél jobb a fizetési arány.
Áremelést folyamatosan végeztem az elmúlt években, most ezért csökkentek. Kb. '19 decemberi piaci átlagárnál vagyok a legtöbb lakásnál (év végén szoktam megnézni az árakat és a bérlőkkel újratárgyalni).
franc0 2020. 04. 19. 09:49
Előzmény: #68406  Törölt felhasználó
#68408
Ez egy szar tanács.
Emlékszem ugyanezt mondtam egy havernak 2014-ben, ám ő mégis beletolt mindent egy ingatlanba, a hó végén száraz zsemlét evett magában. Igaza volt.
Ez a biztonsági tartalék túl van lihegve. Azért van a család, a személyi költség stb, hogy 3-6 hónapig bárki tudjon élősködni a rendszeren amíg összeszedi magát.
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 09:47
Előzmény: #68402  buyandhold
#68407
Itt megtalálod a választ:
https://ingatlanmuhely.reblog.hu/ha-vege-a-bulinegyednek-akkor-vege-a-bulinak-is
Én meg nézegettem a belvárost mostanában, és korábban is, simán van akkora különbség, amit Tibi ír.
Nekem is leesett az állam, milyen kínálat lett, már majdnem kedvet kaptam én is beköltözni.
De azért csak majdnem.
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 09:45
Előzmény: #68385  qgloaf
#68406
Van 7 M Ft-od. Egy évi tartalékba kellene hagyni alsó hangon 3 M-et . Tehát marad 4 M önerőd.
Sajnos a kérdésed még nagyon-nagyon korai. Ha nem hagysz tartalékot, akkor nagy bajba kerülhetsz a kicentizett hitellel.
Az elképzelésed az indulásra egyébként jó, de ahhoz még legalább további 3M  kellene. Minimum.
valoigaz 2020. 04. 19. 09:43
Előzmény: #68402  buyandhold
#68405

Valamit rosszul értelmezel, mert a legkevésbé sem aggódom értetek.
Azonban majd látjuk, hogy mi jön ezután. A gazdaságtörténelem legnagyobb pénz szórása zajlott az egész világban az elmúlt 2008-as válság óta, ez a kedvező környezet fog meg változni a következő hónapokban, években, így szerintem szükséges lesz felkészülni arra, hogy az eddig kedvező körülmények drasztikusan kedvezőtlenné válnak. Jönni fognak az új adók is, ne legyenek kétségeid efelől.
buyandhold 2020. 04. 19. 09:41
Előzmény: #68399  Törölt felhasználó
#68404
csak azt meg nem hiszem el, hogy 150rol 100ra ment a dij, mert en is adok ki pesten, es direkt megneztem, mifelenk nem csokkent, hanem nottek a berleti dijak:
en pl egy ilyet adok ki:https://ingatlan.com/lista/kiado+lakas+jozsef-attila-lakotelep+55-m2-felett+2-szoba-felett+ar-szerint
havi 110ert adom ki, par honapja meg 120ert is voltak fent hirdetesek, es most a legolcsobb 130...ha itt nem csokkent(hanem NŐTT), nem hiszem, hogy a belvarosban erdemben csokkent volta... max az eddig is tulrazottak csokkentek le...
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 09:30
Törölt hozzászólás
#68403
buyandhold 2020. 04. 19. 09:30
Előzmény: #68381  valoigaz
#68402

1. elozo kormany BEVEZETTE az ingatlanadot. Orban azzal nyert(tobbek kozott) hogy masnap ELTOROLTE
2. Brusszel elleni harc eleme volt anno, hogy Brusszel ingatlanadot akart, Orban viszont NEM
3. Teljes NER, fideszed szomszedok,fideszes  fodraszok , lanya, veje csurig vannak ingatlannal. Szerinted bevezeti nekik az ingatlanadot?
4. Ezzel megint a kisember szivna. Ha olyan lenne az ingatlanado, hogy nem eri meg mar lakast kiadni, akkor en zokszo nelkul eladok mindent, de a mami nem tudja eladni a lakasat, hanem fizet
5. Az ingatlanado at lenne haritva  a berlokre, mint az AFA, a banki adok, stb.
6. En MINDEHOL most is fizetek ingatlanadot: PEST, BALATON, VESZPREM, stb... megint a csoro falvakat szivatnak ezzel...mondjuk hogy brosodban a volt kozmunkastol hogy hajtjak be, az kulon sztori lenne.
7. Ez a tema minden honapban ujra feljon...orulok, hogy ennyire aggodsz az ingatlabefektetok miatt, jo tudni, hogy gondolsz rank...
Törölt felhasználó 2020. 04. 19. 09:29
Előzmény: #68397  valoigaz
#68401
Még most is vehetsz fel fix 4%-ra elég hosszú távra, vagyis vagy magad sem tudod miről beszélsz, vagy teljesen fogalmatlan van, és csak a devizahitel megégésre meg a bölcs öregek tanácsaira tudsz hallgatni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek