Topiknyitó: FeherTibi 2023. 07. 27. 09:33

Külföldi tapasztalatok  

Sziasztok
Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy aki szivesen mesélne külföldi élettapasztalatairól, az itt (is) meg tudja tenni. Több topicban is az ilyen téren tapasztaltabbak megosztották tapasztalataikat, de talán jobb lenne itt egybe gyüjteni ezeket, mert ekkor a topicok homogénebbek maradnak.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
N0MAD 2024. 01. 27. 16:08
Előzmény: #738  Nudli
#740
Kicsit bőbeszédű ovis visszavágás, nemisén hanem te hehe. 
Eddig nem süllyednék, bocs. 
Nudli
Nudli 2024. 01. 27. 15:46
#739
Atolvastam hozzaszolasokat akik valoban kint elnek, valamint az ismerettsegi korom koreben latottak kb egyfirmak a kovetkeztetesek a kulfoldi eletrol. 
1. Piackepes tudas es nyelvek az alap. 
2. Azok akik Mo. On is jol megelnenek azokat kulfoldon jobban megfizetik. Egy kenyelmes jo eletet elhetnek. Vagyonfelhalmozas nem lesz. 
3. Az elso generacios kivandorlo (foleg euban)az  auslander ennek hatranyaival. Ismerosok is mondtak ezt azt montak akik kint maradtak - 10bol 2- csak a gyerekek miatt maradnak. Nekik mar jo lesz. 
4. Mindennek ara van, nyersz es vesztesz is.
Sok sikert mindenkinek. Ha fiatalabb lennék mennek. Jo ha az ember megmeri a tudasat. 
Ha kimesz nem jon be hazajossz. Ha kimennel de nem teszed egesz eletedben banni fogod. Mert azokat banjuk amit nem tettunk meg. 
Nudli
Nudli 2024. 01. 27. 15:16
Előzmény: #736  N0MAD
#738
Szanalmas kis eger mentalitas. Az irigyseg az lehet jo es rossz. Valaki belebetegszik van akit motival, hogy jobb legyen. De hat ott a hatar a kepessegek. Nezd meg akik itt írnak milyenek, vilagosan tisztan gondolkodnak. Megalapozott onbizalmuk van. Ezt hasonlitsd magadhoz. :)  kerdezd meg milyen illatot hasznalnak. Lasd old spuce relam. "Nezz ram most magadra.." :) 
Murdoch 2024. 01. 27. 07:34
Előzmény: #730  Freszelés
#737
Nekünk egyelőre nagyon bejött, egyelőre nem is tervezünk hazamenni. Családhoz rendszeresen megyünk, vagy ők jönnek, nincs gond. Az otthon meg ott van, ahol az ember jól érzi magát. Persze beilleszkedni nem könnyű, a nyelvi nehézségeket is le kell dolgozni, meglátjuk. Egy ingatlant jó lenne behúzni, de itt az nagyon kemény. 
N0MAD 2024. 01. 27. 07:03
Előzmény: #735  Nudli
#736
Akkora önellentmondásokat puffogtatsz hogy az már szánalmas. 
Hát bele nem kezdek felhívni rá a figyelmet, se az állandó nagyzolásra, nagyon proli. 
Tényleg utaztál már? Wow. 
Nudli
Nudli 2024. 01. 27. 03:50
#735
Voltam par helyen a vilagban de nem eltem ezekben. Szerintem turistanak jo lenni. Ugy kell elni mint a turistak. Erdeklodsz nem politizalsz, nem kell munkaugyekkel fonokokkel figlalkozni. Elsosorban a szepet latod de szemlelodo vagy. 
Minden orszagnak van dinamikaja, szaga, izei, gesztusai. En szeretem a magyar embereket, dinamikat izeket szagokat hianyoznanak az itteni kajak az orgona a gyongyvirag az ibolya illata. Az emberek tulpolitizaltak ratelepszik az eletukre, errol ok tehetnek. 80/20 szabaly. Az emberek 80%a normalis szep ember a 20% a kukac az almaban. De ez mindenhol igy van. Itt vannak szulim rokonaim. Oseim sirja. Itt ismerem a viszonylatokat. Nekem thaifold ahol otthon erzem magam. Optimalisan Kb 3 fele osztanam az evet es ugy elnek. Azsia Magyaro. Es a folkozi tenger
Nudli
Nudli 2024. 01. 27. 03:35
Előzmény: #729  Freszelés
#734
." A két világból a számomra legjobb dolgokat tudnám ötvözni" 
Ezt irtad azert kerdeztem. 
Nudli
Nudli 2024. 01. 27. 03:30
Előzmény: #731  N0MAD
#733
Latom nem nagyon megy a szovegertes. Legalabb ertelmezned a topik cimet es az evekig kint elok velemenyet. 
sityaki 2024. 01. 26. 22:30
Előzmény: #725  Freszelés
#732
Nagyon értem ezt. (15 éve Luxemburgban élek, és elég sokat járok Magyrországra. Valamikor nem zártam ki, hogy "hazaköltözöm", de már...)
N0MAD 2024. 01. 26. 16:03
Előzmény: #726  Nudli
#731
Érdekes, csak svájcról tudod mi a rossz,
Magyarországról el s tudod képzelni mi lehet. 
Hiteles vagy mint az egyszeri svájcifrankos. 
Freszelés 2024. 01. 26. 16:00
Előzmény: #727  N0MAD
#730
Talán. Talán európai, de... ezen töprengenem kell.
Freszelés 2024. 01. 26. 15:59
Előzmény: #726  Nudli
#729
Svájc: udvariasak, jól neveltek, nyugodtak: mindenki keres kb annyit, hogy kényelmes, szép élete legyen. A managerek ismerik az "elég" és "köszönöm" szavakat, nem akart egyik manager se már legrövidebbtávon kifacsarni.
Magyaro.: itt vannak a szüleim, a testvérem és pár barát. Itt van egy kifizetett szép lakásom.
Az, hogy ott külföldi vagyok hát istenem. Mint írtam Magyarországon se érzem már igazán itthon magam.
Sok-sok éve egyik este visszaértem Münchenből Zürichbe az Oktoberfestről és épp zötykölődtem a villamoson a lakás felé és írtam valakinek hogy "épp hazamegyek". Itt megálltam és gondolkodtam, hogy hol is van nekem a haza. Azóta sem tudom. De ez a pillanat beégett.
Sok adót fizetek, betartom a játékszabályokat cserébe Magyarország nem ad értelmezhető oktatást, egészségügyet, jövőképet. És nem az a baj, hogy lejjebb van minőségben (hát ilyen a történelem, rajtunk kétszer átment a világháború, volt pár évtized kommenizmus). Ami miatt mérhetetlenül csalódott vagyok és haragszok, hogy még az irány is rossz. Van is kicsi bűntudatom, hogy a rövidtávú önzőségem miatt a gyerekem hátrányból indul majd. Mindjárt rá is írok a manageremre, hogy egyefene, küldje a szerződést, köv hó elsején kezdek belsősként... :D :D
N0MAD 2024. 01. 26. 15:58
Előzmény: #727  N0MAD
#728
De egyik sem az otthon. 
Nm bántásként, csak érdeklődve. 
(Véletlen elküldtem az első felét)
N0MAD 2024. 01. 26. 15:57
Előzmény: #725  Freszelés
#727
Nem lehet hogy egyszerűen európai vagy?
Amiatt se szokás paaszkodni, hogy hontalan lettem mert nógrádban nőttem fel aztán somogyban éltem de
E
Nudli
Nudli 2024. 01. 26. 15:16
Előzmény: #725  Freszelés
#726
Mi volna a 2 vilagbol a legjobb dolog?
Akik svajcbol visszajottek azok altalaban ket dolgot emlegettek. Egyreszt mindig kulfoldi maradsz a helyieknek masreszt jolet rend tisztasag de unalmas korhazi steril hangulat. 
Freszelés 2024. 01. 26. 14:17
#725
+"hogy éreztem magam":
Nem fogom otthon érezni magam már sehol. A barátaim egy része ott van (vittem/csábítottam oda embereket), másik része itt. Az eü/oktatás/nyugodság az hiányzik, de a nyelvüket olyan szinten sose fogom beszélni ahogy egy ott született. Magyarországon a közszolgáltatások, az aggresszió/frusztráció/lehúzás meg taszít, itt nem érzem komfortosan magam mióta megtapasztaltam hogy mennyire lehet más is. Ott a boltos is mosolyog, köszön, türelmes.
Svájcban túrázni, kirándulni szerettem, minden város tiptop állapotban van, nem omladozik semmi. Ha megközelítek egy zebrát már messziről lassítanak (és nem a sarkam mögött gurul el, mint az átlag magyar paraszt).
Több volt nekem mint egy kaland, egy részem ott maradt. Egy másik részem meg itt. Teljesen sehol sem leszek már otthon. A turbómagyarok kapcsoljanak most el: úgy érzem, hogy kicsit hazátlan lettem.
Amiatt szeretnék nyerni a lottón (bár nem lottózok), hogy lehessen egy lakásom ott is és ne kelljen dolgoznom soha többet. Eltöltök ott 1 hónapot a családommal, aztán eltöltök mondjuk 1 hetet Magyarországon a többi rokonommal, szüleimmel, barátaimmal. Semmi egzotikus út, semmi kacsalábon forgó palota. Egy ilyen életre vágynék. A két világból a számomra legjobb dolgokat tudnám ötvözni. :)
Freszelés 2024. 01. 26. 13:55
#724
EURHUF_goes_to_haven
Miért mentem: hogy kipróbáljam magam, független voltam, fiatal voltam, untam hogy idióták a főnökeim (kis magyar cég, nagyobb magyar cég, multi leányvállalat, minden volt), hogy 1000 euró nettóért dolgoztam havonta Büdipesten pár éves IT tapasztalattal (fejlesztőként), magyar + 2 idegennyelvtudással (2014), lepattant panyelban éltem.
Terület: IT, fejlesztés @ Zürich
Ügyintézés: triviális, Gemeinde/Ausländerausweis, bankszámla, egészségbiztosító, új telefonszám elintézése 3 óra volt. Semmi más feladat nincs.
Befogadás: tanulj első naptól németül (vagy a francia régióban franciául gondolom), azt értékelik. Ne légy aggresszív, légy udvarias, kell mindig az 5 perc rizsa/offtopic minden beszélgetés elején, stb. Nem lesznek helyi barátaid, a többi migránssal fogsz haverkodni. A melóban értékelik azt, aki dolgozik. Előrelépni nem fogsz, mert jellemzően a helyiekből csinálnak managert. Nyilván a nyelvtudásuk megvan hozzá és az fontosabb mint a szakmai hardskillek.
Miért vagyok MO-n újra? Amit az előző kommentben írtam: itt belefér az hogy nem dolgozok pár évig, Ráadásul megtaláltak egy elég jó full remote melóval is nagyon hamar, szóval a magyarországi láblógatás (amit úgy 6 hónapra terveztem) elmaradt. A feleségem tanár és neki szakmai munkát végezni esélye se lett volna ott (pedig ráfeküdt a németre keményen). Ha csak nem nyelvtehetség valaki, akkor nem reális cél a C2+ német tudást felszedni (ami kell ahhoz hogy mondjuk gimibe mehessen tanítani). Innentől 1 keresős modell lett volna mondjuk egy 3-4 fős családra. Ami egy extráktól mentes kényelmes életre elég. De ehhez 65 éves koromig ott folyamatosan dolgoznom kellett volna. MO-n meg nem.. (lakás van, egészségbiztosítás 9000 forint per hó).
Szeretettel vár az a cég is aminek épp bedolgozom, a korábbi is és igazából mivel okos/ügyes/tapasztalt/emberileg nagyon kellemes/stb vagyok, kb akkor találok fejlesztői pozit, amikor akarok. Abban az országban ahol akarok. Szóval az, hogy most épp hol vagyunk az elég hamar változhat (ha épp tele lesz a hócipőm vagy ilyesmi).
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 26. 13:39
Előzmény: #722  Freszelés
#723
Helo kicsit leíod a te történeted ? :) Kíváncsivá tettél :)
Freszelés 2024. 01. 18. 07:41
Előzmény: #703  unidentified user
#722
Itt van kifizetett lakas, haz, ami ad egy biztonsagot. Itt siman ellebecol az ember egy jo fizu utan par evig ugy hogy nem dolgozik (a kifizetett ingatlan...).
A gyerekemnek jobb lenne, de lehet annyira vagyok onzo, hogy par eves tavon a nekem kenyelmesebbet valasszam. Vannak kisgyerekeknel nagyszulok is, ha csak nem a Burgenlandban vagy, akkor ok nem lesznek reszei a gyerekek eletenek. A nagyszulotol elveszed az unokajat, a gyerektol a nagyszuleit. Kb ezek...
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 01. 18. 06:55
Előzmény: #719  Fsociety
#721
En 11 eve dolgoztam kint 2 honapot aztan hazajottem. Azota nem jartam arra.

Topik gazda

FeherTibi
3 4 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek