Topiknyitó: saru 2007. 01. 22. 09:36

Egészségügyi reform  

Korábban Horn Gy.-nak az volt a véleménye, hogy a "reformok" megvalósíthatóak, ha a kórháztörvényt sikerül tető alá hozni, ezen fog eldőlni a kérdés !
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 13:07
Előzmény: #376  tokos.
#380
Ez így van!

Saját példánkon tapasztalva.
Az ember lánya (kedvesem) próbál segíteni, meghallgatja a panaszait, van hozzá 2 jó szava, és a nénike vesz neki egy bonbont (ebben semmi rosszat nem látok) viszont kedvességként. Aztán a következő nénike nem tudja mit adjon inkább odaadja az az 1-2eFt-ot hogy vegyen magának valamit kedves.

Aztán a 2 hete ott fekvő néni mielőtt elmegy ad 5eFt-ot annak a kisdoktornőnek aki olyan sokat törődött vele. Volt hogy egyidejűleg kérte írja le a nevét hogy otthon el tudja mondani ki volt az a rendes kisdoktornő, stb.

Ezek szerintem emberi dolgok, nem ezekből az 1-2 eFt-okból lesz az orvos milliomos, de mint ahogy az unkokának is inkább beteszik a szülinapra-karácsonyfa alá a pénzt ahelyett hogy vennének valamit, itt is ezt teszik, mert ehhez vannak hozzászokva.

Valahol minden orvos kap valamit, persze ilyen párezrekben kell gondolkodni.

Amíg a megélhetéshez kellenek ezek a pénzek addíg nem elvárható ezek visszautasítása.
Ráadásul nem csak az orvosok ezen generációjának kell erről leszoknia (kihalnia) hanem a betegeknek is (mindig nagymamám jut ilyenkor eszembe amikor egyszer nem akartam elfogadni tőle pénzt valamiért, hát szinte közelharcban de bedugta a zsebembe... ugyanezt az orvossal is lerendezte volna.)
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 13:01
Előzmény: #377  Törölt felhasználó
#379
tegnap hallgattam Vityát a tv-ben. aki szerint pénzt kellene tenni az egészségügybe. (egy nagy-nagy reformkalapból).

az oktatásba is. a sportba is (ezt nem tegnap mondta).

indokolás: a GDP-hez mért aránya ezeknek az "szektoronak" kisebb, mint máshol.

nincs ezzel nemek bajom. csak szvsz meg kellene mutatni, hogy melyek a nyertes szektorok?

kik itt a nyertesek?

a tűzoltók nem. a tanárok nem. orvosok nem. gazdák nem.

ennyit szvsz nem tudnak a komcsik ellopni. csak úgy, ha nagyon sokan vannak. sőt, ők vannak többségben.

szóval, a valós számok halmazán nem lehet szűznek lenni és kurvának egyszerre

pampa 2007. 02. 28. 12:55
Előzmény: #376  tokos.
#378
A kezdő röntgen orvos kitől kap hálapénzt?
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 12:55
Előzmény: #372  pampa
#377
gibi,

nem hagy nyugodni egy a hivatástudat.

az orvosok a hivatástudatuk miatt akár kevesebbért is dolgoznának ahhoz képest, mintha nem lenne nekik?

vagy

mivel az orvosi munkához kell a hivatástudat, ezért azt külön meg kell fizetni? lásd Virág az anyagias center a Börtönválogatottban:

Sprint: 50 Ft
ugyanez labdával: 65Ft
bedobás: 30Ft
csel: 25Ft

És a szív, meg a lelkesedés?

Ja

Szív: 80Ft
Lelkesedés: 75Ft
tokos. 2007. 02. 28. 12:54
Előzmény: #371  Törölt felhasználó
#376
Azt hiszem, a rendszer nem úgy műkszik, mint a szüzesség.

A kezdő orvosok között kevés kap mellékest. Ekkor a hivatástudat a fontos. Aztán, ahogy beérik, és aki beérik, már a paraszolvencia.

Ez nyilván nem egyszeri alkalmat jelent, folyamatos az átmenet.
pampa 2007. 02. 28. 12:54
Előzmény: #374  Törölt felhasználó
#375
Biztosan így van ahogy írod.
Megkérdezném: Láttál te már szegény családot közelről?Mondjuk a konyhájukból.
Ők nem beszélgetni járnak a rendelőbe.
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 12:50
Előzmény: #373  Törölt felhasználó
#374
pampa,

de lehetséges. nem volt 300 Ft-juk és meg is haltak azóta

ez a valószínű és nem az, hogy eddig dumcsizni jártak az orvoshoz, mint én a lelkisegély topicba.
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 12:49
Előzmény: #371  Törölt felhasználó
#373
a pontosság kedvéért: a szűz, de már kurva kifejezésnek nincs semmi személyes éle, csak egyszer UP írt egy cikket egy esetről, ahol a szűzlány hirdetést adott fel, amelyben árulta a szüzességét

pampa 2007. 02. 28. 12:48
Előzmény: #371  Törölt felhasználó
#372
Olvastam a hírekben,hogy beváltotta a hozzá fűzött reményeket a vizit díj.
Már most 10%-al kevesebben mentek a háziorvoshoz.
Felteszem a kérdést: Esetleg az nem lehetséges,hogy ennyien nem tudták kifizetni?
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 12:42
Előzmény: #369  Törölt felhasználó
#371

nagyon érdekes felvetés: a rendszert az elhivatottság és/vagy/ a paraszolvencia tartja össze.

és vagy vagy tartja össze?

kinél ez, kinél az működik?

a paraszolvenciánál egyrészt kevesebb gusztustalan dolog van a világon, másrészt nekem messziről úgy tűnik, hogy az orvostársadalom erősebb érdekérvényesítő képességgel rendelkező része nem akarja a változást. mert ez neki ez jó. ahogy a patikusok sem minket féltenek

a fiatal orvosok akarják a változást (remélem nemcsak azért, mert ők időleges vesztesei a rendszernek. bocs, gibi)

tragikomikus a helyzet, ugyanakkor érthető is.

szóval, nekem ott motoszkál az elhivatottság és a paraszolvencia. nem fér a fejembe így együtt.

szűz, de már kurva?



tokos. 2007. 02. 28. 12:38
Előzmény: #367  Törölt felhasználó
#370
OK. Lehet, hogy egyszer sort kerítünk rá.

A munka mennyiségét én is így gondoltam. van, hogy szerencséd van, van, hogy szívsz. Annyit tennék hozzá, hogy talán itt is javítana a helyzeten, ha külön díjaznák, mikor az ügyelet alatt extrán dolgozol.
Valahogy úgy gondoltam, hogy egy alappénz az ügyeletért, meg a munka arányában valami extra jövedelem.

Így, ha szerencséd volt, alszol, ha nem volt szerencséd, akkor kapsz egy kis anyagi kárpótlást.

A hivatástudat tekintetében teljesen egyetértek veled.
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 12:29
Előzmény: #368  Törölt felhasználó
#369
Ritkán szólok forumokban hozzá, de most sajnos elég komolyan érintett vagyok. Úgy érzem, hogy itt nem a pénzen múlik a dolog, bár az orvosok is ezen vannak megsértődve. A baj, hogy eddig is többségben voltak azok akik inkább fizettek, minthogy rosszúl bánjanak vele. Viszont én úgy gondolom, hogy egy olyan munka területén ahol az emberek a leg kiszolgáltatottabbak és elhívatásról beszélünk, nem szabadna a sértődést a betegeken leverni. Bizonyos kórházakban úgy beszélnek a rákos betegekkel, hogy ha nem azok lennének és nem félnének attól, hogy ha beszólnak rosszabbúl járnak, bizony régen szájba vágták volna az orvosokat. Nem csak flegmán, hanem trágárul beszélnek olyan emberekkel akiknek sajnos nem túl sok kilátásuk van és bizony egy-egy jó szó is segítene a gyógyulásban. A haldoklót beteszik a kezeltek közé, akiknek végig kell nézniük, hogy mi vár rájuk. Az orvos válasza, hogy pénzhiány miatt. Szerintem ez érzelem hiány. Ha az ember bemegy egy gyógyszertárba, a gyógyszerész segítség helyett, célzásokat tesz hogy nekem azért rossz, mert az állam bántja Őket, esetleg az orrod alá tesz egy nyilatkozatot, hogy írd már alá. Az emberek agyában van a baj és ameddig nem változik sajnos a reformok nem segíthetnek túl sokat. Ettől függetlenül örülök a reformoknak, csak nem tudom melyik generáció fogja élvezni.
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 12:04
Előzmény: #367  Törölt felhasználó
#368
a címem: gibi_@freemail.hu
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 12:00
Előzmény: #365  tokos.
#367
Kedves tokos.,

Szeretettel várlak:), A munkaidőhöz még annyi kiegészítést tennék, hogy a munka mennyisége valóban rapszodikus, és bizony az is előfordul, hogy átalszom az éjszakát. Csak más úgy aludni, hogy bármelyik pillanatban felkelthetnek, mint a Te példád esetén is látható volt. Szóval gyere, szerettel várlak, lásd a saját szemeddel is.

Az ösztönzéshez. Én valóban "summa cum laude" végeztem, de ezzel nem vagyok egyedül. Tudod, amíg orvossá válik az ember, az egy hosszú folyamat, és csak a diploma átvételével kezdődik. Ne tarts demagógnak, de ez valöban hivatás, jöl csak hivatástudattal végezhető. De a legszebb szakma, állítom Neked most is. Szöval a legnagyobb ösztönzés a beteg emberre gyakorolt pszichés és fizikális hatás érzékelése, hogy tudtál segíteni. Azt hiszem igazad van, fizetésemeléssel a paraszolvencia önmagában nem oldhatö meg, anélkül azonban, szerintem reménytelen. Szerény véleményem szerint ma az egészségügyet két tényező nagyon törékeny egyensúlya tarja össze: ezek a hivatéstudat és a paraszolvencia. Bármelyiket is komoly sérelem éri, a rendszer meginog, és beláthatatlanok a következményei, szerintem. Ezért is végtelen intelligencia és türelem szükséges, az egyébként szerintem is alig halogatható változtatások végrehjtáséhoz. Azonban nagyon nehéz így kommunikálni. Ha gondolod, írj egy e-mailt, és személyesen is beszélgethetünk, ha tényleg érdekel a bővebb véleményem. Üdv
tokos. 2007. 02. 28. 11:54
Előzmény: #364  Törölt felhasználó
#366
"Mondjuk én nettó összegeket írtam :), "

Akkor valami hasonlót gondoltunk.

A parávall kapcsolatban úgy látom, nem jutunk dűlőre. Még fiatalka vagy, nem ismered az embereket :-).
tokos. 2007. 02. 28. 11:44
Előzmény: #362  Törölt felhasználó
#365
Kedves gibi,

Nem emlékszem, hogy egyszer is konkrétumot mondtam volna rólad. Nem ismerlek, így pofátlanság lenne, ha bármilyen ítéletet hoznék a munkáddal kapcsolatban.
Mint írtam, az orvosok sem egyformák. Van ilyen is, olyan is. Van, aki piros diplomával végez, van aki meg éppen átbukdácsol. Vannak ott is munkamániások, meg vannak lébecolók.
A gond az, hogy ha alapból nézzük a jövedelmeket, az nem tükrözi a munka minőségét, mennyiségét. Ilyen volt a cucilizmus is, egyik hajtott, másik lébecolt, és mindegyik ugyanazt a pénzt kapta. Ez nem működik.

A teljesítményt el kell ismerni, anélkül nem megy. Jó lenne, ha mint orvos, aki belülről látja, meg tudnád mondani, hogy miképp lehet a teljesíményt ösztönözni. Nem a magánrendelésekre gondolok, mert ott ez nyilván megvan, úgy általában egy kórházi orvosnál.

Arról semmiképpen sem akarok vitatkozni, hogy mennyit dolgozol. Fogalmam sincs, nem rám tartozik. És szerintem egyszer sem kételkedtem benne, hogy sokat.

Azért a nővéreket egyszer lehet, hogy elmegyek megnézni :-).
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 11:43
Előzmény: #363  tokos.
#364
Mondjuk én nettó összegeket írtam :), mint ahogy a 80-100 is nettó összeg jelenleg. Azért több éves munkaviszonnyal ma is hazavisznek onnak 130-180 pénzeket (szerintem).

A német orvos nem azért nem fogad el pénzt mert nem pénzéhes, hanem mert van megélhetése, és többet veszíthet ha elfogadja (illetve jó részének meg sem fordul a fejében hogy elfogadja az ottani morál miatt).

Egyik sem arra mutat hogy a sok pénz mellé több kéne.

Az a 50-60 éves főorvos a maga szemszögéből teljesen jogosan fogja az asztalát (borítékját), hiszen fiatal orvosként ugyanúgy végigszopta (kampózással, főorvos segédjeként napi 12-14 órában 0 parával éhbérért) a sort ahogy most a fiatalok, és most ő lenne a soros aki a rendszer előnyeit élvezhetné... csak hát jön a rendszerváltás...

Apropó:
Az orvostársadalom számára most jön el az a pillanat ami más szakmában már régen bekövetkezett. Azaz az állásbizonytalanság.
Most van az első olyan nagyobb átszervezés a kórházak bezárása ágyszámleépítések kapcsán ami során sokan elveszítik állásukat, és vagy helyváltoztatással tesznek azért hogy legyen állásuk mondjuk vidéken, vagy bizony munkanélküliség réme fenyeget...
tokos. 2007. 02. 28. 11:30
Előzmény: #360  Törölt felhasználó
#363
Én egyébként úgy állítanám be, hogy 300-al indul, szakvizsgával 500, aztán beosztástól, tapasztalattól, teljesítménytől függően akár 1 milla is lehetne. Esetleg több is.

Ez egyébként nem sok pénz, ha azt nézed, mennyi marad belőle...

Nem gondolom, hogy feltétlenül elment, aki pénzéhes volt, nem mindneki beszélt közülük nyelvet (főképp régebben), ráadásul egy jólmenő orvos akár többet is kereshet itt a befutott praxisában, mintha kimenne ismeretlennek.
Törölt felhasználó 2007. 02. 28. 11:28
Előzmény: #349  tokos.
#362
Kedves tokos.,

Nem könnyű Veled vitázni, mert a hozzászölásod nem mentes az előítéletektől. De lenne egy javaslatom: gyere be velem egyszer egy nap reggel, és töltsd el a napot másnap délutánig. Semmi mást nem kell tenned, csak mellettem lenni, és figyeni. Én intenzív osztályon dolgozom. Ha szerencséd van, még néhány nővérnek is bemutatlak.. :)

Szóval az a legnagyobb probléma, hogy nagyon kevés a közismert információ, és nagyon sok az okos ember. Volt egy kollégám, ő azt kérdezte egyszer:
- Tudod, miért nem lehet hazánkban az utcán gyereket csinálni?
-???
- Hát mert mindenkinek van egy jó ötlete, és el is mondja, hogyan is kellene csinálni...

Üdv
tokos. 2007. 02. 28. 11:25
#361
A paráról mindig eszembe jut.

A kisváros jólmenő szülészénél megszületik a kisváros jólmenő vállalkozójának gyereke. Nagy a boldogság, sima szülés, szép a gyerek, megy a vállalkozó kefejezni a háláját egy hatalmas ajándékkosárral.

A szülész les ki az agyán, hogy mi van, és bizonytalanul megszólal:

Elnézést xy úr, nálam egy szülés 30 eFt.

A vállalkozó bepöccen, kivesz egy borítékot a kosárból leszámol belőle 30 rugót, aztán a maradék 70-nel meg a kosárral köszönés nélkül el...

A számok lehet, hogy nem pontosak, de nagyságrendileg stimmelnek - hozzátartozik, nem a napokban történt a dolog.

Topik gazda

saru
3 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek