A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Valóban kell(ene) lennie belső értéknek, de... ez korlátozott számban elérhető, ellenben a deviza "korlátozott" számban elérhető! Aranynak sincs belső értéke.. sztem ez kamu.. mint az is, hogy csájna betiltotta a kereskedelmet bitcoinnal.. félnek tőle, az az igazság
"Ez egy lufi. Belső értéke kellene, hogy legyen. Nagyon meg kell erőltetni a képzeletedet ahhoz, hogy arra következtethess, hogy ez így van. Nekem nem sikerült. Talán valaki másnak igen" - fejtette ki Alan Greenspan, a Fed korábbi elnöke a Bloombergnek adott interjúban.
"Egyszerűen nem értem, honnan ered a Bitcoin ereje. Nincs semmilyen fundamentális alapja annak, hogy bárki visszaváltja bármi olyanra (pénzre - szerk), amit mindenki elfogad. Ez szintén belső értéket adhatna a pénznemnek, vagy ilyen a kibocsátóba vetett bizalom, legyen az egy magánszemély vagy egy kormányzat" - véli Greenspan.
Hirtelen esett is 30%-ot az árfolyam ma reggel.
Üdv:
Üdv
Azt, hogy nem is részvényszerű, hanem pénz, vagy pénzszerű, de akkor mondok egy példát:
Van egy létező vállalkozás. Vesz számítógépeket, fizeti az áramot és ezért valódi fizikai erőforrásokkal (befektetett pénzzel, paripával) virtuális bitaranyat bányászik.
Ezek után - a meghatározott algoritmus szerint - digitális bitcoin értékpapírt bocsát ki, mellyel a tőzsdén kereskedhetnek és x, mondjuk dollárt ér.
Hát tipikus"pénz jellege "van" a dolognak és nem részvény jellege. ;)
Pénzt így nem "nyomtathatsz" (sőt, semmilyen formában nem állíthatsz elő), ellenben egy hagyományos "bányászati részvényhez" nagyon hasonlatos a dolog.
(Csak itt mindent matematikai algoritmusok határoznak meg a digitális térben... igaz, valódi fizikai erőforrások felhasználásával.)
Látod ez az, hogy te sem tudod, hogy mit válaszolj rá, nem
találod a szavakat, de vitatkozol.
A bitcoin bizony "csak" "pénzszerű", amennyiben a pénz alatt az állami pénzt értjük és nem egyszerűen a bizalmi alapon működő fizetőeszközt. (Ami ellen meg itt egyesek tiltakoznak... mármint, hogy a pénz alapjai erről szólnak.)
A bitcoin legkevésbé sem klasszikus állami pénzszerű képződmény.
A bitcoint nem egy olyan papír/digitáis forma, melyet a jegybank zúzza, termeli, inflálja. Sőt a kibocsátása sem államilag változtatható körülmények között, hanem megváltoztathatatlan matematikai algoritmusok alapján.
A bitcoinban a pénz tulajdonképpen egy klasszikus eleme maradt meg, ami nem csak a pénzre, hanem bármire jellemző lehet: azaz bizalmi alapon elfogadható képződmény. (Sőt még abból is csak a számlapénzre hasonlít.)
Tehát mégegyszer a bitcoin jellemzői:
- kibocsátás jellege véges, természeti erőforrások modellje szerint működik (nincs köze az állami pénzhez)
- kibocsátása és viselkedése: részvényszerűen működik, de algoritmusok által kötött, és nem egy, hanem több "cég" bocsátja (befektetése után) rendelkezésre - bár leginkább fél-virtuális bányászatnak nevezném - (és nem szabályozhatja az állam, mint a pénzt)
- felelősségvállalás: a birtokloi, forgalmazói stb. vállalják a felelősségét (az állam nem inflálhatja, megint semmi köze hozzá)
- elfogadása bizalomalapú: (ebben valóban hasonlít a pénzre, node bármi, amit cserealapnak tekinthatünk, az így működik)
- felügyelete: nyilvános (megint nincs köze az állami kényhez-kedvhez)
Tehát miben is "állami" pénz, aminek csak a formája más?
Gyakorlatilag semmiben.
Ha valamihez nagyon akarnám hasonlítani, akkor egy arany fedezetű virtuálisan nyilvántartott
Azaz ez kizárólag annyiban pénz, hogy általános fizetőeszköz, ami mögött felelősségvállalás miatti bizalom van.
Sem kibocsátása, sem felügyelete, sem inflálása stb. nem úgy működik, mint egy "állami" pénznek.
A 80-as években, ha elmentél Ausztriába jó eséllyel a wc-s néni sem fogadta el a forintodat. Akkor sem fogadta el, ha 10-20x-osát adtad forintban.
Hogy miért? Mert nem bíztak a forintban. Viszont a magyar állam váltott neked, sőt egyféle "kockázati felárral" vehettél a feketepiacon is jó drágán a forintodért.
Ellenben itthon a rubel, sőt legfőképpen a dollás előnyt élvezett. Ha valamit ezekben a valutákban fizettél, több szolgáltatást kaptál érte, mint a forintodért.
És ez nem legenda! Ez a valóság volt, és a bizalomról szólt.
Már csak azért is hasonlatos a két dolog, mivel a bitcoin virtuális bányászatának algoritmusát a föld nyersanyagkészletének (alapötlet szerint arany) termelékenységéhez hasonlóan építették fel. (Becslések szerint olyan 4-5 éven belül fog "elfogyni").
És szerinted hogy működik az árfolyama, ha nem részvényszerűen?
Pontosan úgy működik, csak a kibocsátása egy nyersanyag-kitermelés szerű modell szerint történik és nem egy cég "kedve" és állam szabályozása áll mögötte.
Ami mögötte el egy megváltoztathatatlan algoritmus, amiben mindennél jobban lehet bízni. (Legalábbis a mostani kívánatos értékrend szerint.)
Továbbá az egész világ felügyelheti a forgalmakat és nem befolyásolhatja semmiféle cég és állam, csak a színtiszta piac.
Továbbá mögötte áll mindenki, aki hisz benne, birtokolja, elad érte, megveszi és azoknak az összes önkéntes "termelése".
Szerintem neked kellene frissíteni az alapismereteidet a pénzről.
Mégegyszer utoljára: ha én nem fogadom el a dollárodat, akkor kitörölheted a gazdasággal, mivel egy érteéktelen papírod van, amiért nem kapsz tőlem semmit... ennyi a pénz értelme.
Igy van csak a bizalom! Tehat semmi gazdasagi alapja nincs! Jo
hogy nem bitcoinnal fizetunk mert brutalis deflacio lelenn a vilagon! Semmi kiszamithatosag benne stb
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046