A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Ezt úgy írod, mintha bármi olyat mondtam volna, ami utólagos okoskodás. Nem tettem ilyet (amúgy sem szokásom), sőt sokkal inkább magamnak is szólt a dolog, hogy már korábban foglalkozni kellett volna vele (és itt nem 2009-re gondolok, nem vagyok hülye, aki azon görcsöl, hogy 1 dolláron miért nem tolta be a házát is ebbe, hogy 1000-en kiszálljon, nem, ez tényleg utólagos lenne, elhiheted, hogy 16-17 évnyi tőzsdei tapasztalat alatt ilyeneken rég nem görcsölök, de a tanulsága a sztorinak, hogy nyitottabbnak kell lenni minden akár először hülyeségnek is hangzó újítással kapcsolatban, a konkrét esetben kb. idén év eleje, koratavasz óta teljesen adott volt már a sztori, erre gondoltam, szóval én is csak ennyit állítok, mint te is).
Utólag kónnyű okosnak lenni, BITCOIN 2009 óta létezik gyakorlatilag csak most 2013 nyarától indult meg jelentősebben az árfolyam. Persze jó lett volna októberben beszállni 100-on, de akkor is túl értékeltnek tartottam.
Valahol lehet tőzsde modon kereskedni vele. mert jók benne ezek a hektikus mozgások lehetne daytradelni . Ti hol kereskedtek vele?
Az azért eléggé kétessé teszi a pénzfunkcióját, hogy 2 nap alatt simán feleződik. Ilyen vola mellett nem tud pénz lenni, ha pedig kétséges a pénzfunkció, az ugye az egyetlen értékét teszi semmissé... Ördögi kör. Szóval én a bitcoinnal kapcsolatban továbbra is óvatos vagyok, de az tény, hogy speki szemmel azért mindenképpen követni kellett volna már korábban (és kell most és ezután is) és az is igaz, hogy az ilyen jellegű új ötletekre mindenképpen nyitottnak kell lenni, mert egy ilyen vagy ehhez hasonló új technológia akár idővel könnyen paradigmaváltást is hozhat a pénz tekintetében a későbbiekben. (most én leginkább a várható kormányzati, pénzügyi hatalmi negatív hozzáállás miatt vagyok konkrétana bitcoinnal kapcsolatban kissé szkeptikus, nem hiszem, hogy az első új ilyen innováció azonnal forradalmat ír és lesöpör mindent).
Mi van ilyen kor amikor 1 éjszaka 1100-ről 580-ra esett árfolyam?
Ez egyértelműen piramis játék! Mivel nincs mögötte semmi érték és percről perce termelődik a forgaloban lévő darabszám.
GDP-vel számolni értelmetlen, inkább az M0 lehet viszonyítási alap.
Ha befutna a bitcoin és csak az USA M0 10%-át vesszük, mint reális cél, akkor is elég magas bitcoin árfolyamot kapunk.
Csak az elmélet kedvéért:
no igen, de mennyit érne a dollár, ha csak dollár lenne? Mert ugye dollárt sem mindenki használ.
(Ez az elméleti ár kérdés annyira a végtelenségig le van butitva, hogy nem is mond semmit.)
Ugyanakkor a számításban lecserélni sem tudjuk a dollárt bitcoinra, mert ez a gdp nem is csak dollárból jön össze (noha arra van átszámolva).
Tegyük fel, hogy kivonnánk mondjuk az eurót a forgalomból, akkor a világ gdp-je rögtön nem 71 000 milliárd dollár lenne.
Tehát így ebben a formában ennek az idézetnek elméletben sincs semmi értelme.
Csak úgy van értelme, hogy, ha dollár helyett mindenki bitcoint használna, akkor (várhatólag) 3 millió (jelenlegi - mert akkor már nem létezne) dollárt érne egy bitcoin.
Szerintem ez a valaha volt legmagasabb érték, amit a Bitcoin elméleti (!) maximum árára mondtak:
"Mivel 21 millió bitcoin lehet, és a világ GDP-je 71 000 milliárd dollár, így ha mindenki bitcoint használna, akkor egy bitcoin értéke simán lehetne 3 millió dollár." (Zsiday Viktor)
Üdv:
"A hit pénzhegyeket mozgat meg
2013, December 3 - 09:24
Mostanában mindenki azt kérdezi tőlem, hogy mi ez a bitcoin és mennyit ér? Szerintem a válasz az, hogy csak a Jóisten tudja, de azért ezt egy kicsit részletezném.
A pénznek, bármilyen pénznek azért van értéke, mert elfogadjuk egymás között csereként és értékőrzőként. A modern pénz, a papírpénz azért funkcionál, mert az állam kikényszeríti használatát, kötelez minket arra, hogy bármiféle tartozás fejében elfogadjuk. Ezért van a dollárbankjegyekre is ráírva: "this note is legal tender for all debts, public and private", magyarul ez a papírfecni felhasználható mind a magánadósságok, mind az állam felé történő adósságok (adók) kifizetésére. A modern pénz értékét tehát az adja, hogy az állam ennek használatát írja elő. Ugyanakkor az emberiség történetében sokáig voltak spontán pénzeszközök, amelyeket mindenki elfogadott csereeszközként, értékőrzőként (kagylóhéj, marha, arany, stb.). Ezek közül nyilván az arany az érdekes, mert legfőbb érdeme az, hogy nem rozsdásodik, nem tűnik el, nem könnyen olvad, azaz sokáig megmarad, és korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre. Ezért volt sokáig az arany a legfőbb pénzeszköz - pedig valódi haszna nincs.
Természetesen arany helyett bármit használhatnánk, DE, és itt jön a lényeg, a legfőbb feltétel, hogy ezt a közös értékmérőt mindenki elfogadja. Ha mindenki elfogadja pénzként, akkor pénzként funkcionál. Nagyon fontos, hogy bármi lehet pénz, nem kell, hogy belső értéke legyen, de valamilyen oknál fogva mindenkinek, vagy sokaknak el kell fogadnia. Tehát a pénz értéke leegyszerűsítve attól függ, hogy mennyien hisznek benne. Ha hisznek benne, hogy megtartja értékét, stabil értékőrző, s legfőképp mások is elfogadják, akkor lehet pénz. Ebből látszik, hogy a rendszerben komoly tehetetlenség van: nehezen válik valami pénzzé, mert ahhoz az kell, hogy sokan elfogadják, de ha meg már sokan elfogadták, akkor senki sem kérdőjelezi meg, és pénz marad sokáig.
És itt jutunk vissza a bitcoinhoz. Ez pont olyan, sőt még olyanabb, mint az arany, mivel valódi értékét az adja, hogy mások azt gondolják, hogy mindenki más értéket tulajdonít neki. A bitcoin értéke a belevetett hittel arányos, hasonlóan az aranyhoz. Ha kialakul egy ilyen közös fizetőeszköz - bármi is legyen az - akkor a tehetetlenség miatt már nem tud egy új képződni. Tehát az első, amit mindenki elfogad lesz a nyerő, a többi eltűnik - ha lesz egyáltalán első. Ugyanis a kormányok valószínűleg nem nézik jó szemmel a BTC terjedését, mert ezzel elveszítik a pénz ellenőrzése feletti jogot. Mivel 21 millió bitcoin lehet, és a világ GDP-je 71 000 milliárd dollár, így ha mindenki bitcoint használna, akkor egy bitcoin értéke simán lehetne 3 millió dollár. Aki bitcoint vesz, az arra fogad, hogy idővel ebbe az irányba mennek a dolgok, s ebben az esetben nyilván még nagyon komoly emelkedés állhat a pénz előtt. Azonban mivel a BTC értéke pusztán a hitre támaszkodik, így nem lehet előrejelzést tenni, mert az is könnyen lehet, hogy valamilyen váratlan fordulat miatt eltűnik a süllyesztőben. Hol van például ma már az iWiW? Nincs, csak Facebook van. A közösségi média pont olyan hiten alapuló dolog, mint a BTC, amit mindenki elfogad, az válik működő modellé, és az, hogy melyik lesz a nyerő, nem feltétlenül előrelátható.
Tehát mennyi ér a bitcoin? Fogalmam sincs. Bármi elképzelhető nulla és a sokezer dollár között. Viszont úgy vélem - és lehet hogy nagyot tévedek - hogy a kormányzatok ellenezni fogják a virtuális pénzeket és fel fognak lépni terjedésük ellen, mert nem áll érdekükben, hogy ilyenek legyenek. A bitcoin egy lottószelvény, és egyelőre az is marad. Értem, hogy miért emelkedik, értem, hogy mi történhet vele, de nem tudom megmondani a jövőjét, mert a folyamat abszolút reflexív: a percepciótól, a belé vetett hittől függ, és annak a valóságra való visszahatásától... " link
Üdv:
Azért lassan áttöri a bitcoin az érdektelenség falát Magyarországon, ami néhány hónapja még jellemző volt.
Tegnapi RTL II Híradó (14:15-től): link
Egy cikk az Origoról: link
Az Index ma is írt róla: link
A Portfolio egyenesen két írást is lehozott ma: link link
Üdv:
Így van, már nagyját visza is hozta.
Sokkal érdekesebb a dec 1. esti esés, ami után csak nagy nehezen ment vissza a korábbi csúcsra. Ez új elem, az elmúlt egy hónapban nem volt ilyen. Lehet, hogy idén már nem lesz nagobb rally, karácsonyra készülnek a népek... Sőt ha tömegesen kezdik feltörni a bitmalacperselyt, akkor még lehet esés is.
Én biztos nem veszek egy darabot sem belőle. Kivéve, ha rákénszerítenek, mert még az én életemben az Egyesült Földi Államok egységes fizetőeszközévé válik.
Felőlem aztán adhatnak érte akár 100 ezer v. 1 millió $-t is...csak értetlenkedtem egy csöppet.
Amíg ennyi a szkeptikus, addig ez még nem lufi... Majd ha sorra jelennek meg a cikkek, posztok és itt is a topicok, hogy milyen tuti dolog, na akkor kell kiszállni.
Szerintem annak a lehetősége, hogy az emberek megkedvelik és használják, mint praktikus, kényelmes, biztonságos és költségmentes fizetőeszközt. Ebben az esetben lesz rá szükség, s ez adja meg az értékét.
Üdv:
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046