Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 07. 14. 09:40
Törölt hozzászólás
#45460
Törölt felhasználó 2011. 07. 14. 09:33
Előzmény: #45456  pancserlama.
#45459
Köszönöm.
pancserlama.
pancserlama. 2011. 07. 14. 09:24
Előzmény: #45456  pancserlama.
#45458
Ár
Mennyiség
Ár
Mennyiség

782,00 100 786,00 922
780,00 2 000 787,00 922
776,00 300 788,00 378
775,00 513 789,00 100
772,00 317 790,00 2 692

tigus7313 2011. 07. 14. 09:24
Előzmény: #45452  pancserlama.
#45457
tőkeemelés hitelek kiváltására szerintem felesleges.
egyrészt a hitel rövidtávú árfolyammozgások esetében természetes hedge-ként funkcionál. (nem érdemes megszüntetni)

másrészt (ezt megjegyeztem a stratégia előterjesztésénél) cél az, hogy 2015 végére (részben megtermelt eredményből, részben ingatlan bevételből) minimálisra (0körülre) csökkentsék a hitelállományt.

tőkeemelés, esetleg egy akvizíció finanszírozására jöhetne szóba, de jobb alternataíva a hitel és a saját részvénnyel történő fizetés.
ezzel válaszoltam is az állami pakk megvétele milyen célból történhetne.
miből? a jelenlegi 1 mrd feletti pénzállományból.
pancserlama.
pancserlama. 2011. 07. 14. 09:24
Előzmény: #45455  Törölt felhasználó
#45456
782,00 100 786,00 922
780,00 2 000 787,00 922
776,00 300 788,00 378
775,00 513 789,00 100
772,00 317 790,00 2 692
Törölt felhasználó 2011. 07. 14. 09:19
Előzmény: #45454  pancserlama.
#45455
Sziasztok.

Tudna valaki egy árfolyamot írni?
pancserlama.
pancserlama. 2011. 07. 14. 09:14
Előzmény: #45452  pancserlama.
#45454
pancserlama.
pancserlama. 2011. 07. 14. 09:07
Előzmény: #45451  tigus7313
#45453
Előzőekhez.
A mnyp csomag megvételének gondolatát nem értem.
Miből? Miért? Mi történne vele…………?
pancserlama.
pancserlama. 2011. 07. 14. 09:04
Előzmény: #45451  tigus7313
#45452
Jó úton halad a Rába de a piaci követelményeknek megkell felelni !
A piac pedig követeli a márka gondozását, hírnevének öregbítését……….stb
Ez pedig Pintér egyik többlet feladata!
Ha ezen a téren is jól végzi a dolgát mindentéren hasznot hoz Rábának,tulajdonosoknak…
Következő kérdés:
Akár magasabb árfolyamnál elvetendő egy töke emelés, hitelek kiváltása gondolattal?!

tigus7313 2011. 07. 14. 08:55
Előzmény: #45450  pancserlama.
#45451
ez igaz.
mama tud valamit az életről:)))
pancserlama.
pancserlama. 2011. 07. 14. 08:00
Előzmény: #45449  tigus7313
#45450
Jó reggelt !

Értelek és így is van.
De egy „eredmény” már meg van!
A cég talpon maradt… újpályára állt…
Én erre gondolok. Ezt is el kell adni!

mama mondta vala:
Nem elég jónak lenni annak is kell látszani !
p.lama
tigus7313 2011. 07. 14. 07:53
Előzmény: #45448  pancserlama.
#45449
én azt gondolom, hogy a cég értékét nagy mértékben egy dolog határozza meg, az eredményessége.
ha ezen dolgoznak inkább, az megnyugtatóbb, mintha interjúkat, meg rózsaszín habokat közvetítenének a közönség felé.
amig nincs eredmény, addig nem lehet eladni a céget.
főleg ezt, aminek megértéséhez (termelő cég, sokkal bonyolúltabb folyamatok, ok-okozati összefüggések) sokkal több időráfordítás szükséges, mind az elemzőknek, mind a leendő tulajoknak.

amig nincs eredmény addig figyelem sem lesz, teljesen mindegy mit csinál, vagy nem csinál a menedzsment ez ügyben.

szóval ha kellene is változás, az csak a számottevő eredmények megjelenésével EGYÜTT számítana valamit, addig nem hiszem, hogy hozna bármilyen áttörést az árfolyamban.

vagyis ha ez az eredmény elmarad (ezt 2011-2012 alapján lehet majd eldönteni), valóban szükséges lehet a változás, a változtatás, tulajdonosi szempontból mindenképpen.
pancserlama.
pancserlama. 2011. 07. 13. 19:56
Előzmény: #45445  tigus7313
#45448
A lentebb írtam, hogy csodálom tisztelem a krízis kezelését, de valami hiányzik.
Ismét olvasva téged, amit valójában hiányolok te is leírod.
Te is írod, mintha megtorpantak volna késnek…stb.
Talán ugyanazt érezzük csak más megközelítésből?
Te a számok, hatékonyság én menedzsment, stratégia, személyiség….. ?
Ezért érzem azt, hogy változnia kell a cégnek !
pancserlama.
pancserlama. 2011. 07. 13. 19:46
Előzmény: #45444  tigus7313
#45447
Összességében egyetértek veled, még akkor is, ha enyhe pesszimizmust érzek a beírásodban.
Én árnyalattal jobbnak ítélem a Rábát az eredményeket…..
Ép ezért is !
(„A menedzsment szapulását sem nagyon értem (P.láma??!!), illetve az árfolyam alakulása miatti frusztráltság okának gondolom.”)
Úgy érzem, hogy Pintér megtette, amit meglehet, visszahúzta, felhúzta a céget!
Kimondottan jó munkát végzett!
EDDIG.
De hogyan tovább, hogyan adja el a céget a piacnak,nagyközönségnek ?
Szóval továbbra is tisztelem a kríziskezelési képességét,…. de úgy érzem a „hab a tortán” hiányzik belőle.
Ez pedig azt hiszem nem szűk szakmai, hanem valami személyiségi téma, talán bővebben legközelebb ezt is lehetne taglalnunk!
Isten látja sötét lelkemet nem szapulom, de mint részvénytulajdonos nekem ez is fontos.
Remélem érthető voltam.
Eddig a korcsmának a Rába részvény hozta az elvárt éves hozamot valóban van az árfolyam alakulása miatti frusztráltság, de ez azért mert úgy érzem nem tükrözi a cégértéket.
Minimum a jegyzettőke feletti régiókban kéne mozognia és nem a szégyenletes tőke alatti árfolyamon!
Ez presztízskérdés is és egy cégnek, annak is kell hogy legyen !
Menedzsmentnek pedig végkép!
Összességében a többi beírt, gondolatokkal messzemenőkig egyetértek.
P.lama
Törölt felhasználó 2011. 07. 13. 19:33
Előzmény: #45445  tigus7313
#45446
én tudom mi a baj
láma rossz nicket választott
tigus7313 2011. 07. 13. 19:30
Előzmény: #45439  pancserlama.
#45445
Láma,

látható eme teszten is a Rába jelenlegi megítélése: teljes a (nyári?) befektetői érdektelenség. (ezt azért nem lehet a menedzsmentre kenni teljes egészében)

egy régi motoros kérdezett párat, sehol semmi egyéb, bár az igaz, hogy a kérdezéshez kell némi rálátás is.

szóval:
a stratégia szerint akvizicíók inkább az időszak vége felé jöhetnek szóba, azaz 2015 körül, vagyis lehet, hogy elgondolkoztak, de semmi komoly lépés nem történt valszeg.

az ingatlan értékét aktualizálják (IFRS kötelezettség), igaz belső szakértővel.
A bemutatással kapcsolatos IFRS szabályozás választást enged: kimutatni a mérlegben, vagy csak a kieg mellékletben (ők ezt választották, mert ez az egyszerűbb. telek esetén valóban nem lett volna bonyolúltabb kimutatni a könyvekben, kgy-n egyébként felvethető ennek megváltoztatása)
Valóban a saját tőke technikailag szebb lenne tőle, de mivel nem core tevékenységhez kapcsolódik, nem fektettek erre nagy hangsúlyt. Ha meg megcsinálják, akkor meg az lenne a kritika, hogy így akarják elmaszatolni a veszteséget.
Szóval ki lehetne mutatni a saját tőkében, viszonylag kis erőráfordítással, szebb lenne a mérlege.

Telek: igen nem kér enni, és tehermentes abból a szempontból, hogy szabadon eladható. Ez akkor hangzott el, mikor felmondták az Engel szerződést, addig ugyanis az Engelnek volt rá opciója.
A kieg mellékletből kiderül, hogy nagy része hitel fedezet. Ezért is célszerű az ingatlanértéket (6mrd) levonni a hitelből EV/EBIDTA számolásnál (ingatlan értékesítés esetén egy része biztos hiteltörlesztésre fordítódik, ismerve a bankokat)

a hitel természetes fedezetként kevés (illetve egy év változására elegendő), így kellett volna hedgelni, amikor lehetett (2010. ősze). Most nem szabadna nyitni, ahogy írtam.
tigus7313 2011. 07. 13. 18:17
Előzmény: #45439  pancserlama.
#45444
szóval itt van az 1 hete megírt hsz, újból aktuálissá vált ma:

Kedves Fórumtársak

Megpróbálkozom normális mederbe terelni a beszélgetés, no meg a fórum színvonalát is. Próbálja meg bárki visszaolvasni az utolsó 10-15 oldalt, hát elég kiábrándító élmény.

Az, hogy naponta (óránként) beírkáljátok, hogy nem megy az árfolyam, szar a cég, biztos maguknak akarnak ezt meg azt, le kell váltani őket, jelentősen csökkenti a fórum használhatóságát (ráadásul porti meg imádja az ilyen dumákat, és azonnal megjelenik:)).
A menedzsment szapulását sem nagyon értem (P.láma??!!), illetve az árfolyam alakulása miatti frusztráltság okának gondolom.

Teggyük tisztába a dolgokat:
Az, hogy mit tesznek közzé, és mikor, már többször kiderült, nem rajtuk múlik. Lásd pl. az utolsó közétételt. El nem tudom képzelni, hogy a Volvót mi hajtotta, hogy ne kerüljön bele a neve a közzétételbe. Ha még fejlesztésről lenne szó azt értem, de így.
Szóval amikor ilyeneket írogattok, hogy ők tudják, csak nem teszik közzé, hogy olcsón vásárlolhassanak, tényleg azt gondolom, hogy a minimális cégismeret is hiányzik.
Azt meg már nem is kommentálnám (mint régi tulajdonos), amikor olyat írtok be, hogy tegyen közzé valami álhírt, hogy menjen az árfolyam.
Az igaz, hogy nagyon óvatosak (a közzétételekkel kapcsolatosan is), de ez, és az, hogy a Rába még mindig a legtranszparensebb cégek között van a magyar tőzsdén biztosíték arra, hogy ne történjen nagy negatív meglepetés (nem gondolom, hogy történne olyan, ami a Synergon, Econet, vagy talán idesorolható a Pannergy esetében).
A transzparencia, és a menedzsment hozzáállása alapján erősen feltételezhető, hogy nem lopják ki a cég vagyonát, nem manipulálják az árfolyamot (se lefelé, se felfelé), nem próbálnak hamis látszatot fenntartani.

SRV
kapcsán már sokszor írtam. Egyrészt nem feltétlen szoros menedzsment feladat, a Rába nem is szokott ilyennel foglalkozni, eddig.
Az alulértékeltség bizonyítása érdekében azonban elkezdték venni a részvényeket, végülis az általam várt mennyiség alsó határát (50 ezer db) meg is vették.
Némi hiányérzetem nekem is van, de ha azért vettek csak ennyit, hogy tartalékoljanak az állami pakk minnél nagyobb megvételére, akkor abszolút érthető a nagyságrend. Ezt az idő fogja igazolni.

Szerintem, ugyanis az mnypt. meszűnése, illetve az mnypt. pakk az árfolyamra gyakorolt nyomás EGYIK jelentős eleme, hiszen 2010 októberében 980 Ft-os árfolyamon volt a részvény, mindössze az URAL üzlet közzétételével (azóta azért elég sok hír kijött).
Csakhogy a kormányzat az mnypt rendszer megszűntetésével, meg sok egyébbel kikészítette (finoman fogalmazva) a magyar tőzsdét, jelentős vevői kört megszüntetett, vagy elretentett.
Ez a kisrészvények piacát még erőteljesebben érintette, vagyis ha szidni akartok valakit az árfolyam alakulása miatt, az bizony kormányzati szint.
Ráadásul bármelyik Rába üzleti területen ahol költségvetési szerv szerepel, vagy jelentős (éves) időbeli csúszás, vagy rendelés elmaradás történt (pl honvédségi megrendelések, magyar buszgyártás, de idesorolható az ingatlan önkormányzati együttműködés is)

A MÁSIK fontos tényező, ami nyomást gyakorolhat az árfolyamra az valóban az eredményesség alakulása.
Ebben az esetben lehet kérdéseket feltenni (kérdőre vonni) a menedzsmentnek, vagyis a dinamikus eredménynövekedés elmaradása kérdéskörében.

Valóban meglepett engem is, hogy az idei évre az árbevétel növekedése ellenére szinten maradó EBIDTA-t vállaltak csak be (ami ráadásul csak a negyedik negyedévben dől csak el, hogy teljesül-e, addig ugyanis nagyon alulteljesítik majd az időarányos nyereséget).
Ennek a gazdákodási területnek részhalmaza egyébként a hedgelés kérdése is. Sajnos úgy néz ki, a válság teljesen kirázta a rítmusból a céget, és pont ellenkezően fedez, mint kellene. Kezdődött az overhedge-dzsel, ahol a végén már igen alacsony (266) árfolyamon is kötöttek ügyletet, majd a megrendelések eltűntek, zárni pedig nem tudtak (finanszírozási problémák miatt) abban az ütemben. Ez a tulajdonosokon kívül megrázhatta a menedzsmentet is, mert 2010 októberében a 290-es Eur, és 230-as USD idején nem nyitottak semmilyen ügyletet (milyen jól jönne most), vagyis azt érzem, itt azért túl óvatosak voltak, persze védték a céget is.
Remélem, most nem jut eszükbe 265-nél, hogy bármit is nyissanak, nem kellene 2008 hibájába esni (főleg úgy, hogy lesz gyengébb Ft még, ha csak a 2012-es költségvetésre gondolok). A hedge hajó elment, nincs értelme szaladni utána.
Persze az erős Ft erodálja a nyereséget (és a versenyképességet is) igen erős mértékben, ennek ellenére nem gondolom, hogy elfogadható indok lesz 2011-ben a nyereség elmaradására, illetve nem, mint külső tényező kedvezőtlen alakulása (volt lehetőség kezelni, de nem tették meg).

A gazdálkodás megítélése az 1 mrd üzemi eredmény feletti teljesítés alapján történhet meg (természetesen pozitív nettó eredmény mellett) 2011-ben, viszont ha 2012-ben sem tudják emelni a nyereségszintet (mert a bejelentéseket láttuk, az üzletfejlesztés megy előre, lesz árbevételnövekedés is), az már problémákat vethet fel.
(eredmény nélkül pedig nem lehet roadshowzni sem, vagy legalábbis nem sok értelme van)

Azt gondolom összefoglalva, hogy azért szapulni egy céget, vagy menedzsmentet, amiről nem tehet, vagy nem lehet hatással, vagy mert nem megy az árfolyam, úgy ahogy én akarom célszerűtlen, szakszerűtlen és teljesen felesleges.
Időt és energiát olyan kérdések tárgyalására, illetve körbejárására, adatgyűjtésre(linkek) kellene fordítani, ami többlet információt, megérzést adhat a cég megítélésében.
Törölt felhasználó 2011. 07. 13. 16:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#45443
dehogy vicces
Törölt felhasználó 2011. 07. 13. 16:34
Törölt hozzászólás
#45442
ambrika 2011. 07. 13. 15:40
Előzmény: #45423  ambrika
#45441
Válaszolni nem tudsz a kérdésemre?
Csak minuszolásra ( és ordenáré stílusra) vagy képes?
Ezért újra megkérdezem: Miért?

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek