Topiknyitó: Portfolio 2011. 03. 07. 16:56

Brutális februári hiányadat érkezett  

Ugrás a cikkhez
Februárban óriási hiányt halmozott fel az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - központi alrendszere. A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfő délután megjelent gyorstájékoztatója szerint 436,9 milliárd forintos deficit alakult ki az év...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=146355
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 03. 09. 06:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#145
A februári brutális államháztartási hiány most került TV-be (ATV).
Törölt felhasználó 2011. 03. 08. 15:04
Törölt hozzászólás
#144
jumbo2 2011. 03. 08. 14:00
Előzmény: #134  prmiklos
#143
"Támogatom, hogy az adórendszer ismerje el a gyerekneveléssel járó többletterheket, de szociális érzékem azt mondja, hogy az idéntől életbe lépő megoldás egy kicsit "túlzás". "

Miért túlzás?

2 gyermek után az adókedvezmény 20 ezer forint havonta. Ezt nem lehet túlzásnak tekinteni.

Akinek manapság ennél több gyermeke van, ott a feleség már valamilyen szinten biztosan kiesik a keresők köréből. És ők vállalnak messze a legnagyobb részt a jövőből. Ezek a gyeremekek fogják eltartani munkával a gyermekteleneket. A gyermektelennek hiába lesz esetleg jó nyugdíja, megtakarítása, ennek élvezéséhez fiatalok kellenek.
Törölt felhasználó 2011. 03. 08. 13:47
Előzmény: #139  prmiklos
#142
Nőtek az igények, kitolódott az első gyermek megszületésének ideje más az európai őslakók értékrendje, mint 50 - 70 éve volt. A gyermek már nem az értékek csúcsa.
tokos. 2011. 03. 08. 13:43
Előzmény: #139  prmiklos
#141
"Miért fontos ez? "

Kíváncsi voltam, mert ha hasonlóan keres, mint te, akkor jobban értettem volna a helyzetedet. Persze nem csak az a kérdés, hog ymilyen hosszú az ember fizuja, az sem mindegy, hogy milyen számmal kezdődik...

"És ha a tervben szerepel is, sokkal később születik meg az első gyerek, mint 10-20 éve, így a 3-ra már nem biztos, hogy jut idő. "

Illetve pénz. Érdekes, pár éve olvastam, hogy hol történik a legtöbb abortusz. Szerintem sokan gondolták pl. hogy az óvatlan tinik, vagy a szinglik, pedig nem, állatólag azon nők körében, ahol már van egy, de gyakran 2-3 gyerek.
Pedig azt gondolná az ember, hogy ahol elvan 2-3 gyerek, el lesz a harmadik-negyedik is, nem gyilkolom meg. És mégse..

Valamikor kerestem ezt a linket mostanában is, de már nem találtam, remélem nem emlékszem rosszul.
Törölt felhasználó 2011. 03. 08. 13:35
#140
Szerényen megjegyezném , hogy gyermeket nemzeni és világra hozni az egyén részéről részben örömszerzés, részben önzőség , tehát semmikép nem jutalmazandó önzetlen hőstett. Az állam nem is jutalmaz, hanem kínjában ösztönöz, nehogy ne szülessenek meg a jövendőbeli adófizetők.
Imádom a gyerekeket, "van is egy pár" , de hideglelést kapok a "jár nekem a támogatás, mert én vagyok a nagy magyar ősapa, vagy ősanya" típusú mentalitástól.
prmiklos 2011. 03. 08. 13:31
Előzmény: #137  tokos.
#139
Anya egy darabig a gyerekekkel volt ugye, majd átlagbérért dolgozik. Szóval volt, amikor egyedül kerestem (sok évig), volt amikor ketten, most meg ugye anya keres.

Miért fontos ez?

Egyébként akinek már amúgy is van pénze, nem biztos, hogy az anyagi ösztönző hat rá, hogy 3 gyereket vállaljon. Sok "gond" van egy ekkora családdal, a társadalom problémája, hogy egyre kevesebben akarják ezt vállani, mivel "élni is szeretnének". És ha a tervben szerepel is, sokkal később születik meg az első gyerek, mint 10-20 éve, így a 3-ra már nem biztos, hogy jut idő. Nem tagadom, az adórendszer is jelenthet ösztönzést, de véleményem szerinte áttörést nem hoz.
tokos. 2011. 03. 08. 13:05
Előzmény: #134  prmiklos
#138
"Támogatom, hogy az adórendszer ismerje el a gyerekneveléssel járó többletterheket, de szociális érzékem azt mondja, hogy az idéntől életbe lépő megoldás egy kicsit "túlzás". "

Ezen nem vitatkozok, mert ez szemlélet kérdése.

Mindössze a célt érdemes szem előtt tartani, havi néhány ezer Ft kedvezmény egy háromgyerekes családnál semmiféle ösztönzést nem jelent.

A 99 esetleg, bár nekem is vannak kétségeim, de ez hosszabb távon dőlhetne el, nem egy-két év, amíg kiforrja magát.

A Bokros-csomag viszont azonnal hatott, mint az atomtámadás...
tokos. 2011. 03. 08. 12:54
Előzmény: #134  prmiklos
#137
Kérdés:

Egyedül keresel a családban, vagy anya is dolgozik? Anyáé mennyi, ha igen?
Sarpac
Sarpac 2011. 03. 08. 12:54
Előzmény: #135  prmiklos
#136
Jah stabil tudott maradni kb. 1 óráig amíg szépen lemásztak a stopokért!
prmiklos 2011. 03. 08. 12:47
Előzmény: #134  prmiklos
#135
Ami a hiányadatot illeti, kellemes fejlemény, hogy stabil tudott maradni a forint, a mai aukción kétszeres volt a túljegyzés, azaz minden jel arra utal, hogy a kormánnyal egyetemben a befektetők sem aggódnak a hiánycél miatt.
prmiklos 2011. 03. 08. 12:42
Előzmény: #122  tokos.
#134
Sosem mondtam, hogy nagy dolog, csak azt, hogy a mai Magyarországon átlagon felüli. Mondom ezt saját példám alapján is, 3 gyermekünk van és jövedelmem az utóbbi években elérte a "bűvös" hétjegyű összeget (most nem, mert egyelőre nincs állásom.

Ha körbenézek a baráti/rokoni körömben, bizony azt látom, hogy a nyaralást nagyon körültekintően (takarékosan) kell megszervezniük, nagyobb lakásba nem tudnak belevágni, stb, stb). Persze van példa bőven arra is, hogy hasonló vagy magasabb szinten élnek ismerőseim, de nagyon nem mindegy, milyen földrajzi tájékon, milyen településen nézelődünk.

Lezárásként annyit, hogy sosem sajnáltam senkitől semmit. Támogatom, hogy az adórendszer ismerje el a gyerekneveléssel járó többletterheket, de szociális érzékem azt mondja, hogy az idéntől életbe lépő megoldás egy kicsit "túlzás".

Végül pedig:

"Hidd el, nem olyan nagy dolog ez, nyugdíjasnak lenni sokkal jobb."

Én elhiszem, engem nem zavarna, ha holnaptól jó nyugdíjjal "pihenni" mehetnék :-) Na jó, zavarna, mert nem igazán fér bele az erkölcsi normámba, hogy másokon "élősködjek". Majd x év múlva, ha megérdemlem...
szivacs
szivacs 2011. 03. 08. 12:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#133
Köszönöm szépen!
Én is ezt kívánom mindenkinek!

Bár ez nem cáfolja, hogy ugyanannyi egy főre eső nettó jövedelem kevesebbre elég egy családosnak mint egy nyugdíjasnak.
tokos. 2011. 03. 08. 11:45
Előzmény: #131  szivacs
#132
Lehet főzni két napra is...

A munkabér egy más dolog, ez nyugdíjasnál nem nagyon számít. A gáz ill a villany azért nem akkora pénz...
szivacs
szivacs 2011. 03. 08. 11:41
Előzmény: #129  tokos.
#131
A nyugdíjas háztartás 1 vagy 2 főt jelent, ott 3 fogásos ebédet nemigen tudsz kihozni 300-ból.
Egy 5-6 fős család esetén, 6-8 adagot főzve már kijön annyiból, feltéve, ha csak a nyersanyagot számolod.
Ha a főzés gáz vagy villany fogyasztását, a konyha és a konyhafelszerelés amortizációját meg a saját munkádat is rászámolod, akkor már az otthon főzés sem jön ki olcsóbbra :-(
Törölt felhasználó 2011. 03. 08. 11:37
Törölt hozzászólás
#130
tokos. 2011. 03. 08. 11:35
Előzmény: #128  szivacs
#129
"Az iskolai menzával azért vitatkoznék: nálunk (budapesti általános iskolában) most emelték az ehető, 3 fogásos menü árát 320Ft-ra, ennyiből nem lehet megcsinálni otthon. "

Nem kizárólag az iskolai menzára gondoltam, a pógárnak is kell táplálkoznia, nem csak a gyereknek.

Ugyanakkor megjegyzem, azt amit, és amennyit a gyerekek kapnak, szerintem ki lehet hozni 300 Ft-ból.
szivacs
szivacs 2011. 03. 08. 11:20
Előzmény: #116  tokos.
#128
A nyugdíjasokhoz.
Nyilván ugyanannyi egy főre esőből a nyugdíjas sokkal jobban ki tud jönni, mivel neki már nincsenek olyan beruházási jellegű kiadásai mint egy gyermekes családnak (bútor, ruha, háztartási gépek, lakástörlesztő...). Emellett általában az életviteli igényei (kaja, nyaralás, ruházkodás, mobil, szórakozás, sport...) is kevésbé költségesek.
Az iskolai menzával azért vitatkoznék: nálunk (budapesti általános iskolában) most emelték az ehető, 3 fogásos menü árát 320Ft-ra, ennyiből nem lehet megcsinálni otthon.
Törölt felhasználó 2011. 03. 08. 11:13
#127
Különben is, nem mondták a fiúk, hogy a 3 %-os hány hónapos hiánycél, lehet, hogy ők az első három hónapra gondoltak.
Az a 12 hónapra számolás olyan kommunista, liberális furmányos dolog. A zemberek nem ezt akarják. Nem hódolunk be a nyugatnak.
tokos. 2011. 03. 08. 09:15
Előzmény: #125  Törölt felhasználó
#126
Szerintem kb abban is egyet fogunk érteni, hogy ezt a pénzt inkább meg kellett volna spórolni, nem behajtani.
Törölt felhasználó 2011. 03. 08. 08:41
Előzmény: #115  tokos.
#125
Tokos:

"Ha tényleg ez hibádzik a költségvetésből, akkor én ezt egyenletesen osztottam volna el vagyis egy kicsit magasabb kulcsot adtam volna, vagy kisebb adójóváírást, de leginkább a minimálbért pöccentettem volna egy kicsit tovább a skálán."

Lényegében egyetértünk. Erről beszélek én is. + a tőkejövedelmes részeddel is egyetértek.

"A nagy pénz a két tábla között amúgy a családi kedvezmény, nem ez."

Ez világos. De ez a cél viszont támogatandó. A másiknak NINCS társadalmi vélja, feleslegesen "osztogat" és társadalmilag nagyon igazságtalanul ráadásul.
tokos. 2011. 03. 08. 08:34
Előzmény: #104  Törölt felhasználó
#124
Csak azért, hogy viszonylag pontosabb számokról beszéljünk:

"Az egyéni vállalkozói különadótól eltekintve, a magánszemélyek által elért összevont jövedelem nagyságrendjének vizsgálata alapján megállapítható, hogy 7.137.000 Ft feletti jövedelmet az összes adózó 2,4%-a, 110 ezer adózó ért el."

Ez 2008-ban volt, ez alapján szerintem az évi 12 misire reális lehet a 40-50 ezer, aminek nem sok köze van a legfelső decilishez, azon kívül, hogy részei, de töredéküket alkotják.
tokos. 2011. 03. 08. 08:30
Előzmény: #116  tokos.
#123
"Havi 1 misiből kb 500-ezret kapsz meg, annak a tizede 50, aminél több maga a családi pótlék is 4 gyerek esetében. "

Bocs, ezt nyilván elírtam, ez 2010-re vonatkozott, idén már kicsit könnyebb a helyzet, de szerintem volt már róla szó, hogy egy kicsit nagyobbat lehet ugrani más.

Ugyanakkor számotokra nyilván az eddigi szoci adórendszer az etalon, azért hoztam fel.
tokos. 2011. 03. 08. 08:24
Előzmény: #118  prmiklos
#122
"egy nagyobb család esetén hatékonyabban lehet gazdálkodni a költségekkel (nem lesz annyival több, villany, fűtés, stb)"

50 nm-en kezdtük, most 150 nm-en lakunk.

A villanyfogyasztás kb egyenesen arányosan alakult a nm-rel, igaz, közben gyarapodtunk is. A víz szintúgy, a fűtés eg ymásik kérdés, pl, milyen fajta, de a 150 nm-es ház fűtése nm arányosan több, mint a 94 nm-es lakásé volt.

Apám az 52 nm-es lakása után kevesebbet fizet évente, mint nekem egy erősebb havi számlám, igaz, nem fűti az egészet, mert egyedül nem használja ki.

Hidd el, nem olyan nagy dolog ez, nyugdíjasnak lenni sokkal jobb.
tokos. 2011. 03. 08. 08:19
Előzmény: #119  prmiklos
#121
Hát, ha az jelenti a gazdagságot ebben az országban, hogy jut parizer a kölköknek, akkor igazad lehet.

Szerintem más fogalmak mentén gondolkodunk. Számomra az alap, hogy van autója, el tud menni nyaralni, kifizeti a számláit.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók