Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 21:36
#22720
"hanem emlékeim szerint 1,5-2 évre is nyitva lehet. "

Nagyon sok!!!
Épp ezt kellett volna ilyen bizonytalan helyzetben (mély fájdalommal) lejjebb faragni.

"normális bank gondolom nem fog kényszerzárni"

Inkább betolja a margint a Rába helyett?
A kényszerlikvidálással a bank még nem kerül mínuszba, de ha tovább futtatja a pozíciót, akkor már kerülhet.

"Azt, hogy van-e overhedge szerintem senki sem tudja (asszem a scania is csak annyit mondott, olyan a piac, hogy az orderbookok nem sokat árulnak el róla)"

Szerintem ez bőven elég ok lenne hogy leépítsenek a hedge-ből.
Lemondani jövőbeni esetleges extra nyereségről a túlélés érdekében elég racionális döntés.
Hacsak nem biztosak abban hogy mi lesz holnap... (Dec 31. óta is gyengült a forint.)
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 21:17
Előzmény: #22718  Törölt felhasználó
#22719
ja, és másoknak. nem mondtam, hogy a 400-at nem nézi meg
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 21:11
Előzmény: #22717  Törölt felhasználó
#22718
ez utóbbi tigusnak szólt:))
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 21:10
Előzmény: #22716  Törölt felhasználó
#22717
300-as euró, 240-es USD
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 21:09
Előzmény: #22714  Törölt felhasználó
#22716
1- nem volt az engelből dollár tervezve tudomásom szerint

2.???? én nem tudok ilyenről, egyébként azt mondták valami nyilatkozatban,hogy biztosítva vannak

3.???

4.ezt már beszéltük korábban, a 30% mínusz nagyjából a 2007-es szint

hogy gondban van-e a rába, azt nem tudom. gondolom emiatt rúgtak ki egy csomó embert, meg vágták a költségeket.
BozsoBozso 2009. 03. 05. 21:05
Előzmény: #22707  Törölt felhasználó
#22715
sztem nincs gond az arfolyam elorejelzeseimmel csak idopontban tevedek.

800-550 savbol esett ki sztem 1 savot eshet ami 300-550
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 21:02
Előzmény: #22712  Törölt felhasználó
#22714
en rovid leszek

1. a gyori engel csoport beruhazasa akadozik, teruletfejlesztesbol nem lesz $ iden, sot jovore sem

2. az orosz key vevok nem fizetnek, mert az oroszoknal elfogyott a le, meg a rubel is esett egy kilot az eur/usd szemben.

3. amerika - talan meg rosszabb a helyzet, mint az oroszoknal

4. suzuki - -30% yoy trend 2009-re

1-4 - cashflow problemakhoz vezet. a piac a mai vilagban csak a net cashflow-t termelo cegekre szavaz, ami nem eleg hogy van, de elegseges kell hogy legyen hogy betakarja a kamatkiadasokat.

Ezert van a raba gondban
tigus7313 2009. 03. 05. 20:55
Előzmény: #22709  Törölt felhasználó
#22713
mi az az ilyen árfolyam?

éves átlagra gondolnék
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 20:51
Előzmény: #22711  Törölt felhasználó
#22712
na beszéljünk egy kicsit normálisan, mert ez a vagdalkozás senkinek sem jó.

a Rába árbevétele tavaly 58 mrd forint volt, ebből export 37 milliárd. ez 250-es átlagos euróval kb 150 millió eurót jelent, de ráadásul szerintem a belföldi 21 milliárdos árbevétel egy jelentős része is euróban keletkezik a cégnél.

Legyünk pesszimisták, és mondjuk azt, hogy a bevételek euróban - dollárban 30%-al esnek idén vissza és ez lesz a jövő évi szint is (ne felejtsük el, hogy a tavalyi Q4 20 százalékos visszaesése volt "szörnyű" a portfolió szerint, én ennél is pesszimistább vagyok)

tehát idén csak 100 millió euró árbevétel lesz (ez mélyen pesszimista becslés) és jövőre is ennyit. ez kb 200 millió euró bevétel (persze ennek egy jelentős része dollárban is keletkezik.

a jelentés szerint volt dec 31-én 147 millió euró eladás, 60 millió usd eladás és 30 eurusd eladás, ami a dollárt növeli, az eurót csökkenti. ez nem idénre, hanem emlékeim szerint 1,5-2 évre is nyitva lehet.

mi következik ebből?

1.)még egy durván pesszimista forgatókönyv esetén is megfelelő mennyiségű devizabevétel áll szemben a nyitott hedge-ekkel

2.)az első negyedévben, mivel mindenhol rosszul indult az év és elszállt a forint, lesz egy nagy számviteli mínusz és nehezen látszik majd, ez mitől jön rendbe.

mivel hedge ügyletről van szó, ezért a nagy számviteli mínuszt cashban és üzemi eredményben ha itt marad a forint, a következő 6-8 negyedévben ledolgozza a cég a keletkező extra üzemi profitból. (10 forintos euró drágulás 1,5 milliárd forint pénzügyi veszteség, de enyivel drágább euróért adja el a vasat a cég, ezért ennyivel több lesz rajta a nyereség)

kockázat: a túlságosan elszálló forint kivri a bankoknál a biztosítékot és kényszerzárják a hedge ügyletet nagy bukóval. erről keveset tudok, mert nem tudom milyen típusúak a hedge ügyletei a cégnek. normális bank gondolom nem fog kényszerzárni, mert egy csődbe rántott cég nem fogja kifizetni cashben a bukót, és ha nem lesz cég, nem lesz a hedge bukóval szemben befolyó deviza. szerintem bank (banok) és Rába egymásra lehetnek utalva, ezért nem tartom valószínűnek ezt a forgatókönyvet. persez ez nyilván bizonyos határok között lehet csak igaz. Azt, hogy van-e overhedge szerintem senki sem tudja (asszem a scania is csak annyit mondott, olyan a piac, hogy az orderbookok nem sokat árulnak el róla)

ez csak egy gondolatmenet és a rába jelentéséből lett levezetve. lehet hogy nincs valóságalapja, de szerintem "az úristen holnap beborul a cég és overhedge van" pánik sem biztos, hogy több alappal rendelkezi, mint ez a gondolatmenet.
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 20:28
#22711
szerintem adjatok el, mert ez a sector szivja a legjobban mert nagyon illikvid!
tudom, nehez realizalni a veszteseget, de ez van, meg kell hozni a dontest, mert lejebb mehet.
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 20:26
#22710
"Tehát valami nem stimmel a Rába fedezeteivel. "

Én nem bánnám ha nagyobb összeggel hedgelnek, szeretem a játékos kedvű spekuláns cégeket, de akkor azt ügyesen is kell ám csinálni!
Ez most nem jött össze.
Elaludtak, valaki rossz infoval szivatta meg őket, vagy csak a forint longot ismerik, mert régebben az bejött?

"valóban a szokottól több jel, mutat egy esetleges felvásárlásra. "

Milyen jel?
Aprópénzekkel kötögetnek.
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 19:55
Előzmény: #22708  tigus7313
#22709
hát az ebitda érdekelne ilyen árfolyamok mellett
tigus7313 2009. 03. 05. 18:53
Előzmény: #22707  Törölt felhasználó
#22708
gondolom a mostani hangulatban ne erőltessem a 2009 várhatót:((
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 17:18
Előzmény: #22705  BozsoBozso
#22707
Bozso !
Csak emlékeztetnélek, hogy te a múlt hétre jósoltál "bőven 500 alatti" árfolyamot.
Ha ilyen jövőbelátó képességekkel rendelkezel, "játszd" meg a tippjeidet, és hamarosan milliomos leszel.
Ha meg csak utólag vagy okos, azzal nem tudom, mit akarsz, azt mi is látjuk, hogy milyen az árfolyam a múltban.
pancserlama.
pancserlama. 2009. 03. 05. 17:08
Előzmény: #22704  teknoc
#22706
Genyázol teknoc ?)))
BozsoBozso 2009. 03. 05. 16:57
#22705
NINCS pozim semmi sem karrogni sem akarok ,de mar 550-600 folott jeleztem hogy sztem 300 az alja meg latjuk mi lesz de teny hogy nem felfele tort ki 600 korul ...
teknoc 2009. 03. 05. 16:55
Előzmény: #22703  pancserlama.
#22704
De ugye lesz 2000 év végén?
pancserlama.
pancserlama. 2009. 03. 05. 16:53
Előzmény: #22702  Goldsegel
#22703
Béla nyakig üll Rábába
Kezd izgalmas lenni az élet

Goldsegel 2009. 03. 05. 15:57
Előzmény: #22701  Törölt felhasználó
#22702
Azt sem értem miért nem 100 forinttal áll lejjebb a vevői oldal . Ha el akar adni -adjon ha nem akkor meg nem születik kötés.Ennyi
Törölt felhasználó 2009. 03. 05. 15:54
Előzmény: #22700  Goldsegel
#22701
és nem lesz ennyi?

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek