Topikgazda: Törölt felhasználó 2005. 09. 05. 09:48

Orbán: nemzetivagyon-szerző dés kell - Járai is részt vett a polgári pikniken  

Ugrás a cikkhez
A somogy megyei Kötcsén szombaton megrendezett zártkörű polgári pikniken elhangzott véleményeket összegző beszédében Orbán Viktor bejelentette: a Fidesz nemzetivagyon-szerző dés létrehozását javasolja. E szerint az Országgyűlésnek kétharmados törvényben kellene meghatároznia azoknak a nemzeti vagyontárgyaknak a körét, amelyeket nem érintheti a privatizáció. A Fidesz elnöke ebbe a körbe sorolta a MÁV-ot, a Volánt, a Magyar Postát, a nemzeti repülőteret, a kórházakat és az autópályákat is. A legnagyobb ellenzéki párt szerint a törvényt legkésőbb az idei év végére el kellene fogadni - írja a Népszabadság.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=58294
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2005. 09. 09. 14:33
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#61
hát ja ezért kéne valami elképzelés a privatizációval kapcsolatban, stratégia, jövőkép az új tulajdonossal szembeni elvárások megfogalmazásakor amit úgy vélem még ebben az országban talán egyik ágazat privatizációja során egyik sormánytól sem láthattunk és akár a BA-t akár mást (Postabank) nézve nem is fogunk, az ellenzők meg érdekes állításokat fogalmaznak meg.
vagyonszerződés ez is egy érdekes elgondolás...kivel? kinek? a fidesznek, hogy maradjon a koloncból?
a mostaniak meg olyanok mint móricka apja a gyerek bizonyítványárol: hogy nem akarom dícsérni őket mert sajnos nem is tudom :-)
Törölt felhasználó 2005. 09. 09. 14:27
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#60
áhh, gondold végig: állami kézben van a "milliárdosgyár".. . sok kispénzű összedobja a szerencsés nyertesnek a villára valót. már csak az analógia miatt is megtartja az állam magának (a politikusok is a sok kicsi sokra megy elven gyarapodnak)
:)
mond juk elképzelhető, hogy pár év múlva érdemes lesz tőle megszabadulni, még a liberalizáció előtt.
de járht úgy is az állam vele, mint az OTP-vel: "viszonylag" potom áron adja el, és többszörösére emelkedik majd az értéke pár év múlva.
Törölt felhasználó 2005. 09. 09. 14:22
#59
Nem értem:
Ha valaki útálja a komcsikat, azok leszármazottait ezért az Mszp-t és a jelenlegi kormányt is, (mindezt joggal és jogosan) akkor az miért tekintendő Fideszesnek, jobboldalinak, tőzsdegyűlölőnek, államosítónak, zsidózónak, stb. amikor ő nem az . Mellesleg ez is egy tipikus komcsi módszer volt és van most is, hogy állandóan az ellenzék szájába adnak a médiákat felhasználva kitekert, valótan, átfogalmazott megnyilvánulásokat.
Törölt felhasználó 2005. 09. 09. 14:18
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#58
hát talán lehetne azt is mivel a játékadó az sem semmi és egy kis termékfejlesztés sokat dobhatna rajta....és egy nagyobb összegért nem lenne botorság piacra dobni...
Törölt felhasználó 2005. 09. 09. 14:06
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#57
ja, a "jó" alatt azt értettem, hogy akármilyen kézben is van, a szolgáltatás ugyanaz marad (sztem kielégítő színvonalú, habár ritkán kell igénybe vennem :)
ha privatizálják (amennyiben veszteséges, tegyék is meg!) ne csökkenjen a nívó, az árszint tőlem nőhet. a körültekintő privi az nagyon jó, mindenki jól jár vele, kivéve persze a sok léhűtőt, akik megbújtak érdemi munka nélkül az apparátusban... hoppá, a törvényhozást is privatizálni kéne :)))) nah, azért vannak kivételek, amik erősítik a szabályt...
a szerencsejáték rt-t pl semmiképp nem privatizálnám, holott biztos jobbak lennének a termékei privát kézben.
Törölt felhasználó 2005. 09. 09. 13:56
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#56
a levél hatósági áras a többit ugye ne soroljam....
fokozat osan liberalizálják a szolgáltatások körét ezért sok kis szolgáltatóval találkozhatsz akik komplett postai szolgáltatást kínálnak....kisezer furgonon ott a reklám.
EMS gyorspostája is van a postának tehát nem kell feltétlenül meghagyni a multiknak (DHL, UPS stb.)
az hogy iszonyu adminisztratív apparátussal és hatékonyság nélkül működik akkor miért kell hogy állami tulajdon maradjon?
nem lehetne körültekintő privatizációval megoldani?
mindeni ezt mondta volna mielőtt matáv, antenna hungária, posta még egy cég volt???
Törölt felhasználó 2005. 09. 09. 13:41
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#55
ja, csak egy ilyen kis piacon sok szolgáltató nem fér meg egy brancsban
liberalizá lni naná hogy kell, de úgyse jönnek, ha nem fog megtérülni a befektetés
sztem pl. a psta úgy "jó",ahogy van: vannak logisztikai cégek, pl. GLS, DHL sürgős küldeményekhez, de a posta tipikus "tömegszolgáltató" : minden van, levelekben meg gondolom olcsónak számít...
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 15:17
#54
Kedves Tök Ödön!
De azért ha bajod van - ne adja az isten - Te is orvoshoz fordulsz. Bizony erre épülnek a XXI. sz. szolgáltatásai. És néha bizony téved a doktor, néha meg nem, és igaza van. Mint ahogy minden más szakmában, pl. a brókereknél is ez a helyzet. Ki látta például előre a múlt heti tőzsdei száguldást? Az én brókerem például nem. No vesztettem is rajta jócskán. De az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy sokszor jó tanácsot is adott. Mint ahogy remélem, az orvosok is néha, és nem csak a pénztárcájukkal foglalkoznak. Legalábbis remélem, és én próbálom így is csinálni a saját területemen...
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 12:16
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#53
"Szóval nem olyan egyszerű az élet, mint ahogy azt próbálod bemutatni."
*
Bizon y nem az, erre épülnek a legjövedelmezőbb iparágak.
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 10:16
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#52
Egyébkén hasonló helyzetet az állami intézményekben is simán eljátszanak.
A feleségem a második gyerekkel volt terhes, aztán az UH-n úgy látták, mintha vastag lett volna valami bőrredő. Megnézték még vagy négyszer, persze a szívbajt hozva ránk, aztán egyszer a vastag bőrredő elvékonyodott.
Addig persze le lehetett számlázni még X UH vizsgálatot az OEP-nek.
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 10:10
#51
Kedves Tök Ödön!
Aztán meg ha mégis megvan az a zörej, és a gyerek mondjuk összeesik tornaóran, és nem legyen nagyobb baja, csak a keze törik el, a szülők perelhetik a mulasztó intézményt, meg orvost. Szóval nem olyan egyszerű az élet, mint ahogy azt próbálod bemutatni.
Üdvözlettel
Gibi
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 10:07
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#50
Egy verziót viszont kihagytatok az egészből: először privatizáni kell és utána azonnal liberalizálni. Így az új tulajdonosnak nem sok esélye lenne egy monopolpiacon sok sápot leszedni.
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 10:05
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#49
Lehet, hogy az is benne volt, de nem kellett volna hasonlóan csökkennie a vonalas telefonok árának is, ha állami és EU-s kényszer is volt? Mert ott aztán nemigen volt semmi a liberalizációig.

Az ADSL és az internet tekintetében sajnos eléggé fel van osztva a piac, legalábbis felénk. Az árak is elég borsosak még mindig.
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 10:02
#48
Kedves Vitatkozók!
Engedjét ek meg, hogy néhány szóban én is hozzászóljak ehhez a vitához.
Szerény véleményem szerint fenti idézet a fenti úrtól kizárólag politikai indíttatású. Jönnek a válsztások, és Viktor a kifinomult hatodik érzékével kíválóan érzi, hogy fenti kijelentés igen kellemesen cseng sok érzelmileg még mindig a kádári rendszer kiszámíthatóságát visszakívánó embernek. Ez tehát szerintem eg szavatszerző politikusduma, és az értéke is annyi.
Ha Viktor ezt komolyan gondolná, nem privatizálták volna uralkodása alatt a háziorvosi praxisokat, olyan helyzetet eredményezve, hogy jelenleg a vidéki praxisok mintegy 10%-a betöltetlen, azaz a körzethez tartozó lakosok normális alapellátás nélkül maradtak, hiszen ötezer fős körzetet egy személyben éjjel nappal a hété hét napján ellátni nem könnyű feladat. Persze, ha megfelelően cinikus vagyok, azt is mondhatnám, tiszta haszon az OEP-nek: legalább nem kell annyi betegállományt meg nyugdíjt kifizetni.
Félre a tréfával: politikai kérdés annak a kimondása: mi az az egészségügyi ellátás, mely minden hazánkban tartózkodó embernek jár, bármiféle jogviszonytól függetlenül. Ennek megnevezésére eddig egyetlen nomenklatúra sem vette a bátorságot. Az előbbi ellátási szint feletti egészségügyi ellátás igenis privatizálható és versenyeztethető. Csakhogy a versenyt az egészségbiztosítón kell kezdeni: amír ugyanis az OEP monopol helyzetben van, ő diktálja a gyógyítás feltételeit, nem pedig a piac.
Gibi
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 09:58
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#47
"Én mindig a mobilszolgáltatókat szoktam felhozni, a fene gondolta volna pár évvel ezeőtt, hogy olcsóbbak lesznek, mint a vonalas. Aztán mégis azok lettek."
*
De az árcsökkenés itt nem a versenyhelyzetnek volt köszönhető, hanem állami és eus kényszernek. ADSL detto. Három, négy és öt szereplővel is gyönyörű kartellt lehet csinálni, pillanatokon belül. Gondolj bele, hányadikként lépett a piacra a tesco, mire elkezdődött valami verseny a benzinpiacon. 15 év után, pedig addig is kb 10-en voltak a "piacon".
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 09:43
Előzmény: #40  pimre
#46
Imre!
Nem feltétlenül komcsi az, aki aggódik a nemzeti vagyonért. Lehet, hogy divatos dolog komcsizni, főleg, hogy ma már büntetlenül lehet. Remélem, hogy az átkosban nem az akkori trenddel nyomultál.
Olvasd el mégegyszer tokos olvtárs véleményét, jól megmondta a frankót: a versenyhelyzet nélküli területeken kifejezetten veszélyes a privatizáció, mert amíg egy állami posta "csak" simán szarul működik, addig egy magántulajdonba kerülő posta felnyomja a levélküldemények árát 500%-kal, eközben semmi garancia nincs a szolgáltatás javulására. Ugyanez a helyzet az egészségüggyel, ott már ízelítőt kaphatunk a "magángazdálkodásbó l": például egy bp környéki városban kimegy iskolaszűrésre egy orvos (az iskola v az önkormi fizeti - jól kezdődik), aki egy-két makkegészséges gyereken "szívzörejt" vél felfedezni, természetesen a módos szülő kétségbeesetten elfogadja az orvos tanácsát, miszerint - ha jót akar - vigye át a gyereket 50 km-rel odébb egy fizetős központba (csókos cég persze). A kivizsgáláson természetesen kiderül, hogy semmi baj, a szülő pedig boldogan kiperkál egy csomó pénzt, az ijedtség miatt eszébe sem jut, hogy megfejték.
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 09:34
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#45
Kedves tokos, ha már kérdezted: egyik sem jobb, mivel egyik "eset" sem tölti be szerintem a funkcióját. Persze megkérdezhetjük, jó de mi a funkció? Hát kinek mi...
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 09:28
Előzmény: #40  pimre
#44
Kedves pimre!
Érdekelne, miért "szúrja" az Ön szemét az, ha egy nemzetnek van vagyona?
- "az úgynevezett nemzeti vagyon (jól használom a szót?), bajd még egyszer
- "az úgynevezett nemzeti vagyon".
Köszönette l.
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 09:23
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#43
Tulajdonképpen az is érdekes, melyik jobb, a homoszexuális, vagy az aki az állatokat szereti.
A jelenlegi rendszerben a homokos sokkal inkább elfogadott, számomra nagyjából annyi a külnönbség, mintha a bal, vagy a jobb golómat ütögetnék féltéglákkal.
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 08:57
Előzmény: #40  pimre
#42
Kedves imre,
Ha visszanézed a beírásaimat, láthatod, nem vagyok privatizációellenes.
Ugyanakkor azt sem gondolom, hogy a magántulajdon minden esetben, eleve elrendelten jobb mint az állami.
Az eddigi tapasztalat azt mondatja velem, a lényeg a versenyben van, nem a tulajdonformában.
Ha versenyhelyzetet tudsz teremteni, akkor minden rendben van, nyugodtan lehet privatizálni orrvérzésig.
Ugyanak kor ha nincs verseny, akkor már nehezebb a kérdés, ugyanis nincs ösztönzőerő ami a tulajdonost hatékonyság vagy a minőség javítására kényszerítené.
Én mindig a mobilszolgáltatókat szoktam felhozni, a fene gondolta volna pár évvel ezeőtt, hogy olcsóbbak lesznek, mint a vonalas. Aztán mégis azok lettek.
Ugyanakkor a vonalas szolgáltatás egy trágya volt, maradt, illetve most látható valami, mióta liberalizálták a piacot. De kellett hozzá, hogy liberalizálják a piacot! Előtte monopóliumok voltak, de olyan is volt, drága és szar.
De hasonló a helyzet az energiaszolgáltatókk al. Én nem látok lényeges javulást.
Hasonlónak látom az egészségügyet is. Nem hiszek benne, hogy a tulajdonformától lényeges javulás lesz. Egyébként is, jelenleg is vannak magánrvosok, de az ő számláikat többségében nem fizeti ki az OEP. Miért nem? És ha magántulajdonba tesszük a kórházakat, akkor ki fogja fizetni az OEP az ottani kezelés költségét? Miért? Miben fog különbözni egy ottani rendelés egy magán nőgyógyászati rendeléstől?
Na összefoglalva, szerintem a privatizációnak akkor van egyértelmű nyeresége, ha liberalizált piacra történik.
Ezért nem értem, hogy miért volt nayon szükséges privatizálni a tankönyvkiadót. Liberalizált piac, nem veszeséges, minimális bevétel.
Illetve értem, az egyik havernak kellett, és majdnem a legolcsóbb ajánlattal sikerült is hozzájutnia.
Ezután már csak egy kérdés: Mennyire liberalizált az a piac, amelyikre a a MÁV, a VOLÁN, a Posta kerül?
A válasz egyszerű, gyakorlatilag semennyire.
Az egészségügyre visszatérve, talán úgy kellene kezdeni, hogy liberalizáljuk a piacot. Az OEP nem bármilyen vizsgálatra, kezelésre kifizeti a számlát (illetve az arra vonatkozó egységárat), a magánorvoséra is.
Aztán érdemes lenne liberalizálni az egészségbiztosítási piacot is, nem tartom szerencsésnek, ha csak egy van, ráadásul állami.
Aztán ezután, vagy ezzel egyidőben lehet privatizálni a kórházakat is.
Törölt felhasználó 2005. 09. 06. 08:22
Előzmény: #39  tko_
#41
Látom nem jutott el hozzád az írás lényege, de nem baj.

Topik gazda

AKS
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek