Ez a tőke szabad áramlása. Miért érné meg NAP részvényt venni? Mert néhány gazdag ember befektetett ebbe a szegmensbe? Most a kormány leállította a napenergián alapuló áramtermelés finanszírozását. Ki kell ebből venni a pénzt és másba fektetni. A tőke szabadon áraMOLhat!
Kedves brainfuu nagyon sajnálom ha így érzel de amit rajtunk múlik megtesszük az eredmények jóval az üzleti terv felett a tőkeemelesek a 1200 Ft felett ami szeretném azt jelenti hogya befektetők bíznak bennünk . A tőzsdei ár ezt nem tükrözi de a kis kozkez hányad és a nem standard kategória hatása ezen mint tudod dolgozunk
tiszta szégyen, amit ezzel a papírral műveltek és a vezetés nem tesz semmit. nagy támogatótok voltam, de elismerem én voltam a hülye, hogy minden megtakarításomat ebbe toltam, mert jó volt a cég "prospektusa" és képes voltam széllel szemben hgyozva tartani az árfolyamot fél éven keresztül
Sokféle energiatárolás van, kb. a képzelet szab neki határt (egy betontömböt is fel lehet emelni, az is energiát tárol, egy rugót is lehet feszíteni, stb.). A kérdés, hogy gazdaságilag megtérülő-e az ilyen tüskejelleggel jelentkező energia letárolása.
Pl. hidrogént is lehet előállítani, de megtérül a "hidrogéngyártó üzem", ha az napi 4-5 órát üzemel? Azt is csak olyan napokon, ha süt a nap? Úgy, hogy októbertől februárig áll az üzem? A jelenlegi termelői árak nem tartalmazzák a tárolás árát. Versenyképes lesz a napelem, ha idejének 80-90%-át üzemen kívül töltő hidrogéngyár fenntartása is belekerül? Ha nincs tárolás, ezáltal nincsenek eltüntetve a termelési tüskék, akkor a túlkínálatos időszakban a kereslet-kínálat lenullázhatja az áramárakat.
Egyértelműen energiatárolásra lesz szükség, de ez nem feltétlenül csak akkumulátorokkal lehet megoldani, léteznek szivattyús, gravitációs energiatárolók is.
A sárgák a napelemek. Alul a lilák az exporttüskék. Ezek pár éve még nem nagyon léteztek. Sőt, még tavaly is csak alig voltak, méretük is a mostani töredéke volt. Ezek már 3,8GW beépített kapacitásnál jelentkeznek. Mi lesz itt 6,5GW, vagy 10GW-nál? Nekem ez nagyon nem tetszik, nem látom, hogy ez mitől lenne életképes.
12 nappal később még a 10GW beépített kapacitás mellett is importra szorul az ország. Ez nem energiabiztonság, hanem totális energiabizonytalanság. Oké, lehet aksikat beépíteni (drága, hamar degradálódik, stb.), lehet a tárolás más formáiban gondolkodni, de az energiatüske jellegű termelésre szerintem ezek nem megoldások. És az ország energetikai stratégiájában pár hete még azt üvöltötték, hogy ebbe az irányba haladunk. Napelem, napelem, napelem. De annak meg a diagramokon látható az eredménye.
Nem lehet, hogy valaki egy ilyen számítást tett le Orbán asztaléra, magyarázták el neki, hogy a kijelölt irány az energiabizonytalanságba vezet, és ezért lett a hirtelen napelemes irányváltás?
Ez a kép azt mutatja, hogy 2022.10.18-án mennyi volt a nap folyamán a napelemes termelés (kék) és mennyi volt az export/import szaldó ez alatt. 3,8GW beépített kapacitás mellett. http://keptarhely.eu/view.php?file=20221121v00xigq9x.png
Ezt néztem meg, hogy mi lett volna, ha 6,5GW illetve 10GW lenne a beépített kapacitás. Brutális egyensúlytalanság. Rövid időre 4GW körüli túltermelési tüske alakul ki, de pár órával később/előbb meg importigény.
Gábor, az elmúlt hetekben ismerősi körömben sokat beszélgettünk a megújuló energiatermelés jövőjéről, persze beleértve a napelemes áramtermelést is. És őszintén szólva eljutottunk egy olyan gondolathoz, hogy itt valami nagyon félremenőben van. Ne mostanra nézzük, hanem 5-8-10 év múlva hogy is nézne ki a piac, ha azon az úton megyünk tovább, amit a szakértelmet 100%-ban nélkülöző kormányunk zászlójára tűzött.
Ami engem rettenetesen zavar, az a már most, "mindössze" 3,5GW beépített napelemes kapacitás miatt jelentkező termelési tüskék. Már most is előfordulnak olyan napok, amikor rövid időre (néhány óra) 1GW-os export kapacitás van a magyar villamosrendszerben, és ezek tüske jelleggel keletkeznek.
Tekintsünk ki egy kicsit az időben. 3-4-5 év múlva mi várható? Először is mi a jelen. Egy felfordult világ, energiasokk, hiánygazdaság, stb. Ez fenntarthatatlan helyzet, azaz nem ext extrapolálva kell a jövőt számolgatni. A piac meg fog nyugodni, ki fog alakulni egy olyan állapot (pl. áram árszint), amivel hosszú távon lehet számolni. A mostani kaotikus helyzet egyértelműen az energia hiányára, ebből fakadó extrém árakra vezethető vissza. A helyzet megoldása is akkor jön el, ha ez normalizálódik, az árazások normál mederbe térnek vissza. Az más kérdés, hogy ahogy egyik irányba, úgy a másikba is átlendülhet majd minden (hullámok), de hosszabb távon lenyugszunk. Szóval idővel már nem 2-3-500 EUR/MWh áramárak lesznek, hanem 100 alattiak. Úgy általában. Úgy átlagosan. De ami miatt ezt az egészet felvetettem, és ami árazásban kérdés, hogy hogyan kezelhető, az a magyar kormány szakértelmetlensége következtében előálló termelési tüskék időszaka. Olyan ez, mintha nyitni akarnék egy gyárat, amibe kellene 500-550 betanított munkás, három műszakban, de az igényemre a válasz az lenne, hogy jövő hét kedden 11-14 óra között tudnak nekem adni 20.000 embert, csütörtökön 12-13 óra között lehet, hogy lenne 18.000, de lehet hogy egy se, pénteket meg meg se merjem kérdezni, mert nem jósok. Miközben nekem stabilan, napi 24 órában 500 ember lenne az igényem. Hiába adna nekem valaki 3 órára 20.000 embert, az nekem értéktelen. Mi a helyzet azzal, ha 2028.09.16-án 10-15 óra között a magyar áramrendszerben lesz 4.000 MWh / óra áramfölösleg, 3 nappal később meg esik, borongós az idő, és importálni kell? Miközben az egész ország áramigénye átlagosan 5.000 MWh / óra? Ez egy totálisan kezelhetetlen helyzet. Az akkumulátorok segíthetnek, de irtó drágák, és az évszakok közötti kapacitáskülönbség velük nem megoldható. Hidrogéngyártás? Megtérülő lehet egy olyan "hidrogéngyártó üzem", ami egyik nap 4.000 MW-os áramlöketet kap 3-4 órára, másnap meg üzemen kívül van, mert borult az ég? Ami áprilisban napi pár órát izzik, úgy kellene termelje a hidrogént, októbertől februárig meg áll?
Szerintem ez a rendszer egyszerűen NEM MŰKÖDIK. Ha a piac kell ezt megoldja, akkor a tüskék időszakában az áram ára nullára esik. És a tüskék pont akkor vannak, amikor a napelemek csúcsra járnak, lévén a napelemek okozzák a tüskéket. És ez már most, 3,5GW-os beépített kapacitásnál is jelentkezik, mi lesz itt 6,5GW-nl, vagy 10GW-nál? Nem beszélve a Palkovics által bedobott 25GW-ról?
A következő hozzászólásba berakok diagramokat. Nem ebbe, mert a linkelés szétcseszi a hozzászólást.
Egy kisbefektető csak akkor elégedett, ha azt látja, hogy a ma megvásárolt részvényét holnap már többért el tudja adni. Ha nem így van, akkor: 1.) azzal nyugtatja magát, hogy hosszú távra vettem, majd biztos ezután emelkedik. 2.) a céget hibáztatja. 3.) (legritkább eset) elismeri, hogy ő volt hülye.
NAP Nyrt.
https://bet.hu/newkibdata/128599130/NAP_InfoDok_jovahagyas.pdf