gondolom te arról álmodsz "mainap"
mert mást se mondasz ))
2015 a mtel éve volt a béten, nem a molé ami folyamatosan esett akkor
te meg happyzét itt
5Ft
Megvan, milyen olajárra számít a Mol - megszólalt a vezérigazgató
Idén 2,2 milliárd dollárt szán beruházásokra a Mol - nyilatkozta a cég vezérigazgatója az osztrák Wirtschaftsblatt című gazdasági napilapnak. Az alacsony olajár ugyan kedvezőtlen, azonban ezt részben ellensúlyozni tudják. A horvátokkal változatlanul az elsődleges cél a megegyezés, de napirenden van az INA eladása is. A cég tovább keresi az akvizíciós célpontokat.
Jelenleg leginkább a csökkenő olajár az, ami foglalkoztatja a Molt - mondta Molnár József, a cég vezérigazgatója az osztrák Wirtschaftsblatt című gazdasági napilapnak adott interjújában. Az alacsony olajár szerinte egy időben korlátos jelenség, s úgy véli, 20 éves időtávon inkább a hordónkénti 80 és 110 dolláros szinttel lehet számolni, szemben a jelenlegi 50 dollár körüli szinttel.
Az alacsony olajár upstream üzletágra (kitermelés) gyakorolt negatív hatásait a cég részben ellensúlyozni tudja az downstream üzletágban (finomítás, benzinkutak). Ha a gazdaság az alacsonyabb olajárak miatt élénkül, a kereslet is növekszik, s ennek pozitív hatásai vannak - emelte ki Molnár. A downstream üzletág eredménye Molnár szerint nagyjából megegyezik az előző évessel, azonban kevesebb lett a kitermelt mennyiség. Egy hatékonyságjavító programnak köszönhetően 2011 óta mintegy félmillárd eurót takarított meg a cég, s ez fontos, mivel a verseny nagy és a marzsok alacsonyak - emelte ki a vezérigazgató.
Mi lesz az INA-val?
Elmondta, a Mol kitermelése Szíriában gyakorlatilag leállt, s ez mondható el az INA érdekeltéségbe tartozó líbiai kitermelésről is.
Az INA-val kapcsolatban a korábbiakhoz hasonló álláspontot fogalmazott meg. E szerint elsődleges céljuk a horvát kormánnyal való kiegyezés, azonban ha ez nem valósulna meg, akkor marad lehetőségként az eladás. A Mol már létrehozott egy adatszobát, s több befektető is érdeklődött már. De lehetőségként említette további INA részvények vásárlását is, s felhívta a figyelmet, ha eladnák az INA-t, akkor a továbbiakban a cég konkurenseként lépnének fel.
Molnár szerint a negatív kampány Horvátországban akkor indult el a Mol ellen, amikor már konszolidálták az INA-t és következő lépésként a működés hatékonyabbá tételébe kezdtek volna. Talán olyan üzletemberek kezdeményezésére, akik érdekeit sértették volna a tervezett átalakítások vagy a korábbi lépések voltak számukra hátrányosak. Kiemelte, az INA átvétele előtt a Mol finomítóinak hatékonysága Európában a három legjobb között szerepelt, az INA-val együtt azonban már nem ez volt a helyzet. Mint mondta, az INA finomítóinak kapacitása eléri a 6,5 millió tonnát, a horvát piacon a kereslet azonban csak 2,8 millió tonna. Még ha megtörténnek a hatékonyságjavító intézkedések és az átalakítások - ez a rijekai finomító fejlesztését jelenti - a kapacitások akkor is 4,5 millió tonnát tesznek ki. Ez azt jelenti, hogy az INA-nak exportpiacra kellene termelnie, ott azonban éles a verseny, s ha az INA nem megy végig az úton, amelyet az iparág szereplői megtettek, veszít ebben a versenyben. Ezt a Mol nem engedheti meg magának, a következő 20 évben finomítóikkal a csúcsra szeretnének jutni.
Annyi gázt bányásznak, amennyit csak lehet
Az orosz gáztól való függés csökkentése érdekében a Mol annyi gázt termel ki saját maga, amennyit csak lehet. Ezen kívül 400 millió dollárt fordítottak a magyar és a horvát vezetékek összekapcsolására, azonban a horvát fél még adós az általa beígért fejlesztésekkel - mondta Molnár. Az orosz-ukrán konfliktus és az Oroszország elleni szankciók egyelőre nem éreztették hatásukat a cég tevékenységére, addig nem jelentkeztek ellátási zavarok - tette hozzá.
A Mol ugyan tett lépéseket a palaolaj- és palagáz-kitermelésben fontos rétegrepesztéses technológiák alkalmazásának irányában, azonban a cég kitermelése továbbra is a hagyományos olajon és gázon alapszik. A régió geológiai szerkezete teljesen más, mint az Egyesült Államokban - válaszolta a növekvő amerikai palaolaj kitermeléssel kapcsolatos kérdésre a szakember. (Ez az eltérés sokkal nehezebb kitermelési feltételeket és jóval magasabb költségeket jelent. A szerk.)
Céget vennének, de nem sietős a dolog
A Mol 2015-ben mintegy 2,2 milliárd dollárt szándékozik beruházásokra fordítani. Ennek 60 százalékát az upstream üzletágban költik, a legnagyobb rész a kurdisztáni olajmezők fejlesztésére jut. A Mol eddig mintegy 700 millió dollárt fektetett ott be, ehhez jön a következő 2 évben további 500 milliárd - mondta a vezérigazgató.
A Mol jelenleg is vizsgálja az akvizíciós lehetőségeket, azonban egyik sincs olyan előrehaladott állapotban, hogy arról nyilvánosan beszélni lehessen. Azokra a régiókra koncentrálunk, ahol aktívak vagyunk, ez a Közel-Kelet, az északi tengeri régió, s egy bizonyos fokig Oroszország és Kazahsztán, azonban nem sietünk - fejezte be a vezérigazgató.
MOLly tulajok topikja
Ha az Otisoknak is van gyűjtőtopikja, ne aprózódjanak el apró témákba a Mollysok se.