Hazai hírek
Még a negyedéves jelentés közzététele előtt két jelentős hír látott napvilágot. Egyrészt a horvát miniszterelnök, Zoran Milanovic megerősítette, hogy megkezdődtek a tárgyalások az orosz érdekeltségekkel az INA részvényeinek eladásáról. Részletek még nem hangoztak el, a miniszterelnök nem zárta ki, hogy más érdeklődők is jelentkeznek. A horvát kormány végleges döntésére utalhat, hogy Milanovic szerint a MOL tulajdonában lévő részvényekről a MOL-nak kell döntenie, míg a horvát kormánynak a saját tulajdonrészével kell foglalkoznia.
A horvát gazdasági miniszter hétfőn közölte, hogy az INA leányvállalatából, a Prirodni Plinből ki fogják szervezni a gázellátást és ezt a feladatot a Horvát Villamos Művek (HEP) végzi majd a következő három évben. A hivatkozási alap az, hogy az Európai Unió előírja a tagországoknak, hogy kötelesek biztosítani a háztartások és az ipar számára a gázellátást. A veszteséges gázüzletágat 2009-ben vette át a MOL. Ekkor még arról volt szó, hogy az INA által átadott gáz értékesítési ára fokozatosan eléri az importárat 2010 és 2014 között. A gázkereskedelmi üzletág átvételét folyamatosan halasztották, majd 2010-ben elálltak tőle, a gáz árazása továbbra is piaci ár alatti. Ezután a MOL-INA vita egyik kulcskérdésévé vált a gázügy, miközben a horvát média tudni véli, hogy egy új tulajdonos az INA-t csak a gázüzletág nélkül vásárolná meg.
Vártnál erősebb negyedik negyedéves MOL-gyorsjelentés
A MOL negyedik negyedéves eredményei meghaladták a konszenzust (portfolio.hu), de továbbra is az iparági gyengeség jeleit mutatják. A tisztított EBITDA a vártnál kevésbé csökkent, míg a tisztított üzemi eredmény éves bázison 59%-kal csökkent. A tisztított nettó eredmény jóval magasabb a vártnál, amiben egyszeri tételek is szerepet kaptak (a mantovai finomítóval kapcsolatos céltartalékok 19 milliárd forinttal, az INA szíriai egységeihez és a horvát finomítókhoz kapcsolódó leírások 70 milliárd forinttal rontották a normál EBITDA-t, miközben az MMBF értékesítésén több mint 42 milliárd forint pluszt könyvelt el a MOL.
A negyedéves alapon összehasonlítva gyenge EBITDA-számok a tovább romló finomítói környezettel magyarázhatók: csökkenő kereslet, eltűnő Brent-Urál különbözet és romló finomítói marzsok. A kutatás-termelés üzletág eredménye javult, ahogy a csökkenő termelés és az átlagos realizált szénhidrogénárak negatív hatását ellensúlyozta a magyarországi működéssel összefüggő céltartalék revízió, 11 milliárd forint értékben.
A csoport eladósodottsága 2008. óta a legalacsonyabb szintre csökkent: a nettó adósság/EBITDA mutató 0,79-re süllyedt, az év végi eladósodottsági szint mindössze 16%, amely teret ad akvizíciókra és különösen pozitív hír a részvényesek számára. A negyedév gyenge eredményeket hozott, de a MOL képes volt a konszenzus feletti eredményt produkálni.
A továbbiakban a befektetők a délutáni sajtótájékoztatóra figyelhetnek, amelyen szóba kerülhet a tavalyi év után fizetendő osztalék mértéke is. A következő napokban az angliai roadshow és a pénteki MSCI-átsúlyozás mozgathatja meg a befektetők fantáziáját. A ma reggel megjelent kitermelési tervben idénre 91-96, jövőre 105-110 ezer hordós kitermeléssel számol a csoport, ami magában foglalja a Wintershall-akvizíció számait.
Azért erre az évre elég sok mindent ráterheltek, benne van a pakliban, hogy oszti sem lesz.A mérlegen amit lehet lerontottak, leírtak,vtavalyhoz képest irgalmatlan pénzt amortizáltak. Mivel a részvény ára is a pincében, nem várok különösebb csökkenést. Anövekedési sztorihoz az alap megvan, csak elszúrni nem szabad.kb. 1 évig még molly tulaj maradok asszem.
Az INA kérdés már csak annyi, hogy mekkora lesz a vételár. Ha a zsetont jól fektetik be, akkor a sztori most kezdődik. Gondolom Dodds szerződtetése se volt véletlen.
07:31 | Jelentett a MOL - Mennyire számít most ez?
sztem igenis számít, mert nemcsak az INA a lényeg, ez hamarosan megoldásra kerül .. az egy dolog, hogy van egy kiemelten fontos és egyben mocskos üzleti partner, de ettől még megnézzük azt is, hogy a MOL önmagában miként teljesít !
Nem rossz a GYJ, van pénz a "növekedési sztorira" és INA esetleges eladásával méginkább, ha megmarad akkor is - a gáz üzlet leválik róla (a veszteség megszünik), a többi meg majd javulni fog ! Nem azt mondom, hogy fényes a GYJ, de valszeg "utolsó a sorban" a gyengébb szériából, hangsúlyozzák a költségcsökkentést és a hatékonyságnövelést !
III.NE gyorsjelentés jobb lett az elemzők által vártnál. Az árfolyam 14.200-ről egészen 14.600-ig ugrott nyitásban, majd visszaereszkedett. Meglátjuk ebből mi lesz…
MOLly tulajok topikja
Ha az Otisoknak is van gyűjtőtopikja, ne aprózódjanak el apró témákba a Mollysok se.