Sanszos volt kedves topiknyitó, hogy. az idő választ ad a kérdésedre. A választ megadtad. Semmit. Mivel a kisbüfi reagál mindenre utoljára (univerzum ikszedik törvénye) nem árt önvizsgálatot tartanom mi lesz ebben az évben. Ez így egy erős long szignál ugyanis. De nem elégséges.
Még két hónap sem kellett az újévi 2009Ft-os OTP célárfolyamom beteljesüléséhez. Hónapokkal a subprime hitelválság kirobbanása után 2007 nyarán még 10000 forint feletti magaságokban nevetségesnek tűnő, és tőzsdei körökben röhögőgörcsöt okozó 3000 forintos vízióm után mostmár inkább gyomorgörcse lehet az OTP tulajdonosoknak. A 3000 forintos szint elérése után év elején stílusosan 2009 forintra finomított célárfolyamom elérésével meg sem állt a 30%-os esésnél, hanem folytatólagos lendülettel le is feleződött, és 1420-ig esett. Egyelőre.
Néhány haver, ismerős és ismeretlen kérdezi, hogy most 2009Ft alatt akkor mostmár érdemes-e venni? Nem! Nem! Nem! A célárfolyamom nem azért 2000-3000 forint, mert ez lehet az alja, hanem mert ez lehet a teteje. Az OTP részvények történetében ez a fejezet nem most ősszel kezdődött, hanem 2007.március 12-én. És nem akkor fog véget érni, amikor már rettenetesen alacsonynak tűnik a részvényárfolyam, hanem amikor a bankrészvények a világban újra jó befektetésnek fognak számítani, azaz legalább 10 év múlva. De addig a banki iparág és a bankrészvények süllyedő hajók flottája. Vannak sérülékenyebb, és vannak strapabíróbb hajók, de végül szinte az egész globális flotta el fog süllyedni az évekig viharosan háborgó tengeren. Elvégreis nem a strandokon talponálló vattacukor árusok kerültek válságba, hanem a globális bankrendszer.
Vagyis sehol sincs értelme belevenni a bankrészvényekbe. Elég megnézni a hazugságait általam végigkommentált Citibankot az elmúlt két évben. Bárhol is vett bele az ember, bármilyen alacsony áron, a pénze 80-90-97%-át elbukta. És már sosem fogja visszanyerni.
A Citibank részvények már csak másfél dollárt érnek. Nincs esély a feltámadásra.
Az OTP fundamentumaiban képződött lufi elkerülhetetlen leeresztését már 2008.10.19. Srácok, itt a 3000es OTPm cikkemben vázoltam. Természetesen a banküzem tízszeres nagyságrendű tőkeáttétele miatt nehéz pontos számszerű prognózisokat adni ebben az iparágban, a számvitel is csak sötétben tapogatózik. Sőt, mint láthattuk a világ vezető bankjai úgy manipulálnak és hazudoznak a számviteli beszámolóikban, ahogy nem szégyelnek. Nem hinném, hogy a magyar bankvezetők különbek lennének tőlük. Aztán persze a bili előbb utóbb úgyis kiborul, amikor a virtuális számok mögül egyszercsak elfogy a valódi pénz.
Az OTP profitábilitásának általános, természetes és kényszerű zsugorodása mellett két egyre kézzelfoghatóbb konkrét tétel borzolhatja tovább a kedélyeket. Az ukrán leánybank bedőlése, illetve a magyarországi frank alapú hitelek banki devizapozícióin halmozódó veszteség és finanszírozás igénye.
A kilátástalan helyzetbe került ukrán leánybank így vagy úgy, de végül több száz milliárd forintos veszteséget fog okozni az OTP-nek. A bank megvásárlása drága volt, és komoly pénzeket pupmáltak bele, az üzleti model viszont rossz volt és felelőtlen. (Az OTP 2006-ban vásárolta meg a Raiffeisentől 650 millió euróért. Augusztusban 120 millió euróval emelte meg ukrán bankja tőkéjét, és szeptember végén további 1,8 milliárd euró hitelt nyújtott. Vagyis ezt jól elkúrták Csányi papáék. Nem kicsit. Nagyon. Az összeomlás előtti utolso pillanatban még belepumpáltak 2 milliárd (tonna) eurót a feneketlen kútba,
Ha lenne pénzed holnap mit vennél max. befektetési idő 1 hónap?