Az Erste Group Bank AG külső technikai problémák miatt nem tud árat jegyezni a certifikátokra/turbo warrantokra. Amint a technikai probléma megszűnik, folytatódik az árjegyzés.
CN 03:45 HSBC kínai feldolgozóipari BMI, előzetes, jún., előző: 49,4 pont, várt: 49,7 pont, tény: 50,8 pont
JP 08:00 A japán jegybank (BoJ) elnöke, Kuroda tart beszédet
EZ 09:30 Német feldolgozóipari BMI, előzetes, jún., előző: 52,3 pont, várt: 52,5 pont
EZ 09:30 Német szolgáltatóipari BMI, előzetes, jún., előző: 56,0 pont, várt: 55,8 pont
EZ 10:00 Eurózóna feldolgozóipari BMI, előzetes, jún., előző: 52,2 pont, várt: 52,1 pont
EZ 10:00 Eurózóna szolgáltatóipari BMI, előzetes, jún., előző: 53,2 pont, várt: 53,3 pont
US 16:00 Használtlakás-eladások száma, máj., előző: 4,65 mln darab, várt: 4,73 mln darab
EZ 17:30 Az EKB-tól Nowotny tart beszédet
08:28 | Az orosz harckészültség ellenére nincs pánik a piacokon
"Kisebb emelkedéssel fejezték be a pénteki kereskedést az amerikai indexek, és annak ellenére, hogy újabb nyugtalanító hírek érkeztek az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban, hétfőn az ázsiai ás az európai tőzsdéken is mérsékelten optimista a hangulat."
Ezek már megint melyik mozit nézik? Nikkei napi minimumon!
Electrica - Belépő a román piacra!
A román tőkepiac minden idők legnagyobb nyilvános kibocsátására készül a napokban. A helyi energiaszolgáltató, az Electrica tőzsdére lépésével új fejezet kezdődhet a helyi tőkepiacon.
Miért érdekes Románia?
• Növekvő gazdaság
• Fejlődő tőkepiac
• Olcsó, még fel nem fedezett részvények
Miért érdekes az Electrica?
• Alacsony árazás, Nyugat-Európához képest féláron kínált energiaszolgáltató
• Potenciál a hatékonyság javításában, (magas hálózati veszteségek, túlfoglalkoztatás)
• Fix, 2019-ig változatlan, inflációtól védett megtérülés a beruházásokon
• A tőkeemelésnek köszönhetően ambiciózus beruházási program
A bukaresti tőzsdéről
Meglepő módon, a bukaresti értéktőzsdén számos vállalat található, melyeknek együttes piaci kapitalizációja eléri a 28 milliárd eurót. Ez a duplája a hazai tőzsdei vállalatok piaci értékének. Az azonban lényegi különbség a két tőzsde között, hogy a közkézhányad a román tőzsdén nagyon alacsony, elsősorban a még mindig nagyon magas állami tulajdon miatt.
Részben emiatt a helyi tőzsde forgalma a negyede, ötöde a hazai tőkepiac szintén nem túl magas forgalmának.
Tehát sok szempontból a bukaresti tőzsde még elmarad a nála fejlettebb kelet-európai tőzsdéktől (ez részben indokolja a részvények alacsony árazását), de ez változhat. Ennek egyik első lépése az Electrica tőzsdei kibocsátása.
Az Electrica tőzsdére lépését követően a román állam még 2-3, szintén az iparágban tevékenykedő cég tőzsdére hozatalát tervezi, ami tovább javíthatja a tőzsde likviditását és ismertségét. Érdekesség, hogy a román tőzsde vezérigazgatója az a Ludwik Sobolewski, aki 2006-2013 között a varsói tőzsde elnökeként kulcsszerepet játszott a lengyel tőkepiac felfuttatásában.
Mi az az Electrica?
Az Electrica jelenleg egy állami tulajdonú áramszolgáltató vállalat. A társaság három régiós áramszolgáltatóban rendelkezik 78 százalékos részesedéssel. A tőzsdére lépéssel, amely teljes egészében tőkeemelést jelent, az állam részesedése 49 százalékra csökken. A tőkeemelés során az árazástól függően 450-540 millió euró friss tőkéhez jut a vállalat.
A társaság a befolyó összeget az elosztóhálózat minőségének javítására és hatékonyságjavító beruházásokra fogja fordítani.
Az áramszolgáltatók, mint mindenhol Európában, szabályozott társaságok. A szolgáltatók területi monopóliummal rendelkeznek, adott régióban csak egyetlen szolgáltató üzemelteti az áramhálózatot. A nyereséget is elsősorban a szabályozó hatóság állapítja meg, méghozzá úgy, hogy az elismert ún. szabályozott eszközállományra biztosít egy fix megtérülést. Ez jelenleg a román piacon az összes szolgáltató esetén 8,5 százalék, amelyet minden évben inflációval korrigálnak.
Nagyon egyszerűen a beruházások után a fenti garantált hozamot éri el a társaság. A fenti megtérülést 5 évente egy előre meghatározott képlet alapján határozza meg a szabályozó. A mostani szabályozói ciklus ebben az évben indult és 2019-tart, tehát 2019-ig a szolgáltatók 8,5 százalékos megtérüléssel számolhatnak. A szabályozói ciklusok a politikai ciklusoktól függetlenül, stabilak voltak a múltban.
Fontos azt is kiemelni, hogy a szolgáltatók nem tudnak visszaélni azzal, hogy mindenféle haszontalan dologba beruháznak és elkérik a 8,5 százalékos megtérülést, mivel a beruházási tervet el kell fogadtatni a szabályozóval. Az Electrica esetén a 2014-2019 közötti beruházási tervet a szabályozó már elfogadta.
A befektetési sztori
1. A friss tőkét a társaság beruházásokra fogja fordítani, aminek köszönhetően a szabályozott eszközállomány 70 százalékkal fog nőni 2019-ig. Ez pedig 2-3 éves távlaton belül jelentős profitnövekedést jelent, hiszen a növekvő eszközállományra fix megtérülést biztosít a szabályozó.
2. Az Electrica egy állami vállalat, emiatt a múltban elmaradtak a beruházások és jelentős a túlfoglalkoztatás is a cégen belül. Az elmaradt beruházások miatt, a társaság hálózati vesztesége 12 százalék, míg a szintén Romániában működő külföldi tulajdonú áramszolgáltatók 9 százalékos hálózati veszteséggel dolgoznak. A beruházásoknak köszönhetően a hálózati veszteségek csökkenhetnek, a profit pedig tovább nőhet.
3. A társaság munkaerő-hatékonysága a fele, harmada a már privatizált román energiaszolgáltatókénak. E tekintetben elbocsátásokkal a hatékonyság, és így az eredményesség is jelentősen javítható.
4. A vállalatnak nincs adóssága, ellenben a nettó készpénzállománya eléri a 86 millió eurót. Ez egyfelől pozitív, másrészt a garantált megtérülés miatt célszerű eladósítani a társaságot és így javítani a részvényesekre jutó megtérülést. A menedzsment az EBITDA 1,5-szereséig szeretné eladósítani a céget, ami a szektorban egy nagyon konzervatív adósságráta.
5. A tőkeszerkezet optimalizálásának mellékhatásaként, a jelentős beruházási program megvalósítása mellett is nyílik tér osztalékfizetésre. A menedzsment célja az, hogy az eredmény 85 százalékát osztalékként fizessék ki a részvényeseknek. Így nemcsak egy növekedési sztorihoz, hanem egyben egy osztalékpapírhoz is juthatunk. Itt fontos megjegyezni, hogy mivel tőkeemelésre kerül sor és a korábbi részvény darabszám megduplázódik, az egy részvényre jutó eredmény a kezdeti időszakban alacsony lesz. Magyarul a pénz, amit a tőkeemelés során szerez a társaság, nem kezd el azonnal dolgozni, be kell fektetni és ez nyilván időbe telik. A kezdetekben emiatt 3-4 százalékos osztalékhozam várható, amely később jelentősen növekedhet az eredményesség javulásával párhuzamosan.
6. Alacsony árazás: 2,6-3,4x EV/EBITDA árazás a nyugat-európai szintnek a fele
Kockázatok
1. Bár stabil szabályozási ciklusok jellemezték a szektort a múltban, soha nem zárható az ki, hogy a politika másképp gondolkodjon és elverje a port a szolgáltatókon. Ez mindenképpen a legjelentősebb kockázat. Bár teljesen megnyugtató választ erre nem lehet adni, azt azért mindenképpen fontos hangsúlyozni, hogy az Electricán kívül a román állam még 2-3 hasonló, a szektorban működő céget kíván a tőzsdén keresztül értékesíteni. Ha már az első alkalom után kárt okoznak a részvényeseknek, akkor nem fogják tudni a többi céget sem értékesíteni.
2. A beruházási terv eléggé ambiciózus, ennek nyilvánvalóan van végrehajtási kockázata. Adott esetben a csúszások, késlekedések rontják a befektetések megtérülését.
3. A társaság a régiós áramszolgáltatókat csak 78 százalékban tulajdonolja. A kisebbségi tulajdon a szintén tőzsdén jegyzett Fondul Proprietatea (FP) kezében van. Az FP kivásárlása kockázat abban az esetben, ha a társaság túl sokat fizet a 22 százalékos részesedésekért. Abban az esetben, ha saját részvénnyel fizet a részesedésekért, akkor az FP későbbiekben ezt értékesítheti és ezzel nyomás alatt tarthatja az árat.
4. Általános tőke- és részvénypiaci kockázatok, a román makrogazdasági környezet romlása, esetlegesen gyenge likviditás a papírban
5. a román lej devizaárfolyam-kockázata
6. Az intézményi jegyzésben veszünk részt, emiatt semmilyen előzetes részvény-allokációs rendszer nem érvényes, akár a maximumáron beadott jegyzések sem teljesülhetnek. A Concorde viszont a megkapott részvénycsomagot ügyfelei között jegyzésarányosan osztja majd el.
Fontos információk:
• A jegyzés zárása június 25., a Concorde június 23-ig fogad be jegyzési kérelmet
• A kereskedés július 3-án indul
• Beadható árak: RON 11, RON 12,5, RON 13,5, piaci ár/ részvény
• Kibocsátás előtti részvény-darabszám: 168,8 millió db
• Új részvények száma: 177,2 millió db
Ha lenne pénzed holnap mit vennél max. befektetési idő 1 hónap?