Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 10. 27. 15:29

Gazdasági folyamatok  

A blogon sokan olvastátok, amiket írtam, ezért gondoltam ebben a topikban folytatom.

Akinek nincsen ÉRTELMES mondanivalója, az ne írjon ide.

Köszi.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 22:48
Előzmény: #352  Törölt felhasználó
#360
Köszi.
Japánról olyan nagyon sok elméletem nincsen. Láthatóan az, hogy a tőzsdéjük sohasem talál vissza a 20 évvel ezelőtti szintre, az életszínvonalukat semmilyen szintén sem befolyásolja. Az ingatlan lufijuk kidurranása és a defláció szintén nem.
Azonban nem vagyok benne biztos, hogy a válságukat ugyanilyen "könnyen" megúszták volna, ha az egész világ velük párhuzamosan deflációs spirálba került volna. Szerintem nem.
De a mostani válságban van rá esély, hogy megkapjuk a választ.
togyozo 2008. 11. 06. 22:00
Előzmény: #356  exmnbs1
#359
"Az EUR, GBP, CZK nem kockázatos eszközök?"

megveszik ezeket az eszközöket ilyen alacsony hozamok mellett?
togyozo 2008. 11. 06. 21:57
Előzmény: #348  Törölt felhasználó
#358
Drop!

Pár napja volt egy felvetésed a hitelcsapdával kapcsolatban, amiben szerintem nincs igazad.

1) írtál valamit arról, hogy az USA-ban a GDP arányos hitelállomány 300% körül van. Ezzel az a baj, hogy semmit sem mond egy gazdaság fenntarthatóságáról. gondolj bele! Flveszel 20 milla hitelt 6%-os kamaton, ami az éves jövedelmed modjuk 150%-a. ezt a pénzt berakod 8%-os kamatozású állampapírba. A bruttó adósságállományod iszonyatosan megnőtt, de a vagyoni helyzeted nem romlott. Arról, hogy egy ország fenntartható adósságpályán halad-e csak a folyó fizetési mérleg mögött álló tőkeáramlások szerkezetének elemzésével eldönthető kérdés.

2) a hitel nem más, mint egy eszköz amivel a jövedelmedet intertemporálisan ide-oda tudod pakolgatni. Tehát egy hitelfelvétellel csupán csak annyit teszel, hogy a jövőbeli jövedelmeid egy részét előrehozod a jelenbe. ugyanez van a vállalatok esetében is amikor a vállalat a beruházásaiból származó profit egy részét előrehozza a jelenbe. A lényeg: a hitelt nemcsak újabb hitelfelvétellel vagy magtakarításból tudod visszafizetni, (sőt elsődlegesen nem is ezekből fizeted, mert ha ezekből fizeted az már régen rossz), hanem a jövőbeli jövedelem flow-dból. A gond akkor van, ha olyan embereknek adsz hitelt, akiknek a jövőbeli jövedelem áramlása nagyon bizonytalan, vagy amikor olyan mennyiségű hitelt adsz neki amit a jövőbeli jövedelem alakulása nem képes fedezni. Az USA emiatt szív most.

3) az sem igaz, hogy az USA háztartásoknak nincs megtakarítása. Ha jövőre nagyon lelassul a hitelezés az USA-ban meglátod a háztartások nettó megtakarítási pozíciója is hirtelen sokat fog javulni.
exmnbs1 2008. 11. 06. 21:56
Előzmény: #356  exmnbs1
#357
Illetve kockázatuk csökkent mostanában?
exmnbs1 2008. 11. 06. 21:51
Előzmény: #355  togyozo
#356
Az EUR, GBP, CZK nem kockázatos eszközök?
togyozo 2008. 11. 06. 21:40
Előzmény: #351  Törölt felhasználó
#355
Azért szvsz az elég vicces, hogy most mindenki a cseh jegybankkal példálózik,de korábban, amikor a cseh jegybank 2003 óta jó 30%-kal hagyta felértékelődni a koronát nem tettétek.
Másrészt gazdaságpolitika terén eddig sem éppen európai megoldásokat követtünk, nem volt hiteles fiskális és monetáris politikánk, így most is más útra kényszerülünk mint a többiek.
Másrészt mint korábban is mondtam a kamatemelésre a spekulációs támadás miatt volt szükség. Minden körülmény erre utal (rendkívüli ülés, overnight kamatfolyósó szélesítése, drasztikus emelés). A cseheknél nem volt ilyen, ráadásul gondolom az állampapír piac náluk normális(abb)an működik mint nálunk. Mondjuk ebben nem vagyok biztos, de azt hiszem, hogy a korona eszközöket be lehet váltani az ECB-nál euróra. a mi állampapírjainkat többek között azért sem veszik ilyen magas kamatokon se nagyon, mert mindenki a nagy devizák valamelyikéből próbál meg minél nagyobb likviditást összekalapálni.

DLPH!

azt nem értem, hogy akarsz MO-on alacsony kamatot fenntartani? a magyar állam minden évben nem kis mennyiségű állampapírt bocsát ki, hogy finanszírozza magát. Alacsony kamat mellett ki fogja megvenni?

Te egy kockázatos eszköztől nem vársz el magasabb hozamot, mint egy biztonságostól?
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 21:27
Előzmény: #353  Törölt felhasználó
#354
es persze h miert nem baj..
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 21:25
Előzmény: #352  Törölt felhasználó
#353
DLPH:
mit ertesz az alatt: "a forintot semmi sem menti meg"
kifejtened mit varsz?
koszi
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 20:49
Előzmény: #349  Törölt felhasználó
#352
Drop Japánról téves elméleteid vannak. De a többi nagyon ül. Meg ezt már említettem....
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 18:32
#351
link

"A vártnál sokkal nagyobb kamatcsökkentésről döntött a londoni Bank of England: a font kamatszintjét 4,5 százalékról 1954 óta nem látott mélypontra, 3 százalékra vitték le. A londoni jegybank 1997-ben vágott utoljára 1,5 százalékpontot a kamaton. A cseh jegybank is nagyot lépett, 0,75 százalékponttal 2,75 százalékra csökkentett. Váratlanul kisebb lett a svájci frank kamata, és csökkent az euróé is, mindkettő 0,5 százalékponttal: előbbi ráta 1,75, utóbbi 3,25 százalékon áll."

Úgy látszik, az MNB szerint Magyarország nem az EU-ban van...

Most jövök rá, hogy úgy beszélek itt a magas kamat ellen, mintha én magam is hitelekből tartanám fönn magam és a cégeimet, és abban lennék érdekelt, hogy minél olcsóbb forrásokhoz jussak. Pedig épp fordítva van, a magas betéti kamatok a személyes érdekem - persze csak akkor, ha a magas kamatot nem inflálja el a gazdaságpolitika, vagy nem viszi el a folyamatos árfolyamgyengülés... :)
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 18:21
Előzmény: #348  Törölt felhasználó
#350
"Lassan majd mindenkinek eljut a tudatáig, hogy a bankok baromira nem akarnak hitelezni....."

Az MNB tudatáig már eljutott, amikoris brutálisan megemelte a kamatot az amúgy sem túl alacsonyról, de sebaj, így legalább mindkét oldal azonos véleményen van:

A bankok nem akarnak hitelezni, a vállakozásoknak pedig eszük ágában sem lesz 15%+ kamatra hitelt fölvenni... :)

Tényleg minden az irányába mutat, hogy a teljes gazdaság jéggé fagy... :( Legalábbis az a része, aki hitelek nélkül képtelen működni, és az, amelynek olyan vevői vannak, akik hitelből vásároltak, vagy szintén hitelek segítségével tartották fönn magukat.

Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 16:45
Előzmény: #348  Törölt felhasználó
#349
Persze rosszabb, mint Japán, mert most az egész világgazdaság ebbe a helyzetbe kerül.
Japánt megmentette a világ.
Szóval én súlyosabb lefolyásra számítok, mint Japánban történt. A '29-es válsághoz képest milyen lesz, arról halvány fogalmam sincsen. Remélhetőleg kedvezőbb.
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 16:40
#348
Lassan majd mindenkinek eljut a tudatáig, hogy a bankok baromira nem akarnak hitelezni és semmilyen mentőcsomaggal sem lehet őket lebeszélni arról, hogy készpénzt halmozzanak fel. Ugyanis tudják, hogy jön a recesszió és sokasodnak a csődök, egyre nőni fognak a veszteségeik, úgyhogy szükségük lesz a készpénzre. Japán szindróma.
A készpénz szüksége vonatkozni fog a cégekre és ránk is. Na persze, aki nem shortol, arra :)

A FED-re pedig találó a megfogalmazás, hogy a "lender of last resort"-ból, "lender of only resort"-tá változott.
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 16:32
Előzmény: #346  Törölt felhasználó
#347
Ha ez a recesszió elhúzódik évekre, akkor brutális vége lesz. Már pedig el fog.

Egyébként én nem lennék a jegybank helyében. Itt elsősorban nem ők tehetnek a helyzetről, hanem azok, akik ekkora államadósságot halmoztak fel. A cseheknél könnyebb a jegybank helyzete, ott jóval stabilabb minden, nincsenek nyakig eladósodva. Valószínűleg állampapírt sem kell túl sokat kibocsájtaniuk., így könnyen vághatják az alapkamatot.
Nálunk viszont nagyjából mindegy mit csinálnak most már.
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 15:04
Előzmény: #342  Törölt felhasználó
#346
Togyozo esetleg képes ilyesmire.:)

Részemről felejtős az ügy, hitelt vesznek fel még magasabb kamatra, amiből az előző hiteleket kifizetik. Tipikus. Ezek a kiszfiúk mást nem tudnak, csak amit az elődeik. Alacsony kamat a megoldás. Semmi más. Már ha mi is jól akarunk járni. Mert ha mi nem, a magyar nép, akkor emeljék csak ahová akarják. Esetleg majd 30 % -os kamatnál 150 eur hufnál fog elsősorban és feltétlen dübörögni a gazdaság.

Jómagam brutális végét várok ennek az egész őrületnek. A kamatokat csökkenteni fogják ezek is. Ha máskor nem, kormányváltás után. De fogják. A forintot pedig semmi sem menti meg. De az nem baj. Csak átmenetileg gond. Felületi fájdalom. A betegséget gyógyítja.
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 14:51
Előzmény: #344  exmnbs1
#345
"Obamánia" - kész az új szó. szerencsétlen 1 napja elnök. A demokratákat lelövik ugye?
exmnbs1 2008. 11. 06. 14:46
Előzmény: #343  exmnbs1
#344
exmnbs1 2008. 11. 06. 14:11
Előzmény: #341  Törölt felhasználó
#343
drop, valószínüleg mivel mi a sor elején kaptuk a hitelt jól járunk.
Ha sokan kapnak utánunk, kevesebbet tudnak jönni vizsgálódni))))
Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 13:20
#342
link

A cseh alapkamat így már 2,75%-ra csökkent. A hírek szerint a növekedési kilátások drasztikus csökkenése áll a háttérben.

Nálunk közel 10%-kal magasabb? Csak ennyire jók a növekedési kilátásaink? :)

Valaki tudna erre az ellentétes kamatpolitikára valami kézzelfogható magyarázatot adni? Csupán annak fényében, hogy itt a fórumon is két táborra szakadtunk azon véleményünkkel, hogy a kamatemelés volt-e az egyetlen lehetséges forintvédelmi lépés az MNB részéről akkor, amikor az egyébként sem valami alacsony forintkamatok mellett a az állam, a gazdaság és a lakosság is devizában volt kénytelen eladósodni az elmúlt néhány évben - sérülékennyé téve a forintot...

Törölt felhasználó 2008. 11. 06. 13:18
Előzmény: #340  exmnbs1
#341
Szerintem az IMF most tényleg mentő forgatókönyvet hajt létre, ami az egész világra kiterjed.
Sokak negatívan állítják be az IMF-et, amire a múltbeli tevékenységükkel rá is szolgáltak. De most szerintem egy kicsit más a helyzet, most tényleg fontosabb mindenkinek, hogy ne dőljenek be sorra az országok.

Persze, lehet, túl optimista vagyok velük szemben.

Topik gazda

drop_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek