Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 10. 27. 15:29

Gazdasági folyamatok  

A blogon sokan olvastátok, amiket írtam, ezért gondoltam ebben a topikban folytatom.

Akinek nincsen ÉRTELMES mondanivalója, az ne írjon ide.

Köszi.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
exmnbs1 2008. 11. 04. 20:35
Előzmény: #268  togyozo
#300
togyozo,
"De azért valljuk meg kicsit vicces amikor egy önjelölt szakértő okosabbnak gondolja magát az egész jegybanki stábnál."

Ehhez képest a jegybankok története elég kevés aranylapot tartalmaz.
exmnbs1 2008. 11. 04. 20:32
Előzmény: #271  bpdc
#299
bpdc, javaslom a jegybanktv-t kiindulásul
exmnbs1 2008. 11. 04. 20:12
Előzmény: #276  Törölt felhasználó
#298
drop,
"A FED kamatpolitikája (ami ugye a legfontosabb ténykedése) okozta-e a mai válságot vagy sem?"
Egy olyan magyarázatot hallottam, ahol a történet előbb kezdődött. Mégpedig a fogyasztói kosár újradefiniálásával, amelyből kihagyták a házárakat az előző mortgage válság után. Így az inflációt sikerült alábecsülni, és a Fed Funds Ratet ehhez az alulbecsült inflációhoz igazítani.

Mindenki kivette a részét a válságból, a Federal Reserve, a pénzügyi közvetítő rendszer és a hitelfelvevők is, beleértve a pénzúgyi felügyeletet, kormányzatokat.

A szervezet feloszlatása nem időszerű, de Bernacke cseréje szükséges lenne a Fed hitelességének visszanyeréséhez szvsz.
Bernacke egyik legnagyobb hibájának tartom, hogy nem karizmatikus.

Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 19:13
Előzmény: #291  Törölt felhasználó
#297
"Nem is értem, hogyan gondolhatja bárki a piacok (és itt főleg a pénzpiacokra gondolok) önszabályozását akkor, amikor mást hallunk/látunk, mint ilyen-olyan piacfelügyeletet, szabályozókat, központi bankokat és pláne korrupt politikusokat... :('

De nem éppen azért jött létre ez a válság, mert nincsen szabad piac, hanem állami beavatkozással manipuláltak sok mindent a korrupt állam és felügyeleti szervek, központi bank?
Ha csak szabad piac lenne, akkor nem jött volna létre ez a túlhitelezés.

Ezt majd kifejtem hosszabban is.
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 17:41
Előzmény: #289  Törölt felhasználó
#296
drop,

Most Veled is egyetértek, gyakran a józan paraszti ész többet ér bármilyen MBA képzésen nevelkedett hétnyelven beszélő tanácsadóknál.

A jelenlegi válság a bizonyíték rá...
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 17:37
Előzmény: #292  Törölt felhasználó
#295
fretek,

Egyetértek, hasonlóan vélekedek magam is! Nem vettem magamra... :)
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 17:35
Előzmény: #284  togyozo
#294
togyozo,

A gazdaság túlfűtöttségével, és a túlzásba vitt hitelfelvételekkel kapcsolatban eszembe jutott egy sport-hasonlat:

Az élsportoló teljesítményének növeléséhez edzenie kell, egyre többet kell edzenie. A hasonlatban ez maga a válallkozás, amelynek - eredményessége növelése érdekében - termelnie kell, egyre többet kell termelnie. Míg az élsportolónak teljesítményt kell növelnie, addig a vállakozónak értéket kell növelnie.

De a sportteljesítmény (edzésmennyiség) növekedése egyre több energiabevitelt kíván meg, a sportolónak többet kell ennie, mint pl. a könyvelőnek. A vállalkozónak - a teljesítménye, a volumenek növeléséhez - szintén "többletenergiára" van szüksége, amelyet nevezzünk hitelnek.

Ha az arányok egészségesek, azaz a sportoló az elvégzendő edzésmennyiséghez megfelelő mennyiségű energiát visz be a szervezetébe, akkor hozza ki a magából a legnagyobb teljesítményt, akkor lehet olimpiai bajnok (Nyilván az egyéb tényezőket nem szükséges idecitálni...).

Az edzésmennyiség növelése nélkül hiába növeljük tovább a bevitt energiát, a teljesítmény akkor sem lesz nagyobb, sőt, az elhízással vissza is esiuk. Mint ahogy a gazdaság tényleges teljesítménye sem lesz magasabb, ha nem a termelékenység (a mennyiség és a minőség) növekszik első sorban, hanem a felvett hitelek mennyisége. A gazdaság túlzott eladósodása egy egészséges szint felett nem növeli tovább a tényleges teljesítményt, csupán a várható, jövőbeni teljesítményelvárásunkat emeli. Ez a várakozás volt látható a dotcom lufiban, ezt láttuk az ingatlanárak és az olajár növekedésében, de ezt láthattuk a gazdaság más területeinek lufiszerű növekedéseiben is.

Pedig nem történt más, mint - ahogy az amerikai nép az elmúlt évtizedek élelmiszerbőségében elhízott, tunya, cukorbeteg néppé vált, úgy az amerikai gazdaság - a hitelbőségben - elhízott, tunya - az egészségtől csak látszólag kicsattanó -, lufi-formába került.

A túlfogyasztás első sorban kultúrális kérdés, azt talán nem szükséges külön bizonygatnom, hogy az amerikaiak milyen mennyiségben fogyasztottak feleslegesen az emberiség által előállított javakból, ételből, üzemanyagból, stb.

Miért nem a francia nők híznak el...?
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 17:02
Előzmény: #292  Törölt felhasználó
#293
Akira, nem Neked címeztem, hanem részben a fed által teremtett likviditás versus szabályás kérdéshez tettem megjegyzést.
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 17:00
Előzmény: #291  Törölt felhasználó
#292
alacsony tőkeköltséggel több projekt megy át a szűrőn. nemcsak szabályozási kérdés volt a lufi kialakulása, hanem az irdatlan pénbőségé. (túl) olcsó pénz azért rossz, mert értelmetlenül növeli a kockázatvállaló képességet és felesleges beruházásokat indukál: ld. még vissza nem térítendő beruházási támogatások. mit nem lehet ezen nem érteni?

Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 16:41
Előzmény: #278  allergia
#291
allergia,

Egyetértek, sztem sem a fed az egyedüli oka a kialakult válságnak, de nagyban hozzájárult.

Pl. azzal, hogy - amit Te is írsz - hogy miközben hittek abban, hogy a piac mindent megold magától, közben ők maguk voltak a legnagyobb külső befolyással a piacokra a kamatok ide-oda rángatásával.

Nem is értem, hogyan gondolhatja bárki a piacok (és itt főleg a pénzpiacokra gondolok) önszabályozását akkor, amikor mást hallunk/látunk, mint ilyen-olyan piacfelügyeletet, szabályozókat, központi bankokat és pláne korrupt politikusokat... :(

Szerintetek hogyan alakulna a futball világbajnokság döntője, ha semmilyen szabály nem létezne, mindenki azt csinálna a pályán, amire éppen kedve szottyan, és nyilván partjelző, se játékvezető nem lenne?

A piac önmagában hordozza a szabályozási kényszert, hiszen maga a tőzsde intézménye is épp azért alakult ki, hogy a részesedések adásvétele nyíltan, egy helyen és ellenőrizhető módon valósuljon meg.

A piac már több száz éve is épp a szabályokról szólt, hiszen mindenki tudta, hogy mikor, hova vigye az áruját, ahol azt elcserélhető más portékára vagy pénzre. Szabad piac nem létezik, legalábbis abban az értelemben nem, hogy ne kelljen azt szabályozni.

A lényeg pedig az, hogy jól szabályozzák a szereplők egyenlő feltételei érdekében, és ne befolyásolják azt bizonyos szereplők előnyére és mások hátrányára.

A szabályozás és a befolyásolás nyilván nem ugyanaz a fogalom, bár sokszor keveredik. A kamatpolitika bizonyos szempontból szabályozás, míg más szembontból piacbefolyásolás.

Az MNB kamatemelése - azon túl, hogy elsődlegesen megvédte a forintot - sokkal inkább piacbefolyásolás, mint szabályozás. Az árfolyamsáv viszont inkább szabályozás.

Remélem érthető, hogy mit kívántam kifejezni...
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 16:20
Előzmény: #269  Törölt felhasználó
#290
DLPH,

Kivételesen egyetértek, szerintem is túlmisztifikálják magukat a közgazdászok. A gazdaságot nem ők "hozzák létre", hanem a vállakozók, akik kitalálják, hogy mit lehet létrehozni, amit aztán majd jól el lehet adni, MEG IS CSINÁLJÁK, aztán még meg is élnek belőle. Már, ha jól csinálják a dolgukat.

A közgazdászok meg csak okoskodnak, elméleteket gyártanak, bizonygatják az elméleteik valódiságát, ahelyett, hogy a gyakorlatban csinálnák a gazdaságot, azaz vállakoznának.

Persze tisztelet minden kivételnek és jelenlévő tevékeny vállakozónak... :)
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 16:15
Előzmény: #284  togyozo
#289
togyozo,
Nekem más a véleményem. Tudatosan csaltak az inflációval. A hedonikus módszert is csak emiatt hozták létre. Csak rá kell nézni a money supply alakulására.

Tényleg, a FED hogyan akar harcolni az infláció ellen, amikor azt sem tudja, hogy az micsoda és mérni sem tudja? Először ezzel kellene tisztába kerülni, mielőtt bazi bonyolult módszereket építgetnek.

De még mindig nem kaptam választ arra a kérdésemre, hogy minek kellenek a jegybankok munkájához ezek a bonyolult elméletek, képlethegyek. Milyen következtetést lehet belőlük levonni. Nem a józan paraszti észt kellene inkább használni.
Ez komolyan érdekel.
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 15:58
Előzmény: #286  spade
#288
spade, a viszontkérdéseddel megfogtál egyébként (nem akarom elsunnyogni).
togyozo 2008. 11. 04. 15:55
Előzmény: #285  Törölt felhasználó
#287
Drop!

"Minek kellenek ilyen modellek? A szabad piac növekedik magától is, ameddig tud. Mit segítenek ezek elő? Mi a hozadékuk?"

Mint említettem a közgazdaságtan alapvetően egy tudomány, ami a gazdaság működésének törvényszerűségeit igyekszik megmagyarázni. És ugyan a tőzsdén sok pénzt nem fogsz vele keresni, de egy tudóst érdeklik mondjuk olyan kérdések, hogy miért van az, hogy bizonyos országok gazdagabbak mint mások, miért van az, hogy bizonyos országok felzárkóznak, míg mások leszakadnak, vagy mik azok a tényezők, amik hosszú távon a gazdasági növekedést magyarázzák. A növekedési modellek ezeket a jelenségeket próbálják meg megmagyarázni.
spade 2008. 11. 04. 15:47
Előzmény: #259  togyozo
#286
togyozo,

A 2-es 3-as pontoddal teljesen egyetértek, na ilyn is ritkán van :)

A horgonyban nincs igazad mérpedig azért emit a freteknek feltett kérdésre adott válasz takar. Nem egyik napról a másikra müködik de hetes havi távlatból müködik. Különben az us-ban se csinálnák és láthatóan ott müködik pl. bankközi piac...

Na és ugye a mai hir hogy nagy tőkekivonás volt a mult hónapban itt a csattanós válasz hogy nincs igazad nem támadás volt a HUF ellen csak tőkekivonás ami ugye 2 különböző dolog. Ha nem adok kölcsön akkor aszzal ugye nem támadlak.....vagy igen ? :)
Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 15:41
Előzmény: #283  togyozo
#285
"Pl. a hosszú távú növekedést magyarázó modellekben"
Minek kellenek ilyen modellek? A szabad piac növekedik magától is, ameddig tud. Mit segítenek ezek elő? Mi a hozadékuk?

togyozo 2008. 11. 04. 15:41
Előzmény: #276  Törölt felhasználó
#284
Drop!

Szerintem ez nem ennyire egyszerű. Persze ex post könnyű anyázni a Fed-et.
Szvsz az elmúlt jónéhány évben a Fed-ben két tábor vitatkozott egymással. Az egyik tábor érveit a következőkben tudnám összefoglalni:

1) Az IT technológiák elterjedése illetve a gloablizáció pozitív termelékenységi sokkot jelentettek, amit az USA nagyon jól ki tudott használni, és emiatt az USA potenciális növekedési üteme megnőtt. Ezért nem ciklikus túlfűtöttség van a gazdaságban ( hiszen az infláció nem emelkedeik), és emiatt nem probléma a folyó fizetési mérleg hiánya sem.

Csak ez a tábor nem vette figyelembe a következőket:

1) A 90-es évek közepihez 2002 után jelentősen kedvezőtlenebbé vált a folyó fizetési mérleg hiányát finanszírozó tőkeáramlások szerkezete (költségvetési hiány+lakossági hitelfelvétel miatt)
2) A túlfűtöttség csak zárt gazdaságban csapódik le azonnal inflációban, nyitott gazdaság esetén egy ideig lecsapódhat az FFM hiány növekedésében is, ami aztán a fenntarthatatlan adósságpálya miatt egy árfolyamkorrekciót fog kikényszeríteni, és abből lesz infla. És lehet 20 éve még jobban igaz volt az USA-ra a zárt gazdaság feltételezés, viszont ma már úgy tűnik, hogy nem az
3) a hedonikus árindex valszeg megtréfálta őket egy kicsit, mert az iparcikkekek infláját ez jelentősen lenyomta, de amennyire én tudom a service infláció az nem volt rendben

A jelenlegi helyzetből sejthető, hogy melyik tábor hangja határozta meg a monetáris politikát az elmúlt években. Ezért túl lazák voltak a monetáris kondíciók, ami csak rátett egy lapáttal.

aztán most mégiscsak kiderült, hogy egy nagyon jelentős túlfűtöttség volt a gazdaságban. Ennek a levét isszuk most.
togyozo 2008. 11. 04. 15:13
Előzmény: #277  Törölt felhasználó
#283
DLPH!

"A fizikusok és a csillagászok valóban sok mindent nem tudnak megmagyarázni., De olyankor meg sem próbálják"

Ha ez így lenne ma nem tartana itt a tudomány.

"Matematika nélkül nem épül meg Róma, nem épülnek fel a piramisok"

Ahogy írtad a matematika alapvetően egy nyelv. De ő nem keres semmilye igazságot. Azt a fizikusok, kémikusok, biolgógusok (közgazdászok :), csinálják, akik ezt a közös nyelv felhsználásával teszik. Egyébként meg meglepődnél, hogy mennyi hasonlóság van egy közgazdasági SDGE modell és mondjuk egy klíma folyamatokat magyarázó modell között.
egyébként meg szerintem olvasdd el a Spade által belinkelt tanulmányt. Az a tanulmány is pontosan ezt a nyelvet használja.

"A közgazdaságtudomány egy mesterséges képződményt vizsgál : pénz. "

Ez megint nem igaz. A közgazdaságtudomány alapvetően a reálgazdasági folyamatokat vizsgálja. Pl. a hosszú távú növekedést magyarázó modellekben nem találsz olyan változókat, hogy kamatláb vagy pénzmennyiség.
allergia 2008. 11. 04. 15:10
Előzmény: #281  Törölt felhasználó
#282
Szerintem a kettő szorosan összefügg.

A törvénykezés-ellenőrzés-felelősségre vonás nem volt jó, most sem az. Legalább vizsgálati szinten elővettek volt bankvezetőket, hitelminősítő faszfejeket?

Törölt felhasználó 2008. 11. 04. 14:58
Előzmény: #280  allergia
#281
Ez hitelpiaci szabályozási törvények kérdése. Nem az alacsony kamat a probléma, hanem annak galád kihasználása. Ez meg törvénykezési probléma.

Nem?

Topik gazda

drop_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek