A mai nap során a kínaiak új gazdaságélénkítő csomagot jelenthetnek be, amely nagyobb lehet, mint az eredetileg tervezett 4000 milliárd jüan értékű (585 milliárd dolláros) gazdaságélénkítő csomag. A csomag tartalmaz infrastrukturális beruházásokat, feldolgozóipari támogatást, valamint a részvénykereskedelemmel kapcsolatos adó, ill. illetékcsökkentést is. Ez nagyban javíthatja a befektetői hangulatot, emelkedést hozhat a nyersanyagpiacon is. Az olaj árfolyama ma reggelre 42 dollár fölé tudott kapaszkodni. Az EIA becslései szerint az amerikai nyersolajtartalékok +1,2 millió hordóval emelkedhettek, a benzintartalékok 0,8 millióval illetve a finomított tartalékok 0,7 millió hordóval apadhattak. A múlt héten a benzintartalékok jelentős csökkenése (-3,4 millió hordó) és a nyersolajtartalékok várt alatti 0,7 millió hordónyi emelkedése óvatosságra inti a befektetőket, elképzelhető ugyanis, hogy a több hete tartó készletnövekedésnek előbb-utóbb vége, mivel a növekedés üteme lassult.
Arany
Tovább esett a sárga nemesfém árfolyama, egészen a 920 dolláros szint alá.
Váratlanul zuhant az ausztrál GDP! 8 éve nem volt erre példa!
Az ausztrál GDP 2008 negyedik negyedévében a váratlanul 0,5%-kal zuhant a harmadik negyedévhez képest, miközben a 0,1%-os korábbi növekedési ütem után 0,2%-os növekedési rátával számoltak az utolsó negyedévben. Az előző év azonos időszakához képest a várt 1,2% helyett csak 0,3%-kal bővült a gazdaság. A harmadik negyedévben még 1,9%-os növekedést tapasztaltak évesített alapon. A beruházások a korábbi 0,8% után most csak 0,1%-kal nőttek, akár csak a fogyasztás, amely a korábbi negyedévben még 0,2%-kal tudott emelkedni. 8 éve először mértek negatív negyedéves GDP-adatot, ezzel tovább nőtt annak az esélye, hogy a jegybank (RBA) folytathatja a monetáris lazítást. Nemcsak a fogyasztás és a beruházások, hanem az export is a várakozásoknál nagyobb mértékben esett vissza. Malcolm Edey, az RBA elnökének asszisztense azt nyilatkozta ma reggel, hogy rövidtávon a gazdaság valószínűleg gyengélkedni fog. Az RBA 45 éves mélypontra, 3,25%-ra, összesen 400 bázisponttal csökkentette ez idáig az irányadó rátát, hogy növekedési pályára terelje ismét a válságban meggyengült ausztrál gazdaságot, de most úgy tűnik, hogy ez sem elég. Az export 0,8%-kal zuhant, amely összesen 0,2 százalékponttal mérsékelte a növekedést. Az ausztrál kormány 8,9 milliárd ausztrál dolláros támogatást nyújtott a fogyasztóknak, amely januárban 3,8%-kal emelte a kiskereskedelmi forgalmat. A miniszterelnök, Kevin Rudd további 42 milliárd ausztrál dollárt kíván infrastrukturális beruházásokra és családtámogatásra fordítani, amely támogathatja a GDP-növekedést középtávon. Az ausztrál gazdaságnak mintegy mentőöve lehet az, hogy a legnagyobb exportpartnere nem az Egyesült Államok, hanem Kína, ám most az oda irányuló export is 13 éve nem látott ütemben csökkent. A Rio Tinto és a BHP Billiton, a két legnagyobb bányavállalat Kínába irányuló exportja nagyban meghatározza az ausztrál GDP-növekedést. Jelenleg a piac további kamatcsökkentést áraz, a várakozások szerint április 7-én 50 bázisponttal vághat az RBA.
Váratlanul emelkedett a kínai beszerzési index
A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser-index váratlanul 45,3 pontról 49,0 pontra emelkedett. Megfigyelhető, hogy már a harmadik hónapja emelkedik az index, mivel a kínai vállalatok abban bíznak, hogy a kínai gazdaság viszonylag hamar ki fog lábalni a válságból. A vállalatok bíznak benne, hogy a 4000 milliárd jüan (585 milliárd dollár) értékű gazdaságélénkítő csomag meghozza a várt emelkedést. A beszerzési indexek valamennyi részindex e emelkedni tudott, s egyre nagyobb a nyomás a miniszterelnökön, hogy megtegye a gazdaságélénkítő lépéseket. A kínai bankok növelték a hitelezést, a jüanban denominált hitelek összértéke elérte az 1600 milliárd jüant, amely historikusan nézve is rekordnak számít. Bizonyos gazdasági professzorok azonban figyelmeztetnek bennünket, hogy a beszerzési indexek elsősorban a legnagyobb menedzserek véleményét tükrözik, s kevésbé a nemzetgazdaság valódi állapotát.
Váratlanul csökkent a török infláció!
Törökországban az infláció növekedési üteme 9,5%-ról 7,7%-ra mérséklődött februárban az előző év azonos időszakához képest. Az előző hónaphoz mérten pedig a várt 0,22%-os áremelkedés helyett 0,34%-os árcsökkenést tapasztaltak. Ez megerősíti a török központi bank (CBT) legfrissebb várakozásait, mely szerint az infláció jóval 7,5% alá ereszkedhet 2009-ben. A külső-belső kereslet további mérséklődése, s ezzel párhuzamosan a gazdaság további várható lassulása is lefelé segíti a fogyasztói árakat. Az IMF várakozásai szerint a török gazdaság teljesítménye 2009-ben 1,5%-kal eshet vissza. November óta a török központi bank összesen 525 bázisponttal 11,50%-ra csökkentette az alapkamatot, amely a következő két hónapban további 150 bázisponttal, 10%-ra csökkenhet, ebben a hónapban 50, áprilisban pedig 100 bázisponttal a piaci várakozások szerint. A CBT a legutóbbi kamatdöntési jegyzőkönyvében jelezte, hogy a további kamatdöntések kimenetelét elsősorban az inflációs pálya alakulása határozza majd meg, így ezek a piaci várakozások teljes mértékben megalapozottak. A török líra 2009-ben eddig 10%-kal értékelődött le az amerikai dollárral szemben, s a gyengülés a bizonytalan pénzpiaci környezetben tovább folytatódhat.
A mai napon megjelenő fontosabb makrogazdasági adatok (előző/várt):
DE 09:55 Német szolgáltatóipari BMI, február, előző: 45,2 pont, várt: 41,6 pont
EU 10:00 Eurozóna szolgáltatóipari BMI, felülvizsgált, február, előző: 38,3 pont, várt: 36,2 pont
GB 10:30 Szolgáltatóipari BMI, február, előző: 42,5 pont, várt: 41,6 pont
US 14:15 ADP foglalkoztatási index, március, előző: -522 ezer fő, várt: -620 ezer fő
US 14:30 A Fedtől Fisher tart beszédet
US 16:00 ISM szolgáltatóipari BMI, március, előző: 42,9 pont, várt: 41,3 pont
US 16:30 EIA Múlt heti nyersolajtartalékok, múlt hét, előző: +0,7 millió hordó, várt: +1,2 millió hordó
US 16:30 EIA Múlt heti benzintartalékok, múlt hét, előző: -3,4 millió hordó, várt: -0,8 millió hordó
US 18:00 Dennis Lockhart Fed kormányzó beszédet tart Miamiban a gazdasági kilátásokról
US 20:00 Fed Beige Book, időszaki jelentés a gazdaság állapotáról
Bernanke úgy véli, hogy rövid távon nincs más választás, mint a monetáris és fiskális eszközök bevetése útján történő gazdaságélénkítés. A Fed elnöke szerint ugyanis látni kell azt, hogy még mindig jobban jár az amerikai gazdaság akkor, ha döntéshozói radikális lépéseket tesznek a válság áthidalása érdekében, mint akkor, ha puhább döntéseket hoznak és hagyják, hogy a kibocsátás és a jövedelmek csökkenése, valamint a munkanélküliség emelkedése a gazdaság tartós problémájává váljon.
A válságkezelő intézkedésekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy nem szabad szem elől téveszteni azt, hogy azok az adósságráta jelentős emelkedéséhez vezethetnek. Az Obama kabinet nemrégiben közzétett költségvetési prognózisai alapján (2009-re 1750, 2010-re pedig 1100 milliárd dolláros hiányt jósolnak) könnyen elképzelhető, hogy néhány éven belül 40-ről 60 százalékra emelkedik az USA GDP arányos adósságrátája.
Bernanke szerint a válság még nem érte el mélypontját, amit azzal magyarázott, hogy nem lát olyan jeleket (vagy csak nagyon gyengéket), amelyek a gazdaság élénkülésére utalnának.: a jelzálogpiacok továbbra is súlyos problémákkal küzdenek, a GDP tovább zsugorodik a háztartások pedig továbbra sem költenek. Közben egyre többen folyamodnak munkanélküli segélykérelemért, ami miatt egyre biztosabbak lehetünk abban, hogy az elmúlt hetekben tovább gyengültek az USA munkaerőpiaci folyamatai.
A reálgazdasági problémák kapcsán az ingatlanpiacra is kitért Bernanke. A gazdát cserélő ingatlanok és az építkezések száma hónapok óta csökken, ami egyfelől a gazdasági körülmények bizonytalanságát, másfelől az árak további csökkenésével kapcsolatos várakozások erősödését tükrözi - mondta a Fed elnök a pénzügyi bizottság előtt.
Bár a reálgazdaság felől tömegével érkeznek a negatív hírek, Bernanke bízik abban, hogy a pénzügyi tárca és a Fed élénkítő intézkedései köszönhetően a következő két évben erősödni fog a kereslet, emelkedni fog a kibocsátás és csökkenni fog a munkanélküliség az USA-ban.
Ha ez megvalósul (a monetáris és a fiskális stabilitás egyaránt helyreáll), akkor a pénzügyi tárcához hasonlóan a Fed újból alapvető hivatására koncentrálhat - mondta Bernanke.
Csak Csajok