Az Egyesült Államokban a lakásárak zuhanása folytatódott novemberben az ún. CaseShiller 20 nagyváros értékesítési adatait nyomon követő index alapján. Továbbra is rekord ütemű, a várt 2% helyett 2,2%-os árcsökkenést tapasztaltak novemberben az előző hónaphoz képest, akárcsak októberben.
Az előző év azonos időszakához képest a korábbi 18%-nál is nagyobb mértékben, 18,2%-kal estek a lakásárak. A jelek szerint az amerikai lakáspiac még mindig egy mély recessziót él át, noha még csak novemberi adatokról van szó. A Standard and Poor's szerint az ingatlanpiaci mutatók nem festenek jól, bár az áresés üteme mérséklődött az utóbbi időben.
A befektetőknek viszont figyelniük kellene a részletekre is, hiszen a tegnap megjelenő használtlakás-értékesítések azért is tudtak emelkedni a várakozások felett, mert jelentősen nőtt az árverezett lakások száma, amelyeket kevesebb, mint féláron vásároltak meg. Nincs szó lakáspiaci optimizmusról, sőt további 10%-os áresés következhet a várakozások szerint.
Az adatközlést követően az amerikai dollár kismértékben gyengült az euróval szemben, az EURUSD jegyzés 1,3240-ig is tudott emelkedni.
Julia Timosenko ukrán kormányfő délután Moszkvába érkezett a Gazprom és az ukrán Naftogaz közötti szerződés aláírására, de közben Viktor Juscsenko elnök honlapján újabb alternatív javaslat jelent meg.
Juscsenko oldalán Bogdan Szokolvszkij, az elnök megbízottja nemzetközi energiabiztonsági kérdésekben újra azt javasolta, hogy a korábbi megállapodásoknak megfelelően fokozatosan térjenek át az európai árak alkalmazására, és ezzel párhuzamosan állítsák át a tranzit díjáét is az európai színvonalra, akár párhuzamos engedményekkel is - írja az Index.
A dolog azért érdekes, mert korábban a Gazprom azt mondta, hogy 13:30-kor már aláírják a szerződést. A napnak lassan vége, de egyelőre nem érkezett hír arról, hogy újraindultak volna az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül Európa felé.
Csak Csajok