Hazaértem. EU beszerzés mögött van garancia, másik kettő mögött nincs.
.
A koronavírus elleni védőoltás iránt bizalmatlanok gyakran teszik fel a kérdést, hogy vajon ki viseli a felelősséget az oltás esetleges szövődményeiért. A kérdés - kérdésként - teljesen jogos, azonban állításként (miszerint senki sem vállalja) nem helytálló. Ahogy minden egyéb termék esetében, itt is rendezett a kártérítési felelősség kérdése.
.
Az Európai Unió a vakcinabeszerzést központilag bonyolítja le, ezért az Európai Bizottság által kötött szerződések rendelkeznek a felelősségvállalás kérdéséről is. A Bizottság közleményében leszögezi, hogy a megállapodások teljes mértékben megfelelnek az uniós jognak, azaz a koronavírus-vakcinákra is ugyanazon felelősségvállalási szabályok vonatkoznak, mint más termékekre.
.
A Bizottság hivatalos oldalán - magyar nyelven is olvashatóan - egyértelműen fogalmaz: "A termékfelelősségre vonatkozó uniós szabályokkal összhangban a felelősség továbbra is az adott vállalatot terheli." Mint írják: "A Bizottság az oltóanyag-stratégia végrehajtása során mindvégig egyértelművé tette, hogy nem hajlandó kompromisszumokat kötni a gyógyszerek forgalomba hozatalára vonatkozó hatályos szabályok alkalmazásával kapcsolatban. Ez az elv változatlanul érvényes minden olyan kártalanítási záradékra, amelyről a Bizottság tárgyal."
.
A vakcinabeszerzésre kötött szerződések emellett tartalmaznak egy olyan kitételt, hogy az Európai Unió - meghatározott feltételek mellett - részlegesen átvállalhatja az anyagi felelősséget a gyártótól. Ilyen módon végső soron az adott gyártó cég (jelenleg tehát a Pfizer és a Moderna) és az Európai Unió tagállamai közösen fizetik ki az esetleges kártérítést "a potenciális kockázatok ellensúlyozása érdekében", de kártérítési igény esetén a károsultnak egyetlen jogi személyhez kell csak fordulnia, mégpedig a vakcia gyártójához. - forrás webbeteg.hu
BUX index, BUX határidő, BÉT!
Ha valakit érdekel BUX Hajrá!