Topiknyitó: Törölt felhasználó 2015. 05. 16. 03:08

silver&gold  

szerettel varunk mindenkit akinek a forum temajaval kapcsolatban van velemenye...
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Tibi0002 2016. 08. 28. 15:21
Előzmény: #5079  Cosinusrider
#5080
A numizmatika jó biznisz lehet, de ehhez is érteni kell, így sokunknak kiesik ez a lehetőség.
Cosinusrider 2016. 08. 28. 14:49
Előzmény: #5071  pomperj
#5079
Augusztus elején, az állatkert 150 éves évfordulóján az MNB kibocsátott 10000 ft-os névértéken ezüst pénzt. Ez, mint törvényes fizetőeszköz került forgalomba. Bárhol lehet vele fizetni, ha a pénztáros felismeri, hogy igazi.
A poén az benne, hogy a pénz anyaga 5000 ft értékkel bíró ezüst.
Arra gondoltam, hogy hosszú távra nem is lenne rossz ötlet venni belőle párat, hiszen a 10000 ft-os érték alá nem tud esni az ára. Annyit mindig megér majd, hiszen el lehet költeni. A nulla százalékos banki kamatnál biztosabb.
Ha valami csoda folytán az ezüst ára elszáll, az tovább emeli az árat, valamint az is számít, hogy korlátozott darabszámban adták ki, ami a gyűjtők miatt is árfelhajtó hatással bír. De van egy kis gond.

1/Előjegyzés alapján lehet megvenni, személyenként egyet.
2/ Ha esetleg az előjegyzett darabok közül marad mégis néhány, annak ára már 15900 ft lesz, ami azért nem annyira vonzó, hiszen ebben az esetben jelentős mozgás kell vagy az ezüst, vagy az érmepiacon ahhoz, hogy profitot is hozzon.

10 rugóért viszont vennék jópárat.
Törölt felhasználó 2016. 08. 28. 13:52
#5078
Bocs sracok mennem kell aludni mert a kovetkezo 4 napban sok dolgot el kell inteznem, mielott megyek 1 rovid szabadsagra...

Tovabbi kellemes forumozast es velemeny cseret kivanok!
Törölt felhasználó 2016. 08. 28. 13:44
Előzmény: #5074  tberki
#5077
Bocs ha tul gyors voltam, itt mindenki erti CBA mondhatnam az OTP megfeleloje au-ban talan azzal a kulonbseggel hogy tobb bank letezik es aranylag kisebbek a kulonbsegek a bankok kozott...

Szoval a mondanivalom lenyege, hogy az egyik legregibb legkonzervativabb emberek altal hasznalt bank kartyai, ATM-jei es szamlaihoz nem lehetet hozzaferni kb. 6-8 oran keresztul talan 1-1,5 evvel ezelott...

Keszult korabban 1 interju az RBA (az itteni jegybank vezetoivel) ill. a 2009-es valsaggal kapcsolatban...
2009 osszen utolso napok szeptemberben ill. oktober elso napjaiban (ha jol emlekszem) 1 csutortoki napon a jegybank vezetoje telefont kapott a 70 ev folotti edesanyjatol ahol is megkerdezte a fiat, hogy szerinte erdemes-e kivenni a CBA-bol a megtakaritasait mert azt hallotta a szomszedoktol, hogy komoly problemak vannak az ausztral es a vilagban a bankrendszerrel...
Megnyugtatta az edesanyjat hogy nincs semmi komoly problema, majd lerakta a telefont es hivta a miniszterelnokot, hogy meg ma szemelyes talalkozot kerjen a kialakult helyzetrol...masnap penteken a parlament elott volt a torvenytervezet, hogy az ausztral allam garantalja az osszes ausztraliaban levo bankban elhelyezett beteteket...(ezzel megeloztek a bank panikot) es ra nehany honapra minden egyes au-ban elo allampolgar es rezidens 900$-t kapott a bankszamlajara az allamtol, gazdasag elenkites cimu jelszoval, majd belekezdtek gazdasag elenkitesbe, infrastrukturalis projecktekbe...

A magyar allam 10%-os tulajdon aranya az ERSTE-ben sem volt veletlen nem kell hozza zseninek lenni, hogy miert szereztek benne ekkora tulajdon aranyt....

A DB (deutsche bank)-ot sem fogjak hagyni bedolni, majd kimentik a nemet ill. europai adofizetok penzebol, persze ez nem jelenti azt hogy a DB reszveny arak nem eshetnek meg innen 30,50,70 akar 90%-ot is...
Törölt felhasználó 2016. 08. 28. 13:30
Előzmény: #5074  tberki
#5076
Törölt felhasználó 2016. 08. 28. 13:27
#5075
szerintem nem erted mirol beszelunk!!!
Jelenleg van picivel tobb mint 30% fizikai ezustom....
nezzunk meg a bilibe logo kezek esetet:
5$-os ezust ar amit en kizartnak tartok, de mi van ha tevedek???
15,36$ korul van az atlag bekerulesi aram:
5/15.36*0,3= megkozelitoleg 20,4%-os veszteseget fog elerni a pf-om...
az arany bekerulesi arara nem emlekszem USD-ban,de ajd megnezem...tegyuk fel az arany ara beesik 700$ ala amit en elkepzelhetetlennek tartok...
nem emlekszem de valahol 5-7% kozott lehet a fizikai arany aranya es ha az altalad vizionalt (es en a 700$-os arat tartom bilibe logo kezeknek) akkor elszenvedhetek 47%-os DD-t az arany pozicion ami 7%-os kitettsegnel a portfoliomban tovabbi 3,29%-os veszteseget jelent....
Szoval ha az altalad vizionalt es nehany sarkanyfuarus grafikon bajnok altal vizionalt arak elofordulnanak akkor a nemesfemeken a portfoliomban 23,69%-os DD lenne...
Irtam korabban hogy a fizikai nemesfemeket en a kotvenyek helyett tartom a portfoliomban, nez meg 1 klasszikus portfoliot amiben 35-40%-ban kotvenyek vannak....es tegyuk fel meg fenn all, (de en nem hiszek abban hogy az USA treasury-k a legkockazatmentesebb eszkozok a vilagon) nezd meg a 10 eves treasury-n, hogy milyen erteket vennenek fel ha a kamatok mondjuk 5-6%-ra emelkednenek es hogyan erintene az 1 klasszikus portfoliot????
Szoval ha tevedek ez van, es mi van ha te tevedsz es az arany ara 2024-re 2400-2700$ lesz esetleg tobb, mi van ha a kovetkezo 10-15 evben az ezust uj csucsra megy (megjegyeznem nem 50$ korul van az uj csucs hanem 135-140$ korul ha inflaciot is figyelembe veszuk)....
Szoval ha te tevedsz en keresek a kovetkezo evekben evtizedben 8-14%-ot a "kotvenyeimen" nemesfem barokon...a portfoliom 35%-ra vetitve, ha tevedek elveszthetem idolegesen a portfoliom ertekenek 23.69%-at, de ezt ugy is elveszithetem ha a kamatok visszakorrigalnak a korabban normalisnak itelt szintekre szoval az ugy nevezett "befektetok" akik klasszikus portfolioval rendelkeznek ugyan igy jarhatnak csak eppen lemaradnak arrol az asszimetrikus lehetosegrol, hogy a kovetkezo evtizedben 8-14%-ot erjenek el ill. erre velemenyem szerint nagysagrendileg kisebb eselyuk van...
Ha Trump nyer akar az is elofordulhat, hogy az amcsi kotvenyek elvesztik ertekuk 30%-at, persze nem biztos hogy o nyer...

Szoval szerintem erdemes elgondolkodni azon hogy mi tortenik ha igazad van esetleg tevedsz...
Hidd el en vegig gondoltam ezeket parszor...

Nem akarok meggyozni senkit, mert mar jo parszor leirtam hogy mindenkinek teljes feleloseget kell vallania minden penzugyi donteseert es kereskedeseert...

Leirom a velemenyem es orommel varom az ellen velemenyeket amik kulturaltan logikai uton vannak levezetve, mert abbol mindket fel profitalhat....

A piac meg eldonti, hogy kinek van igaza ill. kinek lesz...(egyelore a piac nekem ad igazat ill. az altalam vizionalt iranyba megy es ez meg valtozhat is...

Az hogy az iden 30,40% profitot vagy csak 10,15,20-25%-ot fog mutatni igazan nincs tul sok jelentosege, mert nem tervezem eladni a fizikai nemesfem keszleteimet, se 25,30,35,40 esetleg 50,60$-os aron se...
aranynal nem tervezem 2500-3000AUD-os arnal sem eladni a keszleteimet....
sot valoszinuleg addig meg boviteni is fogok, de nem kell kapkodnom...nincs igy ezzel mindenki....
;)
tberki 2016. 08. 28. 13:02
Előzmény: #5073  Törölt felhasználó
#5074
Cba????
Törölt felhasználó 2016. 08. 28. 12:43
Előzmény: #5071  pomperj
#5073
Pomperj,

Talan 10-15 eve volt mo-on 200Ft-os erme aminek nagy resze ezust volt, dijat nyert egyebkent, de ki kellett vonni a forgalombol, mert az ermeben levo ezust erteke kezdett nagyobb lenni mi az erme erteke...
;)
Mo-on kivul jo nehany orszagban volt ezust alapu erme az elmult evekben, evtizedekben...
szoval az az allitas nem igazan felel meg a valosagnak, hogy 70 eve nem hasznaljak fizetesre...
Egyebkent ha erdekel nezd meg az USA alkotmanyat hivatalos penznek arany es ezust szamit, a jelenlegi keszpenz mivel mar nem lehet aranyra valtani az USA alapito okiratanak mond ellent, es minden penz amit az usaban kibocsatanak es nem valthato vissza aranyra ill. ezustre az penz hamisitasnak szamit amiert halal buntetes jar...(ez lenne az alapito,okirat uzenete)...
Nem veletlenul szamit az arany es sok helyen az ezust is hivatalos fizeto eszkoznek...
Peldaul itt Ausztraliaban egy 1 uncias ezust erme 1$ (hivatalos fizetoeszkoznek minosul), persze senki nem fizet ezzel mert 1 uncia ezust erteke 24,63$...
Spanyol nyelvben peldaul az ezust es penz ugyan az a szo...
Ezust a mindennapi eletben a tortenelemben gyakrabban szerepelt penzkent mint az arany...
;)
kb. 2 hete amikor mentem megnezni a farmokat, repteren beszallas elott beugrottam az egyik gift shopba, az elado holgy azzal fogadott hogy az elektronikus rendszer nem mukodik...
megkerdeztem keszpenzel fizethetek-e???
Nem tudom te hogy vagy vele,de itt is mindenki kartyaval, telefonnal fizet es a tranzakciok 80-90% igy tortenik...
Velem tobbszor elofordult hogy kartyaval nem fizethettem, mert vagy az elektronikus rendszer, vagy internet kapcsolat...esetleg a CBA-nal voltak problemak es egyetlen szamla ill. kartya nem mukodott...
(keszpenzel csak hivatalokban es allami intezmenyekben nem lehet fizetni), barhol mashol nekem meg nem volt problemam vele...
pitcairn2 2016. 08. 28. 12:24
Előzmény: #5066  pomperj
#5072
az aranypiacon az éves kitermelés 48-szorosa van felhalmozva az ezüstpiacon a kétszerese

link

+ az ezüstpiacon még alárendelt szerepet játszik a befektetési, illetve az ékszercélú hasznosítás

link

link

pomperj
pomperj 2016. 08. 28. 12:22
Előzmény: #5070  pitcairn2
#5071
Nem hiszem, hogy az ezust meg mindig penz.
A plasztik es chipkartya, a cash, a bankszamla es az arany igen. ezustot legalabb 70 eve nem hasznalnak fizetesre, es nem is fogadjak el szinte sehol a foldon erre a celra. Mikor olvastal utoljara arrol, hogy ezustot elfogadtak tartozas kiegyenlitesere?
Ezust talan meg kevesbe fizetoeszkoz, mint a cobalt vagy nikkel. Ettol meg van ara es erteke, akarcsak azoknak.

pitcairn2 2016. 08. 28. 12:07
Előzmény: #5066  pomperj
#5070
ami pedig a __rövid távú__ áralakulást illeti

az én tippem a következő:

a volatilitás sokkal durvább lesz mint a megelőző 16 évben

olyan __ciklonvasút__ lesz itt a nemesfémpiacon hogy csak na:)
pitcairn2 2016. 08. 28. 12:05
Előzmény: #5066  pomperj
#5069
plusz azt is ignorálod, hogy jelenleg az ezüst masszívan alul-értékelt az arannyal szemben, ill. igen durva korrekción van túl és a 2000 óta kibontakozott nemesfém rali fundamentumai is érintetlenek

ami pedig a kommented címét illeti (silver in 2030) egyáltalán nem lepődnék meg azon ha a 2000 tájékán megindult nemesfémpiaci rali kifutása addig tartana (persze ehhez a nagy jegybankoknak az "inflációs kiutat" kell választaniuk)

pitcairn2 2016. 08. 28. 12:01
Előzmény: #5066  pomperj
#5068
az alábbiakat folyamatosan ignorálod:

1. az ezüst történelmi perspektívában nézve nem pusztán nyersanyag, hanem a number 1 árupénz (ebben a minőségben toronymagasan veri az aranyat)
2. mivel az 1870-es évek óta demonetizálták már nincsenek jelentős spekulatív célból felhalmozott készletek

ergo

inflációs robbanás esetén pillanatok alatt masszív rali indulhat meg az ezüst piacán (különösen ha több mint 36 év múltán kitör 50 USD fölé... minél hosszabb a "konszolidáció" annál nagyobb az azt követő rali)
Törölt felhasználó 2016. 08. 28. 11:46
Előzmény: #5066  pomperj
#5067
Szia Pomperj,

Ne haragudj de nem igazan ertem mirol beszelsz.
Irtam korabban hogy hagyd a GLD-t, mert felre vezethet...
Nezzuk meg a negativ buborekot 2001-ben (mivel utolag ranezve a chartra nem tulsagosan nehez megallapitani, hogy 1 kozel 10 eves bika piac kezdetet jelentette).
Kerlek javits ki ha tevedek az arany ara 2001-ben kerekitve 250$-300$ korul volt.
Goldcorpnal 114$ volt az all in cost, kovetkezo evben pedig 125$.Ez a piac ar kevesebb mint 38-46%-a.
Jelenleg a Goldcorpnal az all in cost (nem az AISC ami 1067) 716-728$.
Mar nem emlekszem pontosan hol zart a piac de ugy remlik 1321-1324$ korul lathattam utoljara az arat.
Ez kozel 54%-os koltseg a piaci arhoz viszonyitva...
Magyarul penteken kevesebb profit kepes a goldcorp elerni a termelesen mint azt 2001-ben ( az altalad allitott negativ buborekban).
Amiben egyetertek hogy 2015 ev vegen 1043$-os arnal a legtobb banyaban minimalis profittal tudtak folytatni a termelest, es kozel 20-40 eve nem latott minimalis arazassal forogtak a nemesfem banyaszattal foglalkozo cegek, foleg az eszak-amerikai cegekre gondolok itt.
Abban is egyetertek hogy 2015Q4 ill. 2016Q1-ben volt a legjobb lehetoseg eszak-amerikaban nemesfem banyaszcegekbol vasarolni.
Azt is elismerem, hogy a kovetkezo nehany honapban az ar konyen elmozdulhat 5,10 extrem esetben 15%-ot is mindket iranyban elmeletileg...bar negativ iranyba en kisebb eselyt adok hogy kepes lenne az arfolyam mondjuk 15%-ot esni.Ha a banyaszokat nezzuk es feltetelezink 1 lehetseges 5-10%-os korrekciot a jelenlegi szintrol az arany araban az a banyaszokban kozel 20-50%-os korrekciot is jelenthet.
Soha nem tanacsoltam se az aranyat se az ezustot tokeattetelel kereskedni, sot a banyaszokat felelotlensegnek tartom igy kereskedni, kiveve opciokkal mert ott eleg asszimetrikus a hozam/kockazat.

Szerintem nem az arany ill. ezust banyaszok miatt kell figyelni esetleg aggodni....
sokkal inkabb az amcsi piacokon levo extrem ertekeltsegtol.
Jelenleg a sajat portfoliom netto shortban van (kozel 20%-al nagyobb az osszes short poziciom nagysaga mint a long pozicioke).
Longjaim:
Platinium, Uranium banyakban, Orosz piac (RSX es ERUS)-ban vannak.
A mult heten vettem nehany EWJ opciot mert sikerult nagyon jo aron venni 2018-ra, ezen kivul tobb szamlan van 2018-ra RSX es USO opciok is.
Mult heten zartam USD/NOK shortot kisebb profittal, de a USD/RUB-el shortjaimat tartom.
Van jo nehany arany es ezust banyasz cegben poziciom, de nincsenek jelenleg se opcioim se tokeatteteles poziciom nemesfem banyaszokban mert a negativ momentumot en is latom ami a piacon van.
Egyebkent ha erdekel mar csutortokon betettem 1 limt aras megbizast az egyik ezustbanyasz cegbe, mert varom hogy az arfolyam leszurjon es sikeruljon boviteni a poziciomat.
Szoval en a kovetkezo ontesekben ill. leszurasokban a jobb minosegu banyaszcegekbol bovitek.
Fizikai ezustben nem tervezek boviteni, mert 30% folott van belole, de ha az arany ara 1240-60$ koze esne tovabb bovitenem a fizikai aranyban levo reszesedesem.
Akar hiszed akar nem 5-10 ev mulva sokan szomoruan fognak visszagondolni arra hogy milyen lehetoseget hagytak ki es nagyon fogjak banni hogy nem vasaroltak fizikai nemesfemeket.A banyaszok 1 kulon tortenet, de tovabbra is nagyobb eselyt latok arra, hogy ezekkel 3-5 eves idoszakban jobb eredmenyekket lehet elerni mint az USA rv piacain.
Ha nem lennenek QE-k, negativ interest rate, ha letezne pozitiv realkamat es a jegybankok nem egymast versengve ertektelenitenek el a keszpenz vasarlo erteket ill. nem lennenek 200-250trillio ertekben derrivativak a befektetesi bankoknal es az arany ara 2400-2700$ kozott lenne akkor en is elgondolkodnek azon hogy erdemes-e nemesfembanyaszokba ill. nemesfemekbe fektetni..., de a jelenlegi helyzetben nem ertem azokat akik mindenfele piacon (ugynevezett befektetok es kulonbozo brokercegeknel, elektronikus szamlan vasarolnak mindenfele rv-ket), ha helyzet sokkal sulyosabb mint azt a legtobben gondoljak...
Azt nem tudom, hogy kiborul-e a bili iden osszel,de ha kitor a valsag azt nem szabadna elfelejteni, hogy a GFC egy gyenge bemelegitesnek fog tunni ahoz kepest ami jon...
Nem is a valsagtol tartok igazan hanem a valsag altal kialakulo extrem helyzetet tartom nagyon veszelyesnek....
Sajnos az emberek tobbsege nem kepes mindenfele buntetes, pofon kaosz, katasztrofa nelkul eszhez terni...ezert is ajanlom elolvasasra az Extraordinary Popular Delusion Madness of the Crowds cimu konyvet...

Sokan fognak nagyon sok penzt vesziteni, eppen ezert tartom okos dolognak a likvid tokenek a 10%-at fizikai aranyba tenni....
Hidd el en jol birom a piaci volatilitast es turbulenciakat, mert az evek alatt jol megedzottem; de ettol fuggetlenul a likvid vagyonomnak tobb mint 35%-a nemesfem barokban van az igaz hogy en az ezustbne joval nagyobb %-ot tartok, mert orok optimista vagyok es hiszek abban hogy barmekkora ferfordulasbol van lehetoseg kilabalni de ettol fuggetlenul komolyan aggodok, es kozel 15%-nyi keszpenzel rendelkezem ill. az rv es opciom netto shortban van.

En keszen allok tovabbi emelkedesre az rv piacokon es akar 1 komolyabb esesre, a tobbseg szerintem nincs ezzel igy.

Sok sikert kivanok mindenkinek attol fuggetlenul hogy a long esetleg a short oldal mellett elkoztelezett!!!
;)
pomperj
pomperj 2016. 08. 28. 07:46
Előzmény: #5055  pitcairn2
#5066
"az ezüst árát elsősorban nem a kitermelési költségek hanem a spekulatív kereslet mértéke határozza meg"

Ebben ovatos lennek.
A gazdasagtan elso torvenye, hogy a kereslet es kinalat valtozasa hatarozza meg az arakat, nos,
mar regota kiegeszult annak a visszacsatolasaval is: Az emelkedo araik miatt veszik az emberek a vagyontargyakat.

A fogyasztasi cikkeknel ez a visszacsatolas gyenge vagy nincs is; a vagyontargyaknal mint reszveny, ingatlan, vagy arany, ott viszont a visszacsatolas eros, gyakran sokkal erosebb mint a kereslet-kinalat hatasa.
Ott sokszor beindul az "imitacio", azaz a csordaszellem, es "ha masok jol kerestek az arany vetelevel, akkor nekem is arany kell" mechanizmus, es vadul eltolja az arakat valamely iranyba. Felfele is, es lefele is.

2011 evben, az 1920 USD arak idejen felfele tolta el az arat az imitacios effekt, nagyjabol a kitermelesi arak 3x mertekeig.
2015 vegere ez lefele csuszott, fijujt a buborek, nagyjabol a kitermelesi arak 1.2x mertekig.
De vagyontargyaknal eleg gyakori, hogy a "kitermelesinel" is joval lejjebb sulyed az ar, kialakul a negativ buborek (lasd pl. ma a lakas arakat: egy uj lakas letrehozasi koltsege ma sokkal tobb mint az azonos helyu es minosegu hasznalt lakas ara !),

szoval ugyanezen az alapon az arany ara is lesullyedhet joval a kitermelesi koltseg ala: a negativ buborek idejen akar 0.5x szintig is. Peldaul 2001 evben nagyjabol ez volt a helyzet GLD piacon.

Es a lenyeg: mar 2000 ota, 16 eve nincs negativ buborek a nemesfem piacon; 2015 vegen az 1043 arnal is inkabb egyensulyi volt a helyzet.
A legutolso buborek 2011-ben pozitiv iranyu volt. Most a masik szelsoseg kovetkezhet. Tudom, es itt nem nepszeru az idea; am, a chart egyelore nem tamasztja ala a"bull hangulatba belelovallt" tulzo varakozasokat. Okosabb mostanaban ovatosan szemlelni az "imitacio" tovabbi kiterjedesenek lehetoseget mindket irany fele. Mert a GLD piacon eppen az eros ingadozas miatt nagyon lehet bukni is, nemcsak keresni.
pitcairn2 2016. 08. 27. 23:25
#5065
pitcairn2 2016. 08. 27. 20:12
#5064
pitcairn2 2016. 08. 27. 20:01
#5063
pitcairn2 2016. 08. 27. 19:56
#5062
link

link

link

SILVER: COMMODITY OR MONEY?
link

pitcairn2 2016. 08. 27. 19:49
#5061
link

link

link

Gold Vs CRB Commodity Index – Dan Popescu
link

Topik gazda

Kisvuk
Kisvuk
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek