Egyre nagyobb szerep juthat a jövőben a különböző alternatív energiafajtáknak a távhőellátásban. A kombinált – áramot és hőt egyszerre előállító – energia s a biomasszablokkok viszik a prímet a zöldhőtermelésben, emellett a jövőben új szemétégetők építésére is szükség lesz. A fejlődési lehetőségekről, a távhő használatának jövőjéről beszélgettünk László Györggyel, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének alelnökével.
– Az itthon leginkább elterjedt környezetkímélő hőelőállítási módszer jelenleg a kapcsolt energiatermelés: az erőművekben egyszerre történik az áram és a hő előállítása. Az országban felhasznált távhő mintegy 70 százaléka származik ilyen erőműblokkokból. Ugyanakkor a távfűtő rendszerek sajátossága, hogy szinte minden alternatív módszerrel előállított energiát képesek befogadni. Így hasznosítható például a napenergia, a földhő, a talajból feltörő meleg víz, a biomassza, a biogáz, akár a háztartási szemét is.
– Melyik használható ki a leghatékonyabban?
– Minden esetben a helyi adottságokat kell figyelembe venni. A távhőtermelésben manapság a biomassza viszi a prímet a megújuló energiafajták közül, például Pécsett sok városi lakást lát el hővel a helyi erőmű: a blokkokban faaprítékot, erdei növényi hulladékot s egyéb származékokat égetnek el. A legkevésbé viszont a napenergia hasznosítása terjedt el. Ez az energiaforrás ugyanis ma még költségesen s leginkább a háztartási meleg víz előállítására használható. A napenergia hasznosítása a távfűtött épületekben egyébként felvet egy másik problémát: súlyos helyzetbe kerülnének a fűtés döntő hányadát biztosító kapcsolt erőművek, ha az épületek melegvíz-ellátását napkollektorokkal oldanák meg.
Az áramot és a hőt előállító blokkok esetében ugyanis már most is gondot jelent a hő hasznosítása a nyári időszakban, amikor a lakásokban nincs szükség fűtésre, csak meleg vízre. Tisztában kell lenniük a döntéshozóknak, hogy egy, csak támogatással létesíthető, valóban megújuló energiaellátási mód alkalmazása a távfűtött épületekben tönkretesz egy egyébként szintén környezetbarát, gazdaságilag sokkal hatékonyabb ellátási módot, vagyis nagyobb kárt okozunk, mint amennyi hasznot. Sokan a geotermális energiát tartják a leginkább elérhető megújuló energiatípusnak. Azzal azonban nem számolnak, hogy ez az energiafajta sincs ingyen, sőt drágán hasznosítható, mivel a földből kinyert meleg vizet vissza kell sajtolni ugyanabba a talajrétegbe, ahonnan származik. Emellett azt is érdemes figyelembe venni, hogy a legnagyobb geotermális készletek nem a távfűtési rendszerekkel rendelkező nagyvárosokban, hanem a ritkán lakott alföldi térségekben találhatók.
A geotermikus energia hasznosításával nem várható a távhőtermelésben ugrásszerű előrelépés. Manapság egyre divatosabb a hőszivatytyúkról beszélni. Az ilyen, földhővel működő rendszerek azonban ugyancsak korlátozottan használhatók, működtetésük elektromos energiát igényel, amit mondjuk alacsony hatásfokkal, fosszilis, primer tüzelőanyagból állítottak elő. S akkor a magas beruházási költségről nem is beszéltem. Hamis tehát az a beállítás, amely a hőszivattyút teljesen zöldenergiának tekinti. Egyébként számos településen különleges lehetőségek is kínálkoznak a távhőellátás megoldására. Ilyen például amikor egy üzemben keletkező ipari hulladék hőt a lakások fűtésére fordítják. Ez ma még ritka hőellátási mód, mivel a városokban nincs vagy kevés az ilyen üzem.
A nagyvárosokban a jövő megoldása lehet a szennyvíztisztítókban keletkező biogáz hasznosítása is: elégethető gázmotorokban vagy kapcsolt erőműblokkokban, emellett a szennyvíziszap is felhasználható tüzelőanyagként. Úgy tudom, hogy a csepeli szennyvízkezelő esetében mind a kétféle hasznosítást tervbe vették.
Ezt láttam egyik nap a Duna TV-n, és szinte már naponta látom a médiában a geotermikus energiával való foglalkozást. Népszerű a téma. Ebben a híradásban speciel pont a kistelek geotermikus szivattyú volt bevágva...
A távfűtés fejlesztése hozzájárulhat a klímavédelemhez
2008.09.11. csütörtök 11:41
A távfűtés fejlesztése, illetve a jogi szabályozás modernizálása nagymértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország az Európai Unió által előírtnak megfelelően csökkentse üvegházhatású-gáz kibocsátását - mondta László György, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének elnöke sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
Ismertette: Magyarországon a távhő-rendszer megfelelően kiépített, ami lehetővé teszi, hogy a lakossághoz megújuló energiaforrásból származó hőt juttassanak, csökkentve a direkt gázfűtés részarányát.
Európában évente 400 millió tonna szén-dioxid lenne megtakarítható egy jobb és fejlettebb távfűtés-, távhűtés-rendszer alkalmazásával. Kifejtette: Magyarországon a távhőszolgáltatás 15-20 százalékkal drágább, mint a direkt gázfűtés. Az energiaszektorban ugyanakkor nincsenek valós ár-költség viszonyok, hiszen az állam és a hatóságok beavatkoznak ezek alakításába.
Megoldást jelenthet, ha nem a nagyfogyasztókat részesítenék előnyben, a kapcsolt energiatermelés hasznát pedig megosztanák a hőpiaccal. Ugyancsak előrelépést jelentene a környezetvédelmi adózás, illetve a fogyasztók energiatakarékosságra való ösztönzése.
László György szerint Magyarországon a távfűtési piac 70-80 százalékát a panelházak jelentik, ezek az épületek sokat fogyasztanak és nincs lehetőség egyéni szabályozásra sem.
Persze, a medve piac mindenre hatással van, bármekkora is a story, ez kétségtelen. Viszont ha azt nézzük, hogy más papírok jóvalta nagyobbat zakóztak úgy általában is, de azóta ia, amióta a Pannergy 700 felett tartja magát. Az október közepi válság kipattanása és a nagy szakadás óta, nem ment új mélypontra, míg más papírok igen.
Hogy bennfentesek tartják-e 700 Ft felett? Lehet, Isten tartsa meg a jószokásukat. Azt persze lehet tudni, hogy stratégiai befektetőknek értékesítenék a saját részvény pakkjukat, és ki tudja, talán jelenleg is zajlanak ilyen tárgyalások... így az árfolyam esése, nem jönne jól most.
Mi a fenéért huznak fel a vegen mindig mondjuk vki venni akarna nagy tetelben. En biztos varnam mig ramontik.
Tuti ,hogy management huzza fel ,hogy 1 esetleges befeketetonek legalabb 700 korul el tudjak adni a pakkokat. Ok is tudjak hogy ha 650 elesik akkor jon az 500 meg 300
Annak idejen engem a BC-bol is ugy hivtak fel hogy 1200 on adjam oda amim maradt mert a mangement csak 1000 fog ujra venni (tamasztani)
" A kormánnyal folytatott korábbi egyeztetések nyomán kifejezetten a kis- és középvállalkozások finanszírozási igényeinek kielégítése érdekében az EBRD tőkét készül kihelyezni magyar pénzintézetekbe. Kiemelt figyelmet kapnak az önkormányzatok energiahatékonyságot célzó befektetései is, és az alternatív forrásokon alapuló energiatermeléshez való hozzájárulás is szóba jöhet"
BozsoBozso, látom Te kitartóan verbálisan shortolod ezt a papírt... :-D
-----------------------------------------------------------------
Ma M1-en:
22:15
Az Este - Szerda
- Olcsóbb a gáznál. A magyar energiafelhasználás 20%-a elvileg kiváltható lenne geotermikus energiával, mégis alig használjuk.
PANNERGY