Tökéletes helyzetértékelés. Az emberek nézik a mozit, itt egy drón, ott egy vadászgép, leopárd, hűha... A nagy terv megvalósult, a többi csak hab a tortán.
"Az USA fő geostratégiai célja: a német-orosz együttműködés megakadályozása (A Friedman-doktrína)
2015. június 15.
"http://www.novalis.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=606 Tulajdonképpen úgy néz ki ma, hogy elérték a kitűzött célt. Ügyesek. De igazából ezt már sokan elemezték, eddig sem volt titok. Az ukránok a történetben csupán bábok. Hogy élnek, vagy halnak mellékes.
"Az USA világhatalma Ukrajnán keresztül vezet. Ha Amerika
Oroszország hatalmát meg akarja törni, akkor Ukrajnát le kell szakítsa az orosz
befolyási szféráról, hogy megakadályozza az Eurázsiai nagyhatalom
létrejöttét." (Zbigniew Brzezinski (1997): The Grand Chessboard: American Primacy
and Its Geostrategic Imperatives)
„Aki Kelet-Európát uralja, az parancsol a szívföldnek, aki a szívföldet uralja, az parancsol a világszigetnek,
aki a világszigetet uralja, az uralja az egész világot.”
(Sir Halford Mackinder brit geopolitikus
1904-ben megjelent The
Geographic Pivot of the History tanulmányából
) Szerinte az
európai történelem meghatározó területe az Ural és a Kaszpi-tenger közötti
átjáró, amit Pivot Area-nak (kulcsövezetnek) nevezte, és kulcsterületnek
tekintette Kelet-Európaát, főként Oroszországot (szívtájék, „Heartland”). Alfred Thayer
Mahan „The
Influence of Sea Power upon History, c. munkája volt Mackinder teóriájának kiindulópontja. Mahan szerint a tengeri hatalom és
kereskedelem nélkülözhetetlen egy nagyhatalom számára.
Ehhez megfelelő kereskedelmi és hadiflottát kell
építeni és fenntartani, és elemzi azokat a
tényezőket, amelyek meghatározzák az állam érdekeit a tengerek és a
szárazföldek közötti uralommal kapcsolatba, de az eltelt több, mint száz év alatt egy "kicsit+ átalakult a világ, megjelent a légi hadviselés, de sok a még ma is helytálló elemzése.
Gondoltam, hogy egyesek nem fogják érteni: azt akartam mondani, hogy a szankciók nem feltétlenül anyagi méricskélésen alapulnak. Azaz ha az ellenfélnek többet árt, csak akkor kell csinálni. Akkor is kell/lehet csinálni, ha anyagilag a mérleg minuszos a mi szempontunkból, mert ez is egyfajta támogatás.
persze más kérdés, ha a szomszéd faluban elfogy a kifli ezért megnő az ára, és a helyi pék kiflijét meg éppen a szomszéd flu pékje veszi meg, hogy neked drágábban adja el. :) Ez a piac.
Húúú..., igen tekintsünk el attól, hogy mennyire működnek a szankciók. :) Na, indul az új narratíva ? hát igen a péknek fájhat, ha nem veszek kiflit, de nekem jobban, ha drágábban a másik faluból és még érte is kell mennem. Ha érted mire gondolok.
Aki a tengereket uralja az uralja a világot.Ez picit régi igazság és mára vélhetően nem is pontos, de azért mindenképpen fontos. "Egy haditengerészeti prezentációból került ki az a képkocka, amin a két ország hajógyártási kapacitását hasonlítják össze hírszerzési információk alapján. A slide szerint Kína kapacitása meghaladja a 23,2 millió tonnát, ami 232-szer több, mint az USA kapacitása." Ez a jelenlegi hajógyártási kapacitásra vonatkozik. Hogy 10-20-30 év múlva mi lesz nem tudja senki. Az viszont látható, hogy ha nem történik változás, akkor az USA nem lesz a legnagyobb hatalom. Ez nyilván nem megy zökkenőmentesen, pedig jó lenne.
OROSZ-UKRÁN háború