Érdekes figyelni, hogy pl tegnap ugye 16900-s indikatívval indított s abból lett 400 feletti záró. Gondolom előbb az eladók pakolták be a nagy tételeiket majd később jöttek a vevők s ők visszahúzták az árat vagy az eladók kivettek pár ajánlatot, Sokan ezt a nyitó/záróáras trükközést nem szeretik, mert manipulálják az egészet. Elég mondjuk 50 db részvényt áttolni az egyik oldalról a másikra s máris mondjuk 100 Ft-al lejjebb van a záró extrém esetben. Van aki azt mondja az utolsó kötési ár kellene legyen a záróár is.
A végénn én is észrevettem, hogy mintha elfogyott volna az eladandó cucc, hirtelen elindult felfelé az árfolyam.
Vagy csak a mai napra már megunta, majd holnap visszajön.
Tehát azért mozog az indikatív ár, mert folyamatosan ki be pakolnak pakkokat, megy a trükközés. S az algoritmus mindig kiszámolja épp mi lehetne a záróár.
A mai napra vetítve mivel 17600 volt sokáig az indikatív, először előbb a vevők érkeztek meg s húzták meg az árfolyamot, majd azért jöttek eladók is/ a vevők kivettek pár ajánlatot s visszaesett 17210-re.
A nyitó és a záró kereskedési szakaszok legfontosabb szerepe a tőzsdei termékek hivatalos nyitó illetve záró árainak meghatározása.
A nyitó és záró szakasz ajánlatgyűjtési részszakaszában az ajánlatok bekerülnek az Ajánlati könyvbe, de nem történik kötés. Ez idő alatt, az Ajánlati könyvben szereplő ajánlatok alapján a rendszer folyamatosan kijelez egy ún. indikatív árat, amely a könyv aktuális állapota szerint kialakult egyensúlyi (nyitó vagy záró) ár.
A lényeg : Minden újonnan tett vagy visszavont ajánlat után a rendszer frissíti az indikatív árat.
Az ajánlatgyűjtés lezárását követően ajánlatok már nem tehetők, az addig beérkezett ajánlatokból egy meghatározott algoritmus alapján megtörténik a termék tőzsdei nyitó vagy záró árának meghatározása.
na közben előkerestem az BÉT-es ereti forrást, ahonnan annak idején elmentettem: link
a linken belül találsz egy
"Példa az egyensúlyi áras ajánlatpárosításra" allinket is, na ott konkrét példákon keresztül is tanulmányozhatod, illetve frankón megérthető ez misztikusnak tünő záróár jelenség !
17-ig lehet "fizikailag" beadni ajánlatokat. 17-17:05/06 között a szoftver algoritmusa keresi a legtöbb üzletet hozó párost és az lesz a záróár!
17:06-17:10 között kizárólag a záróáron lehet kereskedni, ha van annyi db és időben nem előz meg senki.
Az algoritmus részletes definíciója az alábbi:
1.
Egy értékpapír Ajánlati könyvében kiválasztásra kerülnek azok az árszintek, ahol átfedés van a vételi és eladási ajánlatok között és a legnagyobb mennyiségű értékpapír tud gazdát cserélni. Ha csak egy ilyen árszint van, akkor az kerül egyensúlyi árként meghatározásra.
2.
Amennyiben több olyan ár is van a könyvben, amelyen azonos mennyiségű értékpapírt adnak és vesznek, akkor az algoritmus szerint a szoftver megkeresi azt az egy árszintet, amelyen a legnagyobb mennyiség köthető, de a legkisebb az ún. kimaradó mennyiség, vagyis az az értékpapír mennyiség, amely a kötések után már nem tud gazdát cserélni, mert nincs az ellenoldalon elegendő, vételre vagy eladásra kínált mennyiség.
3.
Amennyiben több olyan ár is van az Ajánlati könyvben, amelyen azonos mennyiségű értékpapírt adnak és vesznek, és a kimaradó mennyiség is azonos, de ezeken az árakon csak a vételi oldalon marad le nem köthető mennyiség, vagyis túlkereslet alakult ki, úgy ezen árak közül a legmagasabb ár kerül nyitó vagy záró árként meghatározásra. Amennyiben csak az eladási oldalon marad le nem köthető mennyiség, vagyis túlkínálat alakul ki, ebben az esetben a legalacsonyabb ár kerül nyitó vagy záró árként meghatározásra.
4.
Amennyiben több olyan ár is van az Ajánlati könyvben, amelyen nemcsak a leköthető, de a kimaradó mennyiség is azonos, és az Ajánlati könyvben a vételi és az eladási oldalon is van le nem köthető mennyiség, akkor ezen árak számtani átlaga kerül egyensúlyi árként meghatározásra, azzal a feltétellel, hogy ha a számtani átlag nem esik az adott értékpapír árlépésközének megfelelő értékre, úgy azt kerekíteni kell egy referencia árhoz, ami az értékpapír előző napi záróára. Amennyiben nincs ilyen ár, úgy a kerekítés mindig lefelé történik a következő árlépésközre.
Hát én úgy tudom, hogy 17.00 és 17.03 között lehet beadni az ajánlatokat, s azért az ugrálás. Mindenki bepakol, kivesz, trükköznek. Ha 17.00-ig lehetne csak beadni ajánlatot, akkor az algoritmus azonnal megadná a zárási árat, nem kellene várni.
Záróár kialakítási szakaszban már nem lehet megbízást adni, záróáras szakaszban pedig már csak a létrejött záróáron tud kötni. Azaz "árfolyam manipulációra" csak a 17-ig van elvileg lehetőség.
Konkrét osztit a vállalat minden bizonnyal március vége, április eleje felé tehet közzé ...az jó másfél hónap lesz ...
A záróár kialakításakor van egy tartomány, amelyen belül kezdi keresni a legnagyobb kötési lehetőséget, amíg ezt keresi addig megjelenhet ilyen összeg is, de kötés nincs rajta (lásd: a záróár listát)
Törölt felhasználó2013. 02. 26. 17:12
Törölt hozzászólás
#82342
Törölt felhasználó2013. 02. 26. 17:12
Előzmény:
törölt hozzászólás
#82341
Cég Aj. Vétel
Eladás Cég Aj.
Napi min: 17 015 HUF Napi max: 17 250 HUF
Nyitó: 17 200 HUF Előző záró: 17 490 HUF
Utolsó kötés: 17 210 HUF, 500 db (2013.02.26. 17:07:27)
Összforgalom: 1388 kötés, 160 214 db, 2 747 348 205 HUF
Indikatív ár: 17 210 HUF
MOLly tulajok topikja
Ha az Otisoknak is van gyűjtőtopikja, ne aprózódjanak el apró témákba a Mollysok se.