Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
czm 2020. 12. 11. 02:16
Előzmény: #7039  new_order
#7040
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
--
milyen hazudozas?
TENYEK!!
egyenesen az IMFTOL
Mo visszaelozte SZlovakiat!!
Hungary  32,434
Slovakia32,184
--
az ilyen turbo mondatokkal meg nem tudok mit kezdeni
// mellesleg kipcsak vagyok, es en nem irtam rolad semmi dehonesztalot
Te is a kinai nyitot varod??
az ilyen pereferias szutyok szar usa meg bandaja nem mervado mar
UGYE?
new_order
new_order 2020. 12. 11. 02:01
Előzmény: #7038  czm
#7039
Összefoglalnád, hogy ezúttal mit hazudozott össze a tolvaj, szexorgiás kipcsak Fidesz propaganda? Mert meg nem nézem, de ha már belinkelted, beszélj róla.
czm 2020. 12. 11. 01:25
#7038
https://www.youtube.com/watch?v=gKXRUUfW_go
--
Matolcsy György: Egyensúly és Növekedés - Sereghajtóból újra éllovas
Törölt felhasználó 2020. 12. 09. 18:22
#7037

"Novemberben az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere 693,9 milliárd forintos hiánnyal zárt, szemben az egy évvel korábbi 190,9 milliárd forintos deficittel - közölte szerdán kiadott gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium. Az év első tizenegy hónapjában az államháztartás központi alrendszere 3298,1 milliárd forintos hiánnyal zárt, számolt be az MTI."
Horrorisztikus a hiány és jövőre újabb 6,5%-ot terveznek, ez mind növeli az államadósságot.Az államadósság kb 80% van forintban, szerintem imádkozik a mester, hogy ne kezdjen el kimenekülni a nép a forintból.
Ekkora adósságot tolva a választásokig és közben remegni azon, hogy a nép meddig bízik a forintban.
Azt hiszem, hogy 2022 új fidesz győzelemmel érdekes lesz a forint stabilitása...
kjanek
kjanek 2020. 12. 08. 13:10
#7036
Vegyünk még, ennyi nem elég. Nem gond ha közben a forint romlik mint az állat. Amúgy ezek a festmények Matolcsy és cimborái palotáiban lógnak?
https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/mnb-festmenyvasarlas-kozbeszerzes-matolcsy-gyorgy.719082.html
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 12. 08. 11:54
Előzmény: #7034  geza77
#7035
Azért ez a 6,2% ugyancsak eufemizmus.
geza77
geza77 2020. 12. 08. 09:56
#7034
Magyarország jobban teljesít!   És még most sem csökkenti a 27% áfát! Hazaáruló!     A kolbászért, a párizsiért és gyümölcsért is többet kell ma fizetni, mint tavaly ilyenkor Az élelmiszerek ára 6,2%-kal nőtt a KSH adatai szerint. A gyümölcs és a zöldség drágult a legjobban.
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 12. 08. 09:18
Előzmény: #7032  PusztaPutyin
#7033
ahogy mondom, 361,505-nél kommenteltem, most 361,700
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 12. 08. 09:17
#7032
megint rottyon van a kancsirubel, 361 és felet kell leszurkolni egy euróért, de mire leírom 362-t
Törölt felhasználó 2020. 12. 04. 09:29
#7031

Egyébként ahhoz gratulálok a mesternek, hogy szépen lerabolta kifosztotta a népet..
A lopásnak nincs itt vége sőt, még csak most fog meglopni igazán benneteket a bandzsa...
Törölt felhasználó 2020. 12. 03. 20:26
Előzmény: #7029  geza77
#7030

Államadósság beállítása miatt van szükségük most az erősebb forintra,(kb 80% forintban van) én december utolsó kereskedési napjaira 350 alatti árfolyamot is lehetségesnek tartok, utána viszont jöhet az újabb erősebb gyengülés. (egy 370-380-as árfolyammal könnyedén lehetne 85% fölötti az államadósság, ezt meg nem nagyon szeretnék)
Malopcsi mester ezt játssza, jövőre ismét lopcsi lesz.
A lehetőséget viszont szépen megteremti arra, hogy kiszálljanak az állampapírokból és EUR, CHF-re váltsanak, ezek sokkal biztosabbak mint a forint.
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 12. 01. 19:12
#7028
Milyen combos ma szegény leharcolt fosintunk. Spontán mozgás vagy gyurkának kiadták hogy Szálljel Józsira tekintettel kell valami átmeneti feszültségcsökkentés?
franc0 2020. 11. 30. 07:04
Előzmény: #7023  Törölt felhasználó
#7027
Szia dínó
pitcairn2 2020. 11. 29. 23:17
Előzmény: #7024  PusztaPutyin
#7026
talán, de akkor sem automatikusan ment magától...
pitcairn2 2020. 11. 29. 23:17
Előzmény: #7022  franc0
#7025
Honnan tudnám?
1931-ben is derült égből villámcsapásként érkezett a fordulat
Normanék úgymond több mint 10 évig azon ügyködtek, hogy háború előtti paritáson térjenek vissza az aranystandardra, oszt 1931-ben puccszerűen, egyik napról a másikra 180 fokos fordulatot vettek
és ami a legfurcsább Norman nem bukott bele ebbe...
még 13 évig állt a Bank of England élén és akkor is csak a megrendült egészsége miatt mondott le
pedig ez a sztori "felszínesen" nézve kolosszális kudarc...
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 11. 29. 22:56
Előzmény: #7020  pitcairn2
#7024
Szerintem ez nem nagy terv hanem evolúciós-globalizációs fejlemény.
Törölt felhasználó 2020. 11. 29. 22:36
Előzmény: #7022  franc0
#7023
Fémpénz!
franc0 2020. 11. 29. 21:14
Előzmény: #7020  pitcairn2
#7022
Az látszik, hogy elmentek a falig. 
Szerinted pénzcsere lesz vagy infláció?
pitcairn2 2020. 11. 29. 18:57
Előzmény: #7019  PusztaPutyin
#7021
A Népszövetség érdemi munkáját leginkább a Bank of England futtatta... 
"The constructive policy of the League of Nations was itself largely the result of Mr. Norman’s influence. Although he remained behind the scenes, the Finance Committee of the League was inspired by his policy not only on questions of principle, but even on questions of detail. The various Geneva protocols on statutes of central banks of countries to be reconstructed by the League of Nations loans bear witness to this, inasmuch as they were influenced by Mr. Norman’s ideas on central banking principles."
Montagu Normanby Einzig, Paulhttps://archive.org/details/in.ernet.dli.2015.39711/page/n81/mode/1up?q=league

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek