Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2018. 12. 19. 12:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#30740
ezek csak ún (kényszer) "befektetők"...
kb. annyi motivációjuk volt, hogy "nincs kamat a bankban", mag "a lakással nem lehet bukni"...
pitcairn2 2018. 12. 19. 12:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#30739
a chart-od a reálárakat tekintve 2003 környékén tetőzött, majd a devizahitelezésnek köszönhetően "csak" bő 40%-ot esett...
most nem lesz devizahitelezés...
és a "lakásbefektetés" izé is ki van lőve...
 ha bezár a bazár, akkor a vételi oldal összeomlik az eladói oldal pedig - a "befektetőknek" köszönhetően - robban...
ncseed 2018. 12. 19. 12:03
Törölt hozzászólás
#30738
ncseed 2018. 12. 19. 11:56
Törölt hozzászólás
#30737
Gaguse
Gaguse 2018. 12. 19. 11:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#30736
értem, én ezt nem tudom, lehetséges. De ismeretségi körben szinte  mindenki elállt az ötlettől hogy bármit is vegyen. Most kb 1 szikra, valami bedől vagy meginog és dől minden és akkor 2008 semmi volt ahhoz ami itt lesz...
https://www.portfolio.hu/vallalatok/az-1928-as-nagy-gazdasagi-valsag-ota-nem-indult-ilyen-rosszul-a-december.4.308139.html
ncseed 2018. 12. 19. 11:47
Törölt hozzászólás
#30735
Gaguse
Gaguse 2018. 12. 19. 11:12
Előzmény: #30731  pitcairn2
#30734
nem hát, azóta is állnak az üres félig kész társasházak itt a környékünkön mert elfogyott a zsé 2009 re :D nem baj, a csövik beköltöztek :D
pitcairn2 2018. 12. 19. 11:11
Előzmény: #30727  pomperj
#30733
mondjuk akkor szép reálkamatok voltak
ettől függetlenül nem vennék mérget a hipotézisedre
Gaguse
Gaguse 2018. 12. 19. 11:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#30732
én nem tudom milyen 40% ról van szó, de már tegnap kifejtettem a véleményem erről. Az ingatlanpiac elérte a csúcspontját, ugyan úgy mint a rv piac és a befektetők nagy része biztos hogy kerülni fogja az ingatlanokat vsz. De ez még Pompitól is meredek, hogy a tőzsdéről kivont tőke nagy része majd az ingatlanoknál köt ki :D
pitcairn2 2018. 12. 19. 11:09
Előzmény: #30727  pomperj
#30731
úgy rémlik, hogy 2008-ban se a lakáspiacra menekült a tőzsdéről kivont pénz...
ncseed 2018. 12. 19. 11:05
Törölt hozzászólás
#30730
Gaguse
Gaguse 2018. 12. 19. 11:00
Előzmény: #30727  pomperj
#30729
különösen  úgy, hogy a jelenlegi túlárazott ingatlanpiacot meg sem piszkálja egy normális befektető, de biztos 5e Mrd ból lakást vesznek majd abból a pénzből amit kivonnak a tőzsdéből. Ez még szerintem te sem hitted el :D
ncseed 2018. 12. 19. 10:58
Törölt hozzászólás
#30728
pomperj
pomperj 2018. 12. 19. 10:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#30727

Az erdekes lesz, hogy milyen kovetkezmennyel jar, hogy most mar kifele menekulesben van a penz a tozsdebol? 
Vege a nagy 9 eves BUX tozsde rallynak, a HAUSSE idoszaknak minden jel szeint vege, es ezt egyre tobben belatjak. Mar a Meszaros szuperinvesztor papirok is esnek, es kezd fajni a tavaly nagyon lelkes pajtasoknak is a veszteseg.
.
Ugyanakkor az MNB nem emelt, es nem szandekozik erdemben emelni kamatot, szoval a legjobb banki ajanlat meg mindig a 2.5%-os allampapir. (vagy persze Dollar). Ugyhogy ujra less onnan nemi friss penz, ami helyet keres maganak.
.
Ha a lakaskiadasi hozam most tud lenni 5% korul, az meg mindig a jo duplaja a masodik legjobb lehetosegnek.
.
Es akkor meg egy utolso hajra kialakulhat az ingatlan piacon. Teguk fel, hogy 5e Mrd jon ki a tozsdebol 1-2 ev alatt, (az nem is sok, ugy -30% eses), szoval ennyi penznek mondjuk ha a fele menne at az ingatlan piacba, akkor az  maris kepes volna ugy 50.000 db lakas megvetelere , egyenkent 50m Ft ertekben.
Ha  a kovetkezo 2 evben 100-100e db ujabb elado hasznalt lakas megjelenik a piacon, akkor ennyi penz meg fel tudja tolni az arakat ujabb 10-20% korul. Az mar tenyleg orrverzes-draga piacot csinalna, plane egy recesszio-rizikos kornyezetben.
.
Szoval, meg mindig egyet ertek veled ababan, hogy van meg ar-emelkedesi potencial.
Törölt felhasználó 2018. 12. 19. 10:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#30726
Azt hittem egy gazdasági portálon meghatározóak a számok.
Nyilván van egy pszichológiája is annak, hogy bérelnek, vagy vásárolnak, és persze kiárazódás is van(itt persze lehet megint visszatérnek a számok).
Mellesleg most szépen gondolj vissza azokra a hsz-eidre, amikor beker áron számoltál hozamot :).
Törölt felhasználó 2018. 12. 19. 10:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#30725
Ha havi 130-ért kibérlem azt, aminek a törlesztője 260, mert 40 milla hitelt veszek fel rá(amit egyébként lehet meg se "kapok", vagy inkább "fel se veszek" - azért tesztem idézőjelbe, mert nem vagyok érintett, még mielőtt félreérted, és ezen kezdesz el rugózni), akkor pont megmarad még 1x annyi pénzem, mondjuk ezért.
Hasonló összehasonlítás volt a linkelt cikkedben is, csak ott persze rosszabbak voltak az arányok, nyilván létezik a táblázat tetejéről olyan, ahol az már jobban konvergál ahhoz.
ncseed 2018. 12. 19. 10:28
Törölt hozzászólás
#30724
ncseed 2018. 12. 19. 10:24
Törölt hozzászólás
#30723
Törölt felhasználó 2018. 12. 19. 10:14
Előzmény: #30721  Törölt felhasználó
#30722
Sőt, ezeket a számokat elnézve már bőven nem éri meg egy halom kerületben vásárolni saját célra, ahol egyébként pl amúgy nem rossz lakni(XII, I):
https://fixhozam.hu/2018/12/18/lakas-befektetes-budapesten-nem-minden-keruletben-eri-meg-hozamlista/
Törölt felhasználó 2018. 12. 19. 10:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#30721
Maradjunk annyiban, hogy nem utopia, hanem disztopia, de egyebkent ugye lelkesen harcolunk allandoan az unioval, hiteleztetjuk magunkat Vladimirrel, tehat ez inkabb a ma, mint a jovo, csak persze meg az unios penz azert nem jon rosszul.
A legviccesebb reszre nem irtal semmit, hogy jottel a lakasvasarlast felszopo cikkel, amiben erosen megkerdojeleztem a szamokat, erre az volt a reakciod, hogy de a magyarok akkor is venni akarnak, mert mar 20 eve is venni akartak.
Persze ez a teny onmagaban meg helytallo is(hogy vesznek, mint berelnek, bar lehet epp trendfordulo alatt vagyunk egyreszt az arak miatt, masreszt akar generaciovaltas miatt, tovabba akar a vizfej szindroma miatt is), de nem feltetlenul az anyagi szempontok miatt, hanem pl. a jelenlegi nem tul "profi" lakaskiadasi piac miatt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek