Topiknyitó: Portfolio 2013. 10. 07. 15:18

Jogerősen nyert pert egy devizahiteles az OTP-vel szemben - Reagált a bank  

Ugrás a cikkhez
Először nyert pert jogerősen devizahiteles ügyfelét képviselve Léhmann György, a hétszáz hasonló ügyben egyszerre eljáró siófoki jogász - írta hétfőn a Somogyi Hírlap. Az OTP közölte: az ügy nem értékelhető precedensként, és várhatóan...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=190174
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 06:25
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#60
"És feltételezem, hogy nem azt érti ezalatt, hogy senki sem jár vele jól, mert az nem is lenne baj, hanem, hogy effektív végrehajthatatlan így, illetve semmit nem mond a rendezéssel kapcsolatban."

Én speciel nem láttam a részleteket, de ebben akár könnyen igazad is lehet... de végre az irány már megvan (jelesül a bankok sem mentesülnek saját hibáik alól és nem tehetnek mindent, továbbá a hitelfelvevők is ki kell fizetni a rájuk eső részt).

"(és ma is) hatályos jogszabály nem zárja ki"

Ebből két dolog következik: 1) a kormány(ok) még mindig nincs(enek) a helyzet magaslatán, 2) vannak általában érvényes jogszabályok és alapértékek, melyek alól egy rossz törvénnyel és erkölcs nélkül sem mentesül senki...

"nem jó szakmailag, hiszen egy bíróságnak egy vitás helyzet rendezése a feladata"

Ha csak ezt az ügyet nézzük, akkor pontosan rendezte, csak még azt is mondhatjuk, hogy kifejezetten rosszul, ugyanis az képtelenség, hogy a törlesztőrészlet azonos maradjon. Szerintem is túl képlékenyen kezelnek abban mindent a bankok, de...

Ha viszont a távlatokat nézzük, akkor ebből két dolog következik 1) végre kimondták a lényeges szavakat, 2) a túl kemény ítélet jó lehet arra, hogy esetleg önkéntes mediációra kényszerítik a bankrendszert, ami mellesleg a szerződésmintájuk szerint is kötelességük lett volna.

"Ráadásul a törlesztőemelkedés sokkal nagyobb részét okozó deviza árfolyamváltozástól értelemszerűen - és nagyon helyesen - nem mentesült az adós."

Sajnos, ha igazak a hírek és jól értelmezem őket, akkor még ez a mentesülés is megtörténhet.
Ebben a negatívumai mellett csak egy pozitívum van, hogy a bankok rájönnek, hogy uram bocsáss még rosszabbul is járhatnak, ha továbbra is ülnek a babérjaikon és mindent a "jótékony" állambácsitól várnak... még a 40 évig betanított állampolgároktól ezt megértem, de a bankok részéről.

Felhívnám a figyelmedet, hogy ez szerintem sem a vég, hanem a - lehet, hogy göröngyös - kezdet az egészséges civilizációra lépés útjára. (Sajnos az országgyűléssel már nem lesz ilyen "könnyű" a dolog. ;()
szandokan 2013. 10. 08. 02:47
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#59
Amit írtál, azt nem nagyon fogja megérteni senki, mert az ide be írók nagy többsége sajnos nincs tisztában alapvető gazdasági összefüggésekkel sem.
Azzal sem, amire ki akarsz lyukadni, hogy a devizahitelek tömege az rendszerszintű probléma volt, mert az ország devizakitettségét nemcsak az államháztartási mérlegen keresztül erősítették, hanem ezzel azon kívül.

Az itt levők nagy része még azt se képes felfogni, hogy pl. mi a pénz ? Mi a funkciója... mi a szerepe a hitelnek ?

(Szerinted mi a pénz ? Mi a hitel ? Mit jelent az, hogy hitelpénz ? Mi a kamat jelentősége ?)

Ezekre a fórumozók többsége választ se tudna adni, egy felvételin megbukna. Mert gőzük sincs ezekről tartalmilag..

Az ide beírók nagy része nem érti, hogy Keynes mikről írogatott 80 éve - nemhogy nem olvasta, a nevét sem ismeri és ha olvasná se értené, hogy miért tartják Marxot nyugaton az egyik legnagyobb zseninek a kapitalizmus leírása kapcsán - nem a szocializmus megalkotójának, hogy miért nem ismerik ezek itt Hayek nevét.

Szóval ne várjál el itt választ..

10 éve még voltak itt olyanok, akik értették, hogy a pénz az nem szükséges rossz, hanem jelkép.
A Te pénzed az, amiért megdolgoztál, de még nem élted fel, értéket jelent és kölcsönadod másoknak ideiglenesen. A TE általad megtermelt javak egy része ideiglenesen pénzként funkcionál másnál

Amit meg felvettél hitelként, azért előtte mások megdolgoztak és majd kell nekik, csak most éppen nálad van, de majd visszaadod.
ÉS VISSZA KELL, HOGY ADJAD, MERT NEM A TIED !!!!!)

De ma ezt itt sokan nem értik : hogy a hitelt vissza kell fizetni, mert ha nem, akkor másokat lopsz meg.

Itt az a mainstream ma, hogy ne fizess, ha kéne, akkor sem, mert majd elintézi helyetted az állambácsi..

De nem lehet egy egész országot arra biztatni, hogy ne fizess, mert majd megvédünk.
Nem fog megvédeni.
szandokan 2013. 10. 08. 02:23
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#58
De bizony a sokéves farnehéz hiteleknél - pont az annuitás miatt - nagyobb a szerepe a kamatmozgásnak, mint az árfolyamnak.

Amikor az árfolyam "csak" 20 százalékkal nő, a kamat mértéke meg az eredeti 6-ról felmegy egy év alatt mondjuk 10.2-re akkor a törlesztőrészlet - amiben a kamat jobban dominál még, mint a tőketörlesztés - az bizony a kamat mértékétől függ jobban.

De még mindig jobban jártak, mint a forinthitelesek.

Egyébként szeretném, ha egyszer egy CHF-betétes bevallaná, hogy szeretné leadózni nagyon az árfolyamnyereségét, mert halálra kereste magát a CHF-en, és szeretné egyszer megsegíteni a chf-hiteleseket, akik szoptak ezen.

Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 02:07
Előzmény: #54  szandokan
#57
"Egyébként meg egy alacsony kamatú 15 éves hitelnél a kamatszintmozgásnak egy nagyobb a hatása, mint az árfolyamnak, ezt könnyű belátni, de ha nem megy, majd levezetem."

1. Ez lehet, hogy így van, de egyrészt ott a feltétel, hogy "alacsony" kamatozású. Mert nyilván 1%-ról 2%-ra ugró kamat az nagy változás.
2. Nem mindegy, hogy viszonyítod a fentieket (azonos %-ú kamat ill. árfolyamváltozás? vagy %pontos változást akarsz %-os változáshoz hasonlítani? - ami nyilván nagy butaság).
3. De tök mindegy a fenti, mert én nem ezt vitattam és lent sem erről ment a vita akkoris-al. Azt írtam, hogy az itthon bekövetkezett törlesztőnövekedéseket nagyobb arányban magyarázza az árfolyamnövekedés mint a többi tényező növekedése. Ez pedig tény. (a kamat nem nőtt annyit, mint az árfolyam).
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 00:11
Előzmény: #52  Phylaxa
#56
"Én pedig azt mondom, hogy 240 körül rezeg már állati régóta és ha 160-nál vették fel, akkor pontosan 50%, ha 170-nél akkor 41%-al emelkedett."

Megismétlem, mert úgy tűnik fogyik írnak ide.
1. Amit látsz, az egy prompt piaci árf. Gyakorlatilag közép. De a hitelesek eladási árfolyamon törlesztenek. 242 jó udeje, a hitelesek meg 245 körül törlesztenek.
2. Az átlag kb. 155-160 között vette fel, ez is középáron nézve. Tehát 150-155 körüli a folyosítási átlag.
3. 245/155 = +58%.
4. A törlesztő pedig nem lett dupla átlagban.
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 00:00
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#55
...hmm...!

...tisztelem, a jól összefogott kétkedő kommentjéért...!

...én nem aggódom a bankok jövőjéért...!
...bár nagyon nehéz és rettenetesen "dolgos" időszak következik a számukra, hogy "talpon tudjanak maradni"...!
...pénzük is lesz annyi, mint a "pelyva", csak legyenek jó hitel igénylők...!
...na, ez lesz szerintem kevés...!
...különösen a lakosság részéről fog megfogyatkozni az igénylők száma...!
...merthogy, aki alól "elárverezték" a lakását, az és annak a szerteágazó családja és ismerősei, legalább két generáción át, MEGTANULTÁK, hogy hitelt felvenni BANKOKTÓL, NEM SZABAD...!!!
...saját és ismerőseim példái okán, - ezt az emberi reakciót -, TAPASZTALATBÓL ismerem...!

...volt egy másik topik, abban több kommenten át fejtettem ki a részleteket is, ebben a kérdésben...!



szandokan 2013. 10. 07. 23:59
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#54
Szerintem rosszul olvasod a bíróság megállapítását - az Itéletet !.
Az arról szól, hogy amennyiben nincs megállapítva a szerződésben, hogy milyen indokok alapján lehet kamatot, kezelési, tökömtudja milyen költséget módosítani, akkor kétoldalú megállapodás kell az a módosításhoz, és ha semmi olyan nem található a szerződésben, amit az adós a szerződéskötéssel aláírt, akkor az eredeti feltételek az irányadóak.
(Amiről Te is írtál már itt előtte sokat, pl. a referenciakamatláb meg hasonlóak.)

Szerintem a bíróság úgy ítélte meg, hogy az eredeti feltételek - kamat, megnevezett költségek - azok maradnak, de a megemelt kamat, költség, stb, nem volt indokolt, mert azt az adóssal az elején tisztázni kellett volna, hogy mitől függ az emelés és mikortól és mennyiben..

Ezt az ítéletet simán át lehet számolni egy excel táblában is az eredeti kamat- és költségfeltételekre a mozgó árfolyammal és a forintbefizetésekkel korrigálva kijön a mostani adósság- hogy a túlfizetés milyen -CHF ! és nem HUF !!! - kamatszint mellett lesz korrigálva, az még kérdés persze.. mert CHF kamatszint lesz a túlfizetésre megállapítva, nem HUF, az asszem evidens - és akkor a hitelszerződés ennek megfelelően folyik tovább az eredeti határidőig.

De azt felejtsd el, hogy a bank a világgazdasági válságra hivatkozva emelheti a kamatszintjét, ha azt előre nem íratta alá az adóssal, hogy az mitől függ, mikortól és.mennyivel.
(Mert nem csökkentették előtte sem a kamatszintet, amikor a kamatok csökkentek.)

Egyébként meg egy alacsony kamatú 15 éves hitelnél a kamatszintmozgásnak egy nagyobb a hatása, mint az árfolyamnak, ezt könnyű belátni, de ha nem megy, majd levezetem.
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 23:28
#53
Azt kellene végre belátni, hogy ez az egész vita már messze nem gazdasági kérdés, hanem politika.

Gazdasági alapon k. erről van szó (érdemes a blog további cikkeit is elolvasni a témában):
link

Arról szól a muzsika, hogy több százezer magyar háztartás a drága (magas kamatterhű, illetve kamatszintre érzékeny) forinthitelek helyett az akkor jóval kedvezőbbnek tűnő (árfolyamváltozásra érzékeny) svájci frank alapú hitelt vett fel. A globális és a belföldi gazdasági folyamatok oda vezettek, hogy a háztartások számára korábban racionálisnak tűnő pénzügyi döntés kockázati oldalán (devizaárfolyam) hatalmas nyomás keletkezett. Most pedig mindenki pávatáncot jár a saját érdekei mentén, egymás többszörös szorításától fulladozva. Az adósok szeretnének úgy kijönni a sztoriból, hogy a lehető legjobban járjanak (lásd:annál pl. sokkal jobban, mintha ugyanakkor forintalapú hitelt vettek volna fel, illetve annál is jobban mint a korábban végtörlesztő devizahitelesek). A kormány több (egymást ütő) dolgot is szeretne egyszerre: nem elveszteni a devizaadós háztartások szavazatait, nem feldühíteni a forintadósokat, nem bedönteni a bankrendszert (sikerült is belelavírozniuk magukat egy olyan helyzetbe, hogy mindhárom céljuk ellenkezője teljesülhet). A bankok szeretnének kibújni a szorításból a lehető legkisebb veszteséggel ugyanakkor képtelenek a kormányzati (egymást is ütő célokkal bíró) elvárásoknak megfelelő javaslatot kidolgozni. Ne gondoljuk, hogy a forinthiteles szerződések jelentős részéről ne lenne bebizonyítható valamilyen okfejtéssel, hogy azok is "hibás termékek", illetve a ezen hitelszerződéseknek is vannak "érvénytelenséget" megalapozó pontjai. Észre kellene venni, hogy itt az egész hitelezési rendszer fundamentumait érintő kérdésekről van szó és csak politikai szándék kérdése, hogy bármely hitelszerződésről (ami nem non-profit alapon működik) kimondható legyen, hogy "hibás termék". Ha ez a folyamat kifutja magát a jelenlegi irányba ki fog érdemben hitelezni a lakosságnak, a vállalkozásoknak? A jegybank, frissen nyomott "helikopterpénzből"? Nem fog tudni, ha véget ér a monetáris lazítások időszaka, márpedig véget fog érni hamarosan. Az "állami" takarékszövetkezetek? Ugyan már. Igen, akkor is lesz piaci alapú banki hitelezés, de a politikai kockázatok be fognak épülni keményen a marzsokba. Könnyen belátható, hogy ezzel a f.szkodással már középtávon senki sem jár jól, mégis sikerült egymást a szereplőknek szépen túszul ejteniük.
Phylaxa 2013. 10. 07. 23:24
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#52
Én pedig azt mondom, hogy 240 körül rezeg már állati régóta és ha 160-nál vették fel, akkor pontosan 50%, ha 170-nél akkor 41%-al emelkedett. A dupla törlesztőrészletet pedig a minden más magyarázza. Na ez a matek. Ebben Hálistennek nem lehet félrebeszélni. :)

A vásárlóerő hiánya pedig nem a medián netto 120K/hó, hanem, mert a kormányok nem öntik a zsét a gazdaságba. :)
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 22:23
Előzmény: #48  Alilou3
#51
...hmm...!

...nagyon SZÉPEN és HÁLÁSAN KÖSZÖNÖM a linket...!

...nagyon hasznos, az itt vitázók és az én számomra is...!

...stb. stb. stb...!
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 22:11
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#50
"...Ha semmis a szerződés akkor a lakás is a bank pénzén lett vásárolva..."

....a JELZÁLOGJOG, AKKOR is SEMMIS...!
...ezért kényszerül a Bank, "pitizésre"...!

...persze messze nem kötelező neki "pitiznie", jöhet a nagy "furkóssal" is, - per hátán perrel is -, csak a veszteségeit növeli, de "piszkosul"...!
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 21:52
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#49
...olvastam én is a "tudósítást", azért írtam le, hogy "HA"...!

...egyébként, a link-beli "levezetés" a nyerő...!
...legalább is HA, ilyen "tényállás" mellett, "elmeszelik" a keresetet, akkor Strasbourgnál - a bankok helyett - fizethet a "költségvetés"...!!!
...tudtommal, I. fokon - talán - már "megállt", a link-beli "tényállás"...!

...csak figyelem felkeltésként "jeleztem be", a vitátokba...!

...bocsi...!
Alilou3 2013. 10. 07. 21:46
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#48
Adós üti a bankot,

Íme a befejezett perek amiről nem ír a sajtó

link
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 21:29
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#47
5.) A Bank "pitizése" azért következik be, mert a SEMMIS szerződés esetén, a JELZÁLOGJOGA IS SEMMIS...!

Ha semmis a szerződés akkor a lakás is a bank pénzén lett vásárolva.
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 21:14
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#46
"...arról nincs szó benne, hogy mi a megoldás akkor, ha SEMMIS a szerződés...!"

Megismétlem: a bíróság nem mondta ki, hogy a szerződés semmis!
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 21:03
Előzmény: #31  Törölt felhasználó
#45
...hmm...!

...végig olvastam a vitátokat "pénznyelő"-vel...!
...sértés nélkül írom (félre ne értsétek!), mindkettőtök tévúton járhat, kisebb, nagyobb mértékben...!

...a PONTOS HELYZETRŐL, itt kaphattok képet: link

...de, ez sem teljes körű...!

...arról nincs szó benne, hogy mi a megoldás akkor, ha SEMMIS a szerződés...!

...ekkor ugyanis a megoldás az alábbi:

1.) Felvett összeg X Ft + X % MNB alapkamat.
2.) Befizetett összeg Y Ft
3.) Fennmaradt tartozás X-Y
4.) A Fennmaradt tartozás törlesztéséről a Bank "pitizése" mellet megállapodnak, minimum MNB alapkamat felszámításával.
5.) A Bank "pitizése" azért következik be, mert a SEMMIS szerződés esetén, a JELZÁLOGJOGA IS SEMMIS...!
6.) A SEMMIS jelzálogjog miatt, a banknak "tartalékot kell képezzen", amit le KELL írjon a tőkéjéből...!
7.) Ha ezek a leírások elérnek egy mértéket (és bőven túllépik!) a következő közgyűlésen, a részvényesek "páros lábbal" billentik fenéken, az egész Banki menedzsmentet, a veszteséges gazdálkodás miatt...!
8.) Oszt', még bünti feljelentés is jár hozzá...!
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 20:38
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#44
Az egész átlaga kb. 160, kiszámoltam. De megismétlem: ez felvételkori árfolyam. Nyilván közép, mert a statisztika nem ismeri az összes szerződést, az állományok változását ismeri (mikor mennyi új hitel lett) és az időpontok középárfolyamait. A bankok azonban devizavételi áron folyósítottak. Tehát egy 160 körüli felvételkori átlag 155 körüli folyósításkori árfolyamot jelent.

Másrészt, amit a kamatra írtál, az úgy hülyeség, ahogy van, de erre nem reagáltál.

Tudod mit. Legyen 160 az átlagárfolyam. Nem ezen múlik a lényeg.

Tehát 245/160 = +53%. ha tehát 53%-al nőtt csak az árfolyamváltozás miatt a törlesztő, miközben 80-90%-al nőtt összesen, akkor bizony az árfolyamváltozás okozta a nagyobb részt! A te számaiddal.

Te meg ennek ellenkezőjét állítottad.
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 20:30
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#43
én itt ezennel befejeztem :)
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 20:28
Előzmény: #40  Törölt felhasználó
#42
Ha ebből a táblázatból ezt szűrted le, akkor tényleg nincs miről beszélni... :))))
Most jön a Te mondandód: Ilyen, egy gazdasági fórumon elég ciki :)))
Ha valaminek a 36% 150 a többi pedig felette van, akkor az egész átlaga 150... nem vagy piti hallod-e :))
Törölt felhasználó 2013. 10. 07. 20:26
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#41
Figyi, szerintem súlyosan kevered a fogalmakat. Nézz előbb utána, mert így nem lehet vitázni.

Ha a törlesztők átlagosan 80-90%-al nőttek (szerinted is) és az árfolyam 50-60%-al (szerinted is), ami kamatváltozás nélkül is 50-60%-os törlesztőnövekedést eredményezne. Akkor bizony a törlesztőnövekedés nagyobb részét az árfolyamemelkedés magyarázza.

Ha ezt nem érted, akkor sorry, de vitaképtelen vagy egy gazdasági fórumon.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek