Topiknyitó: motorGP 2010. 11. 15. 10:28

GSPARK  

Ma piaczárás után fog jelenteni a GSPARK.

MA hozza nyílvánosságra Q3 számokat.



Lehet hogy érdemes itt 800-on belevenni mert holnap 850-en nyit.

Vélemény?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
sylard 2020. 03. 25. 08:26
Előzmény: #3557  lifetrai
#3560
Én nem hasonlítanám a GSPARK-ot a BIF-hez. A BIF árfolyama sztem az elmúlt 1-2 évben kb 5-10x-re nőtt, jórészt spekulációknak köszönhetően. A GSPARK-é a folyamatos építő munka miatt emelkedett egy állandó ütemben. A PARK már túlélt egy válságot különösebb kár nélkül a BIF sztem kevésbé stabil.
A BIF bérlői között több állami cég is ott van, emiatt a politikai helyzetnek sokkal jobban kitett. A GSPARK bérlői piaci alapon vannak ott, hosszabb távon ez számomra megnyugtatóbb...
Nekem TBSZ-en vannak a rv-eim így az osztalék amit kapni fogok majdnem meg fog felelni 5 év prémium állampapír hozamának, annyi idő alatt az árfolyam is összeszedi magát. Nyilván ha tudtak volna előre a Covid járványról átgondolták volna a hitelfelvételt, de utólag már könnyű okosnak lenni.
matyas79 2020. 03. 25. 08:07
#3559
Ha a Hold szeretne kiszállni, akkor az a gyanúm, hogy ki is fog. Maximum a vastag osztalék felvétele után fog jelentkezni egy szép eladói pakkal. Ami ekkor majd lelki fogódzó lehet a kisbüfiknek, az az egy részvényre jutó nettó eszközérték, kérdés mennyit fog ez majd jelenteni. 
Ami nagy kérdőjel nekem, hogy ki lesz a Holddal szemben a vevői oldalon, mert a park zsebéből az osztalék kifizetésével elég sok cash kifolyik. Nem biztos, hogy a maradék 3 M EUR elég lesz bármire is. 
Szóval a vezetés tisztasága felől nincs kérdésem, csak önmagban még mindig nem látom, hogy stratégiailag miért jó a Parknak a 30 M EUR kifizetés....  
lifetrai 2020. 03. 24. 21:53
Előzmény: #3554  mage
#3558

Egyébként pedig szerintem Bojár Gábor egy tisztességes üzletember!
Ugyanakkor egykori főnökömet idézném aki gyakran mondogatta egy-egy nehezebb üzleti döntési folyamat során, hogy "Sem barátaink, sem ellenségeink, csak érdekeink vannak!"
lifetrai 2020. 03. 24. 21:40
Előzmény: #3554  mage
#3557

Neked is igazad van.:-)
Azt a tévedést/elírást viszont helyesbítem, hogy az északi területen zajlik majd kármentesítés.
Ami a visszavásárláshoz kapcsolódó kritikádat illeti, nos egy normális, valóban szórt tulajdonosi struktúrával és ezért likvid piaccal rendelkező részvény esetében az lenne az értékteremtő, ha ebben a piaci helyzetben vásárolná a cég a saját részvényeit, egyrészt mert olcsón tudná megtenni, másrészt mert ezzel segítene az árfolyamot is védeni. (Nagyon nem jó példa, de lásd a másik SZIT-et a BIF-et aminek az árfolyama semmit nem érzett meg a vírusból eddig. Nyilván mesterségesen tartják, mert kevés pénzzel  megtehetik azt. Azonban a BIF tulajdonosi koncentráció szempontjából (hogy másról ne is beszéljünk) sokkal rosszabb a GSPARK-hoz képest! Viszont a BIF nem válogat a város különböző pontjain és az ingatlanpiac irodapiacon kívüli szegmenseiben adódó lehetőségek tekintetében, hanem diverzifikál.)
Szóval a nyílt piaci beavatkozás nyilván azért nem jöhetett szóba mert az Alapok lettek volna érdemben az eladói oldalon és abban például pont a legnagyobb tulajdonosnak nem lett volna sok közvetlen haszna. Az meg elég furán nézett volna ki, ha Ő is eladott volna a "saját" cégének a nyílt piacon...még ha esetleg a tulajdonhányada nem is változott volna meg a végén. Nehezen kommunikálható lett volna egy ilyen lépés.
lifetrai 2020. 03. 24. 21:27
Előzmény: #3555  Törölt felhasználó
#3556

Totál egyetértek veled!
Egyébként pont a tudatos befektetők járnak végül rosszabbul az extra osztalékfizetéssel a visszavásárlási aukció helyett. Némileg csodálkozom is a visszalépésen, másrészt pedig megértem, hogy ezen az árszinten veszélyes lehetett volna a nagyok kiszállója az árfolyam tekintetében.
Mivel ne felejtsük el, hogy így mindenki kap osztalékot a tulajdonrésze arányában, szemben azzal, amikor csak azok kaptak volna, akik aktivizálták volna magukat és foglalkoztak volna az aukciós részvétellel. (Én ezért nyitottam külön számlát a ConCorde-nál, amit most zárhatok be...)
Ami a legfontosabb különbség még - ugyan ez csak kisbefektetői szempontból -, hogy 100 Ft közvetlen osztalék után (TBSZ-en kívül) 15% forrásadót kell fizetni. A részvény-visszavásárlás keretében megkapott 100 Ft esetében pedig "csak" az árfolyamnyereség után kellett volna a 15% adót megfizetni, azaz így most vélhetően az állam tudatlanul örül a legjobban.
Továbbá attól tartok, hogy az az alapprobléma nem oldódik meg, hogy az alapok ugyan pénzhez jutnak most, de a pozícióikat nem sikerült zárniuk. Ergo továbbra is eladói nyomást jelenthetnek az árfolyamra.
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 20:09
Előzmény: #3554  mage
#3555

Ne viccelj már, hogy rögtön a fidesz kategóriába taszítod Bojárt, amiért megpróbált optimalizálni egy erős nagybefektetői nyomás hatására. Mind láttuk, hogy mit csinált az árfolyam jó ideig, és ott még alig volt kézzelfogható eladás. Ha a hold beindult volna a szabadpiacon, hogy rövid időn belül kiszálljon, akkor porrá zúzza a cég árfolyamát. Ez a kisbefektetőknek sem lehetett volna jó, mindenképpen kellett valami fék erre. Nem az anyját adta el 20 forintért, hanem mentette a menthetőt egy felelős gondolkodású kibocsátótól elvárható módon és eszközökkel.. Ha megnézed a konstrukciót, akkor igen okosan ki volt egyensúlyozva. Ha a részvényesek tudatosak, akkor jelentősen visszaszoríthatták volna a hold által kihasított arányt, mindenki megkapja, ami kb. osztalékként is jár majd most, aztán mindenki csinál amit akar. Aki meg hülye/hanyag/tesz rá, annak a rovására a hold kapott volna egy vastagabb mentőkötelet, de őszintén ez kinek kellene erkölcsi aggályt okozzon a tőzsdén. Az egyedüli necces lépés a Concorde-os könyvépítés volt benne. Egyébkén Bojár még azt is bemondta jóelőre, hogy ő mit fog csinálni. Ennél korrektebb súgás nincs a földön, pedig pár embernek biztos nem tetszett.
mage 2020. 03. 24. 18:37
Előzmény: #3552  matyas79
#3554
kb fix 1% kamat mellett tudtak felvenni 10 évre hitel €-Ban. Mivel addig nem építenek új épületet amíg nincs rá bérleti szerződés és amúgy is korlátozottak a növekedési lehetőségek amíg a déli területet nem kármentesítik. Hagynak azért pénzt, ha még is lesz bérlői érdeklődés ami jelen helyzetben elég valószínűtlen. Felfoghatod úgy is, hogy te mint tulajdonos kaptál 10 évre 1%-os kamat mellett € hitelt amivel azt csinálsz amit akarsz úgy, hogy a cégedben van egy viszonylag biztos készpénzáram amivel tudja törleszteni a hitelt. Azon én is gondolkodtam, hogy mért nem vettek a város másik részén iroda épületeket, hogy ezzel diverzifikálják a céget, de ha nem éreznek erre szándékot akkor lehet jobb nem erőltetni.
Nekem inkább az nem tetszik, hogy csak úgy visszavonták az egész részvény visszavásárlást. Alapból sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb lett volna osztalékot fizetni és senkit nem ért volna hátrány. Sőt a kialakult helyzetben pont nagyobb értelme lenne sajátrészvényt venni, mert alacsonyabb értéken vásárolt sajátrészvények későbbiekben nagyobb értéket teremtenek. Gondolom a Hold-nál nem tudják most olyan könnyen meghatározni a fair értéket és ha eltűnik az előnyük a kisrészvényesekkel szemben odaszólnak Bojárnak aki úgy táncol ahogy fütyülnek neki. Megint bebizonyosodott, hogy bármennyit is szidja a fideszt Bojár, pont ugyan olyan ő is, 20Ft-ért az anyját is eladná. 
BokrosLaci 2020. 03. 24. 17:20
Előzmény: #3552  matyas79
#3553
Most már megígérték, nincs visszaút. Nő az adósságállomány, így az elkövetkező évek eredményeinek terhére fizeti vissza a cég a hitelt. Az osztalékokat pedig az eredményekből fizetik. 
matyas79 2020. 03. 24. 17:00
#3552
Engedjetek meg egy félig outsider kérdést:
Ha most a Park 30 M EUR-t osztalékban kifizet az lehet, hogy jó lesz a részvényeseknek rövid távon, de vajon a Parknak miért lehet ez jó megoldás? Azt értem én, hogy a közgyűlési határozat köti, de biztosan nincs ennél jobb elköltési módja ennek a nem kevés pénznek? A jobb alatt azt értem, hogy a Park számára stratégiailag jobb befektetés, mint a részvényesek zsebének tömése. Rövid távon örülünk, de ha tulajdonosi fejjel gondolkodunk, biztosan megéri? 
Ki mit gondol?   
Sunriver 2020. 03. 23. 11:18
Előzmény: #3550  BokrosLaci
#3551
Igen, elnéztem egy oszloppal.
BokrosLaci 2020. 03. 23. 10:42
Előzmény: #3549  Sunriver
#3550
Az éves beszámoló szerint 19,4 EUR volt dec. 31-én az egy részvényre jutó valós nettó eszközérték, amiben benne van az ingatlanok becsült értéke. Levezetve megtalálható a kiegészítő mellékletben.
Sunriver 2020. 03. 23. 10:20
Előzmény: #3548  BokrosLaci
#3549
Abban nincs benne, a részvény mostani árában van benne.
A NAV a valós piaci értékét mutatja az ingatlanoknak 2019.12.31-én, amit egy független értékbecslő állapít meg.
BokrosLaci 2020. 03. 23. 10:09
Előzmény: #3546  Sunriver
#3548
A 18,9 EUR számításában benne van, hogy mennyiért lehet bérbe adni az ingatlanokat. Lehetett.
Invest8 2020. 03. 23. 10:01
#3547
Az Akko is kiváló vétel jelenleg. A Reit törvény csak tőzsdén lévő cégekre érvényes, tehát tőzsdén kívüli cégekre nem vonatkozik, a társasági adó mentesség miatt kérdem?
Sunriver 2020. 03. 23. 09:56
Előzmény: #3542  Invest8
#3546
Az éves beszámoló szerint 18,9 EUR.
Az osztalék kifizetés jó lépés volt, jobb mint a srv. Majd mindenki eldönti, hogy mire fordítja (vesz belőle GSPARK részvényt, más részvénybe fekteti).
Pánikban az alapkezelő kénytelen eladni a részvényeket. Tömegesen váltják vissza az ügyfelek az alapokat és ki kell őket fizetni. Ez egy öngerjesztő folyamat, minél nagyobb a pánik annál többen ijednek meg és váltják vissza, ez is az egyik oka az eladói nyomásnak.
BokrosLaci 2020. 03. 23. 09:43
#3545
Szép dolog az egyszeri osztalék, de azt vissza is kell fizetnie a cégnek, ami majd meglátszik a jövőbeli eredményekben, így az osztalékokban is. Járványtól függetlenül. Balul sült el ez most a cégnek.
Törölt felhasználó 2020. 03. 23. 08:25
Előzmény: #3543  Invest8
#3544

A tartósan szót semmi esetre sem használnám. Pozitív forgatókönyvként ha gyorsan és jól zárul a víruspara, akkor osztalékot beszámolva szerintem visszamehet 5k felé. De ha/amint egy nagy eladó láthatóan belead, azonnal szétrebbennek a madarak, és alacsonyabb ágon fogják figyelni meddig hajlandó lejönni az eladó. És eközben árazódhat az EURHUF hatása, ha a jegybank továbbra is a mostani receptet követi majd. Sávkereskedés mérsékelt hullámokkal. Az értékelési szintekre az elmúlt 2-3 év diszkontja szerintem továbbra is irányadó marad.
Enefit nem szeretném ezzel hasonlítani. Semmi köze egymáshoz a két cégbe történő befektetés logikájának.
Invest8 2020. 03. 23. 06:31
Előzmény: #3528  Törölt felhasználó
#3543
Hozzászólásodra reagálva, tehát ha véget ér a járványhelyzet akkor emelkedés várható, tartósan meghaladhatja az 5000-t?
Arra gondoltam h érdemes lenne Enefiben fektetni, egész kiváló vagyonkezelő lesz a cégből, már most több vagyonelem van benne, ez már nem energetikai cég. A GSPARK mellett a Reit jellege szól, nem fizet társasági adót.
Invest8 2020. 03. 23. 06:26
Előzmény: #3541  Sunriver
#3542
Ilyen magas lenne a nettó eszközérték, tehát BVPS, saját tőke részvényenként?
A magas osztalék helyett inkább saját részvényeket kéne venni, így túl sok pénzt kiszednek a cégből, ebből igaz nem lesz gond, kell 1-2€ osztalék a többi legyen saját részvény visszavétel amely későbbi akvizíciókhoz ideális, ezen saját részvényeket évekig is lehet tartani, nem kerget a tatár várni kell egy jó célpontra, elvégre mindennek megvan a maga ideje, elfér az a mérlegben, a közkéz csökkenjen így nő a részvény piaci ára, minél kevesebb eladó részvény legyen a tőzsdei kereskedés során.
Ami lényeges, hogy úgy kéne visszavenni a saját részvényeket mint ahogy 2017-ben a Plotinus tette, előre meghirdetette az akciót aztán beálltak a könyvbe és megvették azoktól akik eladták, aztán a 4500-on vett papírokat később 7000 felett jó lenne beszámítani ingatlanok, cégek vételéhez, építési területet is érdemes lenne venni, sok mindenért lehet fizetni részvényekkel.
Sunriver 2020. 03. 22. 21:41
Előzmény: #3540  Törölt felhasználó
#3541
Jelenleg a NAV 6 600 Ft. 4 400 Ft esetén a P/B 0,66.
Igaz, ennyiért nem fogják eladni a részesedésüket (Hold, Bojár).
A reális az 0,8-0,9 lenne, abban egyet értek veled, hogy nem a mostani piaci körülmények között.

Topik gazda

motorGP
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek