Elõtörlesztjük a Paks II. beruházásra eddig lehívott orosz hitelt - mondta el a Világgazdaságnak Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Eddig 78,2 millió euró (24,2 milliárd forint) hitelt vettünk fel a kormányközi szerzõdés
Nem vett föl. Hitelkeret szerződést írtak 2014 alá kb. 4,5% kamatozás és 30 év futamidő mellett, amiből 78,3 millió eurót hívott le. Ebből következik, hogy többet nem is tudna előtörleszteni. 2014-es 10 éves kamatokat össze lehet hasonlítani az idén januári (2% körüli) mélyponttal, csak biztos, hogy megfelelő választ kapunk. Utólag persze mindig meg lehet mondani a tutit.
Szerintem eddig csak 78m EUR-t hívtunk le belőle, azaz csak erre ment a kamatozás. Én is úgy tudom, hogy le kell hívni az egészet (tehát kvázi az orosz bank közvetlenül fog utalni a Rosatom-nak, viszont bármikor előtörleszthetünk, azaz azonnal is. Így nem nagyon keletkezik kamatveszteség.
Az orosz hitel árát az aláíráskor érvényes hozamokhoz kell viszonyítani. Akkor mennyi volt a leghosszabb deivzás papírunk hozama? Amivel össze lehet vetni, az talán a 2011-ben kibocsátott 2041-ben lejáró USD kötvényünk (US445545AF36), annak a hozama kb. 6,5% volt 2014 januárjában, amikor aláírtuk az oroszokkal a hitelt, tehát megfelelt az akkor piaci körülményeknek.
orbán a teljes 10 milliárd euró hitelt vette fel 4 - 4.5 - 5% lépcsős kamatozásssal. . miközben magyarország 2% kamatra is tudott 10 éves eurókötvényt kibocsátani. most előtörlesztjük a teljes hitelösszek pár tized százalékát, de a többit nem.
a "fő" kérdések mentén megosztott az ország, alapvetően a politikai szimpátiákat követve (bár van olyan mérés, amely szerint orosz hitelből orosz kivitelezéssel az atomerőművet 60% elutasítja) . A 2-3 milliárd dolláros kamatveszteség pártszimpátiáktól független nagyon konkrét adat.
Lehet vitatkozni azon, hogy hány milliárdot bukunk, de ez a pár milliárd kamatveszteség eltörpül a fő kérdések mellett. 1. Kell-e egyáltalán újabb atomerőmű? 2. Kell-e még jobban függnünk az orosz energiától? Már így is épp eléggé függünk tőlük: Paks1, gáz, olaj. 3. Ha a kormányzaton pár év alatt kifogott az a viszonylag egyszerű kérdés, hogy a piaci hozamkörnyezettel számoljon, akkor semmi garanciánk nincs arra, hogy évtizedekre előre megbecsülje az áram árát és az egész erőmű gazdaságosságát. Annyit lehet kiszámítani, hogy az iszonyatos többezermilliárdos beruházásból mekkora hányad megy magánzsebekbe.
Kérdés: ha az orosz hitel csak hitelkeret, akkor miért vett fel a kúrmány belőle egy rubelt/eurót is, ha olcsóbban is felvehetett volna a piacról? Ki volt az a zseni, aki így döntött? Lehetne találni felelőst... Ha akarnának...
Az orosz hitelkeret alapvetően a projekt finanszírozás bebiztosítása miatt szükséges. Arra az esetre, szolgál, ha befagyna a magyar kötvénypiac, vagy elszabadulnának a kamatok, akkor van egy fix forrás (kb. 5%) amihez feltétel nélkül nyúlni lehet. Sajnos szerencsétlenül most szabadult el a kamat, amikor ki akarják váltani a drága orosz finanszírozás.
Mivel 4-5% kamattal szerződtünk az oroszokkal miközben 2%-ra is lehet hitelt kapni. Az előtörlesztéssel 3 milliárd dollár helyett csak 2.5 milliád a kamatveszteség. . Kapják be
Egy hír Vargától, ami ma már nem is olyan jó hír: Elõtörlesztjük az oroszoknak a paksi hitelt
Ugrás a cikkhez