Topiknyitó: Portfolio 2013. 08. 21. 06:20

Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?  

Ugrás a cikkhez
A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 12. 13. 12:31
Előzmény: #6659  Törölt felhasználó
#6660
És hogy ezzel a módszerrel hova lehet eljutni? 
Nem akarok nagyképűsködni jelenleg még 35 évesen dolgozom  és egy nagycsaládos ember vagyok, de az elmúlt 10 évben a kemény munka spórlás és a jól ingatlanba befektetett tőke  megsokszorozta a vagyonom és még Mészáros Lőrincnek se kellett  lennem hozzá. ( nincsenek politikai kapcsolataim ) Annyi passzív jövedelmem van már ingatlanokból, hogy ha holnap be se mennék dolgozni se lenne probléma mert valószínűleg én és a családom azért eléldegélnénk belőle életünk végéig .- nem kell  több tucat ingatlanra gondolni már  1 pesti panel is akár 1 ember eltart -   (ez is a célom nem fogok 60 éves koromig dolgozni  addig amíg orra nem bukom ) Így kiszolgáltatott se vagyok  egyik munkáltatónak akkor hagyom ott amikor akarom.
Nem a Tőzsde és nem a Bitcoin meg hasonló huncutságok hozták meg a sikert  hanem a passzív jövedelem termelő eszközök felépítése a kemény munka és a spórlás és 10 évvel ezelőtt Pesten 120 e ft os nettó fizetéssel kezdtem el pályakezdőként dolgozni!  De befejeztem  mindenkinek szép napot .
Törölt felhasználó 2018. 12. 13. 12:13
Előzmény: #6658  Törölt felhasználó
#6659
Egy utolsó gondolat a fogyasztáshoz \ befektetéshez : nem mindegy mibe teszed a pénzed érték növelő  eszközökben kell tartani a vagyonod és nem érték rombolókba ezt az alapvető szabályt minden ( nem lottómilliomos ) - alacsony szintről felküzdő milliomos tudja :
Mondok pár példát ha megfogadjátok az életbe többre fogjátok vinni:
Értéket növelő eszközök : Ingatlan , Föld , Műkincs;  Esetleg infláció követő állampapírok
Érték csökkentő eszközök :  Autó , elektronikai eszközök 
Utóbbi eszközeim is vannak ,de próbálom a bele tett pénzt minimalizálni . Nyilván már jobb módú vagyok nem egy fekete fehér TV nézek , de autóm viszont már több mint 10 éves van és bőven kiszolgál engem és a családomat nincs szükség nagyobbra. Fiatalon sok sok pénzt buktam már autóval nem kell nekem új.
Bekerült a rokonságomba egy echte német  már nyugdíjas  ember aki az keresztanyámmal összejött és Magyarországra költözött . Gyakorlatilag hiába keresett egész életebe több ezer eurót  mindig a jó új autó volt a fontos számára és 3-4 évente új autót lízingelt\ lízingel. Semmire sem vitte nincsenek lakásai házai milliói pedig könyvelőként is dogozott tehát nem egy "buta - tanulatlan munkás" .. Az autó volt a fontos  egész életében és erre is keresett örökké így semmire se vitte  a 800 eurós minimál nyugdíjából tengődik , de több mint a felét elviszi a kocsi és a ház törlesztője ( mert még Magyarországi házat is csak hitelre tudott venni öregségére egy Borsodi kis faluba)
Törölt felhasználó 2018. 12. 13. 11:59
Előzmény: #6657  Törölt felhasználó
#6658
Előre vásárlás jó ötlet.. Én Ingatlan Magyarországon csak Budapesten - Győrben -Sopronba vennék máshol nem.. Hogy ezen városok ingatlan piaci ára hol lesz 20 év múlva kérdés.. De az se felejtsük el , hogy egy olcsó kerületben lévő panel ára ha jól tudom 3-4 mft volt a rendszerváltáskor most meg 20 mft ot kóstálja..  Lehet volt válság  lehet volt korrekció , de hosszú távon nagyon megérte és nem hinném hogy a következő 20 év rosszabb eredményt fog hozni ( persze ha nem lesz gazdasági növekedés és fejlődés - államcsőd - ami szerintem már nem várható egy jó kormányzással  akkor nincs mitől félni)
Rövid távú állampapír nyilván nem éri meg ha évente az infláció 3 % vagy még több is lesz.. Ezért javasoltam az 5 éves prémium magyar állampapírt ami az előző év infláció + 1,8 % hozamot biztosít.
Törölt felhasználó 2018. 12. 13. 11:46
#6657
Mo-i gazdasagi folyamatokrol es demografiarol mar tobbszor irtam mas topikban.
A 76-78-as generacio a kovetkezo 3-5 evben eri el a csucsat; magyarul a 76-78-as generacio eleri a 45 eves eletkort; a nyugati vilagban ekkor koltenek a csaladok a legtobbet.Ilyenkor rendelkeznek 1 vagy tobb autoval, a kisebb lakast nagyobbra vagy hazra csereltek,  es megszulettek a gyerekek csaladoktol fuggoen altalanosagban 1-3gyermek, akik mar iskolaba jarnak es szerencsesebb esetben kulonbozo programokban vesznek reszt, sport, nyelvtanfolyam stb.stb.
A 45 eves kor utan  az emberek ill. csaladok ahogy a gyerekek kezdik a kozepiskolai majd kesobb esetleg a felso oktatasi tanulmanyaikat, a koltsegeikbol vissza vagnak es ilyenkor kezdi el a tobbseg (mar aki elkezdi) a nyugdij elotakarossagra fokuszallni.
Mivel egyszerre a nepesseg nagyobb resze van hasonlo szituacioban; ez a gazdasagi folyamatokban is meg fog mutatkozni.
En ugy gondolom, hogy 2021-2023 utan a lakas es ingatlanpiacon nagy valoszinuseggel jon egy 20-25 eves pangas ill. visszaeses.Persze nyilvan nagy kulonbseg van mondjuk 1 Bp. VI-VII.ker lakas es egy kelet magyarorszagi kisebb telepulesen levo lakas ill. haz araban ill. hogy ezeknek az ertekei hogyan fog valtozni.
Nincs olyan befektetes ami garanciat adna arra, hogy a befektetett penz kesobb tobbet fog erni mint a befektetes elott.(a korabbi lakastakarek penztari konstrukciot hagyjuk).
Allampapiroknal az igaz hogy az allam garantalja hogy vissza fizeti az adott osszeget,de hiaba kap valaki a befetetesere 2-3%-os hozamot ha ekozben a penz vasarlo erteke mondjuk 4-5%-ot csokken.
Ilyen alapon, ha az ember vasarol olyan fogyasztasi cikkeket amiket kesobb biztosan fog hasznalni es ezek akciosak, mondjuk benzin ar, fogkrem, mososzer (ezek nem romlando dolgok) jovval komolyabb megtakaritast; hozamot lehet elerni mint allampapirral.
A problema; hogy az ember nem igazan tud tobb milio forint ertekben ilyen dolgokba fektetni; nehezen kivitelezheto ill. korulmenyes.
En emlekszem amikor a nagyszuleim meg eltek, hogy amikor kiarusitas volt akkor ok nagyobb mennyisegben vasaroltak; ha nem is hasonlo meretben,de en kovetem az altaluk kijart utat. Ha pedig azt latom egy nagyobb bevasarlo kozpontban kiarusitas van akkor en is vasarlok tobbet mint amit a kovetkezo nehany hetben hasznalok.(na az ilyen vasarlasoknal mondhatja az ember hogy itt szinte biztos a hozam).
Jelenleg mondjuk tobb mint 8liter Moro olivia olajom van mert vettem az ev elejen akciosan 30$-rol le volt ertekelve 20$-ra; napjainkban 32-35$ es jovo heten 26$ lesz akciosan.(magyarul jovo heten 30%-al tobbet kell fizetni erte mint amiert vettem); fol tudnek hozni jo par hasonlo dolgot.
Törölt felhasználó 2018. 12. 13. 11:33
Előzmény: #6651  Törölt felhasználó
#6656
Persze..  ne mondjunk időpontot.. de én még egy speki feltámadást is még fél évig biztosan nem várok.  Később se biztos, hogy ilyen hatalmas hypot  lehet csinálni vele , mert túl sokan megégették magukat az emberek és ez  csúnya bukó mindenki számára .
Ingatlan: 
Összetetten kell figyelni az eseményeket : A 2008 as válság után az amerikai ingatlan piac  növekedése beindult.  Nálunk csak 2013 ban.. Miért? ( mindennek oka van) A deviza adósság fojtogatta az ingatlan piacot  akkor jelentették be a segítségeket  és később 1-2 évre rá forintosították a hiteleket stb. ( most arról ne vitázzunk elég segítség volt e szerintem igen , de mindegy) Ekkor lódult meg a magyar ingatlan piac is felzárkózva a többihez, mert a deviza hitelek fogságába voltak a  lakások és gátolta a fejlődést.
Tény : Ausztriába és Németországba ( meg még sorolhatnánk a nagy nyugat EU országait) az ingatlan árak szinte töretlenül nem nagy korrekciókkal folyamatosan emelkedtek ( a városokba főleg) Miért ? mert ott van munka beindult az urbanizáció  itt is ez látható. Itthon is ez van és ha felzárkózunk mind bérekben  a nyugathoz ( ami zajlik minden évben) akkor ne várja senki se , hogy majd ugyanezen ingatlan árak lesznek .. Most megmondom nyugat európai ingatlan árak lesznek itthon is tehát az emelkedésnek ha fejlődik a gazdaság van tere.  Én nem 2 évre meg 5 re veszek ingatlant hanem a gyerekeimnek a családomnak 20 évre vagy mondhatnám úgy is 50 re lehet lesz korrekció  és lecsorgás reál értékben az árakban  , de ez nem igazán izgat amíg termeli a passzív jövedelmet.  Tény : jelenleg is még adózva a paneljaim 6-7 % os hozamot hoznak  ez veri még a legjobb állampapírunkat is  tehát amíg jobb a hozama a lakásnak  mint az állampapírnak addig a befektetők is tolni fogják bele a pénzt. Ha eléri az állampapír hozam a 6-7 % os szintet akkor viszont lehet megtorpan a nagy ingatlan piaci rally.
A fiatal ember aki ide írt, hogy eladott egy házat akár vehet is 1 éven belül valahol jó helyen ( nyilván próbálva áron alul) lakást  , mert illetéket nem kell fizetnie ha 1 éven belül lakást vásárol ugyanazon összegért vagy kevesebbért. (4 %  illeték díja ha valaki nem első lakásvásárló  vagy volt már lakása)   5 év után tudod adómentesen a lakásokat egyébként  adómentesen eladni tehát minden piaci szereplőt nem a ki be ugrálgatásra ösztönöz az ingatlan piac ( mint a tőzsdén) hanem a kivárást a hosszú távra befektetést.. 
Jelenleg hiányzik már a jó öreg deviza hitel a rendszerből ami megbéklyózza  az ingatlan piacot . Van helyette jó fixált forint hitel - persze az a réteg aki nem fixál évekre akár 10-15 évre az megszívja  kamat emelkedéssel és egy réteg kiesik a piacról nem tudja megvárni a következő fellendülést  ez fog korrekciót szerintem is okozni, de ha fejlődik az ország  fejlődni fog tovább az ingatlan piac is!
Törölt felhasználó 2018. 12. 13. 11:26
Előzmény: #6654  tomi140
#6655

Ez nem nagy tudomány, amit leírtál. Azt mindenki tudja, hogyha csúcson sikerül valamit venni, az nem jó, hiszen jön az esés és sokáig kell várni, mire visszamegy az ár. Ez mindenre igaz, ugyanúgy, ahogy a bitcoinnál is ha 18 ezernél vettél, akkor nem tapsolhatsz, de ha 400 nál, akkor örömtáncolhatsz.......még. Ha 4 éve vettél ingatlant, jó helyen, akkor már csak a bérbeadással visszhozhattad az árát és még az ára is kétszereződött.
Az eddigi ismereteink szerint, szinte minden emelkedést zuhanás követ, de a hosszútávú ternd az emelkedő. Itt csak az a kérdés, hogy milyen cégbe fektettél, mert ugye van elég sok, ami örökre elvérzik, illetve mennyire türelmes az ember.
Az áremelkedést nevezhetjük inflációnak is, ami saját magát gerjeszti. Furcsán hangzik, de nyugaton éppen azért magasabb az infláció, mert többet keresnek, többet költhetnek és ezért még többet keresnek...
tomi140
tomi140 2018. 12. 13. 09:33
Előzmény: #6653  tomi140
#6654
legalábbis én nem szivesen vennék ingatlant úgy, hogy utána 7-10 év múlva ér közel nullát és a profit csak utána jön.
tomi140
tomi140 2018. 12. 13. 09:02
#6653

ki kell ábrándítsak mindenkit lakásár témában. (bár nem tudom mit keres itt a lakástéma) de aki 2008-ban vett ingatlan, annak legkorábban 2015-be ért ugyanannyit az ingatlanja... de 7 év után az "ugyanannyi" az gyakorlatilag csak összegre ugyanannyi, értékre már nem. értékre később ért nullát.... gondolom mindenki ezért várja és lesi a következő ingatlan korrekciót és lesz is... értem én hogy 10-15+ éves távon majd úgyis jól fogsz járni vele, na de nem sokkal jobb egy kipukkadt lufi után beszállni valamikor egy csökkenő tendenciában?
csak a grafikont néztem, a cikket nem olvastam el.... a grafikon a lényeg: https://www.portfolio.hu/befektetes/biztos-hogy-jonni-fog-a-kovetkezo-valsag-a-lakaspiacon.283252.html
Törölt felhasználó 2018. 12. 12. 17:25
Előzmény: #6650  Törölt felhasználó
#6651
A kriptóknál tilos időpontot mondani, hiszen itt bármi lehet, senki nem lát az ebből meggazdagodó spekulánsok fejébe, akik seperc alatt oda tolják az árfolyamot, ahova akarják. Megtámsztják egy két hírrel és már repül is az ár.Ha jól emlékszem valaki januárban 400 ezer darabot vett, gondolom meg se kottyant neki, de az is lehet, az árfolyamot akarta megtámasztani.
Törölt felhasználó 2018. 12. 12. 16:13
Előzmény: #6649  cs0nak0s
#6650
A pénzt be kell fektetni, hogy dolgozzon érted..  csak a számlán ne hagyd.. Ha nem értesz az ingatlan piachoz ( adásvétel - albérleti szerződés rejtelmei és picit a felújításhoz ) akkor inkább tedd csak be állampapírba   onnan akármikor ki is veheted a pénzt és feltörheted. csak arra figyelj, hogy  ha mondjuk 5 évesre kötöd és feltöröd fél éven belül akkor lehet buksz is rajta, mert a lejárathoz képest nagyon hamar feltörted.. ha hamarabb a kell a pénz érdemesebb rövidebb lejáratú papírt venni , de 1-2 év távlatába ha feltöröd nem lesz bukód az állampapíron mert a kivételi árfolyam 1-2 % os veszteségét fedezi az idő arányos kamat.
Ingatlan piacra vissza térve az se biztos, hogy egyből vissza fog esni az ingatlan ár 20-30 % al ..  lehet hogy még évekig stagnál és jön a lecsorgása az áraknak az elinflálódás.. a válságkor is az ingatlan piac nem zuhant egyből mint a tőzsde szépen morzsolódott le évről évre az ár.. Lehet csak stagnálni fog egy magas szinten az ár a fene se tudja ehhez jósnak kell lenni.. Még jó üzlet a lakás , de ahogy emelkednek majd itthon is a kamatok jövő nyártól ez lehet megváltozik és mindenki magas kamatozású állampapírba menekül majd mert az is fog hozni 6-7 % os hozamot akkor meg minek kínlódna az ember ingatlan kiadással... (ha már az ár emelkedése is megáll)
Igen a lakókkal azért baj is van ezért kell közjegyzői szerződéskötés , hogy megfogd a töküket, de nem egyszerű azért a mai albérlet árakat kicsengetni senkinek... Minden esetre én  albérlő sose lennék az egy kidobott pénz nem a saját vagyonod értékét fizeted vissza hanem egy bérleti díjat.. ( kb a törlesztő részlet fele tőke törlesztés )  Ha jól be van fixálva hosszú távra és a fixálási időtartományba vissza is fizeted hamarabb a hiteled ( elő törleszted) nagy meglepetés nem érhet.. persze lehet tomboló munkanélküliség meg sok szép dolog  ami miatt csúszhat a tervezett előre törlesztés , de egy hiteles ingatlant is akármikor eladhatsz és kiveszed a befizetett tőkéd. bár az tény a hiteles lakást olcsóbban szokták a piacon megvenni..  Vigyázzatok a Bitcoin al csak lufi az egész talán a speki fél év múlva indulhat ujra 
cs0nak0s 2018. 12. 12. 13:33
Előzmény: #6640  pitcairn2
#6649
igen, most regisztráltam. ha már 10 éve itt forumoznék veletek akor tudnám mit csináljak és nem kérdeztem volna! köszönöm mindenkinek a segitseget, annyi info-t kaptam, hogy inkabb nem is csinalok semmit egyelore. talan veszek egy szep karacsonyfat
pitcairn2 2018. 12. 12. 09:13
Előzmény: #6646  Törölt felhasználó
#6648
úgy, hogy a kereskedő nem bitcoin-t kap hanem forintot, dollárt, eurót meg hasonlókat...
neki nem kell bitcoin...
és a többi kriptoizére se kíváncsi...
neki hagyományos pénz kell...
Tazsomaru
Tazsomaru 2018. 12. 12. 08:20
Előzmény: #6434  Tazsomaru
#6647
Kaptam egy SMS-t a bankomtól, hogy a decemberi kártyás vásárlásaimnak nem 3 hanem 6%-át írják jóvá hűségprogram keretein belül. Gránde ojandek! :)
Törölt felhasználó 2018. 12. 12. 07:46
Előzmény: #6635  pitcairn2
#6646

A kereskedőknél azt nem értem, hogyan tud adót bevallani, ha bitcoinnal fizetnek. Mivel nincs nemzeti bank által meghatározott középárfolyam, mi szerint könyveli el a bevételt? Nem beszélve arról, hogyha menet közben változik az árfolyam 4-5%-ot, az árat változtatja, vagy a bevételét.
Az egyik ismerősöm elmondta a tutit, ő hogyan csinálja, de nem hiszem, hogy ez nagyban megvalósítható. Méghozzá ő a saját megtakarításiaból fizeti a számlát, a bitcoin után. IT-s szakember, aki azt mondta, szerencsére kevesen akarnak vele fizetni és csak kisebb összegeket. Persze csak aki számlát is kér, a többi már a szürkegazdaságot festi át feketére, ami egy számítógépes szervizben nagyon fekete tud lenni. Az egyik legnagyobb üzlet. Egy óra alatt 11 ember fordult meg nála és megvárásra semmit nem vállal. Azért nem, mert megtudnák, hogy az elkért 10 ezer forintért semmit nem csinál, csak csatlakoztatja és lefuttat egy víruskeresőt és irtót. Tíz perc az egész. Persze vannak komolyabb hibák is, de bevallása szerint 60% -uk 1 perces munka, 1 forint áramfogyasztással, 9999ft-os nyereséggel. Megnéztem, a cége utolsó 5 éve veszteséges, vagy nullás. Ja drága a lízing a fullextrás kocsijának, meg a feleségétől bérelt irodának, és ne feledkezzünk meg az 1-2 ezer forintról sem napi forgalomként a pénztárgépben.
Törölt felhasználó 2018. 12. 12. 06:57
Előzmény: #6642  Törölt felhasználó
#6645

Szerintem neked válaszolt, de nem rád gondolt.
Én is rendelkezem több ingatlannal, de nem Budapesten és nem nagyvárosban, így a kiadhatósága is sokkal gyengébb. Van egy kisebb raktárunk is, az már 1 éve üresen áll, pedig élelmiszernek is megfelel, az utolsó bérlő 1,5 millióval van elmaradva, de már a családunkat fenyegeti.
Azt senki nem tudja, mekkora lesz a következő válság, a nagy pánikban milyen gyorsan fognak tudni beavatkozni a központi bankok és milyen hatása lesz. Én nem általános inflációt várok, hanem a túlfújt lufik kidurranását, hiszen van olyan eszközosztály, ami nem ment az égig, legalábbis az elején.
Valahol lakniuk kell az embereknek, de ha nem lesz pénzük, hazaköltöznek az anyukához, meg a nagymamához. Ez csak mostanában szokás, hogy minden egyénnek külön lakás kell és persze mennek a munka után, megvéve a méregdrága lakást. Nyugaton alig van amatőr lakástulajdonos, legtöbben albérleteznek.
Az egyik amerikai ismerősöm még mindig a (2008-as) lakáshitlét nyögi, magas kamatra vettek nagyon drága házat, őket nem segíti ki az állam.
Törölt felhasználó 2018. 12. 11. 20:47
Előzmény: #6643  Törölt felhasználó
#6644
jav.: infláció +1,8 %
Törölt felhasználó 2018. 12. 11. 20:45
Előzmény: #6641  Törölt felhasználó
#6643
Az ingatlan piac most sokkal erősebb mint gondolnád  az emberek szerencsére a biztonságosabb hiteleket veszik fel.  Az ingatlan nem tőzsde itt az emberkék nem ugrálnak ki be  a piacról  ez hátrány is és előny is. ha nő az életszínvonal és a fizetés az ingatlan árak is nőnek.. nézd meg mennyit keres egy Bécsi és hogy ott mennyi az ingatlan ár ha végre útól érnénk őket 10-20 év múlva az ingatlan árak is ott lesznek ne izgulj..  Persze 20-30 % ot eshet a piac ingatlanba is , de sokkal sokkal többet nyertem már vele...  Gyakorlatilag 3 szoroztam a pénzem vele. réges régen még a portfolió cikkei előtt már "felfedeztem" a lakáskasszák előnyeit ( hitelt kinullázod belőle állami pénzzel ) gyakorlatilag sz@rrá kereste magát az az ingatlannal akinek volt egy kis érzéke  és gógyija..  Ingatlant nem eladni kell hanem gyűjteni halmozni  és kiadni.. 
Az ingatlan mindenkinek egy fix passzív bevételi forrás mindig kell az embereknek hol laknia  mindig lesz kereslet rá főleg a városokba.. Budapesten a nagy válságban is volt meló.. Egyébként meg válságot én is várok , de nem azt jelenti, hogy  akkora is lesz mint volt.. a pénzpumpa a kamatvágás bármikor újra beindulhat amikor a "nagyok"  úgy érzik és mehet minden tovább nagy válságra azért nem számítok , de lesz egy "generált mert túl sokat ment"
Az adósság hegyek az államok esetében pedig elinflálható és el is fogják (fixált törlesztő marad  az infláció ezt is elinflálja ) mehet még ez a kapitalista játék még nagyon sokáig nem kell idegeskedni.. ettől függetlenül részvényt és bitcont senkinek sem ajánlom kaszinó royal a javából .. Ha valaki nem akar szórakozni nincs érzéke az ingatlanhoz akkor meg marad a jó öreg infláció +2,8 %  % os 5 éves prémium állampapír aztán jóéjszakát.  ha tartod 5 évig megkapod a kamatot és mindent amit betettél   nincs kockázat vele.. 
Törölt felhasználó 2018. 12. 11. 20:34
Előzmény: #6640  pitcairn2
#6642
Ez a regisztáció 2006 óta él... és írtam már ide kb. januárba is amikor még a bitcon ilyen 15000 körül járkált.. mindenkit óva intettem tőle  tudtam előre, hogy a 2014 hez hasonló medve piac jön..
Törölt felhasználó 2018. 12. 11. 19:57
Előzmény: #6638  Törölt felhasználó
#6641
Az ingatlan piacon is óriási lufi van, kíváncsi vagyok, majd ha el kell kezdeni fizetni a törlesztőket, milyen bajban lesznek a tulajok. 2008-ban ez indította el a válságot, csak gyorsan megtámasztották a rendszert több kamionnyi ingyenpénzzel, de az emberek nem tanulnak. Úgy látszik rövid a memóriájuk. Nem is gondolják, hogy a vasorrú bába azért tömi őket, hogy végén felzabálhasson mindent (Jancsi és Juliska)

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek