Topiknyitó: kuliominer 2024. 12. 16. 09:23

F.I.R.E. életmód (általánosságban)  

Közkívánatra :)
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
thinkpositive
thinkpositive 2025. 10. 03. 14:40
Előzmény: #596  szieszta
#599
Nagyon sok növényt lehet friss fogyasztási mennyiségben vagy afelett, viszonylag kis helyen, permetezés és akár különösebb odafigyelés nélkül minimális költség mellett termeszteni. Vannak viszont olyanok, amik bizonyos talajokban és/vagy körülmények közt nem igazán érzik jól magukat, ezeknél érdemes különböző fajtákat és/vagy termesztési praktikákat kipróbálni vagy ha semmi nem jön össze akkor ezeknél inkább a boltra hagyatkozni. Az egész éves mennyiség megtermelése és tárolása már nagyobb kihívás a könnyen termeszthetőekből is, ha pedig mindenből a teljes ellátás a cél, akkor ahhoz már komolyabb tudás, tapasztalat és idő is szükséges. A gazdaságossági határ igények, körülmények és lehetőségek alapján mindenkinél más és más, de kategorikusan kijelenteni, hogy az háztáji termelés lehetetlen vagy csak úri hobbi, az egyszerűen nem igaz.
tihamer
tihamer 2025. 10. 03. 12:58
Előzmény: #597  slash
#598
50 felett a "B" oldalon lassabb az anyagcsere. Elég fele annyit is enni és főleg fehérje alapú étkezést kell alkalmazni.
slash
slash 2025. 10. 03. 12:25
Előzmény: #595  N0MAD
#597
Így van. Ezt amúgy én sem értem. Nemtom hány üzletet kell körbejárni és mennyit kell akciósan vásárolni hogy egy átlagfizetést megspórolj az akciókon. . Elég sokat :-) 
szieszta 2025. 10. 03. 11:54
Előzmény: #591  Goldstein17
#596

Gondolom ez főleg a vidékiekre érvényes, a városokban nem hiszem, hogy meg tudnák termelni maguknak.
Nálunk a legnagyobb baj, hogy a mostani nemesített növények nem alkalmasak háztájiba. Ráadásul éppen ugyanúgy kell permetezni, mert anélkül nincs termés. A műtrágya, vagy más tápanyag is elengedhetetlen, mert enélkül silány , sokszor élvezhetetlen a termés. A tárolásról meg ne is beszéljünk. Vagy fagyasztva, vagy befőzve. Ha a répát felszedet, egy hét múlva összeszárad. Almát meg a legjobb veremben is csak 3 hétig tudtuk tárolni, aztán jöhetett a válogatás és többet dobtunk ki, mint amennyit megettünk.
Estig sorolhatnám a csalódásaimat a kiskertben.
N0MAD 2025. 10. 03. 11:50
Előzmény: #589  szieszta
#595
"ét ember megélhetésére elég 1000 euró."
" körbejárok akár 4 üzletet a nagybevásárlás előtt, összehasonlítva az árakat."
Na ha valamihez nem lenne kedvem akkor ez az. Csodálom hogy valaki még nem dobta fel hogy ha úgyis ráérsz fire közben koldulással mennyit lehet összehozni.
Úgy mondom ezt hogy hogy nagyon nem élünk a lehetőségek szerint, de azért na. Azért vesz magának valaki szabadidőt hogy akciós kuponokkal rodeózza az üzleteket szondázva?értem én hogy lean fire, de akkor már inkább a munka. Ami olyan amit még csinálni is akartam.
N0MAD 2025. 10. 03. 11:44
Előzmény: #582  ORK
#594
Molto forte
euro pb2 pb3
usd pb3
2029 deep value (ez csak február óta, azért nem emeltem ki, azóta ment 11%ot)
privátban vagyok én is. 
tihamer
tihamer 2025. 10. 03. 11:34
Előzmény: #585  slash
#593
Kosz, bár Róbert de Niro a kedvenc színészem.
Pl. A Casino című film.
🙂👍
ORK 2025. 10. 03. 11:17
Előzmény: #583  zsoltee77
#592
Igen, ismerem  BEAT történetét, de azért Zsolt egy iszonyatos emelkedő környezetben nyitotta az alapot. Remélem a továbbiakban is lesz valami hasonló. Gondolkodom, hogy az abszolút hozamút átteszem valahová mert ezek a "bolondbiztos" alapokkal állandóan korlátozva érzem magam.
Goldstein17 2025. 10. 03. 10:35
Előzmény: #590  szieszta
#591
Franciaországban az emberek nagyon nagy hangsúlyt fektetnek az egészséges életmódra és aki megteheti, minőségi élelmiszert fogyaszt ami viszont nagyon drága, így sokan termelnek otthon, ami egyébként egy hobbi is számukra. Megtehetné, hogy megveszi a valóban olcsó terméket a Lidl-ben, de nem szeretné. Ott az vásárol, akinek tényleg nagyon kevés pénze van. Magyarországon más a helyzet, ott a Lidl a legjobb ár-érték összehasonlításban.
szieszta 2025. 10. 03. 10:24
Előzmény: #588  Goldstein17
#590

Ezzel egyet is értenék, igaz normandiai városkában soha nem voltam, egy viszont biztos. Az otthon megtermelt zöldség, gyümölcs nem olcsóbb. Még a háztájiban tartott állatok felnevelése  és feldolgozása is többe kerül, mint a nagyipari.
Az itteni településeken sem tartanak már állatokat, mert gond nélkül, olcsóbban megkapják az üzletben a kívánt árut. Ez csak  a szociban volt, mikor a hentesüzlet üres volt és kényszerűségből kellett tartani állatot, ha jót akartál enni.
Sógorom tartott disznókat, levágta és árulta, de lassacskán elfogyott a vevőkör. A konzerveket dupla áron adta, mint a boltban, mert annyira jött ki. Csak a böllér, aki neki dolgozott elvitte a disznó 1/4-ét fizetségül.
szieszta 2025. 10. 03. 10:15
Előzmény: #584  slash
#589

Azt én sem tudom, hogyan lehet ennyiből még félretenni, de talán meg kéne kérdezni a nyugdíjasokat, akik ennek a harmadából élnek.
Én meg vagyok győződve, hogy ha van saját ház, saját autó és a gyerkőcök is kirepültek, két ember megélhetésére elég 1000 euró.
Ha valaki nem jár munkába, sokkal olcsóbb az élet, van ideje kilesni az akciókat, amin elég jól lehet spórolni.
Én nem lennék rászorulva, mégis körbejárok akár 4 üzletet a nagybevásárlás előtt, összehasonlítva az árakat.  Nem esik nehezemre és legalább képbe vagyok. Már van olyan üzlet, ahol a számlán rajta van, mennyit spóroltál a hűségkártyával és akciókkal. Legutóbb ez 35% volt. Ilyenkor irigykedhetnek még a tőzsdecápák is. :D
Goldstein17 2025. 10. 03. 09:41
Előzmény: #587  Goldstein17
#588
Bár azért az 1600 az lehet hogy egy kicsit túlzás, de 2000-2500-ból, ha mindkét szülő keres szép és nyugodt életet élhet egy család egy normandiai városkában. Kis autó, kis ház, kedves szoszédok, otthon termelt zöldségek, sok kirándulás, sokan élnek így és elégedettek.
Goldstein17 2025. 10. 03. 09:32
Előzmény: #584  slash
#587
Mindenhol vannak szegény emberek, csak van ahol ekkora fizetésből is normálisan meg lehet élni, mert vannak közszolgáltatások. Ilyen például Franciaország ahol bár magasak az adók, de van magas szinvonalú egészségügy és oktatás ingyenesen, ami így azért nagyon más perspektívába helyezi ezeket az összegeket. 
Goldstein17 2025. 10. 03. 09:27
Előzmény: #584  slash
#586
Sehogy, de az avokádón nem kell aggódni, otthon úgyis ehetelen és kétszer annyiba kerül mint itt. Pedig itt az élelmiszer nagyon drága, most voltak nálunk német barátaink és nagyokat pislogtak az árakat látva. 
slash
slash 2025. 10. 03. 09:14
Előzmény: #577  tihamer
#585
slash
slash 2025. 10. 03. 06:53
Előzmény: #579  Goldstein17
#584
Szerinted hogy lehet itthon spórolni egy 1600 eurós nettóból? Saját lakás-no lakbér meg párizsi. 
Nem brüsszeli avokadó .  
zsoltee77
zsoltee77 2025. 10. 02. 22:06
Előzmény: #582  ORK
#583
Bocsánat, nem engem kérdeztél, de Zsolt márciusban kinyitott alapja a Beat, elég szépen megy, sikerdíjakat beszámolva is 17% körül van eddig március eleje óta. Amíg nem volt hozzáférhető, 3,5 év alatt duplázott. Diverzifikációnak nekem megfelel a saját portfólióm mellett. Nekem is van Deep Value, meg vagyonkezelés is.
ORK 2025. 10. 02. 21:16
Előzmény: #568  N0MAD
#582
Szia,
Megkérdezhetem, hogy milyen HOLD alapokban van a megtakarításod? Nekem is van ott és ezért érdekelne, Nálam van Deep Value az olyan 20% körül van idénre, illetve privát vagyonkezelt Abszolút hozam az olyan 10-11% körül
tihamer
tihamer 2025. 10. 01. 17:44
Előzmény: #580  tihamer
#581

Topik gazda

kuliominer
kuliominer
3 4 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek