Topiknyitó: Portfolio 2013. 10. 07. 15:18

Jogerősen nyert pert egy devizahiteles az OTP-vel szemben - Reagált a bank  

Ugrás a cikkhez
Először nyert pert jogerősen devizahiteles ügyfelét képviselve Léhmann György, a hétszáz hasonló ügyben egyszerre eljáró siófoki jogász - írta hétfőn a Somogyi Hírlap. Az OTP közölte: az ügy nem értékelhető precedensként, és várhatóan...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=190174
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 09:07
Előzmény: #239  Törölt felhasználó
#240
Ott van lent, az árfolyamváltozás 50-60%-al, a kamatváltozás kb. 20%-al növelte a törlesztőt!
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 09:02
Előzmény: #236  signal2
#239
Milyen katyvasz? a 6,5-ről 9-re történő (THM) emelés mennyi + terhet jelent? 30%-ot????? Egyszerű % számítás basszus.. én katyvaszolok? Itt aki katyvaszol azok Ti vagytok!
(nem mellesleg nem csak ennél a tmánál, hanem az összes bankot negatívan érintő tmánál)
signal2
signal2 2013. 10. 09. 09:01
Előzmény: #235  Alilou3
#238
...visszautalja elsõ fokra. Na ez elég felháborító! Szivatják mind az al- mind a felperest, közben a maguknak biztosítják a további munkát, és közben végeredményben nem csináltak semmit. Szeritnem ideje lenne a bírák fizetését a perek idõben történõ, effektív végrehajtható lezárásához kötni.
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 08:59
Előzmény: #234  Törölt felhasználó
#237
Sejtettem.. de elmagyarázom :))
Te azt állítottad, hogy az ÁRFOLYAMVÁLTOZÁS okozza az adósok nagyobb TERHÉT. Na már most... az általam kért számítással ezt a dolgot tudnád megerősíteni. Ugyanis itt "csak a terhet" vizsgálod. Az árfolyam és/vagy kamatváltozás mértékét!
signal2
signal2 2013. 10. 09. 08:58
Előzmény: #233  Törölt felhasználó
#236
Szerintem meg neked illene már egy számpéldát leírni, hogy mire gondolsz. Egyelõ teljes katyvasz.
Alilou3 2013. 10. 09. 08:48
Előzmény: #234  Törölt felhasználó
#235
Ismét pert nyert Léhmann György ügyvéd egy devizahiteles adóst képviselve – tudta meg az Index. Ezúttal a Szegedi Itélőtábla döntött a Raiffeisen Bankkal szemben. A bírósági határozat szeptember 4-én született, de nem jogerős: a másodfokú bíróság visszaküldi az ügyet elsőfokra.

link

Úgy néz ki, hogy a biroságok észhez kaptak !!!
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 08:47
Előzmény: #233  Törölt felhasználó
#234
Nem számoltam, mert őszintén szólva nem is érteni, mit akarsz.

Kihagyod a teljes tőkerészt (frank alapon?), és csak a kamatrésszel foglalkozol? Ez jó nagy marhaság, így aztán marha meglepő lesz, hogy a kamatváltozás okozza a nagyobb változást, hiszen kihagytál egy jelentős részt (a tőkét), amit pedig csak az árfolyam mozgat. (te most kb. egy fél almát akarsz egy körtéhez hasonlítani). Ráadásul nem mindegy továbbra sem, hogy a futamidő melyik részén járunk, ezt nem írtad és ehhez a semmire nem jó számításodhoz erre is szükség lenne.
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 08:40
Előzmény: #232  Törölt felhasználó
#233
Kiszámolod azt, amit kértem? Lehet Neked más jön ki!
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 08:39
Előzmény: #231  Törölt felhasználó
#232
"Az, hogy Te veszel egy 70/30 arányú kamat/tőke törlesztést, az nem releváns sztem....."

Olvasd már el a lentieket, mert meg se értetted. Egy sima annuitással számoltam és megnéztem azt, hogy mennyit változik a törlesztő csak az árfolyamhatásra és árfolyam- és kamatnövekedésre együtt.
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 08:34
Előzmény: #230  Törölt felhasználó
#231
Az, hogy Te veszel egy 70/30 arányú kamat/tőke törlesztést, az nem releváns sztem..... a számok nem hazudnak. Maga a TEHER (több mint) duplázódott év alapon...tök mind1 mennyi időre osztod el.. és ennek "csak" 60%-a az árf változás!
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 08:28
Előzmény: #229  Törölt felhasználó
#230
Arra akarok kilyukadni, hogy az árfolyamváltozás okozta TEHER (tőke nélkül, mert az ugye fix, azt a pénz a KEZEDBE kaptad, vissza kell fizetni, arról nincs, és nem is lehet vita egyik adós részéről sem) kisebb, mint a THM emelés okozta TEHER. Nyilván a terhekkel bizonyos kereteken belül, a bank úgy mahinál, ahogyan akar (ez semmis most a szerződésben, pécs), az árf változás pedig nem a bank sara....
Törölt felhasználó 2013. 10. 09. 08:10
Előzmény: #228  Törölt felhasználó
#229
Őszintén, egyre kevésbé érteni, mit akarsz. A törlesztőből hagyjam ki a tőkefizetést, csak a kamatrészt nézzük?
1. Ennek mi értelme? Hiszen a tőke is változik az árfolyammal és a tőkerész is fizetendő.
2. A futamidő hányadik kamatrészletét akarod kiszámolni, mert ezt nem írtad. Tudod, egy annuitásos hitelnél a kamatfizetés a futamidővel egyre csökken, tehát nem mindegy, hogy a futamidő elején, közepén, vagy végén vagyunk.
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 23:05
Előzmény: #227  Törölt felhasználó
#228
Ismét csúsztatsz... ehhez már pofa kell, már ne is haragudj! Hol volt TÖRLESZTŐ RÉSZLETRŐL szó? Szerintem sehol... Azt kértem hogy számold ki, hogy mennyivel nőnek a TERHEK (tudod, az az összeg, amiért kapod magét a hitelt)
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 22:48
Előzmény: #225  Törölt felhasználó
#227
Összefoglalva, a számítások alapján a devizahitelesek törlesztőnövekedését kb. 70:30 arányban magyarázza az árfolyamnövekedés ill. a THM növekedés. (megjegyzem, az MNB tanulmányból is ezt írja, csak nem fogalmazta ezt így meg).

Tehát igazoltuk azt, amit a kezdetek óta írok és cáfoltuk azt a sok sütlenlenséget, amit eddig összehordtál.

Ezért kár volt ennyit erőlködnöd, bármelyik nem bukott elsős közgázos segített volna neked...
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 22:42
Előzmény: #225  Törölt felhasználó
#226
Ezt még leírom (nehogy azt mond, hogy leléptem válasz nélkül). Kiszámoltam.

A számítás során nem az átlagból, hanem Phylaxa szándékai szerint a leggyakrabban előforduló értékekből indultam ki (ez nem is a medián, hanem a módusz a statisztikában).

Tehát a paraméterek:
- Induló: 100.000 CHF, 20 év, THM 7%, folyósítási árfolyam 150 Ft.
- Jelenleg: 243 Ft-os törlesztési árfolyam, THM 9%.

A.) Induló éves törlesztés:
9303,6 CHF = 150 * 9303,6 = 1395,5 ezer Ft. (a vételi/eladási spreaddel nem is számoltam)

B.) Csak árfolyamváltozás esetén az éves törlesztő:
9303,6 CHF = 243 * 9303,6 = 2260,7 ezer Ft. A NÖVEKEDÉS: +62%

C.) Kamat- és árfolyamnövekedéssel együtt:
10796,7 CHF = 243 * 10796,7 = 2623,6 ezer Ft. Az EGYÜTTES NÖVEKEDÉS (A-hoz képest): +88%

Tehát a példabeli összesen bekövetkezett 88%-os törlesztőnövekedésből 62%pontot az árfolyamnövekedés, 26-ot a kamatnövekedés okozott. A növekedés messze nagyobb része (kb. 70%-a) az árfolyamnövekedés miatt következett be.

Ugyanezen számok, ha az induló 150 Ft-ot 160-al számolom, a kezdő THM-et meg 6.5%-al:
A.) 1488,5 ezer Ft
B.) 2260,7 ezer Ft. Növekedés: +51.9%
C.) 2623,6 ezer Ft. Össznövekedés: +76.3%

Ebben az esetben az összesen 76.3%-os törlesztőnövekedésből 51.9-et okozott az árfolyamhatás és 24.4-et a kamatnövekedés. Az össztörlesztőnövekedést tehát itt is túlnyomórészt (68%, azaz csaknem 70%-ban) az árfolyamnövekedés magyarázza.

Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 22:20
Előzmény: #223  Törölt felhasználó
#225
(#215)
javaslom számolgass... ja.. és szeretnémm látni a TE számításaidat :))))
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 22:09
Előzmény: #222  Törölt felhasználó
#224
A hibát tegnap óta ott követed el (egyébként harmadjára írom le ezt is, de te csak írsz ahelyett, hogy olvasnál is), hogy a havi tőrlesztő, - ami tőke és kamatrészből áll - teljes kamatrészének Ft-os növekedését a kamatnövekedésnek könyveled. Miközben te magad is leírod, hogy az mennyit nőhetett a magasabb árfolyam miatt... Érted már? Nem mondhatod a havi törlesztő teljes kamatrészének Ft-ban számolt növekedésére, hogy az mind a kamatnövekedés miatt van, mert ez oltári faszság. Hiszen az a kamat és árfolyamnővekedéstől együttesen emelkedett.
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 22:08
Előzmény: #219  Törölt felhasználó
#223
Figyi, segítek, mert jófej vagyok és veled ellentétben a legkevésbé sem vagyok ideges (csak meglep a tudatlanságod és értetlenséged).

A hibát tegnap óta ott követed el (egyébként harmadjára írom le ezt is, de te csak írsz ahelyett, hogy olvasnál is), hogy a havi tőrlesztő, - ami tőke és kamatrészből áll - teljes kamatrészének Ft-os növekedését a kamatnövekedésnek könyveled. Miközben te magad is leírod, hogy az mennyit nőhetett a magasabb árfolyam miatt... Érted már? Nem mondhatod a havi törlesztő teljes kamatrészének Ft-ban számolt növekedésére, hogy az mind a kamatnövekedés miatt van, mert ez oltári faszság. Hiszen az a kamat és árfolyamnővekedéstől együttesen emelkedett.

Megismétlem: a havi törlesztő frankban bekővetkezett %-os növekedése a kamatnövekedés hatása, az ezen felüli az árfolyamnővekedésé. Megfordítva: az árfolyamnővekedés egy az egyben törlesztőnövelő, az ezen felüli rész a kamat és egyéb tételek nővekedése miatti.

Ezt egy elsős közgázos könnyen is érti (sőt, szerintem még ez se kell hozzá).

Kérlek, higgadtan olvasgasd el ezt (és az előző néhány) hozzászólásomat addig, amíg nem érted. Nem bunkózásból írom, de ilyen alapok nélkül tényleg csak magadat járatod itt le, miközben az alapprobléma (bankok visszaéltek a gyenge szabályozás adta lehetőségekkel) témában mégcsak nem is ter el olyan markánsan a véleményünk.

Mára befejeztem, jó éjt!
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 22:02
Előzmény: #221  Törölt felhasználó
#222
Ismét nem akarsz érteni.. már megszoktam :))
Akkor adok egy feladatot, Neked lehet jobban megy:
Szóval, vegyél egy tetszőleges nagyságú hitelt.
-Számold ki, az MNB által közzétett INDULÓ thm mellett lévő éves HITELDÍJ mértéket...
-Számold ki ugyan ezen hitel ugyan ezen THM (MNB irányadó) "csak" ÁRFOLYAMVÁLTOZÁSSAL emelkedett éves HITELDÍJ mértékét!
-Végezetül számold ki ugyan ezen hitel, MEGEMELT THM (számolhatod 9%-al, de ha Neked úgy jobb, számold 8,5-el), ÁRFOLYAMVÁLTOZÁSSAL.
Kiváncsi vagyok Neked mi jön ki.
A sallang nem érdekel.. nem érdekel mennyi a kez költség, nem érdekel mennyi a "wc papír" (délután még Téged sem érdekelt).. a THM-ben benne van minden!

Várom a számításod!
Törölt felhasználó 2013. 10. 08. 21:54
Előzmény: #220  Törölt felhasználó
#221
Ez szerepel a hivatkozott tanulmányban:

"A válság során a svájci frank alapú jelzáloghiteleknél mintegy 2 százalékponttal, 6-7 százalékról 8-9 százalékra megemelt teljes hiteldíj-mutató (THM) következtében átlagosan 20 százalékkal emelkedtek a havi törlesztőrészletek."

A leírt egyedi eseteddel kapcsolatban pedig várom a konkrétumokat, mert csak azok ismeretében lehet bármiről is érdemben beszélni (ha ez a célod egyáltalán).

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek