Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
poreci 2021. 05. 16. 12:56
Előzmény: #1599  szroller
#1600
sziasztok,
Ha egy TBSZ számlán ahol még nem járt le a 3 év, de fel kellett bontanom és ott nyereségem volt, de a 2020 normál kereskedés során veszteségem volt, akkor a TBSZ által kimutatott nyereséget szembeállíthatom valamilyen módon a normál kereskedésben elért veszteséggel?A NAV a 166. sorba írta be a TBSZ nyereségét, míg a veszteséget a 172-es sor a oszlopába, amit nem vonnak össze...Beszoptam?
szroller 2021. 05. 16. 12:15
Előzmény: #1598  steadyp
#1599
Leírom h én hogy értelmezem, de lehet, h tévedek.
1) Sztem ezek a konverziók magukban nem képeznek alapot az adózásra. Ha eladsz részvényt akkor megnézed a nyereséged devizában és azt váltod át forintba. (lás 4-es pont)
2.) Nem vonható össze sajnos. Külön részen is van a bevallásban
3) Részvény vásárlásának helye számít
4) igen
steadyp 2021. 05. 16. 10:45
#1598

Sziasztok,
A segítségeteket kérném deviza és részvény adózással kapcsolatban (IB-nél vezetett számla) - magánszemély esetén.
1. Hogyan kell illetve kell-e egyáltalán a deviza váltáson felmerülő nyereséget, veszteséget elszámolni? Gondolok itt arra, hogy az IB-hez betettem adott mennyiségű X devizát, azt átváltottam Y-ra, majd azt Z-re, stb. Tehát nem a forex cégeknél megszokott "devizapozíciót" nyitottam, majd zártam, hanem ténylegesen megtörtént a cash átváltás a másik devizára (IB-nél ugyanis nincs klasszikus pozíció, csak váltogatni lehet). Éppen ezért nem igazán követhető, hogy akkor hol is képződőtt nyereségem? Nyilván, ha pl EUR volt a kiindulási alap, átváltottam USD-be, majd 2 nap múlva vissza az egészet EUR-ba, akkor keletkezett egy EUR nyereség/veszteség, ami tudnék forintosítani MNB árfolyamon. Viszont pl mi van, ha az átváltott USD-vel utána veszek egy megint másik fajta devizát, esetleg részvényt, stb. 4-5 fajta deviza, azokon vásárolt részvények, stb. esetén kb lehetetlen követni, hogy hol és mikor keletkezett devizanyereség és főleg mihez képest (a kiindulási devizához képest, vagy a kiindulási deviza HUF értékéhez képest, stb.). Ráadásul év végén nyilván nem váltom vissza az egészet forintra, amikor láthatóvá válna, hogy mennyi volt a deviza kereskedés és mennyi az értékpapír kereskedés nyeresége a teljes nyereségből.
2. Az osztalék nyereség és az ETPÜ (ellenőrzött tőkepiaci ügylet - USA részvények esetén) veszteség az összevonható? Vagy az ETPÜ egyenleg az külön számítódik az osztalék bevételektől?
3. Osztalék esetén a részvény vásárlásának helye számít és nem a kibocsátó cég székhelye? (pl NYSE-n vásárolt belga cég részvénye osztalékot fizet, akkor ez most EGT-n belüli osztalék bevétel vagy nem?)
4. Részvények, határidős pozíciók esetén jól számolok-e, ha a nyereség napján érvényes MNB árfolyammal forintosítom, és abból levonom a költségeket azokon a napokon forintosítva, amikor azok felmerültek? (vételi jutalék a vétel napján, eladási az eladás napján)
Köszönöm!
szroller 2021. 05. 16. 01:44
#1597
Külföldi brókernél szereztem 2020-ban USA piacról osztalékjövedelmet. Mit gondoltok, jól csináltam az alábbi kitöltést a Szocho részen?
287-es sorba (A Szocho tv. 1. § (5) bekezdés a)-d) pontjai szerinti külön adózó jövedelmek összege)
...csak az USA osztalékjövedelmet írtam, EU-s piacról származót nem
288-as sorba (ténylegesen terhelő szociális hozzájárulási adó alapja és adója)
.... ugyanazt a számot írtam adóalapnak, mint a 287-esbe.
289-es sorba ( Kifizető által a magánszemély Szocho tv. 1. § (5) bekezdés a)-d) pontjai szerinti jövedelme után levont szociális hozzájárulási adó alapja és adója)
...ide nem írtam se adóalapot, sem adó-t, mert nem vont le szochót a bróker
286-os sorba (A Szocho tv. 1. § (1)-(3) bekezdés szerinti összevont adóalapba tartozó adóalap számításnál figyelembe vett jövedelmek és más jövedelmek összege)
...ide nem írtam semmit (mert ha jól értem, az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek nyeresége ebbe sajnos nem számít bele, pedig nálam a 3.864.000 forintos felső határ felett van)
qpec 2021. 05. 14. 18:33
Előzmény: #1594  Nella_
#1596
Így igaz.Nekem a NAV küldi a tervezetet,amit a cégek adatai alapján állítanak össze.Az adókiegyenlítés miatt kell csak nekem megcsinálni a bevallást.A bróker nem küld semmit,még a RC-nél sem,mert a CÉG az adatszolgáltató.A kimutatást nekem is megküldi.A nyereség-veszteség összesítésben a jutalékot figyelembe veszik ,csak nettó értéket közölnek,a banki költséget,real time költséget is közlik,de azok nem számottevőek nekem legalább is.Persze költségként el kell számolni,mert azért nem vagyunk jótékonysági intézmény.A NAV SZJA kitöltő táblázata óriási segítség a számokhoz kicsit is konyítóknak.Adóbevallást a Kupa által bevezetett bérbruttósítás óta  magam készítem el.Véghajrában vagyunk,jó munkát!
kapasvan
kapasvan 2021. 05. 14. 18:33
Előzmény: #1594  Nella_
#1595
Akkor volt- e vkinek ebben a tárgyban adóellenőrzése mostanság?
Nella_ 2021. 05. 14. 18:14
Előzmény: #1592  kapasvan
#1594
Sajnos félretájékoztattak. Minden a kereskedéshez _közvetlenül_ kapcsolódó költség elszámolható.
Nella_ 2021. 05. 14. 18:13
Előzmény: #1591  P_P_P
#1593
Az Szja. TV szerint az elsődleges a saját kimutatásod! Igen, egy excel tábla tökéletesen megfelel. Ha mellé ott van a bróker által adott kimutatás is, az már csak bónusz.
kapasvan
kapasvan 2021. 05. 14. 18:06
Előzmény: #1590  P_P_P
#1592
Múlt évben felhívtam a Navot: a válasz az volt  kb röviden hogy a real time nem szükséges a kereskedéshez, anélkül is lehet tőzsdézni. Nem tudom, h változott- e az álláspont. De az Erste nálam nem veszi még mindig bele a kimutatásba.
P_P_P 2021. 05. 14. 18:02
Előzmény: #1589  Nella_
#1591
köszi a választ. Egy random excel fájl a kimutatáshoz elég szerinted, amiben mindezeket összegyűjtöm és esetleg kinyomtatom, vagy adóellenőrzéskor kellenek az eredeti bróker kimutatások is?
P_P_P 2021. 05. 14. 18:00
Előzmény: #1588  kapasvan
#1590
szja törvényt olvasom közben (67/A), ahol a 3.d pont ír a nem közvetlenül kapcsolódó költségekről: 
"Az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségekként a beszerzéshez és az értékesítéshez illetve a pozíció nyitásához és zárásához közvetlenül nem kapcsolódó költségek vehetők figyelembe."
vagyis nem sokat ír, :D ezért fórumozok, de elfogadja a tv. hogy vannak ügylet költségeken kívüli járulékos költségek is.
Ezután az 5.a pont írja, hogy beszámítja az adóalapba az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségeket:
"Az állami adó- és vámhatóság a bevallási tervezetben ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemként a (4) bekezdés szerinti adatszolgáltatások összesített eredményének (nyereség, veszteség) együttes összegét úgy tünteti fel, hogy a nyereség összegét csökkenti, a veszteség összegét növeli az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek együttes összegével."
Nella_ 2021. 05. 14. 17:44
Előzmény: #1585  P_P_P
#1589
Minden költséget elszámolhatsz, amit a kereskedéssel kapcsolatban kifizettél. Jutalékot, kamatot, havi díjat, realtime díjat. Az a lényeg, hogy ha ellenőriznek, akkor be tudd mutatni tételesen, így bizonyítva, hogy anélkül nem tudtad volna elérni a nyereséget.
kapasvan
kapasvan 2021. 05. 14. 17:43
Előzmény: #1585  P_P_P
#1588
Realtime-ot nem lehet
P_P_P 2021. 05. 14. 17:40
Előzmény: #1586  peggy01
#1587
mit gondolsz azokról a forex konverziós költségekről, ami nem forex pozíció, viszont deviza vásárlás, hogy tudj devizában vásárolni részvényt? Pl amerikai piacon. Járulékos költség szerinted?
A tőkeáttét (margin) kamat költségei járulékos költség?
Köszi a választ egyébként
peggy01 2021. 05. 14. 16:54
Előzmény: #1585  P_P_P
#1586
Ezeket elszámolhatod.
P_P_P 2021. 05. 14. 16:35
#1585
Tanácsot szeretnék kérni, hogy szerintetek mi számolható bele járulékos költségbe, ami az ügyletek eredményéből kivonható. 
Csak kereskedés jutaléka  (commission)? Vagy beleszámítanak platform költségek, mint realtime tőzsdei adat előfizetések, havidíjak is, ha van? 
Mit számoltok bele?
Szabályt, leírást nem találtam, ami ebben segítene. 
peggy01 2021. 05. 12. 19:44
#1584

Ketten is ugyanazt írtuk, de így kell kitölteni!
Donqatto
Donqatto 2021. 05. 12. 19:43
Előzmény: #1582  peggy01
#1583
Köszönöm! 
peggy01 2021. 05. 12. 19:41
Előzmény: #1578  Donqatto
#1582

 A 80-s sorban megjelent ez az összeg?
A Főlap (D) megfelelő helyét X-eld!  A banki adatokat add meg, 30 napon belül utalják.
Nem szokták elsietni.
copa 2021. 05. 12. 19:39
Előzmény: #1579  copa
#1581

Ha 80. sorban ott a pénz, a bevallás elején valahol a (D) résznél jelölni kell x-el, hogy visszakéred.
Plusz meg kell adni bankszámlaszámot vagy postacímet, ahová kéred.

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek