"Nagyot zuhant az infláció márciusban. A közel 1 százalékpontos havi csökkenés – 5,6-ról 4.7 százalékra – még alapvetően nem is az árrésstop jótékony következménye, az majd igazából áprilisban fejti ki majd a hatását." Nesze neked PMÁP. https://mfor.hu/cikkek/makro/na-vegre-nagyot-zuhant-az-inflacio-marciusban.html
KSH manipulációs vádak Tátrai és Gábos állítása leegyszerűsítve az, hogy az általuk készített hisztogramok azt mutatják, hogy kiugróan sok ember jövedelme „éppen” a szegénységi küszöb fölé került. Szerintük ennek természetes módon nulla a valószínűsége. Úgy vélik, hogy az Eurostat adatai alapján 2018-tól a jövedelmek eloszlása Magyarországon torz képet mutat, amit a kutatók más uniós országokban nem tapasztaltak. A kutatók szerint nem csupán egyes években, hanem rendszeresen megjelenik ez a torzítás, és az érintett jövedelmi sávok rendre politikailag érzékeny zónában, a szegénységi küszöb közvetlen környékén helyezkednek el. Ráadásul a KSH adataiban az egyfős háztartások 14 százaléka pontosan ugyanazt a jövedelmet mutatja tízmilliomod pontossággal, ami statisztikailag értelmezhetetlen. A cikkben megszólalt Németh Zsolt, a KSH korábbi elnökhelyettese is, aki megerősítette: szerinte ilyen adateloszlás természetes módon nem jöhet létre, a torzulások súlyos szakmai hibára vagy manipulációra utalnak. További gyanút kelt a kutatók szerint, hogy a KSH kutatószobájában az Eurostat által is visszaigazolt, toronyformájú görbéket sem engedték kivinni, miközben ezek nyilvános uniós adatbázisokból is előállíthatók. A Válaszonline szerint a bizalom megrendült: a magyar szegénységi mutatók a nemzetközi összehasonlításban is használhatatlanná váltak, az UNICEF emiatt ki is hagyta Magyarországot 2023-as jelentéséből. https://www.portfolio.hu/gazdasag/20250402/statisztikai-botrany-a-ksh-visszautasitja-a-manipulaciora-vonatkozo-vadakat-752145
Én is így gondolom. Ráadásul a választások közeledtével könnyen lehet, hogy turbulens időket fogunk élni, ami kihathat a hozamokra. És a BMÁP ami ezt le tudja követni.
Én is arra gondoltam, hogy közel a lakásár tetőzés, ezért is lepett meg, hogy ilyen lakásár emelkedést jeleznek előre a belinkelt cikkben. Beírom ide is, hogy nemrég meghallgattam ezt a mai Portfoliós podcastet is, ebben is hasonló emelkedésről beszélnek. Ráadásul itt 10 különböző ingatlanpiaci szakértőt is megkérdeznek, és az ő véleményeiket átlagolták, mi várható a lakásárakban az előttünk levő évben. Ők Budapesten 15%-os emelkedést vetítenek előre átlagosan, ráadásul nem beleszámítva az idei emelkedést, hanem idén márciustól jövő év márciusáig... A podcast második részétől lehet meghallgatni az ingatlannal kapcsolatos elemzést: https://www.portfolio.hu/podcast/20250310/kicselezte-donald-trumpot-ursula-von-der-leyen-746727
Én is meglepődtem, hogy ilyen lakásár emelkedést jeleznek előre a cikkben. Most meghallgattam ezt a mai Portfoliós podcastet is, ebben is hasonló emelkedésről beszélnek. Ráadásul itt 10 különböző ingatlanpiaci szakértőt is megkérdeznek, és az ő véleményeiket átlagolták, mi várható a lakásárakban az előttünk levő évben. Ők Budapesten 15%-os emelkedést vetítenek előre átlagosan, ráadásul nem beleszámítva az idei emelkedést, hanem azon felül, idén márciustól jövő év márciusáig. A podcast második részétől lehet meghallgatni az ingatlannal kapcsolatos elemzést: https://www.portfolio.hu/podcast/20250310/kicselezte-donald-trumpot-ursula-von-der-leyen-746727
A múlt csütörtökön fizetett 2030/i 1,5%-os prémiumot én is cseréltem 2029/N-re. Én a ma kamat fordulós 2028/I-vel is ezt tervezem, hogy átteszem 2029/N-be.
Igen ezek fagyasztott termékként érkeznek a boltokba, ott csak kisütik. De nem hinném, hogy hónapokig tárolnák őket, foglalnák a helyet a fagyasztókamrákban. Januárban és február elején nem voltak a boltokban a bejglik, én kb. 10 napja láttam először, azóta többször is találkoztam vele.
Én is erre a következtetésre jutottam. Időközben megírtam az előbbi hozzászólásomban, hogy eladatlan készletek lehetnek. Úgy tűnik a karácsonyi szezonban nem mentek el. Azért írtam meg az én példámat is, hogy lehessen látni, hogy nem csak egy üzletláncban jelentek meg, rendszerszintű lehet a dolog.
Nem lenne rá kifejezett kereslet szerintem februárban, de eléggé viszik, mivel akciósan adják a friss bejgliket. Arra is gondoltam, nagyobb készletek maradhattak meg az országban darált mákból és dióból, amelyek hamarosan lejárnak és így hasznosíthatják. A 300 grammos frissen sütött mákos bejgli 600 Ft volt, a diós 400 Ft 800 helyett.
A Spar is karácsonyi bejglit süt, ezek szerint nem egyedi. Mákosat és diósat is, vettem is a napokban, ilyen még nem volt, hogy február közepe felé bejglit sütögetnek. Vajon mi lehet az oka?
Az, hogy te akciókra vadászol és találsz is ilyen élelmiszereket, annak mi köze van az inflációhoz? Attól még az árak emelkednek folyamatosan, hogy te 4 áruházba és 3 piacra futkosol az éppen leértékelt termékekért.
Amerikával összehasonlítani a magyarok részvénytartási szokásait? Nekik alapból dollárjuk van, nekünk meg még bele kell kalkulálnunk az USD/HUF szinteket is, hogy épp megérné-e átváltani.
Anno Surányi György is azt mondta, hogy hiba volt a MÁP+-ra 5%-ot kínálni. Durván magas volt a 2023-as infláció, most csak amiatt kompenzálják, akinek van infláció követő papírja. Talán arra a 1,5%ra gondol Szabó Balázs, amit az infláción felül fizetnek? Az lenne a magas reálhozam?