Nem tettek semmit? Nem csak a beszerzési útvonalaktól függ a diverzifikáció, az elmúlt 8 év fejlesztéseinek az eredménye, hogy Battán már 30-35% nem orosz olajat is fel tudnak dolgozni, míg pl. a Pozsonyi Finomító 95%-ban csak orosz olaj feldolgozására képes. Egyébként azt sem kell elfelejteni, hogy eddig nem volt számottevő racionális (politikai-gazdasági) hajtóerő a tengeri szállítású olaj erőltetésére. Az elmúlt 12 évhez azért hozzá tartozik az oroszok (Surgut) MOL részesedésének 2011-es visszavásárlása, az is "bealvásnak" minősül? (enélkül most Putyiné lenne a hazai hálózat mellett INA és a Slovnaft is) https://www.reuters.com/article/mol-surgut-idUSTST00206120110524 Ettől eltekintve miben nyilvánul meg az orosz függőség állítólagos fokozása?
...engedélyezték azon osztrák lakosoknak, akik a svájci határ közelében éltek és napi vagy heti ingázás mellett Svájcba mentek dolgozni. Ezáltal jövedelmüket svájci frankban kapták, emiatt nem volt árfolyamkockázata a konstrukciónak, mert egy úgynevezett természetes fedezetük volt. (...) 2004-től kezdődően, a visszaszoruló államilag támogatott lakáshitelek miatt a korábban felhalmozott és kiépített infrastruktúra kapacitásban felesleg keletkezett, így a külföldi bankok vezették a devizahitelezés elterjedését, a magyar bankok lényegében követték a verseny miatt 2005 elejétől kezdődően, majd egy év késleltetés mellett. A devizahitelezést kiterjesztették a jelzáloghitelezésre, kezdetben ingatlanokra, majd pedig a kockázatalapú verseny hatására a szabad felhasználású jelzáloghitelezésre is. FYI http://www.oeconomus.hu/irasok/a-magyar-devizahitel-valsag-tortenete/
Egy 2 éves publikációra hivatkozni nem igazán átgondolt érvelés, ebben a cikkben még az előző évtizedben gyűjtött adatokat lehet látni. Azóta jelentősen jobban állunk mind energiafüggőségben (azóta indult el többek között a horvát LNG terminál is), mind a megújuló energia részarányában (2021-ben már nem 8%, hanem 19,2% volt). https://renewablesnow.com/news/hungary-reaches-192-renewables-share-in-2021-power-773769/ ; A linkelt cikkben egyébként nem orosz energiafüggőségről van szó, a beragadt CapsLock-al idézett rangsor utolsó helye pedig a megújulókra vonatkozott (ami ugyebár azóta jelentősen javult). További, általatok figyelmen kívül hagyott tény, hogy az importfüggőség csak 2020-ban 12,9 százalékponttal, 56,2 százalékra mérséklődött. http://www.mekh.hu/a-megujulo-energiafelhasznalas-reszaranya-elerte-a-celkent-kituzott-13-szazalekot ;
Nem mintha a mélyen szántó gondolatok érdemi választ érdemelnének, csak az objektív tények kedvéért: (1) Az oroszok (Surgut) MOL részesedésének 2011-es visszavásárlása valóban növelte a függőségünket? (enélkül most Putyiné lenne a hazai hálózat mellett INA és a Slovnaft is) https://www.reuters.com/article/mol-surgut-idUSTST00206120110524 (2) De ha addig nem ér el a memória, néhány éve a horvát LNG terminál építése tényleg növelte az orosz befolyást?https://hvg.hu/gazdasag/20210102_Beindult_a_gazterminal_ahonnan_a_magyar_fogyasztas_tizedet_fedezhetik_nem_orosz_gazzal (3) A jövőbeli diverzifikációt illetően pedig a sokak által lesajnált keleti nyitás pl. a türkmenisztáni vagy azerbajdzsáni gázforrások miatt középtávon tovább javít a helyzeten. Vagy Szijjártóéknak mégse kellett volna ezen fáradozni, mert ez is az oroszok érdeke? https://www.portfolio.hu/uzlet/20210211/hamarosan-magyarorszag-is-kesz-lesz-az-azeri-gaz-fogadasara-469446 (+1) 2013-ban szintén nem jött rosszul az E.ON és a teljes magyar gáztárolói infrastruktúra visszavásárlása, ami a németeknél elég nagy arányban orosz kézen van. Energiabiztonság terén is lenne szégyenkezni valónk? https://www.portfolio.hu/uzlet/20130328/most-mar-tenyleg-visszavasaroltuk-az-eon-gazuzletagat-181901
Enyhén egyoldalú álláspont, nem kéne már áttérni fekete-fehér filmről az árnyalatok felé? Történt itt MOL-Surgut visszavásárlás (enélkül most Putyiné lenne a hazai hálózat mellett INA és a Slovnaft is), horvát LNG terminál építés a nyilvánvalóan olcsóbb orosz gáztól való függetlenedés irányában, illetve energiabiztonság terén jól jött az E.ON + teljes magyar gáztárolói infrastruktúra visszavásárlása. A diverzifikációt illetően pedig a keleti nyitás nemhogy rontott, de pl az azerbajdzsáni gázforrások miatt középtávon még javíthat is a helyzeten. Persze lehetett volna gyorsabban is diverzifikálni, e téren viszont főként a németek hibáztak nagyot az energiapolitikában. Utólag mindenki okos, de ilyen szintű konfliktusra még az utólag legokosabbak sem számítottak.
"Soha nem volt még arra példa, hogy beismerték és megváltoztaták volna a rossz döntéseiket." Netadó, vasárnapi boltzár...? Amelyik irányban hajtóerő van, ott mutatkozik némi esély az elmozdulásra. Ahogy írtad, lehet még finomhangolni ÁFA csökkentésével, finomító/kutak kompenzációjával, kedvezményes ár csak magyar jogsi bemutatásával, (...), jöhetnek itt még vad ötletek. 4 és 8 éve nem volt értelmezhető infláció se külföldön, se itthon, most viszont ésszerű rövid távon mérsékelni a sokkhatást. A 2021 tavasz óta növekvő bázissal máris egyre szebbek lesznek a számok (reméljük), visszaállhat piaci árra a csirkefarhát/üzemanyag.
A problémádat két részre lehet bontani: - Te nem látod, hogy a MOL mozdul-e ilyen irányba. - Ami valójában történik: MOL Bubi, Limo flotta, elektromos töltőállomások több országban, petrolkémia fejlesztése, újrahasznosítás (Aurora-csoport), 2030 stratégia, stb. stb.
Nem csak a beszerzési útvonalaktól függ a diverzifikáció, az elmúlt 8 év fejlesztéseinek az eredménye, hogy Battán már 30-35% nem orosz olajat is fel tudnak dolgozni, míg pl. a Pozsonyi Finomító 95%-ban csak orosz olaj feldolgozására képes. Egyébként azt sem kell elfelejteni, hogy eddig nem volt számottevő racionális (politikai-gazdasági) hajtóerő a tengeri szállítású olaj erőltetésére.
Az elmúlt 12 évhez azért hozzá tartozik az oroszok (Surgut) MOL részesedésének 2011-es visszavásárlása, az is "bealvásnak" minősül? (enélkül most Putyiné lenne a hazai hálózat mellett INA és a Slovnaft is)
https://www.reuters.com/article/mol-surgut-idUSTST00206120110524
Ettől eltekintve miben nyilvánul meg az orosz függőség állítólagos fokozása?