Hát jah... ismét a kontinentális talapzaton lebzselek bella Campania területén, itt némileg nagyobb a wifi penetrâció... :) minden vêget ér egyszer... (aztán meg újra kezdõdik).
))
Komplex kérdés. Az ún. alapkutatások témája inkább afféle hóbortos tudósok színtere, ahol van ugyan "verseny" a tudósok között, de ezt nem kötném izmushoz. Példa rá, hogy a SZU a rakétatechnikában néhány évre-évtizedre jó kis előnyt szerzett magának az USÁ-val szemben, vagy hogy a nácik milyen jól elboldogultak e téren. Az emberi becsvágy, tudásszomj, stb. itt is szerepet játszik, de a verseny(szellem)re fogni sztem túlzó le1xűsítés lenne. Mivel az alkalmazott tudományok nagy része már valóban céges berkekben működik jól, arra én is nagyon igaznak érzem a kijelentésedet. De sztem alapkutatás nélkül sokkal lassabb lett volna a fejlődés üteme. Maxwell, Boltzmann, Lorentz, Einstein, stb. nélkül jó sok idő múlva tudtak volna a cégek "bekapcsolódni" a tudományos élet vérkeringésébe, sőt... valószínű, hogy az Edison-félék is nagyon kellettek ehhez a folyamathoz. Tömören fogalmazva: a tranzisztor feltalálói még nem gondolkodtak a TDP csökkentésében, de a tr. feltalálása nélkül nehéz lenne a mai mérnököknek ebben gondolkodniuk.
Bocsesz mindenkitől, a 10%-ot is elcsesztem :) Pár hete láttam először ezt a grafikont, és nem néztem meg újra :) csak belinkeltem hűbelebalázs módjára :) Szóval a 10% körüli érték az ugyebár a napi 1,9 USD alatti összegből élők aránya. A lényeg változatlan, csak annyira nem "hiperszuper" a szitu, mint az előző hsz.-ben írtam :)
Szóval a folytatás: bár a kapitalizmus nagyon sok igazságtalanságot kitermelt, sőt nagyon sok embert lelkileg szinte teljesen megnyomorít az indokolatlan pénzhajhászás, azért álljon itt pár adat kvázi az érem másik oldaláról: a szegénységi küszöb alatt élők aránya ("below poverty line") az "ősidőkben" 95% volt a szakértők szerint, ez ment le (eleinte lassanként, majd begyorsult az esés) 10% körüli értékre a 2000-es évekre (világviszonylatban). Ez amúgy elsősorban szerintem a tudományos fejlődésnek köszönhető, és "csak" másodsorban a versenynek és a kapitalizmusnak. Sok jó adat elérhető pl. itt: link Maga a poverty line-os adatsor meg itt van: link (ja, és bocs, mert absolute poverty-nek nevezi :) de nem a terminus technicus a lényeg). No, szerintem kb. ez az ábra a magyarázat arra, hogy Kopejka új leninje nem fog eljönni. Ha az emberiségnek valami forradalmárra volna szüksége, az inkább olyasvalaki lenne, mint Sigmund Freud, csak arról győzné meg az emberiséget, hogy rövidlátó és tulajdonképpen buta dolog a mindenáron való pénzhajhászás. A beteg értékrend némiképp persze következik a kapitalizmusból, de az emberi pszichéből meg aztán végképp levezethető...
Előrebocsátom: nem védem sem a gazdagokat, sem W.B.-et. Ha valamit "védek", akkor az a korrekt, kiegyensúlyozott (az éremnek 2 oldala van), és leginkább adatokra támaszkodó megközelítés. Tfh. a világ 6 leggazdagabb embere fejenként átl. 80 és 90 mrd. USD közötti vagyonnal rendelkezik. (A Forbes szerint ettől némileg kevesebbel, de legyünk nagyvonalúak...) Tehát 480 és 540 mrd. az összvagyonuk, amiből egy ésszerű kerekítéssel 500 mrd. USD jön ki. Mennyire reális feltételezés az, hogy a világ vagyona összesen vacak 1000 mrd. USD? Csak az AAPL + még egy "közepesnél valamivel nagyobb" cég többet ér. Szóval valami nagyon félrecsúszott a számológépedben! (folyt. köv.)
Ja, aztán majd jön egy új Lenin aztán olyan divatja múlt lesz mint a Morgen okosságai.Én azt látom, hogy jó időben fektette be az apjától kapott pénzt és ráült sz amerikai (mexicoi)béby boomra.
Én inkább opciózok iránymentes stratégiákkal. Ilyen szinteken amúgy sem vásárolnék, legalábbis blue chip papírt biztosan nem. A dolog azért zavar mert én szabad piac párti vagyok és egyáltalán nem vagyok híve a piaci manipulációnak. Jegybankoknak nem is engednék részvényt, futurest vagy bármilyen derivatív eszközt venni.
Buffett a napokban megint megszólalt az amerikai gazdasággal kapcsolatban:
link
Ám azt elfelejtette megemlíteni, hogy a nagy jövedelembeli különbségek jórészt a jegybankok likviditásbővítési politikájának is köszönhetőek, ugyanis Main Street oldalról a Wall Streetre szivattyúzzák a pénzt de úgy, mintha nem lenne holnap. Mert mi is történik? A jegybankok adósság fejében pénzt hoznak létre, amelyből korlátlan mennyiségben veszik a kötvényeket, devizákat, részvényeket, futurest és mindent. Az adósságot a Main Street állja, a pénz meg a mesterségesen magasan szinteken tartott kockázatos eszközökön keresztül a vagyonosabbakhoz áramlik, ugyanis ők birtokolják ezeket az eszközöket. Rich get richer, poor get poorer. Aztán csodálkozunk, hogy a világ vagyonának felét a világ leggazdagabb 6 embere birtokolja? Pár éve még ez a szám 60 felett volt. A jövedelembeli különbségek napról-napra egyre csak nőnek. És Janet Yellen nyilatkozataiból az következik, hogy ez nem is fog változni, ugyanis ő meg kijelentette, hogy szerinte nem lesz financiális krízis a mi életünkben, ergó önteni fogják a pénzt a piacokra számolatlanul továbbra is. Az amcsi háztartások belefulladnak az adósságba (All Time High), a pénzt meg áramoltatják a vagyonosabbak, mint pl. Buffett zsebébe a jegybankok áldásos tevékenysége következtében. A jövedelmi különbségek még ennél jóval nagyobbak lesznek és addig fog tartani, amíg valaki meg nem unja.
Buffett gondolatai megfontolandóak, de azt ne felejtsétek el, hogy az ő sikerei azt követően robbantak, ahogy a geicot felvásárolta, majd a készpénz elkezdett beáramlani. Ahogy nőtt a tőke, úgy vásárolt fel alulértékelt cégeket, főként olyanokat, amik folyamatosan nagyszerű pénzbeáramlást biztosítottak. Most már ahogy elnézem mások az értékek, Buffett-et egy kirakatembernek látom, a döntésekre lehet ő meg Munger mondanak igen, miután az illetékes elemzők előadták, levezették, hogy miért jó nekik és miért felel meg a kritériumoknak, de ez már nem az a régi klasszikus szemléletmód, amiket az elmúlt években láthatunk.
Kicsiben sem lehetetlen utána csinálni, de nem egyszerű. Főleg a magyar piacból kiindulva. A bét-en talán 5nél kevesebb cég van, ami megfelelne a követelményeinek.
Kedves Gyuszi!
Kb. 10 évvel ezelőtt aktív fórum-tag volt egy ARP nickű felhasználó, ő osztotta ezt akkor meg velünk. Gondoltam, segítek feleleveníteni a gondolatait, mert ide illik. Gratulálok a topikodhoz, különösen a hosszútávú szemlélet terjesztése okán, ami Buffett-et is jellemzi. Üdv
Warren Buffett aranyköpései