Topiknyitó: Tibi0002 2015. 04. 29. 12:41

Value Investing  

Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Tibi0002 2015. 06. 05. 18:13
Előzmény: #400  upgrayeddAKS
#401
Itthon egyszerű lenne a téma, mert akkor a saját tőke értékét kellene adniuk, ami a Powerland esetében talán tízszeres összeg. A németeknél a reakcióból ítélve biztosan nincs így.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 05. 18:21
Előzmény: #401  Tibi0002
#402
Lehet, rosszul emlékszem, de mintha a kivezetést a megszűnéssel kevernéd. Ha felszámolnak egy céget, akkor szétosztják a s.t.-t, de ha kivezetik, akkor nem osztják szét. Viszont akkor is kell valamit adni a részvényeseknek...
Tibi0002 2015. 06. 05. 18:22
Előzmény: #402  upgrayeddAKS
#403
Ha jól emlékszem, hazánkban kötelező vételi ajánlatot tenni kivezetésnél.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 05. 18:26
Előzmény: #403  Tibi0002
#404
Így van, de ez a 180 napos átlagon történik (tfh. jól emlékszem).
Tibi0002 2015. 06. 05. 18:30
Előzmény: #404  upgrayeddAKS
#405
180 napos átlag, vagy az utolsó auditált BVPS közül a magasabbik. Felcsorgok már tanulmányozza a német kivezetés szabályait. Ott nincs ilyen ajánlat. :)
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 05. 19:15
Előzmény: #405  Tibi0002
#406
Nem lesz itt semmiféle 180 napos átlag, vagy BVPS, mivel a cég egyértelműen közzétette, hogy a frankfurti tőzsde jóváhagyását követően 6 hónappal fogja kivezetni a céget a tőzsdéről. Így megússza a nyilvános ajánlattételi kötelezettséget.

link

mage 2015. 06. 05. 23:06
Előzmény: #405  Tibi0002
#407
Annyival még kiegészíteném, ha nem szerez az ajánlattétellel legalább 90%-ot akkor ki se vezetheti a tőzsdéről a céget Magyarországon.
tberki 2015. 06. 05. 23:37
Előzmény: #406  felcsorgok
#408
link

akit erdekel itt a nemet szabalyzas. nem kell semmit tennie a cegnek, a tulajdonresz megmarad, de utana ellenorzott tokepiaci muveletkent nem kereskedheto a reszveny, a nyilvantartasban nulla ertekkel fog szerepelni. az atfutasi ido 6 honap az igeny jovahagyasatol szamitva.
tberki 2015. 06. 05. 23:41
Előzmény: #406  felcsorgok
#409
a frankfurti tozsden egyebkent sem lenne ilyen kotelezettsege.
McDee 2015. 06. 06. 05:43
#410
Amióta kevesebb mint 1 hónapja szóba került FF, csinált 25+%-t. Ez már eladási "jelés" is lehet(ne). A hirtelen változás ellenére én még várnék.

Most LPL-t látom kedvezőnek.
McDee 2015. 06. 06. 05:56
Előzmény: #410  McDee
#411
FF-re szerintem intézményi cuppant rá. Érdekes lesz látni a májusi statisztikát. Jelenleg 38% intézményit és 11% insidert látok.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 06. 13:13
Előzmény: #384  Tibi0002
#412
Nekem is tetszenek a cég mutatói, de sajnos szinte az összes tőzsdén nagyon illikvid.

link

A frankfurtin pl. tavaly volt mindössze egy 200 darabos (!) forgalma, azóta ez alatt van, és a ker. napok döntő többségén 0. Ettől némiképp szebb képet fest a cég oszlói forgalma:

link

Mondjuk az meg NOK-ban van nyilván, nem EUR-ban... Szóval elég nehéz a németeknél megvenni (Berlint is néztem), inkább az Oslobors az, ami "kicsi, de erős" :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 06. 13:19
Előzmény: #411  McDee
#413
Elég frankó számokat hozott az utóbbi években, sztem a növekvő pü-i tendencia miatt akár el is érheti a tavalyi lokális maximumot annak ellenére, hogy akkor még 110 körül volt az olaj, most meg 60 körül...
Mivel hülye fejjel megrögzött biodízel-ellenes vagyok, így nem vettem, de ha lesz egy vaskos korrekció, akkor ez is sanszos lehet egy swingre :)
Ráadásul a repcedízel nem olyan vacak, mint a kukoricából kinyert bioetanol, csak ezt eddig nem tudtam sajna :)
Nem vagyok kémikus, de ez alapján nagyon is van ráció a biodízelben:

link

upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 06. 13:21
Előzmény: #413  upgrayeddAKS
#414
pontosabban: bioetanol-ellenes vagyok, eddig meg bioüzemanyag-ellenes voltam :)
de beláttam, hogy nem szabad egy kalap alá venni mindent, csak mert a bioetanol sz...r.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 06. 13:38
Előzmény: #412  upgrayeddAKS
#415
ja, és ami meglepett: az LSE-n is NOK-ban lehet vele kereskedni, persze a forgalom ott is kb. 0

link

a London Skót Exchange amúgy elég drága a 2x0,5%-os illeték miatt. Skótok ezek a britek! :)
kardkovacsi 2015. 06. 06. 20:32
Előzmény: #415  upgrayeddAKS
#416
Ezért alakult ki a CFD. Mert az szerencsejátéknak minősül és így nulla adó.
Tibi0002 2015. 06. 07. 08:47
Előzmény: #415  upgrayeddAKS
#417
Valóban fontos a likviditás. Érdemes a konkrét bid és ask értékeket is nézni. Nem emlékszem, a Wilhelmsennél is így van-e, de az "idegenlégiósoknak" a frankfurti tőzsde általában vételi és eladási oldalon is 10,000 db-os árjegyzést biztosít.

A 0.5% illetékkel szerintem semmi probléma. Itt nem daytradelünk, 20-30%-nál nagyobb hozamot igyekszünk elérni egy üzleten, és ennél is sokkal többet, ha a vállalat 10% feletti tőkearányos megtérülése miatt egyszerűen nem adjuk el a papírt.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 08. 15:14
Előzmény: #417  Tibi0002
#418
OK, kösz. Ezt is megnézem.
Az LSE-n biztosan nem vennék, de elsősorban a NOK miatt - ha elfogadom, hogy NOK-ban fektetek be, akkor inkább Oslo-ban vennék. Az LSE-n illikvid a WWH. A 2x0,5% már csak a hab a tortán.
Megnéztem amúgy a WWH 2012-es jelentését.

link

Számomra az volt az érdekes ebben az évben, hogy a WWH kiugróan jó eredményeket ért el, sok mutató még a szintén frankó 2009-es évét is meghaladta. Nem csak 2011-hez képest volt jó éve, hanem a sokéves átlaghoz mérten is (2011-ben volt egy rendkívüli vesztesége, de a mértékének nem néztem utána, csak megemlítik több helyen is összeg nélkül). Na és ebben az volt elsősorban érdekes, hogy az árfolyamon ez nem nagyon látszott meg (ezért is kerestem rá a rendkívüli bevételeire, de csak a 2011-es rk. veszteséget találtam). Vagy nem extraordinary-ként szerepel (kulcsszóval kerestem nyilván), vagy nincs benne...
Ami mindenképp pozitívum, az a jó management. A BVPS szig. mon. növ. fv., 2 év is nagyon jó eredményességű, stb. Tudnak valamit, az biztos! :)
Tibi0002 2015. 06. 11. 13:56
#419
Ha a 46% részvényarányomat növelni akarom, akkor valamelyik feltételemből engednem kell.
Ráfanyalodom olyan társaságokra, melyek szintén jók, de feltétlen gondolom az évszázad legjobb vételének. Figyelek arra, hogy legalább osztalékot fizessen rendszeresen.
Talán időben elnyújtva fokozatosan növelem az arányt, például havonta +2%, így évekre elnyújtom a részvényportfólió feltöltését.
Kötvényt egyelőre nem tudok venni, így viszont csak halomban áll a zsé, miközben sosem biztos, hogy jön egy izmosabb korrekció.
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 12. 19:02
Előzmény: #419  Tibi0002
#420
Én még mindig azon az állásponton vagyok, hogy ha már nem nagyon találsz jó lehetőségeket vételekre, akkor az azt jelenti, hogy ne vegyél. Miért kellene ilyen piaci magasságokban feltétlenül 70-80%-os arányban részvényben ülni? Szerintem az pont, hogy a biztonság jelentős mértékű feladása lenne, és ugye mi értékalapú befektetők kiemelt szerepet tulajdonítunk a biztonságnak.

Nyilván tisztában vagyok azzal is, hogy a piacok simán emelkedhetnek még akár évekig, (engem ez nem különösebben zavarna, mert saját stratégiát követek, nem a piacot), de őszintén melyiknek van nagyobb esélye egy 6 éve tartó long piac esetében? A több éves további emelkedésnek vagy esetleg egy hamarosan bekövetkező korrekciónak(válságra még nem is gondolok, pedig a jegybankok lufifújásából azért jöhetne az is)?

A választ mindenkire rábízom.
Tibi0002 2015. 06. 13. 19:30
Előzmény: #420  felcsorgok
#421
Nagy nehezen 50%-ra emeltem az arányt, 6 céget vásároltam. :) 65%-ot abszolút komfortosnak tartanék, ilyen régi bika piac esetén is.
Ne felejtsük az 1975-1999-ig tartó időszakot.

link

De ha megnézzük az utóbbi 140 évet, mindenképpen fel kell készülnünk az itt látható mínuszokra. Ha a DAX 12300-ról 8500-ra esne, az is -30%, de alig éri el az ingerküszöböm. Nagyon vártam ősszel, hogy essünk tovább, akár 4k-ig, de semmi.
pomperj
pomperj 2015. 06. 14. 07:43
Előzmény: #421  Tibi0002
#422
Hatha ebben a listaban talalsz valamit.

link

A "biztonsag" valogatasi kriterium erosebb a szokasosnal ebben a listaban. Manapsag az nem latszik feleslegesnek.
Tibi0002 2015. 06. 14. 10:11
Előzmény: #422  pomperj
#423
Köszi, átnéztem a listát. Sajnos a p/b mutatója csak az edisonnak lett számomra megfelelő, de az 1.3-hoz még túl kedvezőtlen az átlagos roe.
Törölt felhasználó 2015. 06. 14. 11:14
Előzmény: #420  felcsorgok
#424
Szia, hasonlo velemenyen lennek.....

Emlekeztetoul 1 fantasztikus iras:

Medve piaci útmutató
Posted on May 1...

A mostani bika piac 6 éve tart, az egyik leghosszabb az eddigi bika piacok történetében. Egyre több olyan szereplő tevékenykedik a befektetések világában, akinek nincs tapasztalata medve piaci környezetben. Nekik szól ez a bejegyzés. Elsősorban részvény befektetőknek, de kisebb mértékben szinte mindenki érintett lesz, aki hosszú lejáratú kötvényeket, nemesfémeket vagy bármilyen befektetési alapot tart. Azok számára, akik azt gondolják, hogy őket nem érinti a poszt témája, mert az alapkezelőjük (befektetési tanácsadójuk, guru ismerősük, stb.) megoldja helyettük, javasolnám,olvassanak el egy könyvet a hedge fundok eddigi történetéről, mert egy igen drága tévedés felé bandukolnak.

Az a helyzet, hogy ha nem éltél még át medve piacot aktív befektetőként, akkor még nem sokat tudsz magadról, a döntéseidről, a befektetési szisztémád helyességéről. A medve piacok elsődleges szerepe a pénzügyi ökoszisztémában, hogy vagyontranszfert indukál a tapasztalt és a tapasztalatlan szereplők között. A transzfer irányát valószínűleg magad is kitalálod, sok-sok kisbefektető pénze vándorol át kevés nagy szereplő kezébe. Az ökoszisztéma szempontjából ennek pozitív hatása van, a pánikoló, kiszámíthatatlan játékosok helyébe, erős, tapasztalt befektetők lépnek, növelve a rendszer stabilitását. Persze téged ez kevésbé vigasztal, ha a vesztes oldalon állsz, csak azért tartottam fontosnak elmondani, hogy megértsd, a medve piac nem a bika piac elromlása, hanem fontos, funkcionális szerepe van a teljes rendszer fennmaradása szempontjából.

Nem tudom megmondani, mikor jön a következő medve piac. Vannak már intő jelek,emelkedik a volatilitás, Amerikában kamatemelési ciklus készülődik, ami fontos előfeltétele egy medve piac kialakulásának. A várható hozamok alacsony szinten állnak, az általános részvénypiaci hangulat már hosszú ideje erősen pozitív, bizonyos szektorokban (biotechnológia) mánia jelei mutatkoznak. Amikor befektetői fórumokon azt olvasom kezdők tollából, hogy korrekció az jöhet, de összeomlás biztosan nem, akkor már tudom, itt az ideje a felkészülésnek…

A medve piac beköszönhet a jövő héten és 5 év múlva is. Mindkettőnek kicsi a valószínűsége, valahol a kettő között lesz az inkább, de nem az ideje a fontos, hanem az a tény, hogy garantáltan megérkezik. Kezdők számára azt javaslom, hogy tegyék könyvjelzőbe ezt a bejegyzést, és a medve megérkezéséig negyedévente olvassák újra. Ha megteszik, nagyon hálásak lesznek még ezért a tanácsért…

Mit tud a medve piac, amit te még nem tudsz? Totálisan átverni téged. A “célja” az lesz, hogy mire megérkezünk a kezdetéhez, te hatalmas pozícióban, széles vigyorral tapsikoljál örömödben. Megismétlem, sokkal több részvényed lesz, mint a bika piac kezdetén, de annál is több, mint amennyit átlagosan tartottál a bika ideje alatt. És rendkívül boldog leszel.

Hogyan fogja csinálni? Ezt pontosan nem tudom megmondani, sajnos a jövőbe látási képesség még hiányzik az eszköztáramból, de ismerjük az eddigi módszereit.

Például vég nélküli korrekciómentes emelkedésbe kezd, egyre nagyobb hozamokat produkálva. Először mosolyogni fogsz a bajszod alatt, vered ám át a k. anyádat, de nem engem! Aztán telik múlik az idő, és egyre kényelmetlenebbül érzed magad. Várod a korrekciót. Egyre kisebb korrekciót vársz. Dühödten nézed az elmúlt időszak hozamait, ezekről mind lemaradtál. A gutaütés kerülget, amikor a pocakos taxisofőr szomszéd arról számol be, mekkorát kaszált az xyz befektetési alapon és mennek tájföldre nyaralni az egész pereputtyal. Aztán egy szép tavaszi napon nem bírod tovább, és betolod a lóvét. Először óvatosan egy kicsit, aztán rádöbbensz, mennyit “buktál” azon, hogy nem raktad be a többit is. Beteszed az egész addig kuporgatott pénzedet, és örülsz. Ámen, kezdődhet a medve piac.

Most azt gondolod, hogy ez veled nem történhet meg. Sok ilyen hülye történetet olvastál már, tudod jól, hogy amikor a koktélpartikon részvényekről beszélgetnek, akkor ki kell szállni. Menjél is, minek olvasgatsz ilyen elcsépelt marhaságokat! Keressél magadnak gyorsan néhány cicás képet, mert ha továbbolvasol, ki fog derülni mekkora egy balek vagy te is, mint mindenki más.

No, mi ez a mazochizmus? Hát jó, elmesélek neked egy történetet. Amerikában él egy Stanley Druckenmiller nevű ember. Talán nem annyira ismert a neve mifelénk, mint a magyar származású Soros Györgyé, de ennek csak az az oka, hogy Soros marketingje nagyságrendekkel jobb. Druckenmiller kezelte a Soros-féle Quantum alapot, annak legfényesebb időszakában, évi 30% hozamot produkálva. A híres neves angol font short is Druckenmiller ötlete volt, Soros szerepe “csak” annyi volt, hogy sokszorosára növelte a pozícióméretet. Druckenmiller 1988-ban került a Quantum élére (gondolhatjuk, már előtte is volt némi tapasztalata), 12 évig kiemelkedő hozamot produkált és 2000-ben távozott onnan. Távozásának az volt az oka, hogy a technológia mánia csúcspontján (szó szerint, hetekre a csúcstól) bevásárolt a technológia cégekből, így 2000 első felében több, mint 20% veszteséget okozott a Quantumnak. Utólagos beszámolója szerint, pontosan tudta, hogy ezt nem lenne szabad (előtte még short próbálkozásai voltak a technológiában, csak jóval kisebb mértékben), de addig nézte tehetetlenül az emelkedést, amíg elérte azt a pontot, amikor már nem tudott magával mit kezdeni, és nagy tételben vásárolni kezdett.

Ez a történet szerénységre kell intsen minden szereplőt. Ha a múlt évszázad egyik kiemelkedő befektetője, a legjobb teljesítményű alap kezelőjeként képes volt bevásárolni a technológia mánia csúcspontján, akkor hidd el, te is képes leszel.

A piac persze sokkal ravaszabb annál, hogy egyetlen sémát alkalmazva próbálja elérni fő célját. Felkészülsz a fenti verzióra? Ne aggódj, van másik. Például egyszer csak esik egy jelentőset. Bepánikolsz, eladsz. Szép lassan visszaemelkedik, amíg meggyőz az újabb beszállásról. Megint esni kezd. Ha pánikolsz és eladsz, akkor kezdődik a ciklus elölről. Csak hát egy idő után kiismered a piacot, nem dőlsz be ezeknek a váratlan zuhanásoknak. Sőt, bevásárolsz, mert ócsóért van. Full pozícióban, széles vigyorral várod a visszaemelkedést. Ezek szerint kezdődhet a medve piac…

Hidd el, nem fogod megúszni. Ez a piac lényege. Nem jöhet a medve, amíg nincsenek a balekok kitömve. Nézzél körül, hány balekot látsz? Akkor te leszel az. Egyetlen egy lehetőséged van a csapda kikerülésére: nem hozhatsz döntéseket. Pontosabban, ugyanazt kell csinálnod, mint addig a bika piac ideje alatt. Semmin nem változtathatsz. Ha a világ legegyszerűbb portfólióját tartottad, évente rebalanszírozva, akkor csak és kizárólag ugyanezt csinálhatod. De lehet tőlem Permanens portfólió, vagy ezer másik lehetőség, csak ragaszkodj az addig elképzelésedhez. Év végén rebalanszírozol, ha van pénzed, veszel valamit a megadott arányban és kész. Semmi több lépés, okoskodás. Nem használsz ETF-et? No problem. Mondjuk 5-6 befektetési alapot tartottál egyenlő arányban, időnként vásárolva valamelyiket. Pontosan ugyanezt csinálhatod a medve piac ideje alatt is. Ha momentum rendszered van, annak a szabályait kövesd, ha értékeltség alapú, kövesd azt. A lényeg, hogy semmi ne változzon. Most fog eldőlni, befektető lesz-e belőled, vagy csak egy ember a sok közül, aki élete végéig panaszkodni fog a hülye piacokra. Ha végig tudod vinni változtatás nélkül azt, amit addig csináltál, megnyerted a játszmát. Ha nem tudod végigvinni, akkor rossz volt a rendszered, vagy nem alkalmas számodra. A bevezetőben említettem, hogy a medvepiacok fő funkciója a hibás szisztémák kigyomlálása. A bika piacon nem számít sok minden. Túl sok költséget generálsz? Így is marad hozam. Ész nélkül ugrálsz egyik befektetésből a másikba? Nem probléma, valamennyit minden emelkedni fog. Hibás döntéseket hozol, veszteséged keletkezik? Nem baj, csak ki kell ülni. Amíg bikapiacon létezel, semmi nem derül ki rólad, és az általad alkalmazott szisztémáról. Az ítéletet mindig a medve mondja ki. Kíméletlenül.

Fontos megértened, hogy a medvepiac elől nem menekülsz. Illúzió azt hinni, hogy mások megoldják helyetted. Majd úgy kezelik a pénzed, olyan tanácsokat adnak. A fájdalom a tied lesz. Senki nem tudja átvállalni. A te pénzed, a te felelősséged.

Elfutni sem tudsz. Ha csak ezt az írást olvasva tele a gatya, és úgy gondolod, inkább most kiszállsz a piacról és megvárod, amíg lemegy a következő medve piac és majd akkor jössz inkább vissza. Hú de jó kis terv! Hahaha! Úgy tűnik, semmit nem értettél ebből az írásból. Garantálom, hogy részvényekkel és egyéb kockázatos cuccokkal kitömve, vigyorogva fogsz belezuhanni a medve karjába. Nincs menekülés, nincs felelősség tologatás, egyetlen út van. Végigviszed a szisztémádat a medve piacon, vagy most szállj ki örökre. Gondold meg alaposan.

;)

Törölt felhasználó 2015. 06. 14. 11:46
Előzmény: #424  Törölt felhasználó
#425
link

A bloggert azóta figyelem, mióta az Aranylázon évekig írta az egyik- ha nem a legjobb- tőzsdés blogot. Gyak. annak köszönhetem a ma is használt rendszeremet.
Sajnos az freeblog halálával eltűntek az automatikus rendszerek fejlesztésével kapcsolatos írásai...
ezen a blogon már inkább hosszú távú befektetőknek hasznos írások vannak, de a szerencsére színvonal nem változott;)

ezeket csak azért írtam, mert szvsz megérdemli, hogy linkeljük a blogját, ha idézzük, mert egyébként ezen kívül is sok hasznos írás található rajta.
Törölt felhasználó 2015. 06. 14. 12:11
Előzmény: #425  Törölt felhasználó
#426
Szia,

koszi hogy belinkelted, olvastam mar tole jo nehany erdekes jo cikket....
ezzel a cikkel nalam elnyerte az elismerest, mert egyertelmuen latszik hogy nem valahol olvasta, hanem kereskedessel (sajat penzel) attelte, megelte az egeszet es segito szandekbol irta....
(hogy hany embernek sikerult ill sikerul segitenie azt nem tudom),de en ajanlanam hogy aki tudja az nyomtassa ki es akar havonta 1szer olvasgassa (eleg komoly orabert fog elerni vele ha sikerul picit is megerteni amirol a cikk szol)....

koszi megegyszer a tobbik neveben is!

Legyen szep hetveged ill. heted!
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 14. 12:15
Előzmény: #424  Törölt felhasználó
#427
Köszi szépen, tényleg nagyon hasznos, és tanulságos írás. Le is mentem magamnak, hogy néha néha elő tudjam venni hosszabb keresés nélkül. :)

2007-ben kezdtem el érdeklődni/foglalkozni a tőzsdékkel (tehát még fiatal vagyok a területen), 2008-ban már napi szinten néztem a piacokat/olvastam a híreket, szóval szemtanúja voltam az elmúlt idők egyik legnagyobb válságának.
Viszont, egyetlen forintom sem bánta, mert akkor még csak szigorúan megfigyelő voltam, és nem kockáztattam semennyi pénzt. Ebből az is következik, hogy a 2009-ben indult fellendülésből is kimaradtam, ami egyáltalán nem zavar, mert végig nézni azt a hatalmas pusztítást számomra óriási tapasztalat volt, attól függetlenül is, hogy saját befektetéssel nem voltam érintett.

Úgy hogy a biztonság számomra első rangú, és minden más csak ezután jöhet(2008/2009-ben még nem tudtam, hogy ezt hogyan lehet egyáltalán megragadni, viszont Graham számomra egyértelmű útmutatóval szolgál).

A másik nagyon fontos, amit sosem szabad elfelejtenem, hogy a részvények, amiket veszek, nem pusztán tickerek, hanem konkrét kézzel fogható tulajdonrészesedések egy működő vállalatban, és nekem mindig erre kell koncentrálnom, függetlenül a piac szeszélyességétől. Tehát ha a piac túlértékeli a céget, akkor érdemes megválnom tőle, viszont ha az 1$ eszközértéket felkínálja 50-70 centért, akkor veszek még belőle, de az alapmegközelítésen sosem változtatok.

Remélem ez az eltökéltségem a medve idején is megmarad, mert az tényleg nagy vízválasztó, ugyanis eldől, hogy ki az akiből igazi befektető válik, és kiből nem.
Törölt felhasználó 2015. 06. 14. 12:54
Előzmény: #427  felcsorgok
#428
Szia,

azert nem art a technikai reszevel is megismerkedni a kereskedesnek ill. befekteteseknek....
lasd.:

Nicolas Darvas: Hogyan csinaltam (nyertem) 2 millio $-t...
"How I Made 2,000,000 in the Stock Market"

vagy 1 Spekulans feljegyzesei...:

link

;)
McDee 2015. 06. 14. 14:50
Előzmény: #423  Tibi0002
#429
EMAS Offshore Ltd - Norvégia (London is), vagy
Bankers Petroleum Ltd. Toronto ?

felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 14. 15:41
Előzmény: #428  Törölt felhasználó
#430
Az Egy Spekuláns feljegyzései c. könyvet nem olyan rég olvastam el (kb. egy éve), és maximálisan megerősített abban, hogy én semmiképpen sem a kereskedés útját akarom követni.
Biztos, hogy sokan nagyra tartják a könyv szereplőjét, és sok idézetet is hallottam már a könyvből, de az én gondolkodásomhoz/ befektetésemhez őszintén szólva nem adott hozzá.
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 14. 15:55
Előzmény: #421  Tibi0002
#431
Ehhez képest összehasonlításnak érdemes megnézni, hogy 1975-1999 között hogy teljesített az arany:

link
McDee 2015. 06. 14. 17:37
Előzmény: #429  McDee
#432
Olajkitermelés BEP link
Tibi0002 2015. 06. 14. 20:53
Előzmény: #432  McDee
#433
Ez a bankers petroleum első látásra nem tűnik rossznak, mindez akkor igaz, ha képes megtartani ezt az eredményességet, amit utolsó évben elért.
Tibi0002 2015. 06. 14. 20:53
Előzmény: #433  Tibi0002
#434
Az emast pedig nem találta meg a morningstar, ilyenkor nálam kiesik a játékból a cég.
Tibi0002 2015. 06. 14. 20:54
Előzmény: #431  felcsorgok
#435
sajnos az oldal nem közöl évesített hozamot, az lenne a beszédes.
Tibi0002 2015. 06. 14. 21:01
Előzmény: #435  Tibi0002
#436
Viszont látható, hogy az arany 1975-1999-ig összesen 100%-ot emelkedett, ami kritikán aluli teljesítmény.
Törölt felhasználó 2015. 06. 14. 21:23
Előzmény: #436  Tibi0002
#437
"Gold gets dug out of the ground in Africa, or someplace. Then we melt it down, dig another hole, bury it again and pay people to stand around guarding it. It has no utility. Anyone watching from Mars would be scratching their head."

...

"The problem with commodities is that you are betting on what someone else would pay for them in six months. The commodity itself isn't going to do anything for you….it is an entirely different game to buy a lump of something and hope that somebody else pays you more for that lump two years from now than it is to buy something that you expect to produce income for you over time."

...

"Gold is a way of going long on fear, and it has been a pretty good way of going long on fear from time to time. But you really have to hope people become more afraid in a year or two years than they are now. And if they become more afraid you make money, if they become less afraid you lose money, but the gold itself doesn't produce anything."

[Warren Buffett]

:))
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 14. 21:42
Előzmény: #436  Tibi0002
#438
Pont ezért linkeltem, hogy ha esetleg belefutnánk most is egy hasonlóan hosszú bika piacba, mint ami 75-99 között volt, akkor a nyersanyagok tartása nem biztos, hogy jó üzlet lenne. :)
Törölt felhasználó 2015. 06. 15. 05:58
Előzmény: #430  felcsorgok
#439
Olvasd el Darvast is....ha van idod....
(lehet hogy fel fog merulni nehany erdekes problema)....

Spekulans feljegyzesei 1 nagyon mely konyv es illik par evente ujra olvasni, ha nem is az egeszet,de vannak reszek amiket nem artana kivulrol megtanulni....
(talan ezzel a velemenyemmel nem vagyok egyedul).....
;)
Tibi0002 2015. 06. 15. 20:41
Előzmény: #438  felcsorgok
#440
Holnap nagy nehezen meglesz az 51% arány! Akkor már csak 29 céget kell összevadásznom. :) VAGY ha most indult el a medve, akkor Hawaii van :)
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 15. 22:22
Előzmény: #440  Tibi0002
#441
Szerintem nehezebb lesz 29 vásárlásra alkalmas céget találnod, mint gondolnád, de persze sok sikert hozzá.
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 15. 22:28
Előzmény: #439  Törölt felhasználó
#442
Köszi, de egy spekulációval foglalkozó könyv bőven elég volt(évekkel ezelőtt olvastam André Kostolányit is, de ő azért egészen más kategória szerintem, őt például érdemes lenne újra elővenni), ráadásul szerintem az egyik legjobbat olvastam el az irodalomból, és nem hatott rám.
Viszont amikor Grahamet olvastam, egyből fény ragyogott fel a fejembe, és tudtam, hogy nekem ezt kell követnem, semmi mást, persze nem sterilen egy az egybe, hanem némileg a saját személyiségemre szabva. :)

Szóval én már megtaláltam a számomra megfelelő stratégiát/irányt/befektetési módszert. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincs még mit tanulnom, de már pontosan tudom, hogy mi az ami érdekel, és mi az ami nem.
Törölt felhasználó 2015. 06. 15. 22:57
Előzmény: #442  felcsorgok
#443
Szia, nem akartalak se rabeszelni se lebeszelni semmire....
Mint erdekesseget megemlitettem, szerintem ezek a konyvek megerik az arukat, mar nem csak a konyv arat, hanem akar a sulyat aranyban es ezustben is az idot mar meg sem emlitem...
Nem csak penzt lehet vesziteni a piacon hanem eveket es lehetosegeket is....
sose lehet tudni, hatha az ember magara ismer es rajon hogy valaki mar elotte elkovette azt a hibat amit eppen o fog nemsokara....
en szeretek olvasni...
;)
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 04:37
Előzmény: #440  Tibi0002
#444
Szia,
vennel IAG.asx-et???
(en ilyen aron nem).....
az oreg meg ramozdult, bar nem mindenkinek adnak hasonlo deal-t...

link

Legyen szep napod!
Tibi0002 2015. 06. 16. 08:07
Előzmény: #441  felcsorgok
#445
Nem mondod? :)
Tibi0002 2015. 06. 16. 08:18
Előzmény: #444  Törölt felhasználó
#446
a p/b kritériumomnak nem felel meg, emiatt tovább nem is néztem, de feltűnt, hogy évről évre jelentősen nő a net income, ami elég jó buli.
Tibi0002 2015. 06. 16. 08:52
#447
A magyar tőzsdét nagyon egyszerűen fel lehetne pörgetni: adókedvezményt adnék a tőzsdén jegyezhető vállalatoknak.

Természetesen Magyarország a büdös életben nem fog ide eljutni, hiszen még mindig a kkv-kat majmolják itthon, a multikat meg divat utálni. Addig utálják, amíg rá nem jönnek, hogy a haszonból maguk is részesedhetnek.
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 16. 09:09
Előzmény: #447  Tibi0002
#448
Egyből jönnének a nagy tudásúak, hogy bankár kormány, multikormány meg spekuláns kormány stb. Ne felejtsük el a piszkos pénztőkéseket se, akik kizsákmányolják a keményen dolgozó kisembereket. Hihetetlen milyen szellemi nyomorban élünk ebben az országban.
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 09:57
Előzmény: #446  Tibi0002
#449
2011-2012 kozott nezegettem, mert volt nehany termeszeti katasztrofa es nagyon beleadtak akkor, meg az adohivatal is bevezetett ideiglenes adot, a queensland-i aradasok utan....
(nem vettem vegul is)...
Lehet hogy WB bacsi tud valamit a FED-del kapcsolatban ill. ha $ gyengules varhato kozep es hosszutavon akkor remek alkalom reszesedest szerezni 1 ilyen cegbe ilyen feltetelekkel, hogy a premiumoknak 1 reszet is megkapja....
(bar lehet,hogy ezt csak en probalom kiolvasni belole)...
Tibi0002 2015. 06. 16. 10:24
Előzmény: #449  Törölt felhasználó
#450
Ha valószínűsíti az átlag feletti megtérülést, pl. évi 15% tőkearányosan, akkor neki megéri, mert szereti örökre megvenni a részvényt. Ő már nem lesz az élők sorában, de a Berkshire halad tovább.
Tibi0002 2015. 06. 16. 11:28
Előzmény: #448  felcsorgok
#451
Lehet, hogy beválogatok a portfólióba néhány osztalékpapírt, amik kisebb hozamelvárással megfelelnek a többi szempontomnak is.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 16. 11:33
Előzmény: #450  Tibi0002
#452
Olyan ikonikus figurákra nagy szükség van, mint WB, így remélem, hogy még sokáig fog élni és/vagy nagyon jó "szellemi örököst" választ. Olyat, akire szintén odafigyel a sajtó, akár még jobban követik a példáját a szupergazdagok között is, stb.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 16. 11:37
Előzmény: #451  Tibi0002
#453
A "magas POR-fétis" :) híveit a MTEL-lel lehetne riogatni, ha már a Modigliani-Miller tételt nem akarják tudomásul venni :)
(Nem tudom megmondani, kik a hívei, csak leírtam, mert erről eszembe jutott...)
Tibi0002 2015. 06. 16. 11:43
Előzmény: #453  upgrayeddAKS
#454
azért tettem hozzá, hogy "ami megfelel a többi szempontomnak is" - tehát nem csak úgy véletlenül válogatok össze magas osztalékhozamú papírokat.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 06. 16. 11:48
Előzmény: #454  Tibi0002
#455
"tehát nem csak úgy véletlenül válogatok össze magas osztalékhozamú papírokat."

Tudom, hogy nem :)
Azért írtam "válaszként", mert erről jutott eszembe, de ezt írtam is.
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 11:51
Előzmény: #451  Tibi0002
#456
nem kenyszerit senki hogy most vasarolj...
lehetosegek mindig jonnek, csak az ido kerdes....

Ne feledd a medve piaci utmutatot....
;)
"Most azt gondolod, hogy ez veled nem történhet meg...."
"A piac persze sokkal ravaszabb...."
;)
mi a fontosabb, hogy penzt keress, vagy ved a tokedet???

amig nem kereskedtel medve piacon addig nehez igazan elmagyarazni....

kb. olyan mint a szerelemrol olvasni ill. szerelmesnek lenni...
vagy 1 masik pelda
szeretkezesrol olvasni ill. csinalni (van pici kulonbseg kozottuk)....

Medve piac fogja eldonteni, hogy melyik csoprtba fogsz kerulni akik tovabbra is kereskednek (ez 1 eleg szuk csoport) ill. akik megprobaltak....
;)
Tibi0002 2015. 06. 16. 11:59
Előzmény: #456  Törölt felhasználó
#457
2007. őszén kezdtem ezzel foglalkozni, tehát van némi tapasztalat ebben az ügyben.
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 12:50
Előzmény: #457  Tibi0002
#458
kereskedted is?
vagy csak foglalkoztal vele...
tudod egesz mas ismerni az osvenyt es egesz mas jarni rajta....
;)

nem rosszbol irtam, csak nalad bizonytalanabbnak tunik a dolog mint felcsorgok-nel....

persze ez csak az en velemenyem ill. nekem tunt annak....
Tibi0002 2015. 06. 16. 13:24
Előzmény: #458  Törölt felhasználó
#459
Ha bizonytalanabbnak tűnik, akkor az csak annak tűnik.
tberki 2015. 06. 16. 13:27
Előzmény: #458  Törölt felhasználó
#460
szepen kerlek ne akarj mindenkit kioktatni. idonkent kicsit tultolod...
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 13:38
Előzmény: #459  Tibi0002
#461
link

;)
emerald 2015. 06. 16. 14:21
Előzmény: #461  Törölt felhasználó
#462
:DDDDDD
Qva jó......akkorát röhögtem h a szomszéd kinézett

Szegény Tibi, nem tudja mi vár rá....habár ügyesebb mint én voltam...😉
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 14:44
Előzmény: #460  tberki
#463
kedves toled hogy ez a velemenyed es megosztod....
nekem meg az a velemenyem, hogy senkit nem lehet kioktatni a piacrol.....
megteszi a piac helyettem, a piac a legjobb tanito mester....
(en pedig nem vagyok se tanito se mester)

a kerdesem eleg egyszeru volt....:
kereskedted a legutobb medve piacot???
ha igen "nagy valoszinuseggel" nem erzed kioktatasnak...
ha nem akkor meg mirol beszelunk????

en kereskedtem, az elejen gyonyoru penzt kerestem, viszont egyes intezkedesek arra kenyszeritettek (short selling tiltas) belekenyszeritett 1 olyan szituacioba amivel korabban nem talalkoztam....
draga lecke volt, inkabb nem irom le hogy milyen draga, mert nem hiszem hogy tul sokan szeretnek ugyan azt a tandijat megfizetni....
pedig a kereskedesben mindig elore fizet az ember a leckekert mielott tovabb lephet a kovetkezo szintre....

ha nem kedveled a hsz-mat nem kotelezo elolvasni...

olvasgadhatod a medvepiaci utmutatot ha van kedved, nem en irtam....(erdekes lehet) csak 1 futo gondolat...
;)
aztan majd a medve piac vegevel visszaterhetunk ezekre a dolgokra, ha van kedved....
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 14:45
Előzmény: #462  emerald
#464
tberki 2015. 06. 16. 14:49
Előzmény: #463  Törölt felhasználó
#465
a stilust ereztem annak (es erzem most is)

csak informaciokeppen, ennek a blognak a szerzojet akarod eppen figyelmeztetni a medvepiacra es nevezed bizonytalannak...

link

Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 15:02
Előzmény: #465  tberki
#466
igazad van vagy megsincs???

szerinted kereskedte 2008-2009-et?
(hasznalhatod a linket informaciokeppen), csak mivel ajanlottad...
a kerdes meg mindig az maradt kereskedted az elozo medve piacot????

"Ha a 46% részvényarányomat növelni akarom, akkor valamelyik feltételemből engednem kell."

es ez volt ra a valasz:

"Én még mindig azon az állásponton vagyok, hogy ha már nem nagyon találsz jó lehetőségeket vételekre, akkor az azt jelenti, hogy ne vegyél. Miért kellene ilyen piaci magasságokban feltétlenül 70-80%-os arányban részvényben ülni? Szerintem az pont, hogy a biztonság jelentős mértékű feladása lenne, és ugye mi értékalapú befektetők kiemelt szerepet tulajdonítunk a biztonságnak.

Nyilván tisztában vagyok azzal is, hogy a piacok simán emelkedhetnek még akár évekig, (engem ez nem különösebben zavarna, mert saját stratégiát követek, nem a piacot)"

ez kozelebb all hozam ill. ahoz a hithez hogy 1 sikeres kereskedo koveti a strategiajat meg ha kisebbsegi gyerekek potyognak az egbol....

es hogy ne kelljen annyit olvasni:

"Most azt gondolod, hogy ez veled nem történhet meg. Sok ilyen hülye történetet olvastál már, tudod jól, hogy amikor a koktélpartikon részvényekről beszélgetnek, akkor ki kell szállni. Menjél is, minek olvasgatsz ilyen elcsépelt marhaságokat! Keressél magadnak gyorsan néhány cicás képet, mert ha továbbolvasol, ki fog derülni mekkora egy balek vagy te is, mint mindenki más. "
ezt nem en irtam bar nagyra ertekelem a szerzot aki megprobalta felhivni azoknak a figyelmet akik nem kereskedtek meg medve piacon....

Nincs jelentosege szamomra....nem akarom hogy miattam rosszul erezd magad....

Sok sikert!

(offoltam magam a topikbol 1 hetre)
Tibi0002 2015. 06. 16. 15:25
Előzmény: #466  Törölt felhasználó
#467
2007. őszétől 2008. tavaszáig kereskedtem stratégia nélkül, és pár hónap után láttam, hogy ez nem megfelelő, a rossz pozik mindig elvitték a sok kis nyerőt. A tőke kb. 5%-át buktam el, mert közben tech elemzők írták, hogy válság várható. Egy időre teljesen abbahagytam.

2011. óta minden döntésem úgy hozom meg, hogy számolok egy 12 hónapon belüli index harmadolódással. Idén év elején 85% is volt a részvénykitettségem, azt is pontosan ennek tudatában határoztam meg.

Most 65%-ot tartanék komfortosnak, azt is a fenti lehetőség tudatában.
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 16. 18:22
Előzmény: #458  Törölt felhasználó
#468
Tibi az igazi mester, én csak kispályás vagyok egyelőre :)
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 16. 18:28
Előzmény: #447  Tibi0002
#469
Pontosan ugyanezt gondolják a Bét vezetői is. Lehet, hogy a tőzsde vezetőségében lenne a helyed? :)

link

Tibi0002 2015. 06. 16. 18:33
Előzmény: #468  felcsorgok
#470
Dehogy :) Átlagos értékalapú befektető vagyok. Betartom a szabályokat, magaménak érzem a stílust, és kb. ennyi. :)
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 19:53
Törölt hozzászólás
#471
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 16. 20:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#472
Légy szíves ne szítsd az indulatokat ebben a topicban. Itt normálisan, értelmesen, korrekt hangnemben beszélgetünk egymással, senki nem aláz meg senkit, csupán véleményt cserélünk.

Köszi.
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 16. 20:58
Előzmény: #456  Törölt felhasználó
#473
Ha már medve piacról beszélgetünk, ez azért elég komoly indikáció már szerintem arra, hogy hamarosan valami egész más következik, mint ami eddig volt:

"Tőzsdelázban égnek a kínai parasztok"

link
Törölt felhasználó 2015. 06. 16. 21:53
Törölt hozzászólás
#474
Tibi0002 2015. 06. 16. 22:22
Előzmény: #473  felcsorgok
#475
Igen, ez már a végjáték, de ahogy Graham és Zsiday is megjegyezte, ez a vég meglepően sokáig tarthat.

És a cikkben "befektetőnek" nevezték a kínaiakat, akik akár 1 napra is vásárolnak részvényt. A mánia végén jellemzően mindenki "befektető", aztán a válságban a nagy részvényutálat miatt már a valódi befektetőkre is a "spekuláns" szót használják.
McDee 2015. 06. 17. 08:51
#476
Nekem is van ezek (link egyik-másikából a portfólióban, így aztán érdekelt egymáshoz viszonyított mozgásuk.
A korreláció több mint 4 évet ölel át. Ezen az időtávon úgy tűnik, hogy az egyes papírok együtt mozgása mérsékelt, így aztán jó mixet képezhetnek. A leválogatásnál igyekeztem Tibi0002szempontjait figyelembe venni. Így készült el az egymással kevéssé korreláló, de reményeim szerint befektetésre alkalmas papírok egy lehetséges portfóliója.
McDee 2015. 06. 17. 08:52
Előzmény: #476  McDee
#477
felcsorgok
felcsorgok 2015. 06. 17. 09:21
Előzmény: #477  McDee
#478
Ebből két céggel én is rendelkezem, nevezetesen a Transocean-el, és a Seadrill-el.

Arra kíváncsi lennék, hogy miért tartod jónak együtt tartani az aranyat mint nyersanyagot egy aranybányász céggel együtt? Egyre inkább hajlok arra én is, hogy sokkal jobb egy termelő vállalatot tartani a portfólióban, mint egy önmagában semmit elő nemállító nyersanyagot.

Az ff, rig, sdrl azért elég közel állnak egymáshoz, szóval egy nagyobb esésben elég valószínű, hogy együtt fognak mozogni.

Lehet, hogy egy két utility céget sem lenne hülyeség belevenni a portfólióba, vagy akár fogyasztási cikkeket előállító vagy forgalmazó céget, mert így sztem még túlságosan ki van téve a nyersanyagok ingadozásának.
Tibi0002 2015. 06. 17. 09:31
Előzmény: #477  McDee
#479
Javaslom, hogy a P/E ráta helyett a ROE-t nézd, éspedig évekre visszamenőleg. A Century Aluminium 4-es PE-je kiválóan hangzik. A ROE-ra rátekintve azonban ezt látjuk:
link

-37.78 -22.61 -29.31 -118.14 -20.32 5.40 1.03 -3.52 -4.06 10.74

Én ilyen megtérüléssel dolgozó vállalatot nem vennék.

Nézzük meg a bhp billitont:

39.70 50.52 49.79 45.26 15.01 28.76 44.92 25.14 15.93 18.47

Ugye milyen mások a megtérülési mutatók?
Tibi0002 2015. 06. 17. 09:44
Előzmény: #479  Tibi0002
#480
A részvényesnek hosszútávon a saját tőke értékét, és az ehhez viszonyított megtérülést érdemes figyelnie, mert ezt fogja visszakapni.

Kicsit kisarkítva:
A készpénz p/b-je 1.0, és a ROE-ja 0,0,0,0.
Egy 3%-os kötvényé, amit névértékén veszünk, p/b 1.0, ROE: 3,3,3,3
Sp500 indexre mondhatnánk azt, hogy ROE 9,9,9,9

És ezért szereti Warren Buffett az IBM-et:

25.25 30.82 36.57 58.82 74.37 64.94 73.43 85.15 79.15 69.37
A p/b persze 10 fölött van, de ha diszkontálja X időtávon Y hozamelvárással, akkor arra jut, hogy ez neki megéri.

Raiffeisent azért vettem, mert a ROE bár 5-6 körül mutatott, a PB 0.3, és a diszkontálásnál ez nagy előnyt jelentett.

Topik gazda

Tibi0002
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek