Alulteljesítő volt a hazai részvénypiac, ma emelkedés jöhet. A tegnapi kirobbanó nemzetközi befektetői hangulat ellenére csökkenéssel zárt a BUX index, de a 43 ezer pontos szint megállította az esést. A mai kereskedés a pozitív tartományban indulhat, a legizgalmasabb az OTP mozgása lehet. A bankpapír árfolyama jelentősen esett, a kedvező harmadik negyedéves eredmények emelkedés helyett profitrealizálási hullámot indítottak el. Meghatározó támasz 9 360 forintnál húzódik, míg a 10 ezer forintos szint rövid távú ellenállást jelent. A MOL grafikonján továbbra is 2 630 forintnál húzódik ellenállási szint, míg 2 540 forint közelében támasz. A Richter árfolyamában 8 300, majd 8 150 forintnál találunk támaszokat, míg 8 500 forintnál ellenállást. A Magyar Telekom tudott egyedül emelkedni a vezető részvények közül, az árfolyam elérte a korábbi technikai alakzatból számított, 320 forintos célárat, a következő ellenállás 324 forintnál, míg támasz 310 forintnál található. Ezúttal sem tudta letörni a 400-as támaszt az euró-forint árfolyama. Bár tegnap ismét a támasz alá szúrt a jegyzés, végül nem sikerült alatta zárni, így az változatlanul kulcsszint, míg rövid távú ellenállás 405-nél található. A dollár-forint jegyzésében nagyobb mozgást láthattunk, ezzel a 393-as támasz alatt zárt, amennyiben itt stabilizálódik, a következő elérhető szint kicsivel 389 alatt adódhat.
Nyertes konzorciumot vezetett a 4iG. A társaság tegnap közzétette, hogy a Digitális Kormányzati Ügynökség nettó 37 milliárd forintos keretpályázatán a 4iG által vezetett konzorcium is a nyertesek között volt. Az eljárásban hét különböző konzorciumot hirdetett ki nyertesként a DKÜ, ezek közül az egyik a 4iG által vezetett konzorcium. A keretmegállapodás nem biztosít automatikus megrendeléseket, az érintett szervezetek igényei alapján az egyes konkrét beszerzések újra versenyeztetésre kerülnek a keretmegállapodásban résztvevő konzorciumok között. A keretmegállapodás időtartama a hatálybalépésétől számított legfeljebb 30 hónap.
Forrás: Bloomberg, Reuters, Financial Times, The Wall Street Journal, Portfolio.hu, Világgazdaság, CNBC, Equilor Elemzés
Lassult az infláció az Egyesült Államokban. Tegnap tették közzé az októberi inflációs számokat, az éves bázison számított áremelkedés a szeptemberi 8,2 százalékról 7,7 százalékra lassult, havi bázison 0,4 százalékos inflációt mértek. Csökkent a maginfláció is, a szeptemberi 6,5 százalék után 6,3 százalékra. Az adatok kellemes meglepetést okoztak, melyet jelentős dollárgyengülés, illetve erőteljes részvénypiaci emelkedés követett. Nagyot estek az állampapírpiaci hozamok, a 10 éves hozam 4,1 százalékról 3,8 százalék közelébe zuhant. Érdemes hozzátenni, hogy az éves bázison számított lassulást nagyrészt a bázishatás okozta, hiszen tavaly októberben volt egy nagyobb ugrás az inflációban, de a befektetők pozitívan értékelték, hogy havi bázison is fékeződik az áremelkedés üteme. A piaci árazások a december 14-i kamatdöntő ülésen 50 bázispontos kamatemelést várnak, míg a várható kamattető 5 százalékra csökkent.
Carl Icahn milliárdos és aktivista befektető elmondta, hogy továbbra is úgy véli, hogy medvepiacban vagyunk, és nem számít arra, hogy az infláció rövid távon megszűnik. Egy ilyen rally természetesen enyhén szólva is nagyon drámai, de medvepiacon mindig vannak ilyenek, és én még mindig úgy gondolom, hogy medvepiacon vagyunk, mondta Icahn a CNBC-nek adott csütörtöki interjújában. Hozzátette, hogy szerinte a Fed-nek tovább kell emelnie az alapkamatot a jövő havi kamatdöntő ülésén, és ha nem ezt teszi, akkor a jövőben csak rosszabb lesz a helyzet. Icahn elmondta, hogy továbbra is shortolja az S&P-t.
Pótszavazás döntheti el a Szenátust. A Képviselőházban a republikánusok nagy valószínűséggel megszerezték a többséget, a jelenlegi állás szerint 211-198 az állás, ugyanakkor a szenátusi helyek sorsát a Georgia államban megrendezett pótszavazás döntheti el, így nagy valószínűséggel december közepéig várnunk kell a végeredményre. Nevadában és Arizonában sem hirdettek még eredményt, előbbiben a republikánus, utóbbiban a demokrata jelölt vezet.
A Bundesbank elnöke szerint lassan be kell fejezni az állampapírok vásárlását. Joachim Nagel tegnap elmondta, hogy a hosszú állampapírpiaci hozamokat is el kell engedni, fokozatosan be kell fejezni a QE program keretén belül a lejáró értékpapírokból származó tőke újrabefektetését. Ez lenne a mennyiségi szigorítás, mellyel kapcsolatban Luis de Guindos, az EKB alelnöke a napokban azt mondta, hogy a kamatemelési ciklus közben megkezdődhet. Az EKB nem véletlenül jár el óvatosan, hiszen a magas államadóssággal rendelkező tagállamok esetén problémát jelenthet a refinanszírozás költségeinek jelentős emelkedése. Július 21-én jelentették be a TPI programot, mellyel kezelni szeretnék a hirtelen és indokolatlan hozamemelkedéseket, de a hírek szerint egyelőre nem vetették be.
Kína legfelsőbb vezetői megerősítették, hogy ragaszkodni kell a zéró-Covid politikához, ugyanakkor arra ösztönözték a tisztviselőket, hogy célzottabban alkalmazzanak korlátozásokat. A Hszi Csin-ping elnök által elnökölt új Politikai Hivatal Állandó Bizottságának ülésén a tagok "határozottabb" intézkedéseket sürgettek a vírus terjedésének megfékezésére, hogy a normális élet és termelés minél hamarabb visszaállhasson. Eközben ma azt jelentették be a kínai hatóságok, hogy a nemzetközi utasok esetén bevezetett karanténidőt két nappal csökkenti, így a kötelező karantén ez esetben 5 napra csökken. Utóbbi hír hatására jelentős pluszban a Hang Seng index.
Kedvező adatok érkeztek az Egyesült Királyságból. Ma reggel tettek közzé egy sor fontos adatot, a GDP a harmadik negyedévben 2,4 százalékkal bővült éves bázison, míg az előzetes adatok még csak 2,1 százalékos növekedést mutattak, így az előző negyedévhez képest csak 0,2 százalékos volt a visszaesés. Az ipari termelés szeptemberben a várt 0,3 százalékos visszaesés helyett 0,2 százalékkal emelkedett, míg az előző havi adatot is felfelé módosították. A feldolgozóipar pedig a 0,4 százalékos csökkenés helyett stagnált. A külkereskedelmi hiány a várt 18,75 milliárd font helyett 15,66 milliárd fontot tett ki.
Forrás: Bloomberg, Reuters, Financial Times, The Wall Street Journal, Portfolio.hu, Világgazdaság, CNBC, Equilor Elemzés
Felrobbantak az amerikai részvénypiacok. Ritkán látott mértékben emelkedtek tegnap a részvényindexek a vártnál kedvezőbb inflációs adatok hatására, az S&P 500 index 5,54 százalékkal, a Dow Jones 3,70 százalékos, míg a Nasdaq Composite 7,35 százalékkal került feljebb. Ázsiában is kedvező a befektetői hangulat, a Nikkei 2,98 százalékos, a Hang Seng 6,98 százalékos, a Shanghai Composite 2,01 százalékos emelkedést mutat. A határidős mozgások alapján az európai részvényindexek 1 százalékos emelkedéssel indíthatják a mai kereskedést.
A félidős választások után ismét a TikTok került célkeresztbe. Két befolyásos republikánus törvényhozó egy olyan törvényjavaslattal állt elő, amely betiltaná a TikTok használatát az Egyesült Államokban, valamint "az Egyesült Államok nemzetbiztonsága számára komoly fenyegetésként" értékeli a kínai kézben lévő platformot. Marco Rubio szenátor és Mike Gallagher képviselő a Washington Post közös rovatában azt írta, hogy törvényjavaslatot nyújtanak be, amely megtiltja a "ténylegesen a Kínai Kommunista Párt által ellenőrzött" közösségi médiavállalatok működését az Egyesült Államokban. A hír azután érkezett, hogy a vállalat mintegy 2 milliárd dollárral csökkentette a 2022-es reklámbevételre vonatkozó célkitűzését, és a korábbi legalább 12 milliárd dollárról 10 milliárd dollárra csökkentette előrejelzését.
Jól jár az ASML a chipgyártási kapacitások bővítésével. A chipgyártáshoz elengedhetetlen fotolitográfiai eszközöket gyártó holland vállalat részvényének árfolyama csütörtökön közel 15 százalékot emelkedett, miután a társaság bejelentette, hogy 12 milliárd dollár keretösszegű saját részvény visszavásárlási programot indít, valamint megemelte a 2025-re vonatkozó bevételi előrejelzését. A vállalat közölte, hogy legfrisseb prognózisában már 30 és 40 milliárd euró közötti bevételre számít, szemben a korábbi 24 és 30 milliárd euró közötti előrejelzéssel. Az ASML nyilatkozatában elismerte a globális gazdasági bizonytalanságot, de hozzátette, hogy a hosszabb távú kereslet és kapacitás "egészséges növekedést" fog mutatni.
Az árbevétel növekedett, a veszteség azonban magasabb volt a Nio-nál a harmadik negyedévben. Az elektromosautókat-gyártó kínai vállalat árbevétele 33 százalékkal 1,8 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbi szintről, ami 50 millió dollárral haladja meg az elemzői várakozásokat. A társaság egy részvényre jutó igazított vesztesége 30 centen alakult, ami 14 centtel rosszabb teljesítmény, mint amire a Wall Street számított. A társaság 31 607 autót szállított le az elmúlt három hónap során, ami 29 százalékos növekedés éves bázison, és a vállalat történelmének legjobb hónapja ezen a téren. A menedzsment elmondta, hogy az ET5 szedánok iránti erős kereslet jelentős mértékben fogja növelni a társaság árbevételét a jelenlegi negyedévtől. A vállalat vezérigazgatója hozzátette, hogy 43-48 ezer autót gyárthatnak le a negyedik negyedévben, amihez 2,4-2,7 milliárd dolláros árbevétel társulhat. A részvény árfolyama 11,8 százalékkal emelkedett.
Gyenge negyedéven van túl a Tinder versenytársa. A Bumble randiappot fejlesztő vállalat árbevétele 17 százalékkal 233 millió dollárra nőtt, ezzel azonban 5 millió dollárral elmaradt a társaság az elemzői előrejelzésektől. A fizető felhasználók száma 2,9 millióról 3,3 millióra nőtt a negyedévben, míg az egy felhasználóra jutó átlagos bevétel minimális mértékben bővült. Az EPS 14 centen alakult. A menedzsment a következő negyedévre vonatkozóan a vártnál gyengébb előrejelzéseket tett közzé. Tegnap a nyitás előtti kereskedésben még 9 százalék közeli mínuszban is volt a Bumble részvénye, majd a mindent elsöprő rallynak köszönhetően 10 százalékos emelkedéssel zárta a napot a Bumble részvénye.
Forrás: Bloomberg, Reuters, Financial Times, The Wall Street Journal, Portfolio.hu, Világgazdaság, CNBC, Equilor Elemzés
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link