Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 18:27
Előzmény: #20598  Törölt felhasználó
#20600
topk, azt mondták, hogy rövid távon a hedge-el védekeznek, közép távon pedig hárítanak. Szerinted minden nap változtatgatni kellene az árakat a forint függvényében? Nyilván akkor kezdik korrigálni az árakat, ha tartósan (és ez nem 1-2 hét, sőt szerintem nem is 1-2 hónap) erős marad a forint. De szerintem ezt fölösleges magyarázni, elég egyértelmű... Persze nem kötelező elhinni, amit a management állít, de akkor mondd azt, és megspórolunk egy csomó meddő vitát.
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 18:04
#20599
Jó kis deviza hedge fund ez a Rába és jobban csinálja mint egyes bankok! :)
Ahogy a szemfüles bróker mondja: hozzáértő kezekben van a pénzünk.
Mit szólnak majd az elemzők, ha az üzemi eredmény lesz magas és a pénzügyi eredmény negatív egy forintgyengülés esetén?
Akkor ajánlják majd "erős vételre"?
(Bár olyat nem olvastam, hogy eladást szorgalmaznának, azért ez elég jó hír!)
Kitartás!

pancserlama

"névérték alá betekintés majd onnan komótos emelkedés a 2000 támaszig! "

Türelmes várakozást!
Mit szólnál a jövő héttől egy lassú, 1800-ig tartó emelkedéshez?
Az már nem tetszene? Ragaszkodsz a névértékhez? Mi van ott?
:)
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 17:14
Előzmény: #20596  Törölt felhasználó
#20598
"Megmondták, hogy áthárították az árfolyamkockázatot a vevőkre"

mik34!

Nem hárították át az árfolyamkockázatot a vevőkre. Mert ha áthárították volna, akkor nem lenne szükség hedgingre, ugye? Szóval mit hedgelnének ha nem lenne árfolyamkockázat? Ergo, van árfolyamkockázat
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 16:17
Előzmény: #20596  Törölt felhasználó
#20597
A Rába vártnál gyengébb gyorsjelentése nem indokolja a mai erős korrekciót - vélekedett Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője, aki úgy véli: továbbra is nagyon hiányzik a szakmai befektető. A részvény ugyan alulértékelt - tette hozzá -, de a jelen piaci helyzet nem igazán alkalmas az új célár meghatározására.

Címlap

* RÁBA: hiányzik a szakmai befektető
* Magyar Telekom: negatív korrekció jöhet (Cashline)
* Egis: célárcsökkentésre késztető eredmény (Concorde)
* MOL: osztrák lapok szerint az OMV vezetése a hibás
* MTelekom: 1061 forintos célár (Concorde)

A Tőzsdefórum annak kapcsán kérdezte a Raiffeisen elemzőjét, hogy a Rába az elmúlt hetek 20 százalékos emelkedése után ma 5 százalékos korrekciót szenvedett el, alig egy nappal a gyorsjelentés publikálása után.

A gyorsjelentés ugyan enyhén rosszabb lett a vártnál, különösen a nettó eredményt és az EBITDÁ-t illetően, a mai korrekció mégsem magyarázható pusztán ezzel - mondta Blahó Levente. Bár elképzelhető - tette hozzá -, hogy a befektetők korábban a jó hírek reményében vették a papírt, alapvetően mégis a nemzetközi gazdaság lassulása lehet meghatározó az árfolyamot illetően. Láthatóan egyre nehezebb helyzetbe kerül a Rába, s most hiányzik csak igazán egy szakmai befektető. A gyenge forgalom arra utal, hogy nem keresik a papírt, s a befektetési alapok sem állnak mögé.

Az ajánlásról szólva, annyit mondott: egyértelműen alulértékelt a Rába papír, de a jelenlegi piaci helyzet nem alkalmas arra, hogy új célárat fogalmazzanak meg, ez tehát egyelőre felülvizsgálat alatt áll.
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 15:47
Előzmény: #20595  Törölt felhasználó
#20596
Megmondták, hogy áthárították az árfolyamkockázatot a vevőkre. Ha úgysem hiszel nekik, akkor tök mindegy, mit mondanak. Meg persze a piac sem hisz nekik, ezért fölösleges a vezetőséget hibáztatni a kommunikáció hiányáért...
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 15:38
Előzmény: #20594  Törölt felhasználó
#20595
Na, erre lennék én is kiváncsi, hogy mondják meg hogy ha ittmaradnak az árfolyamok akkor mire képesek. Így nem kellene találgatnunk
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 14:46
Előzmény: #20592  Törölt felhasználó
#20594
a piac talán nyugodtabb lenne, ha azt hallaná: igen szarok az árfolyamok és úgy számoljuk, hogy ha itt maradnak, akkor év végére a várt 5 helyett mondjuk 4,3, 4,6, vagy 4,8 lesz az ebitda. mondtak valami hasonlót egy negyedéve, de az akkor 12-13 forinttal magasabbb dollárnál és eurónál volt.
tigus7313 2008. 08. 07. 14:46
Előzmény: #20592  Törölt felhasználó
#20593
IP,
elfogadjuk a realizált hedge-dzsel korrigált EBIDTÁT vagy sem?

Ha elfogadjuk bőven 5 mrd felett lesznek,
ha nem, akkor nehéz lesz hozni az 5-öt., nagyon-nagyon erős 4. negyedév kell.

Persze akár elfogadjuk, akár nem, a pénzt ( a hedges ebidtát) megtermeli a cég, mindegy melyik soron jelenik meg az eredménykimutatásban!!!
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 14:37
Előzmény: #20591  tigus7313
#20592
én kommunikációra értettem, nem köll mingyá megsértődni....

ez alapján a jelentés alapján tényleg nehéz elképzelni, hogy hozzák a terveket....
tigus7313 2008. 08. 07. 14:25
Előzmény: #20590  Törölt felhasználó
#20591
nem csinálnak semmit??

Most mondta Topk, kihúzták a gödörből:))

Nekem jobban tetszik az a menedzsment a ki beszéd helyett dolgozik.

Egyébkéntis szerinted a piac vállára kapja a Rábát, ha kiáll a menedzsment és azt mondja vegyétek, mert ez nagyon jó?

Én nem hiszem.
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 14:19
Előzmény: #20589  On-Line
#20590
hát nem csoda. a menedzsment nem mondott semmi olyat, amiből arra lehetne következtetni, hogy az utolsó negyedév gyengébb teljesítménye nem fog a következp negyedévekben megismétlődni. amúgy sem csinálnak semmit másfél éve, mint hűtik a piacot. csak most már nem tudom mit kell rajta hűteni
On-Line 2008. 08. 07. 13:44
Előzmény: #20588  Törölt felhasználó
#20589
záróig meglesz a -10% ?
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 13:36
Előzmény: #20575  Törölt felhasználó
#20588
1702!

Jellemzően próbálok nem tankönyvszerűen gondolkodni, hanem úgy gondolkodni, hogy mit érne meg NEKEM ez a cég ha egészbenmegkaphatnám. Nem hiszem hogy ennél praktikusabban gondolkodhatnék...
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 13:34
Előzmény: #20568  Törölt felhasználó
#20587
IP!

Egyáltalán nem mondom hogy a Rába szar. Sőt, többször mondtam hogy a menedzsment az összeomlás legszéléről húzta ki a céget. Amit az elmúlt 3 évben műveltek az nagyon dicséretes. De nem akkor veszek meg egy céget ha "jó" vagy "nem jó", hanem ha azt gondolom, hogy olcsó...
Elmondtam 2 szcenáriót. Ha nem lesz erős a forint, akkor nem drága a Rába, és valószínűleg jól fogtok járni. Ellenkező esetben viszont erősen kétlem hogy akár a Rába akár bármely más exportőr a HUFerősödést át tudná hárítani. A jelenlegi makrokörnyezet nem kedvez a magyarországi exportőröknek, ez majd biztos meg fog változni valamikor -lehet hogy holnap, lehet hogy 10 év múlva, nem tudom.

Tehát még egyszer: A Rába nem szar cég. A környezet viszont ennél nem lehetne rosszabb: növekvő energia-, és nyersanyagárak, erősödő HUF, és recessziós világgazdaság. Erről nem tehet a Rába, és én sem.
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 12:42
Előzmény: #20585  On-Line
#20586
mégis, ezt miből szűrted le? Neked van olyan sok, hogy nem tudod eladni, vagy "mondták", hogy lenne mit, de ennyiért nem adják (mert többet ér?) ? :)
On-Line 2008. 08. 07. 12:21
Előzmény: #20584  Törölt felhasználó
#20585
adnák ezt jobban is, csak nincs vevő
Törölt felhasználó 2008. 08. 07. 11:38
Előzmény: #20583  tigus7313
#20584
mongyuk ha a piac csak az üzemi eredményt nézi, akkor kéne aza 180-as dolcsi meg a 250-es euró a 3000 forintos árhoz...
tigus7313 2008. 08. 07. 11:32
Előzmény: #20582  pancserlama.
#20583
ha csökkenének az árak (gondolom alapanyagra gondolsz) akkoris az előző negyedév magasabb árai alapján működne az áthárítás, azaz csökkenő alapanyag mellett növekvö árbevétel állna elő minden változatlan mellett.
pancserlama.
pancserlama. 2008. 08. 07. 11:25
Előzmény: #20581  tigus7313
#20582
tehát ha most csökkennek az árak akkor a következő q ban bukik amit kompenzál az előző q?:)))))
tigus7313 2008. 08. 07. 11:09
Előzmény: #20580  pancserlama.
#20581
mert időben később történik

példa:

10 egység az acél ára,
negyedévenete vizsgáljuk felül.
felmegy 15%-ot ma, majd egész negyedévben emelkedik, de csak negyed év múlva tudom átharítani.
A negyedévet emelkedő acélárral, de ugyanakkora bevétellel (minden változatlan) éli meg a cég. Következmény: eredménycsökkenés.
Következő negyedévben acélár marad a magas szinten (egyszerűség kedvéért) mechanizmus működésbe lép és nagyobb árbevétele (minden változatlan) lesz a cégnek, ezáltal nő a nyeresége.

Ugyanez devizaárfolyam, ami szintén jelentős hatással van az eredményre.
Ft erősödik dollárhoz képest, de csak időben később jelenik meg a vevőre áthárítás az eredményben.

A q2 volt a ma a példában: ebben az időszakban emelkedett jelentősen az alapanyag , és a dollár gyengülés is ekkkor történt.
A kompenzáció q3-ban történik.

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek