Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
watson
watson 2008. 08. 11. 14:43
Előzmény: #20659  watson
#20660
link

Le kéne már dolgozni azt az extra 200-250Ft-os hátrányt végre!
watson
watson 2008. 08. 11. 09:36
Előzmény: #20650  Törölt felhasználó
#20659
USD 158, EUR 237,
Dow Transportation Index +4%

Ha 1500 alatt még valaki odaadja, akkor kiszorítással fogok élni ;)
watson
watson 2008. 08. 11. 07:32
Előzmény: #20657  Törölt felhasználó
#20658
5+mrd / 2008, 5.8-6.2mrd / 2009
Törölt felhasználó 2008. 08. 10. 18:25
Előzmény: #20655  tigus7313
#20657
Jó, mindent elhiszek. A kérdésem az:

Mennyi lesz az idei és a jövő évi EBITDA ha az árfolyamok ittmaradnak?

ferike73
ferike73 2008. 08. 10. 14:21
Előzmény: #20655  tigus7313
#20656
most olvastam a kbc 700-900 réseit ,hát durva lenne....ott vennék is újra.....
tigus7313 2008. 08. 10. 09:25
Előzmény: #20653  Törölt felhasználó
#20655
Ott is sántít a levezetésed, hogy a devizaváltozások a fedezeti tömegre hatnak, ami az EBIDTA része, de az EBIDTÁ-nak vannak olyan részei is még pl. közvetett költségszint alakulás, egyéb bevétel-ráfordítás, melyre nincs hatással a devizaárfolyam.

Tehát a fedezeti tömeg, ahogy írtam Q2/Q1 viszonylatában 329 M Ft-tal csökkent csak a devizából következő 570-hez képest. (hol van az energia, meg az alapnyag?)

Ha már 2007 Q2-t szóba hoztad.

Megtennéd, hogy levezeted devizaváltozásból a fedezeti tömegváltozást?

Segítek:
fedezeti tömeg: -234 M Ft
USD átlagár: -24,89 Ft
EUR átlagár: 0,35 Ft

Ha azt csináltuk volna, hogy egyszerűen behelyettesítjük az árfolyamokat 585 M Ft csökkenés adódott volna. Ráadásul ezt az eredményt úgy kaptuk volna, hogy az általad is írt negatív hatások, az alapanyag és energia áremelkedés hatását 0-nak vettük.

Azt gondolom, hogy ebből is látható, ha 1 évvel ezelőtt behelyettesítéses módszerrel dolgozunk, a kapott eredmény óriási torzítást és alulbecslést eredményez. (585 helyett 234)

Ezért gondolom, hogy a mostani pillanatnyi viszonyok kivetítése ugyanilyen torzító és alulbecslő eredményt hozhat.
tigus7313 2008. 08. 09. 22:54
Előzmény: #20653  Törölt felhasználó
#20654
Topk,

megint egyszerűsíteni próbálsz, pedig pont azt mondom nem lehet.

Pontosan leírtam, miért a q1-hez hasonlítom.
Még egszer, hogy nek kelljen az összetétel változás hatásán is agyalni.
A 22%-os alapanyagár növekedés benne volt a gyj-ben.

Örülök, hogy látsz összefüggést a két végeredmény között, de míg a tiédben csak a deviza-hatás szerepel,
A másikban (Rába eredmény) minden hatás, tehát az alapanyag növekedés is.
Miután alapanyagigényes a termelés, ez egyáltalán nem elhanyagolható. (ezek szerint ezt ledolgozta a Rába.....)

Nem ragozom tovább, a lényeg az, hogy egy pillanatban fennálló egyetlen eredményre ható tényezőből nem szerencsés messzemenő következtetést levonni.
Egyrészt majdnem egy év van még hátra addig, amíg fontos lesz, másrészt ebből megítélni egy olyan cég működését, ami a dollárnál már végigcsinálta (nem is rosszul) a folyamatot merész cselekedet.

Meglátjuk, ugyan nem a Q3-ból, de meglátjuk.....

Törölt felhasználó 2008. 08. 09. 21:23
Előzmény: #20652  Törölt felhasználó
#20653
Előrebocsátva hogy 2008Q2-t semmiképp nem 2008Q1-el, hanem 2007Q2-vel kell összehasonlítani, a lenti számításról annyit:

1. Az alapanyagárak növekedését nem tudom, én azzal nem számoltam pontosan, de ugye azt mondod, hogy én azt mondanám ha végigszámoltam volna, hogy 570 M árbevételnek (ergo EBITDA-nak) kellett volna kiesnie. Még egyszer, a 22% emelkedést nem tudom, fogalmam sincs róla, én a devizahatásról beszéltem. Szóval 570 M-val (450+120) kellett csökkennie az EBITDA-nak az árbevételt ért devizahatás alapján. Nézzük mit ír a tuti:

Q1 EBITDA 1356 M HUF
Q2 EBITDA 842 M HUF (=2198-1356)

A különbség 524 M HUF, majdnem pont annyi, mint amit a "modellem" mondott. tehát nem vagyok meggyőzve, hogy erős forintnál nem lett ez a szám sokkal rosszabb...
Törölt felhasználó 2008. 08. 09. 21:13
Előzmény: #20651  tigus7313
#20652
Hát erre nehezen lehet mit mondani, úgyhogy maradok annál amit a vak mondott: majmeglátjuk. Ha a Q3-ban valóban semmi sem materializálódik a forinterősségből, akkor én is beállok a hívők közé :)
tigus7313 2008. 08. 09. 19:40
Előzmény: #20650  Törölt felhasználó
#20651
Még egy utolsó számolás, mellyel a háttérben működő mechanizmusokról (árfolyammegosztás, surcharge), és hatékonyságjavulásról némi becsült értékhez juthatunk. Topk számítási mechanizmusát adaptálom (mert a végeredmény bizonyítja, hogy önmagában nem lehet használni).

A számoláshoz Q1-et használom bázisnak, mert a termékszerkezet összetételének változásával így nem kell foglalkozni, annak hatása elhanyagolható.
Az USD átlagár Q2-ben 14,51 Ft-ot csökkent, az EUR átlagár 11,43 Ft-ot, az alapanyagár 22%-kal nőtt a Q1 záróhoz képest.
E három hatással számolok, mert fő negatív okként a gyj-ben szerepelt az USD és az alapanyag, szerintem meg az euro is idetartozik.
Feltételezések: Az euros import az export 50%-a. Az alapanyagok legyen (óvatos becslés) az árbevétel negyede.

Negyedévi dollárbevétel 31 mUSD, eurobevétel (Suzuki nélkül) 21 mEUR .

Topk formula szerint:
31M*14,51=450M,
21M/2 (import miatt)*11,43= 120M,
Alapanyag 4 mrd (árbevétel/4)* 22%= 880 M veszteség

Azaz 1,45 mrd-dal kellett volna csökkennie a fedezeti tömegnek, a fedezeti hányadnak pedig 9%-kal!!!
Valójában mi történt? A fedezeti tömeg Q2/Q1 viszonylatában 329 M Ft-tal csökkent, míg a fedezeti hányad 2,25%-kal. Óriási a különbség, kb. az ötöde a számoltnak!!

Ezért félrevezető és torzító Topk számítása, azaz ha fogjuk a 230-as eurot (mellesleg inkább 237 már) és ezt használva 40 mrd exportot feltételezve (10%-os Ft erősödéssel), 3-4 mrd veszteséget (árbevételkiesést) vélelmezünk, és arra a következtetésre jutunk, hogy a cég nem fog profitot termelni.

Remélem, most megadtam a választ, a kapott eredményekből látszik, hogy nagyságrendekkel kisebb a hatása. Azaz nem érdemes azon lovagolni, hogy milyen erős marad a Ft, a Rába hatékonysága és a védekező mechanizmusok jelentős mértékben tompítják a hatását. A múlt eredményeiből kiindulva (ld. dollárcsökkenésre adott válaszok) pedig inkább az feltételezhető, hogy ezt a feladatot is megtudják oldani.

Hát még ha folytatódik a dollárbull……
Törölt felhasználó 2008. 08. 09. 09:39
Előzmény: #20648  watson
#20650
az otp-nél kb 5-6 szoros a szorzó, ami a nettó vétel eladás és a napi forgalom között van. ha itt csak 4. szeres, az már indokolja a napi forgalom negyedét
Törölt felhasználó 2008. 08. 08. 22:23
Előzmény: #20648  watson
#20649
watson
watson 2008. 08. 08. 22:21
Előzmény: #20647  Törölt felhasználó
#20648
"pletykásabbak, mint anyósom - hogy eladnak a rábások ettől esett az ár"
kemény 4k-tól képesek beijedni? amúgy lehet hogy csak adószempontok diktálták valakinek a mostani lehívást. pl átkötötte NYESZ számlájára :)

lassuló-növekvő piac / PF értékelés T.Sz.
"az amerikai értékesítések dollárban 60% körüli mértékben emelkedtek, ami leginkább egy projekt alapon kezelt speciális futómű értékesítésnek köszönhet), hiszen a tehergépjármű piac továbbra is gyenge"
Törölt felhasználó 2008. 08. 08. 21:01
Előzmény: #20646  watson
#20647
"lassuló piacokon mégis mekkora piaci részeket tud kihasítani a cég"
bár a lassulást én hoztam fel, de ez a lassulás még most növekedés
ha majd visszaesés jön, na akkor jön el az igazság órája
és én nemhiszem, hogy ezt meg lehet úszni
más dolog egy növekedő piacon kihúzni egy céget a bajbó és más egy zsugorodón
de majd meglátjuk
watson
watson 2008. 08. 08. 20:15
Előzmény: #20643  Törölt felhasználó
#20646
malev azon sem árt elgondolkodni, hogy egy exportőr teljesít egy megrendelést, egy évig építi a gépet és azután hazárdírotik vagy sem hogy valójában mennyitz is kap a termékéért...

malev, azon sem árt elgondolkodni, hogy a lassuló piacokon mégis mekkora piaci részeket tud kihasítani a cég (pl. USA közel 60%-os bővülés)...

A HM katonai piaca meg csak hab a tortán...

Na nembaj ha ígymegy tovább szeptemberig, akkor a giga pénzügyi eredmény helyett láthatunk egy szépen megugró üzemit :)
watson
watson 2008. 08. 08. 18:19
Előzmény: #20644  Törölt felhasználó
#20645
nembaj teknoc, van elég nagybátyám... :))
Törölt felhasználó 2008. 08. 08. 17:43
#20644
Watson,

nem sokára be kell jelentened az 5% feletti részesedésedet!
Törölt felhasználó 2008. 08. 08. 17:26
Előzmény: #20642  Monster
#20643
azon nem ártana el meditálni, hogy rába devizakereskedő
vagy gépjármű alkatrészeket gyárt
főbb piacain lassulás, meg egy kis háború
persze majd a katonai teherautók piaca fellendül
Monster 2008. 08. 08. 17:07
Előzmény: #20641  watson
#20642
Az oroszok és a grúzok lehet, hogy megteszik nekünk azt a szívességet, hogy begyengítik a térség össze valutáját, köztük a forintot is?
watson
watson 2008. 08. 08. 16:52
Előzmény: #20640  Törölt felhasználó
#20641
ne aggódj, ugyanennyit a szeptemberi esküvőmre is elkölthetek :)

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek