Kellene valami hír, hogy elinduljon az árfolyam felfelé. Pl mindenki kap egy fröccsöntott műanyag bögrét majd a választáskor, amit majd db-onként 1m Ft-ért rendel meg a kormány.
Lehet, az is benne van, hogy még nem gyűjtögettek ezen az árfolyamon annyit, amennyi miatt "érdemes" lenne felhúzni. Azért abban kíváncsi volnék, hogy ez "csak" a brokik műve, vagy esetleg van benne valami "irányítottság" is más által.
Nézz rá a könyvre. Ma még a 15 000 sem lehetetlen. Sőt. Igazából ez az eladókon múlik, hol az alja. Mint ahogy eddig is rajtuk múlt, hova került az árfolyam.
A politikai felelősség nem azonos a politikai korrupcióval, ami egy botcsinálta fogalom, ugyanis a Btk. vezette be ezt a bűncselekményi gyűjtőfogalmat (Btk.XXVII. Fejezet címe: "A korrupciós bűncselekmények"), amelyek már büntetőjogi kategóriák, így a különböző vesztegetések, a befolyás vásárlása és befolyással üzérkedés. És ugye a "nullum crimen sine lege" elve, azaz nincs olyan bűncselekmény, amit a törvény nem nyilvánít annak. A tőzsdére vonatkozó megállapítással nagyjából egyetértek azzal, hogy azért a blue chipek kivételt képeznek a manipuláció alól, a többi részvény pedig spekázni kiváló, de csak diverzifikált portfolióval.
A banki kölcsön nem politikai háttér, és nem büntetőjogi kategória. Kisrészvényes pedig ott nem károsult. Nem is értem a párhuzamot. A politikai korrupció, a bennfentes tőzsdei kereskedelem viszont büntetőjogi kategóriák, feltárásuk az állami felügyeletek dolga lenne, ha nem lenne az állam foglyul ejtve. Amíg ez így marad, addig nincs funkcionálisan működő tőzsde, csak ismeretlen tulajdonosi hátterű magántőkealapok által manipulált kaszinózás. Olyan midcapok távoztak innen, mint az Egis, a Danubius, a Pick, a Zalakerámia, TVK, Borsodchem, Csepel, Synergon, Pannon-Flax. És távoztak a nyugdíjbiztosítók is. Ez a magyar tőzsde már nem a kisbefektetők megtakarításait kívánja kanalizálni, azokat elkergette állampapírokba. Jóformán egyedül a magyar multik működnek (a globális) piaci szabályok szerint. A többi nagyjából a politikailag dominált "piacgazdaság" Potemkin-díszlete.
Ebben nincs is vitánk. Politikai felelősség lehet, hogy van, de büntetőjogi nincs - éppen úgy, ahogyan a privatizációban sem volt, amikor fillérekért - néha Apró kis segítséggel - jutottak egyesek milliárdos vagyonhoz.
Korábban írtam, hogy politikai kockázati tényező "az esetleg versenytárs nélküli pályázatokon való jó szereplés, illetve az aktuális árazás milyensége, a projektek be-, vagy be nem fejezettsége". Konkretizálom mindezt azzal, hogy ezeket valóban és kizárólag egyedül a politika lehetséges sarának tartom, amiket nem lehet a cégnek felróni, amennyiben nem bizonyítható, hogy volt a dologban céges kenőpénz. Bár nincs pénzem a cégben, és belevenni sem tervezek, úgy döntöttem, hogy ezeket a hangsúlyokat még beírom ide, ha már kívülállóként és önként (kéretlenül) megnyilvánultam ebben a fórumban. Sikeres kereskedést mindenkinek!
POLYDUCT Nyrt.