Ma 800 feletti orosz veszteséget jelentettek az Ukránok, de már napok óta 700 felettiek a számok. Ha nem mozgósítanak az oroszok, akkor heteken belül jön az ukrán offenzíva.
https://www.portfolio.hu/global/20230105/tenyleg-szetverik-az-oroszok-a-szupermodern-nato-fegyvereket-ukrajnaban-nezzuk-meg-mit-mondanak-a-szamok-588524 azért a cikk kicsit elfedi a lényeget...mégpedig azt, hogy valóban korszerű nyugati fegyverből - Himars, Pzh, Ceaser, Cobra tüzérségi radar - még egyet sem tudtak az oroszok megsemmisíteni... az MRAP-ok meg alapvetően fogyó eszközök, amiknek a lényege az, hogy megvédjék a benne ülőket, így ott nem az a mérvadó, hogy mennyi semmisült meg, hanem az, hogy hányan haltak meg bennük érdekesség egyébként, hogy a német Dingo MRAP-ból még egy sem semmisült meg....a Dingo legfőbb előnye a régebbi típusokkal szemben a jármű belső teréből irányítható fegyverállvány ami megfelelő felderítő optikákkal is felszerelhető. Figyelembe véve, hogy az ukránok az MRAP-okat is inkább APC-ként használják, ennek valószínűleg komoly jelentősége van A másik érdekesség, hogy a csehek által átadott T72M4cz-ből még szintén nem került veszteséglistára...ez azért érdekes, mert a cseh T72-sek meglehetősen komoly - nyugati standard-oknak megfelelő - upgrade-t kaptak
"Részben igaz, de a legkomolyabb szankciós döntések már azon a hétvégén megszülettek ." . Hát ez az ezt mondtam én is. :) Ez volt 2014-ben is. Így szanbkciók meg úgy szankciók, de egyrozsdás csúzlit se küldjünk. Már az a minimális segítség a 8 év alatt hogy kaptak NLAW-okat meg pár Bayraktar drónt ( bár az is lehet ezeket csak simán vették nem tudom ) meg hogy kiképeztek pár katonát már az nagy különbséget jelentet.
Részben igaz, de a legkomolyabb szankciós döntések már azon a hétvégén megszülettek az Európai Tanácsban, amikor még az állam és kormányfők és a bejelentkező Zeleszkij is joggal hihette, hogy lehet utoljára látnak egy független ukrán vezetőt és bár látszott már az orosz stratégia gyengesége, de a többség inkább csak elhúzódó városi partizánháborúban reménykedett nyugati oldalon. Azzal teljesen egyetértek, hogy ha azt kapták volna az oroszok 2008-ban, mint 2014-ben és 2014-ben, mint 2022-ben, akkor Putyin valószínű nem szánta volna el magát a teljes invázióra (vagy ha nem azt a következtetést vonja le a 2013 utáni amerikai politikából, hogy Washingtonnak nincs étvágya keményebben beleállni a konfliktusokba).
Ja és ne feletsük el hogy a nyugat még 2022 februárjában is vonakodott kiállni Ukrajna mellett. Az ukránok saját maguknak harcolták ki azt hogy az EU végül mégis kiállt az elvei mellett Ukrajna védelmében. Ha nem tartottak volna ki hetekig és végül lerohanj oroszország őket lehet pont ugyanaz játszódik le mint 2014-ben.
Meg tegyük hozzá az egész háború célj nem konkrétan a területek voltak hanem az orosz gáz és kőoaj európai piacának védelme. Na pont ez az ami teljesen a visszájára fordult. . Az eredeti félelem egy oroszországtól független az európai gáz és olaj piacra betöni képes állam volt. Ugyanis 2012-ben komoly gázés kőolaj mezőket tártak fel krím körül és persze a Donbaszban. Ezek kiaknázásával Ukrajna legalább Norvégia szintű szereplő lehetet volan azEurópai piacon ami az oroszok létérdeke ( már a Grúz háború is pl az azeri gáz és kőolaj útvonalát igyekzett destabilizálni és ezzel mggátolni annak európai piacra törését, ahogy a kaszpi tengeri építések blokkolása is ezt szolgálja ). Tehát a cél nem is anynira nyersanyag szerzése volt hanem hogy ne lépjenek fel új konkurens eladók a legfontosabb és legtőkeerősebb piacán Oroszországnak. A többi már inkább csak plus volt illetve ürügy mind igazi indok. A 2014-es események gyakorlatilag erről szóltak és el is érték a céljukat. A 2022-eseket viszont jobban motiválta szerintem ogy Putyin egy végleges megoldást akart erre a befagyott konfliktusra és persze vezette az orosz imperialista gondolkodás is. Valamint érdekes módon pont az hogy a nyugat nem avatkozott be nehogy provokálják Putyint, eredményezte azt hogy Putyin felbátorodott és meg mert lépni egy ilyen támadási tervet. Szerintem "vicces" módon ha 2014-ben a nyugat úgy lépett volna fel mint 2022 márciusa után akkor nem lett volna támadás. Így viszont azzal hogy az EU el akarta kerülni a konfliktust így ásott meg egy újnak. ( kicsit mint 1938-ban Müncheni egyezménnyel. )
Valóban máshogy gondolkodnak. Ha azt nézzük, hogy az elfoglalt területeknek mennyi gyakorlati haszna van, mennyi hasznot termelnek az Orosz társadalomnak és ezzel szembeállítjuk a "megszerzés" költségeit akkor még a semminél is kevesebb, negatív lesz a mérleg. Az a tény, hogy korábban csináltak még ennél is nagyobb hülyeséget, nem éppen mentő körülmény. Az Orosz hatalomnak semmi sem drága ha a lakosság fizeti meg.
"de ezzel együtt nem okos dolog a semmiért (mert eddig amit elértek az a semmivel egyenlő) hosszú időre lenullázni a katonaságot." Objektíven nézve nem nevezném semmiségnek, hogy 1 Magyarországnyi területet foglaltak el eddig, beltengerré tették az Azovi-tengert, összekötötték a Krímet szárazföldön is. Az eddigieknél nagyságrendekkel több embert beáldoztak a téli háborúban a karéliai területekért, szemmel láthatóan ők másképp gondolkodnak.
Örményország és Azerbajdzsán között máris felerősödött a konfliktus amint az Ukrán frontra csoportosították át az Orosz katonákat. Ezt most még úgy tűnik sikerült elsimítani, de ki tudja, hogy meddig lesz így. A katonai jelenlét nélkül a politikai befolyás is csökkenni fog.
Közben gondoljunk bele, hogy minden újabb körös mozgósítás valamivel kevésbé "minőségi" élőerőt jelent még az előzőhöz képest is. Rosszabb állapotú, gyengébb felszereltségű, még kevésbé felkészült "katonák", akik a korábbiaknál is gyorsabban fogynak majd el a harctérről.
Nyilván Oroszország atomhatalomként nem tart egy esetleges megszállástól, de ezzel együtt nem okos dolog a semmiért (mert eddig amit elértek az a semmivel egyenlő) hosszú időre lenullázni a katonaságot.
Egyelőre scifi kategória, de Kína barátsága sem életbiztosítás. Oroszország a háború következményeképp Kína benzinkútja lett és ez az egyoldalú gazdasági függőség politikai függőséget is jelent. Nehogy megtörténjen az, hogy Putyin után egy olyan vezető kerüljön hatalomra aki behívja a baráti kínai haderőt, persze csak amíg vissza nem építik a honvédelmet…
Ugy volt az oroszhivok szerint hogy majd a reszleges mozgositassal az oroszok ledaraljak az ukranokat. Ez szeptember vegen volt es oktober vegeig tartott es 300.000 embert erintett. Most januar van es mar a propaganda kesziti elo a kovetkezo teljes mozgositast. Az orosz katonai ozvegyek csoportja koveteli ezt mar Putyintol es a hatarok lezarasat. . Felreteve hogy mar az elso 300.000 et se tudtak felszerelni es ellatni, hogy akarjak a kovetkezo hullamot, azert gondoljunk bele hogy 300.000 ember akkor ennyire volt eleg? 3 honap?
Orosz - Ukrán háború - trollmentes topik