Pontosan ismerem a Lehman Brothers’, és a fertőzött papírjaiból létrehozott alapok bedőlésének a történetét. A gazdasági válság valóban nem volt elkerülhető, azonban a hazai válságkezelés, különösen egy stabil, jól működő gazdasággal eredményesebb lehetett volna, de 2008-ban mi dörömböltünk először az IMF ajtaján az államcsőd elkerülése céljából, annyira beteg volt a magyar gazdaság, mint ahogy a készenléti hitelkeretet engedélyező IMF Igazgatótanácsának jkv.-e ezt tartalmazza is.
"továbbra sincs jele annak, hogy megnehezült volna az adósság finanszírozása." . Hát inkább az a kérdés hogy mennyilért? Vagy a Fidesz szerint hosszabb távon fenntartható hogy az állampapírok rövid hozamaia 13-16%-osok? A GDP 80%-a körüli államadósság kamatköltségére az eddigi GDP arányos 2-3% helyett 8-10-12% okat kell majd fizetni. Ez kigazdálkodható és fenntartható? Mert addig jó míg magas infláció mellett a régi állampapírokat elinflálja az állam az alacsony kamatokkal és így buknak az egyre magasabb arányban magyar hitelezők. De az új megújuló hitelek már csak magas kamaton kellnek el. . Úgy tudjuk finanszírozni magunkat hogy 1 évre 13%-ot 3 évre 9%-ot 5 évre ( de még 15-20 évre is ) 8%-ot igérünk.
"Csak azért, hogy megértsd! Most nem kell az IMF-hez fordulni, mint 2008-ban, hogy elkerüljük az államcsődöt," . Csak jelzem ezt játszottuk el 2011 és 2012-ben is. De persze arra már nem kell emlékezni. Az IMF hitel felhasználását is jól kiveséztük. ( Gyurcsányék/Bajnai-ék felvették a többségét Orbánék használhatták fel. ) . "A tíz évvel ezelőttihez képest annyival is jobb a helyzet, hogy akkor az államadósságon belül a devizaadósság aránya még mindig 50 százalék fölött volt," . A devizaadósság 50% fölött CSAK a Fides kormány alatt volt és csak 2011-ben. . Az adósság besorolásunk 2011-es Kósa féle riogatás után esett be csak igazán és még most sem vagyunk a 2010-es szinten. . "Azóta ráadásul a lakosság szerepe is erősödött az adósság finanszírozásában" . Ez is nagyon szerencsés mivel MOST infláljuk el az adósságunkat a magas inflációval míg az emberek jó része a fix kamtozású 3-5 éves állampapíriokban csücsül. Azaz az "emberekkel fizettetjük meg" a kormány balfaszságát ha a Fidesznek kéne komentálnia.
"Stabil a magyar államadósság finanszírozása A nehézségek
ellenére a magyar államkötvénypiacon továbbra sincs jele annak, hogy
megnehezült volna az adósság finanszírozása" Ma! De vajon mi lesz holnap? A 2008-as válság egy hitelválság volt. A
2008-as válságban egy pillanat alatt lefagyott az állampapír piac több
országban is, ezért több országnak kellet az IMF-hez fordulnia. A 2008-as válság elkerülhetetlen volt. A mostani válság annyiban más, hogy ezt a válság kizárólag a Magyarországot hozta válságos helyzetbe. A felelőtlen és hozzá nem értő kormányzás és csapnivaló jegybanki politika miatt. Egy pillanat alatt össze tud omlani az állampapírok piaca most is és ugyanúgy jöhet az IMF. mint 2008-ban. Annyi különbséggel, hogy most az ország sokkal nehezebb állapotban van mint volt, 2008-ban.
"mik most a GDP nagyobb részét adják abból az exportjukból, amely a nemzeti össztermék nagy részét adja. (Ebben vitánk van Veled, mert szerinted 80 %-nál jóval alacsonyabb az exporttartalma a GDP-nek, ami a számítási módszerek eltéréséből fakad, ugyanakkor szerintem nem vita, hogy a működőtőke-befektetések nagyobb hozzáadott értékű termékei teszik ki az export nagy részét.)" . Nem ezt elmagyaráztuk neked fél tucatnyian de megint felhozod. Már alapból teljsen egyoldalúan nézed és kevered a dolgokat. Igen a magyar Export a GDP 80%-a körüliösszeg. Ahogy a magyar import is kb a GDP 80% körüli. Amit a gyenge forinton nyersz az exporton azt bukod a magas importon. Az Exportunk jó része az importon behozott termékek megformálása és tovább értékesítése. Ha az importunk amúgy olyasmi lenne amit kiváltanánk belső terékekkel még jó is lehetne a gyenge forint ami a belső fogyasztást erősítené és importot csökkentene. De pont ezt nem tesszükk ( pl energia esetében erőltetjük az orosz energiát és pl a teljesen hazai geotermiát semennyire se erősítettük ) vagy nem tujuk tenni ( laptop, számítógép, mobil műszaki cikkek stb nincs alternatívánk csak import. ). . Így a forint gyengítéssel gyakorlatilag a magyar munkaerő értékét infláljuk csak el és ez valamennyire élénkíti az exportot de gyakorlatilag csak azt mutatja hogy versenyhátrányban vagyunk és egyetlen módunk hogy más országok magasabb hozzáadott értékével versenyezzünk hogy a mi által beadott munkaerőnket értékteenítjük és a termékünk így lesz olcsó és nem jobb.
Ebben igaza is van valamennyire, bár a jegybank és a kormány között
voltak, vannak és lesznek véleménykülönbségek, de eddig a kormány által
képviselt álláspont jött be (infláció, GDP növekedés, stb.) Ez
azonban nem államcsőd előtti helyzetet jelent, mint ami 2008-ban volt,
amikor elsőként toporzékolt az akkori magyar kormány az IMF kapujában,
hogy elkerülje az államcsődöt.
ORBÁN VÉGJÁTÉKÁT MP FEDEZI ?
2022: Orbán legyőzhető