Topikgazda: Törölt felhasználó 2002. 12. 03. 09:01

MOL: 8,748 Ft-os célárfolyam (Erste)  

Ugrás a cikkhez
Pletser Tamás, az Erste Bank részvényelemzője a MOL új stratégiájának meghirdetése, illetve a Slovnaft részesedés 67%-ra történő emelését követően kiadott értékelésében 8,748 Ft-os célárfolyam meghatározása mellett változatlanul vételre ajánlja a részvényt.

A szakértő kiemelt hangsúllyal szerepelteti értékelésében a stratégiában szereplő, organikus eredmény növelő képesség kiaknázását. Mint ismeretes a MOL éves szinten 175 m USD költségmegtakarítást kíván elérni 2005-re. A belső költség hatékonyság javításában már az elmúlt három évben is látványos eredményeket ért el a társaság.

Pletser Tamás előrejelzése alapján a MOL (jelenlegi HUF/USD árfolyam mellett) már elérheti vagy meghaladhatja az új stratégiában meghatározott 1 milliárd dolláros EBITDA-t. A 2002-es 40 mrd Ft-os előrejelzésből kiindulva a társaság a negyedik negyedévben 15 mrd Ft-os nettó veszteséget érhet el, melynek fő oka a létszámcsökkentésre megképzendő 100 millió dolláros céltartalék.

A 8,748 Ft-os célárfolyam (fair value) diszkontált cash flow modell alapján került meghatározásra (a fair value 1.5%-ot emelkedett a Slovnaft tranzakció és az új stratégia következtében).
Mutató alapú összehasonlításban; P/E-t alapul véve enyhe alulértékeltséget mutat a részvény, míg EV/EBITDA és P/Sales szinten enyhe felülértékeltség jelentkezik.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 12:53
#180
Az eladói vákuumot megértem, de ennél sokkal érdekesebb lehet a vevõ magatartása:
A vevõ(k) két nappal ezelõtt 5.500 alatt sem érdeklõdött, most pedig a mínusz 10 Mrd olyannyira eufóriába ejtette, hogy 5.680-ig elment. Remélem, hogy - az INA ár nyilvánosságra kerülését követõ nap vásárlásaival ellentétben – ezúttal nem a MOL vásárol.
A MOL ezt legegyszerûbben ismét egy 1000 db-os stock megvásárlásának zárás utáni, vagy holnapi közzétételével hozhatja a piac tudomására.
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 11:47
#179
Kedves zpataki!
Gratulálok és köszönet az éjszakai műszakodért. Te voltál az első hírnök a Q2 számok megismertetésében! A Q2 számok és a terjeszkedéshez kapcsolódó eladósodás ismeretében szerintem már nem csak lehetőség, hanem kényszer is a gázüzlet értékesítése.
Üdv. Zj.
.
Kedves Broller!
Korábban már utaltam rá: „Szerintem is az lenne az állam (és mindannyiunk) érdeke, hogy a maradék állami MOL részvények értékesítése előtt megfelelő árfelhajtó intézkedések eredményeképpen megszűnjön a MOL részvények alulértékeltsége.
Ez zel szemben egyes körülmények, intézkedések, vagy intézkedések meghozatalának elmaradása - mint valóságos „árLEhajtó” tényezők - segítenek az alulértékeltség tartósításában.”
Az elmúlt hetekben föltett hozzászólásaim szétszórtságára tekintettel és a jobb áttekinthetőség céljából egybegyűjtöttem az eddig megnevezett (vélt vagy valós) „árLEhajtó” tényezőket.
.
1. A Gáztörvényt kiegészítő árrendeletek megalkotásának késleltetése. (A bizonytalanság fenntartása a privatizáció előtt)
2. A MOL hazai gázkitermelésen keletkező jövedelmének Gáztörvény általi elvonása, - idei kihatás a MOL szerint: mínusz 8 mrd, - jövő évi kihatás elemzők szerint mínusz 20 mrd Ft.
3. Az üzemanyagok magas fogyasztási adótartalmán keresztül hátrányos helyzetbe hozzák a hazai üzemanyag értékesítést (5 %-os csökkenés az első félévben, benzin turizmus felerősödése).
4. Dr ága akvizíciókkal a MOL eladósodottsági mutatójának emelése.
5. Aktív pártelnök megválasztása az FB elnökének, pártközeli személyek delegálása az Igazgatóságba.
6. Hó napokkal a privatizációs pályázat kiírását megelőzően, nem publikált tulajdonosi hátterű szlovák magán társaságok 10 %-os tulajdoni hányadhoz juttatása a MOL-ban, zártkörű kibocsátás keretében, a megelőző nyilvános forgalombahozatal árfolyama (30 USD) alatti áron.
.
További árLEhajtó tényezők:
ÁrLEhajtás 7. pont:
Tájékoztatás a hazai szénhidrogénkészlet csökkenéséről.
A MOL Rt 2002. évi Éves Jelentésének „Kiegészítő olaj- és gázipari információk a US GAAP SFAS 69-nek megfelelően (nem auditált)” című fejezete szerint, a 2001. év végi bizonyított földgáz készletből készletátértékelés miatt eltűnt 2,5 Mrd köbméter földgáz. Nem kis tétel! (60 mrd Ft!)
.
ÁrLEhajtás 8. pont:
Egyetlen orosz olajszállító hosszútávú „bebetonozásának” bejelentése röviddel a privatizációt megelőzően. Arról nem szólt a bejelentés, hogy minek alapján (nyilvános beszerzési pályázaton?) döntöttek a Jukosz mellett.
.
ÁrLEhajtá s 9. pont:
MOL-Slovnaft tranzakciós ár: plusz 30 m USD a kötelező felvásárlási ár emelkedése miatt.
(Ez a plusz 30 m USD is belefér a 750 millió EUR hitelbe.)
.
ÁrLEhajt ás:
10. pont: Rendkívüli közgyűlés.
A Rendkívüli közgyűlésre meghirdetett napirendi pontok eddig nem villanyozták fel a befektetőket – 5.845-ről 5.500-ra estünk.
Kíváncsian várom, hogy milyen piaci reakciót vált majd ki az Igazgatóság határozati javaslatainak megismerése (Megtekinthető: Keler - augusztus 18-től)
.
ÁrLEhajtás 11. pont
Tudomásom szerint a Mol menedzsmentjét semmi sem korlátozza abban, hogy a részükre egyébként tisztességes jövedelmet biztosító mol-részvényesek példáját követve, a piacon vásároljanak részvényeket maguk számára.
Ezt a megoldást valamiért nem preferálják. Úgy tűnik, hogy szívesebben szereznék meg a részvényesi vagyon egy részét nem piaci eszközök alkalmazásával.
(Fel tételezem, hogy az átváltoztatható kötvények vásárlásának lehetőségéből a Társaság egyszerű haldokló tulajdonosai ki lesznek rekesztve.)
Úgy gondolom, hogy minél alacsonyabban vannak a jelenlegi árfolyamok, annál kedvezőbb átváltási arányt lehet majd a közgyűlés elé terjeszteni.
Ezért az előző hozzászólásomban kifejtettekkel ellentétben már fenntartásaim vannak a kiváló második negyedévi eredménnyel kapcsolatban. A közgyűlési napirendi pontok ismeretében most már inkább arra számítok, hogy a második negyedévben betárolt földgáz esetleges téli értékesítési veszteségének elszámolását előre hozzák.
Külön figyelmet érdemel majd, a második negyedévi Feldolgozás+Keresked elem eredménye és nemzetközi összehasonlítása. A BP beszámolójából idézem: "Refining margins have started the third quarter at similar levels to the second quarter (BP GIM $3.27/bbl) and remain firm in most regions.”
A 3,27 USD/bbl margin igen magas értéknek számít. Ez jó eredményt sejtet a MOL esetében is. A MOL azonban képes kellemetlen meglepetésekkel is szolgálni a befektetői számára: erre példa a 2002. negyedik negyedév, amelyre ma sincs megfelelő magyarázat.
.
ÁrLEhajtás 12. pont
A VG értesülése szerint a kormány mégsem tárgyalja a héten az aranyrészvények megszüntetését célzó jogszabálytervezetet .
Ez azt jelenti, hogy a gázárrendelet tartalma mellett az aranyrészvény sorsa sem lesz még ismert a Mol-tulajdonosok számára a rendkívüli közgyűlés időpontjában. Tehát a MOL-részvények valós piaci értékét befolyásoló új szabályozási környezet előzetes ismerete nélkül kell a tulajdonosoknak dönteniük az átváltoztatható kötvények részvénnyé alakításának feltételeiről.
.
ÁrL Ehajtás 13. pont:
ÁrLEhajtási tényezők 13. pontja lehet, ha - várakozásommal szemben - csütörtökön negatív második negyedévi eredményről számol be a MOL.
--------------- -------------------- -------------------- -------------------- -------
A ma publikált gyorsjelentés szerint 2003. Q2: mínusz 10,5 Mrd lett.
.
P.S. - A mai Q2 eredmény után, Hétfőn az Igazgatóság közgyűlési határozati javaslatai kerülnek nyilvánosságra. Azt hiszem abban egyetérthetünk, hogy mindkét esemény befolyásolhatja a privatizálásra kerülő részvények jegyzési árát.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 10:23
#178
Hát igen!
Az 5800-as szintrõl induló korrekció akkor pörgött túl, amikor az átlagbefektetõnél tájékozottabbak (q2) próbáltak shortolni.
Kívánom, hogy ne tudják visszaszedni a tételeiket!
(Ezek az árszintek stabil kezek által már annyiszor meg lettek takarítva, hogy ne csodálkozzunk az eladói vákuumon!)
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 10:09
#177
A Q2 jelentés alátámasztja az alábbi, aug. 5-én kelt levelem indokoltságát.
.
--- -- Original Message -----
From: János ZELENA
To: Dr. KUPA Mihály Úr ; HERNÁDI Zsolt Úr
Cc: SZEMMELVEISZ Zoltán Úr ; MOSONYI György Úr
Sent: Tuesday, August 05, 2003 1:01 PM
Subject: Zelena János - Javaslat a 2003. negyedik negyedévi gázárak felülvizsgálatának kérvényezésére
.
Tis ztelt Hernádi Úr!
Tisztelt Dr. Kupa Úr!
.
Önök előtt is ismert, hogy a 2003. június 25-én kihirdetett Gázellátási törvény alapján csak 2004. január 1-től kötelező az import alapú árképzés alkalmazása. A jelenleg érvényes árszabályozás 2004. január 1-ig történő érvényben maradása esetén 2003. negyedik negyedévében a földgáz átlagos viszonteladói ára (30,0 Ft/köbméter) jelentős mértékben (4 Ft/köbméter) elmaradhat az import várható átlagos árszintjétől (34 Ft/köbméter). Ez a körülmény - a negyedik negyedévi tárolói értékesítést is figyelembe véve - 18 mrd Ft veszteséget okozhat Társaságunknak.

Tovább fokozza nehézségeinket az is, hogy 2003. augusztus 10-től kezdődően az 1998. előtt termelésbe vont mezőkből kitermelt földgáz után Társaságunk megemelt (a korábbi járadék mértékét akár hatszorosan felülmúló) bányajáradékot köteles fizetni.
.
Értelmezé sem szerint, az új Gázellátási törvény az 1995. évi Gázár Rendeletet, valamint az abban részletezett árképletet nem érvénytelenítette, ezért a Rendeletben foglaltak betartása esetén az áremelés október 1-től indokolt és szükséges.
.
Ismeret es, hogy a Gázár Rendelet és a Gázértékesítési Működési Engedélyben foglaltak lehetővé teszik, hogy az importár emelkedésére hivatkozva Társaságunk ár-felülvizsgálati kérelemmel forduljon az Energiahivatalhoz.
.
Szeretném emlékeztetni Önöket arra, hogy az előző kormány idején a MOL Igazgatósága - kárenyhítési kötelezettségének eleget téve - ezt megtette.
.
Fentiek alapján, úgy gondolom, hogy amennyiben az Igazgatóság következetes (és ha fenn kívánja tartani a politikai semlegesség látszatát), akkor ismét ár-felülvizsgálati kérelmet terjeszt elő az illetékes hatóságokhoz.
.
Bizo nyos vagyok abban, hogy a szeptemberi rendkívüli közgyűlésen a Társaság tulajdonosai - akiknek a bizalmából Önök lehetőséget kaptak a Társaság ügyvezetésére - méltányolnák a részvényesi érték védelmét szolgáló intézkedéseiket.
.
S oron kívüli szíves intézkedésükben bízva, Tisztelettel: Zelena János, a Társaság tagja
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 09:02
#176
Ellentmondást érzékelek a gyorsjelentés Gázszegmens adataiban:
Érdemes idézni a friss gyorsjelentést:
1. A jelentés elején az összefoglalás részben
„A Földgáz szegmens eredménye jelentős romlott és 12,4 Mrd Ft veszteséget tett ki (55,4 millió USD) szemben a 2002. I. félévi 3,8 Mrd Ft-os (14,0 millió USD) veszteséggel. A gyenge teljesítmény mögött főként a magasabb importárak álltak, amelyek nem tükröződtek teljesen a hazai értékesítési árakban.”
2. A jelentés későbbi szakaszában, a szegmens eredmények részben:
„A földgázüzlet vesztesége 2003. II. negyedévben 8,9 Mrd Ft volt a 2002. II. negyedévi 2,9 Mrd Ft nyereséggel szemben. Az üzleti eredmény romlásának fő oka a dollárban kifejezett import gázár 33,5 %-os emelkedése, amit csak részben ellensúlyozott a dollárral szemben erős forint (a forintban kifejezett importár 16%-kal nőtt). Az átlagos nagykereskedelmi értékesítési ár csupán 4%-kal emelkedett, tükrözve a 2002. július 1-től a gázszolgáltató társaságok által ellátott bizonyos ipari fogyasztók felé történt 5,4 %-os gázáremelés, valamint a 2003. május 15-től a lakosság és a kisebb ipari fogyasztók körében bekövetkezett 12-15%-os áremelés hatását.
2003. II. negyedévben 1 826 millió m3 földgázt értékesítettünk importból, 341 millió m3 -t pedig hazai termelésből. A teljes értékesített földgáz mennyiség 2,2 Mrd m3 volt, ami 0,1 Mrd m3-rel haladja meg a 2002. II. negyedéves értéket. A tárolókba 1,6 Mrd m3 földgáz került betárolásra 2003. II. negyedévben. Ezeknek a készleteknek a leírása 3,9 Mrd Ft-tal csökkentette az üzlet eredményét (a 2002. II. negyedéves 1,3 Mrd Ft-tal szemben). A készlet mennyisége 2003. I. félév végén 29%-kal volt magasabb az előző év hasonló időszakához képest, hogy eleget tegyünk a növekvő téli keresletnek.
A tranzitált gáz árbevétele 1,3 Mrd Ft-ra növekedett (1,2 Mrd Ft a 2002. II. negyedévben), alapvetően a szállított mennyiség 4 %-os növekedése és a magasabb tranzitdíjak következtében.
A szegmens beruházása és befektetése főként felújítási projektekhez kapcsolódott és hasonlóan alakult az előző időszakhoz.”
Megjegy zem, hogy az I. negyedéves jelentés szerint csak 3,5 Mrd volt a veszteség, mely most, utólagosan 3,8-ra módosult (elírás?).
Számomra érthetetlen: - Hogyan lehetséges az, hogy amíg 2003. I. negyedévében - az import és viszonteladói árak vonatkozásában negatív, mínusz 3,60 Ft per köbméter árrés és 4,4 Mrd köbméter (ebből 1,5 Mrd a 2002-ben betárolt import földgáz, és 2,9 Mrd az I. negyedévi gázimport) importgáz-értékesíté s mellett - mindössze 3,8 Mrd Ft veszteség keletkezett,
addig a II. negyedévben - az import és viszonteladói árak vonatkozásában pozitív, plusz 0,4 Ft per köbméter árrés és mindössze 1,8 Mrd köbméter importgáz-értékesíté s mellett 8,9 Mrd – 3,9 tárolói készletleírás = 5 Mrd forint veszteséget termelt a társaság?
A Nitrogénművek elmúlt évi értékesítésére tekintettel, számomra ugyancsak érthetetlen az alábbi megjegyzés:
„A szegmens eredmények az adott divízióhoz tartozó teljes körűen konszolidált leányvállalatok eredményeit is tartalmazzák. A Nitrogénművek Rt., amelynek fő tevékenysége a műtrágyagyártás, a Központ és egyéb szegmensnél kerül bemutatásra.”
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 07:02
#175
ÁrLEhajtók 15. pontja sztornózva, csak áthelyezésre kerültek az adatok a 6. sz. mellékletbe. Bocsánatot kérek gyorsjelentés készítőitől és a fórum olvasoktól.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 06:53
#174
13 plusz egyesem van!
ÁrLEhajtó tényezők 14. pontja:
2003. 2003. Q2: mínusz 10,5 Mrd
.
Folytatom:
ÁrL Ehajtó tényezők 15. pontja:
A transzparencia további csökkenése
(A működési környezet leírásában, a korábbi gyakorlattal össze nem egyeztethető módon - és talán a forgalombantartási szabályok ellenében is - első ízben nem kerülnek közlésre a tényadatok, helyette csak százalékos változásokról szól az ismertetés. Nem biztosított (illetve csak nehezebbé vált!) az egymást követő gyorsjelentések adatainak összevethetősége.
.
Folyt. köv.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 02:41
Előzmény: #172  Törölt felhasználó
#173
A kutatás-termelésben azért egyszeri tételként 1,2Mrd Ft céltartalékot és 1,1Mrd Ft értékvesztést is beszámoltak.
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 01:35
Előzmény: #171  Törölt felhasználó
#172
A Slovnaft teljes körüen konszolidálva lett 2003,Q2-től, így a csoport eladósodottsága a 30%-ról 29%-ra csökkent 242,9Mrd Ft adósság mellett.
Ennek megoszlás 34% €, 32% $, 32% Ft, 2% szlovák korona.
Törölt felhasználó 2003. 08. 14. 01:11
Előzmény: #170  Törölt felhasználó
#171
Sajnos igazuk volt az pesszimista elemzőknek, sőt....
A 2003.Q2 -10,5Mrd Ft lett, a
2003.H2 12,3Mrd Ft.
Az árfolyamveszteség nagyobb lett az általam becsültnél 9,311 Mrd Ft helyett 9,649Mrd Ft.
Ha mostani devizaárfolyamok kitartanak a a Q3 negyedév végéig, akkor ez számításaim szerint 4,14 Mrd Ft árfolyamnyerséget jelent.
(259,6 Ft/€,229,32Ft/$)
Gáz veszteség:
2003.Q2 8.9Mrd Ft
2003.H2 12,4Mrd Ft
A társaság éves szinten a gázüzletágból 15-20Mrd Ft veszteséget vár.
A H2 átlagában még magasabb volt az import ár, mint az eladási ár, de a Q2-ben már az átlagos import ár, alacsonyabb, mint az átlagos eladási ár...
Az orosz olajkitermelés beindult, Q1-ben 118kt, a Q2-ben 138kt a termelés.
Átlagos kitermelési költség (magyar+orosz) 3,4USD/barel-ről 4,5 USD/barel-re nőtt.
A gázkiskereskedelmi társaságokből származó nyereség (12,2Mrd Ft !! )még mindig nem lett elszámolva!!!!!!!!!! !!
Ezzel én a mostani gyorsjelentésben már kalkuláltam!
A többi szegmensre felületesen nézve nem lehetett panasz.
Hát röviden ennyi...:-(((
Törölt felhasználó 2003. 08. 13. 23:59
Előzmény: #169  Törölt felhasználó
#170
Igen, egy kicsit gyanús ez az egyhangú rossz eredmény várás...
Törölt felhasználó 2003. 08. 13. 18:26
#169
Reuters elemzői körkép: minusz 6,5 mrd a Q2. (forrás: MTV1, aug. 13. 18.15)
Nem emlékszem, hogy a Reuters korábban publikált-e a MOL eredmény várakozásokat. Ha, igen tudja valaki, hogy milyen számokat tett közzé az utóbbi három negyedévben?
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 13. 13:14
#168
Egyetlen dolog biztosra vehető: - a Q2 nyereség éppen annyi lesz, amennyit a menedzsment el kívánt érni, vagy amennyit a képességei, szakmai hozzáértése lehetővé tettek.
1. Az 1999. II. n. év óta a legalacsonyabb kőolaj importár (5.400 Forint/bbl körüli) és a MOL árképzésének alapjául szolgáló Mediterrán termék-jegyzés árak közötti árrés mértéke kedvező külső feltételeket teremtett a Feldolgozás-keresked elemben. A menedzsment döntésén múlt, hogy milyen szorosan követték a MOL termékárai a mediterrán jegyzésárakat, pontosabban a szállítási és egyéb költségekkel növelt ú.n. számított importárakat. Láttunk már negatív meglepetést a 2002. IV. n. évi szegmenseredménynél!
2. A gázszegmensben a betárolt gáz esetleges téli értékesítési veszteségének előrehozatala szintén a menedzsment döntésén múlik.
3. Az árfolyamveszteség kérdése: A menedzsment döntésén múlt, hogy 210 Ft körüli USD, 240 Ft körüli EUR árfolyamok mellett kötöttek-e árfolyam fedezeti ügyleteket, a Ft-elleni spekuláció idején mélypontra süllyedt kamatok idején pedig kamat fedezeti ügyleteteket a hitelek egy bizonyos hányadára. Az elmúlt évben a negyven éves mélységben lévő USD kamatok ellenére a dollár további gyengülése/erősödése ellen védekeztek közel 6 Mrd forintos veszteséget okozva a Társaságnak. (Melléfogtak. Pl. a Richter ellentétesen spekulált.)
üdv. zj

Törölt felhasználó 2003. 08. 13. 10:52
Előzmény: #166  Törölt felhasználó
#167
A TVK gyorsjelentésből az előző negyedévihez képest 2,5 milliárd plusz van a petrolkémia szegmensben. Jó egy kicsit kevesebb a tulajdonrészek miatt...
Törölt felhasználó 2003. 08. 13. 10:14
Előzmény: #165  Törölt felhasználó
#166
Megnéztem a Zsámbékgáz tranzakció max. 12 milliárd nyereséget jelent, a Gerecsegáz eladásnak +175 millió Ft eredményhatása van. A 2003. I negyedévi jelentésből azt vettem ki, hogy e tranzakaciók noncsenek lezárva, ergo a nyereséget sem számolták el.
Törölt felhasználó 2003. 08. 12. 23:45
Előzmény: #164  Törölt felhasználó
#165
OK, lehet, hogy elmegyek.
Hát az a baj(?!), hogy Nekem is egyre inkább arra jár - minden tőzsdés történés során- az agyam, hogy ki jár jól az adott szituációban illetve kinek az érdeke....
Törölt felhasználó 2003. 08. 12. 17:56
#164

Kedves zpataki,
Szerintem, egy esetlegesen negatív Q2 eredmény nem feltétlenül érint mindenkit hátrányosan.
Egy várakozáson aluli gyenge második negyedév nagyon jól jöhet a módosítani tervezett mendzsment-ösztönzés i program által érintettek számára.
A rendkívüli közgyűlésig már csak pár hét van hátra. A negatív meglepetés következtében a piaci árfolyamok a közgyűlésig tovább eshetnek. Így a kötvény/részvény átváltási arány közgyűlés általi megállapítására az igen alacsony piaci árfolyam figyelembevételével kerülhetne sor.
Hogy valóban így lesz-e, szeptember 1-én meglátjuk.
(Rossz, aki rosszra gondol! A rendkívüli közgyűlés összehívásának, az átváltoztatatható kötvényekkel történő menedzsment-ösztönzé s bevezetésének, és az esetlegesen csalódást okozó eredmény nyilvánosságra hozatalának közeli időpontjai között természetesen nem lehet összefüggés. Csupán az események véletlen egybeeséséről lehet szó.)
Végül, javaslom, gyere el a közgyűlésre, én ott leszek.
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 12. 17:34
#163
False előrejelzések?
Egy példa az elemző 30-40 mrd-os tévedésére.(Féléves távlatban!)
.
Idézet egy elemzőtől a Bank és Tőzsde 2002. június 14-i számából:
Vágó Attila: MOL: szabályozási kockázatok, nyomott árfolyam
„A Mol gázüzletága így idén is 30-40 milliárd forintnyi veszteséget termelhet” – mondta ezt 2002. év közepén a 2002. évi gázveszteség várható mértékéről a Concorde MOL elemzője, akinek nem más a főnöke, mint a jelenlegi tőzsdeelnök, a Concorde pedig a MOL-részvények 1998. évi forgalombahozatali tájékoztatójának tartalmáért egyetemleges felelősséget vállaló forgalmazók egyike.
.
Több mint egy hónappal a 2002. június 14-i Vágó Attila írás megjelenése előtt, május 7-én (a MOL 2002. évi I. negyedéves jelentésének nyilvánosságra hozatala előtt!) közlés céljából eljuttattam saját becslésemet a Bank és Tőzsde részére. A lap nem közölte az elemzők (és egyes MOL vezetők!) túlzottan negatív várakozásait cáfoló, és részletesen is kifejtett eredményprognózisoma t, melyet az alábbiakban idézek:
.
„Véleményem szerint a földgázimport mindenkori, várható negyedéves vesztesége, beleértve a 2002. I-IV. n. évi veszteséget is - az importárképletbe épített 6-9 havi késleltetésre tekintettel - 9 hónapra előre jól megbecsülhető. Bizonytalansági tényezőt csupán az EUR/USD árfolyam és a HUF sávon belüli jövőbeni alakulása okozhat.
Becslésem szerint az I. n. évben (280 HUF/USD átlagos árfolyamot és 114 USD/ezer köbméter átlagos importárat feltételezve) 31,9 Ft/köbméter átlagos beszerzési, valamint 27 Ft/köbméter átlagos értékesítési árral számolva kb. 5 Ft/köbméter veszteség keletkezett a gázimporton. Ez 3 Ft-tal kevesebb a 2001. IV. n. évi 8,2 Ft/köbméter veszteségnél. Ekkor a Gáz és Energetika szegmens 8, 7 Mrd veszteséget termelt.
.
2002. II. n. évben 32,4 Ft átlagos értékesítési ár (lásd, 2001. III. n. évi betárolási időszakot!) és 28 Ft átlagos beszerzési ár várható (103 USD/ezer köbméter importárral és 272 HUF/USD-vel számolva). Ez azt jelenti, hogy hosszú idő után ismét nyereség(!), mégpedig 4,4 Ft/köbméter nyereség várható a gázimporton!
Ugyanez a helyzet várható 2002. III. n. évben is!
Amennyiben júl.-tól lesz gázáremelés, úgy a helyzet még tovább javulhat!
A jelenlegi magas olajárak hatása főleg a IV. n. évben fogja éreztetni kedvezőtlen hatását. Ekkor ismét 30 Ft/köbméterre emelkedhet az importár és 27 Ft-ra csökkenhet az értékesítési ár, azaz 3 Ft/köbméter veszteség keletkezhet a gázimporton.”
.
A 2002. évi tényszámok (közel nullszaldós gázüzletág) engem igazoltak. Igen nehéz magyarázatot találni az elemző 30-40 Mrd-os tévedésére.
.
Érdeme s idézni a Portfolió Fórumát is:
Téma: A GM bízik benne, hogy a MOL részvényesek megértők
2002. 06. 06-i hozzászólás Kányisz Istvántól:
„Tisztelt Portfóliósok!
Cikkük ben a nullszaldós gázárhoz 15-17 dolláros kőolajat rendeltek. Ez az adat
valószínüleg egy nagyon régi kalkuláció eredménye. A dollár árfolyamának jelentős esése ezt nagy mértékben megváltoztatta.
Szám ításaim szerint, melyeket gyorsjelentésekre és a forint jelenlegi árfolyamára alapoztam, a gázüzletág 20-22.5 dolláros kőolajárnál már nullszaldós kell, hogy legyen.
Ezért ha a jelenlegi pénzpiaci trendek nem változnak, valamint a kőolaj ára is folytatja lassú lemorzsolódását a gázüzletág akár már idén is nyereségessé válhat.”
.
Erről ennyit.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 12. 16:44
Előzmény: #161  Törölt felhasználó
#162
Én pár hónappal ezelőtt, alacsonyabb olajárnál 1-3 milliárdra saccoltam negyedévenként...
Törölt felhasználó 2003. 08. 12. 16:33
#161
Lehet hogy már rég lecsengett a téma, de rákérdeznék van-e valakinek kalkulációja a ZMP projekt Q2-re vonatkozó eredményhatásáról. Saccolt tonna/barrel aránynál kb. 5 MdFt többlet jött ki eredménynek. Reális lenne ez a szám ?

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek