Topikgazda: Törölt felhasználó 2002. 12. 03. 09:01

MOL: 8,748 Ft-os célárfolyam (Erste)  

Ugrás a cikkhez
Pletser Tamás, az Erste Bank részvényelemzője a MOL új stratégiájának meghirdetése, illetve a Slovnaft részesedés 67%-ra történő emelését követően kiadott értékelésében 8,748 Ft-os célárfolyam meghatározása mellett változatlanul vételre ajánlja a részvényt.

A szakértő kiemelt hangsúllyal szerepelteti értékelésében a stratégiában szereplő, organikus eredmény növelő képesség kiaknázását. Mint ismeretes a MOL éves szinten 175 m USD költségmegtakarítást kíván elérni 2005-re. A belső költség hatékonyság javításában már az elmúlt három évben is látványos eredményeket ért el a társaság.

Pletser Tamás előrejelzése alapján a MOL (jelenlegi HUF/USD árfolyam mellett) már elérheti vagy meghaladhatja az új stratégiában meghatározott 1 milliárd dolláros EBITDA-t. A 2002-es 40 mrd Ft-os előrejelzésből kiindulva a társaság a negyedik negyedévben 15 mrd Ft-os nettó veszteséget érhet el, melynek fő oka a létszámcsökkentésre megképzendő 100 millió dolláros céltartalék.

A 8,748 Ft-os célárfolyam (fair value) diszkontált cash flow modell alapján került meghatározásra (a fair value 1.5%-ot emelkedett a Slovnaft tranzakció és az új stratégia következtében).
Mutató alapú összehasonlításban; P/E-t alapul véve enyhe alulértékeltséget mutat a részvény, míg EV/EBITDA és P/Sales szinten enyhe felülértékeltség jelentkezik.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2003. 08. 04. 08:59
#140
Azon viszont érdemes elgondolkodni miért terjeszkedik Romániában ilyen mértékben a MOL! Az még logikus lépésnek tünik, hogy Erdélyben és fõként a határhoz közel benzinkutakat épít, hiszen ezek forgalma részben az erdélyi magyarok és a benzinturizmus miatt viszonylag magas lehet! A megvásárolt Shell kutak viszonylag (nagyon) drágák voltak , mert ezek forgalma jóval átlag felletti volt! Persze kérdés, hogy olyan jó elhelyezkedésûek voltak vagy csak a Shell név vonzotta a vásárlókat!
Törölt felhasználó 2003. 08. 02. 22:10
#139
MOL éves jelentéséből idézem Mosonyi szakmai pályafutását:
1974-t ől: Shell képviselő
1986-tól: Shell kereskedelmi igazgató
1991-től: Shell londoni központ
1994-99: Shell Hungary vezérigazgató
1999-t ől: Mol vezérigazgató
A fentiek tükrében nem etikus a tranzakciós ár eltitkolása, bár jogszerűségét nem vitatom.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 02. 19:08
Előzmény: #137  Törölt felhasználó
#138
"Meg annyi ott a benzin kut, nyugodtan vehetett volna egy sor magan benzin kutat ahogy a LUKOIL tette, tehat ,hogy miert a SHELL-tol vasarolt az mar mas kerdes "...irtam az iment, de lehet, hogy ez mar nem olyan egyszeru dolog.Továbbá biztosan igy sokkal kifizetodobb volt , mint varni amig fel epulnek az uj tolto allomasok. Ez a 23 darab, mar keszen van es amig a tobbiek epultek volna ezek addig mar csak csinaljak a penzt, tehat ido (es penz)nyeres strategia.Es jobb ez igy, kevesebb a konkurens tolto allomas- legalabbis egy darabig biztosan.
Törölt felhasználó 2003. 08. 02. 18:56
Előzmény: #135  Törölt felhasználó
#137

Kedves zpataki !
Az ami a danubius-al tortent az a kozel jovoben is meg tortenhet massal is, igy persze a MOL is megjarhatja,meg persze az OTP ugy sem egy sima ugy, de kerdesedre valaszolva ,hogy vagy-vagy ,akkor en ugy irnam; tapasztalataimbol velemenyezve nem tartom ugy tortentnek ahogy te fel vetetted.
Vegul is minek elore meg borsozni az uzletet a MOLnak utana is lehet meg apritani rola, de hogy elore el kedvetlenitsenek egy befektetot ,dollar millios nagysagut, nem hinnem .
Meg annyi ott a benzin kut, nyugodtan vehetett volna egy sor magan benzin kutat ahogy a LUKOIL tette, tehat ,hogy miert a SHELL-tol vasarolt az mar mas kerdes mint "nemzeti".
Udvozle ttel ;
Törölt felhasználó 2003. 08. 02. 14:51
#136
Idézet az Energiainfó-tól (mno.hu)
.
"A magyar olajtársaság ebben az évben további 4 új töltőállomás építését tervezi Romániában, zöldmezős beruházással."
... és gondolom, szivélyes román fogadtatással. (Egyébként, nekem pozitív személyes tapasztalataim vannak a magyar-román bankkapcsolatok építése terén.)
.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 08. 02. 11:33
Előzmény: #134  Törölt felhasználó
#135
Kedves JPMorgan!
Ezt tudod vagy véleményezed?
Mert pl. a Danubius szálloda vétele igen érdekesen alakult.
pl. A helyi adót érdekes módon a vétel utána megemelték...
Vagy az OTP kálváriája a román bank vétellel...
Így lehet, hogy egyes engedélyek, amelyek a kútak építéséhez kellenek, feltünően lassan érkezhetnek meg...
Félre ne érts, nem vagyok román ellenes, de ezek tények...
Törölt felhasználó 2003. 08. 01. 20:48
Előzmény: #133  Törölt felhasználó
#134

Kedves zpataki !
"Ismerve a románok magyar befektetőkkel szemben táplált szeretetét, lehet, hogy hatékonyabbnak tünt vásárolni, mint építeni..." - csak puszta meg nyugtatasul ; ez minden bizonnyal nem volt donto a kutak meg vasarlasahoz.
Törölt felhasználó 2003. 08. 01. 13:53
Előzmény: #132  Törölt felhasználó
#133
Hát igen nehéz megítélni az vásárlás drágaságát az eladási ár és a portéke pontos ismerete nélkül.
Az azonban tény, hogy mivel Románia fejletlenebb, mint Csehország, a fejlődési lehetőségek nagyobbak.
A másik, a kútak helyzete és milyensége.
Ha a MOL a saját finomítóiból el tudja látni őket, akkor ugye szinergikus hatás is van.
A Shell gondolom azért adta el, mert nekik nincs szinergikus hatása.
11,6x1,15/36 =0,37M$
25/23=1,086M $
1,086M$/0,37M$=2,9 35
Fontos lehet, a kútak újraelőállítási költsége is.
Ismerve a románok magyar befektetőkkel szemben táplált szeretetét, lehet, hogy hatékonyabbnak tünt vásárolni, mint építeni...
Törölt felhasználó 2003. 08. 01. 09:33
#132
A MOL és a Shell nem kívánja nyilvánosságra hozni a romániai kút-ügylet értékét. A Ziaroul Financiar román gazdasági lapban idézett piaci szakértők becslése szerint a MOL 25 m USD-t fizetett a 23 romániai kútért. A MOL transzparenciájának jót tenne, ha a MOL állást foglalna a 25 m USD összegű vételárral kapcsolatban. Ugyanis, amennyiben a hír igaz, akkor a MOL újra drágán terjeszkedett. A MOL által fizetett kutankénti ár a háromszorosa annak az árnak, amelyet az OMV fizetett a egy kútért Csehországban (36 db kút – 11,6 M EUR-ért).
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 07. 31. 14:55
#131
Smallcap,
1. Igazad van, szerencsére a Portfolio ezúttal is megtörte a nyomtatott sajtó hallgatását. Az INA vételárral kapcsolatban valóban számtalan kérdést vetettetek fel és gondolom, hogy továbbra is hiányoljátok a tranzakciós ár indoklását.
2. Némil eg meglep, hogy a horvát parlament üléséről elégségesnek tartod a hazai tájékoztatás terjedelmét. Ha nem a MOL nyert volna, akkor talán egyetértenék. Mivel a MOL nyert, számunkra sem közömbös a horvát belpolitika alakulása és mindaz, ami az INA körül történik. Emlékszünk még arra, hogy 2000-ben a MOL külföldi és belföldi befektetői hogyan váltak a magyar belpolitika áldozatává.
3. A jelenlegi gazdasági környezetnek éppen a politika okozott nem kis „balesetet”. A PM és az MNB között sajtó üzenetek formájában lefolytatott, szakmainak álcázott, de valójában politikai színezetű viták a nyomásgyakorlás eszközeivé váltak, melyek következtében az MNB végül engedett a kormány nyomásának és hozzájárult a sáveltoláshoz. Ezen kívül, nem tapasztaltam, hogy akár a K&H botrány, akár a PSZÁF elnök megverése ürügyén támadt politikai viták során a politikai pártok félre tették volna rövidtávú, önző érdekeiket és figyelemmel lettek volna az ország érdekeire. Ezért tartottam szokatlannak és elgondolkodtatónak a pártok szótlanságát az INA ár ügyében. Egyébként nincs hiányérzetem, csupán elgondolkodtatónak tartom a felelősségérzet hirtelen feltámadását, éppen ebben az ügyben. Lehet, hogy új, az eddigieknél kellemesebb időszak jön el a hazai belpolitikában? Így legyen!
.
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 07. 31. 12:36
Előzmény: #129  Törölt felhasználó
#130
János,
.
olvasgatom a hozzászólásaidat. néha próbáld meg egy kicsit több oldalról is vizsgálni a kérdéseket, különben feleslegesen leszel elfogult egy irányba.
Csupán az alábbi felvetések 1. pontjára reagálnék. Ha emlékezetem nem csal, akkor a Portfolio.hu elég részletes értékelést adott a szerződés aláírását követő második napon. Még a címe is az volt: "Hogyan értékelhető az INA-tranzakció" vagy valami hasonló. Ebben számtalan kérdést felvetettünk.
na jó akkor nézzük meg még a további két pontot is közelebbről:
.
2. pont Miért kellett volna egy rendkívüli parlamenti üléssel foglalkozni annak tényének ismertetésén túl. Az ellenzék támad - ez a dolga és kész.
.
3. az lett volna igazán szép kis "baleset" a jelenlegi gazdasági környezetben, ha a parlamenti pártok saját stílusuknak megfelelően elkezdik értelmezni a MOL-INA tranzakciót.
János, a politikai színezet ebben az esetben szerinted nem lett volna árLEhajtó tényező?
Törölt felhasználó 2003. 07. 31. 11:36
#129
1. Jó hír, hogy forintban számolva a MOL-nak sikerült visszakapaszkodnia a két hónappal korábbi árszintre (5,745 Ft). (EUR-ban már + 6-7 %-os az árfolyamváltozás az INA ár bejelentése óta.) Úgy tűnik, hogy a sajátrészvényvásárlá s és a felminősítések jót tettek a rendkívül alulértékelt papírok árfolyamának és e két tényező, valamint a várhatóan jó félévi eredmény együttes hatása túlkompenzálja a drága akvizíció kezdeti negatív megítélését. Remélem, hogy az igazgatóság rendkívüli közgyűlési határozati javaslatainak nyilvánosságra kerülése sem szolgáltat okot a kedvező trend megfordulásához.
2. Az OMV tegnapi záró ára: 102,3 EUR (+7,7 % a két hónappal korábbi 95 EUR-hoz képest, de már csak 0,5 %-os az emelkedés az INA-tender elvesztése óta.)
.
Néhány elgondolkodtató körülmény:
.
1. A hazai szakmai sajtó ezideig tartózkodott az eddigi legnagyobb tőkekiviteli tranzakciónak számító INA-befektetés elemzésétől.
2. A magyar sajtó hallgatott az eredményhirdetést követően összehívott, az INA privatizációját megvitató rendkívüli horvát parlamenti ülésről. (Igaz, július 20-án egy apró hiba csúszott a gépezetbe: az Infórádióban elhangozott egy osztrák lapértékelés is a MOL „győzelméről”, a bécsi tudósító tolmácsolásában.)
3. Úgy tűnik, hogy a MOL által az INA 25 %-áért fizetett véteár (a Slovnaft vételárhoz hasonlóan) itthon valamennyi parlamenti párttól „politikai védelmet” kap. A magyar belpolitikai viszonyok ismeretében ez meglehetősen szokatlan.
Lehet, hogy csak én nem látom a MOL-lal kapcsolatos nagy terveket?
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 07. 29. 07:03
#128
A jelenlegi helyzetben magam is az állami szelet értékesítésének elhalasztását tartanám ésszerűnek.
Ugyanakk or arra is figyelemmel kellene lenni, hogy a második negyedévi jó eredmény árfelhajtó tényező lesz, a november 15-én közzéteendő Q3 eredmény pedig csalódást fog kelteni.
Tehát, ha mégis sor kerül az értékesítésre, akkor azt még november 15. előtt kell meglépni.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 07. 27. 00:03
#127

Elgondolkodott e valaki abban, hogy a jelenlegi kormanyunk szava hihetosegen, jelen konkret esetben a Mol privatizalassal kapcsolatban?
Terv (?) szerint az iden valamennyit, nem is keves, de hat lesz abbol valami ?, ilyen alacson arfolyam mellett? Meg lepne; az az en mar egyre inkabb nem hiszek benne.Majd 6000 felett kornyeken , igy realisabb volna gondolkodni.
Törölt felhasználó 2003. 07. 26. 00:49
#126
Re: Hernádi: a tőkepiacokon szokásos prémiumot fizette a MOL
.
"Hernádi szerint a legjelentősebb szinergiák rövidtávon a kitermelésben mutatkoznak, ezen divízió termeli a legnagyobb profitot az INA számára."
.
Ez igaz lehet. Feltéve, hogy a horvát parlament nem fogja eltanulni a magyar törvényhozástól a MOL-befektetőket megkárosító törvényalkotás kimeríthetetlen módszertárát.
Példáu l:
- a horvát számviteli törvény IFRS-től eltérő megváltoztatása révén több tízmilliárdos környezetvédelmi és mezőfelhagyási céltartalék képzés előírása (Lásd magyar számviteli tv. változása - MOL 2001. évi éves beszámolója)
- a 2003. január 1. előtt termelésbe vont horvát gázmezőkből kitermelt földgáz értékesítéséből származó jövedelem elvonása megemelt bányajáradék formájában. (Lásd a június 16-án elfogadott magyar Gázellátási törvényt.)
Ne feledjük, hogy a MOL Igazgatósága külön közleményben üdvözölte a Gázellátási törvény itthoni elfogadását.
Reméljü k, hogy a horvát parlament nem fogja követni a magyar példát.
üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 07. 26. 00:10
Előzmény: #121  Törölt felhasználó
#125
Re : boeing !
Bar az OMW-nek kevesebb mint a 10 % -ka resze van a MOL-ban, de igazad van,hu de nagyon,hogy szabad piacon tobbre tegyen szert ,ilyen arLehajitott arfolyam stadium kozepette.
Gratula neked, latod erre meg en sem gondoltam -es orulok, hogy nyugodtabban alszom es kelek holnap, meg holnap utan.
Udv;
Törölt felhasználó 2003. 07. 26. 00:02
Előzmény: #123  Törölt felhasználó
#124
Hi poor !
Azt mondod 510-et konkretan ? ,lehet, de meg ennel is tobbet ha bele kalkulaljuk a sok felajanlott reklam dumat.
Ehhez kepest az 505 dolcsi millka,meglepoen realis,vagy alacsonyabb annal a 420 dolcsi millka-nal + ....
Törölt felhasználó 2003. 07. 25. 18:27
Előzmény: #119  Törölt felhasználó
#123
Hi Smash!
Pusztán emlékeztetnék rá, pár éve mekkora bulit is csinált a Bchem! Jól megvette TVK-t! Emlékszünk...
Az az eset arra is jó példa, menyit értek a szindikátusi szerződések a szavazási korlátokkal együtt. Szóval van itt veszély is.
Ja és azért az OMV is hajlandó lett volna lepengetni azt az 510-et. Ez legalább biztató...
Rozi
Törölt felhasználó 2003. 07. 25. 18:07
#122
Jó a kérdés. A 420 M USD összeget azonban helyesbíteném. Az OMV eddig összesen 1.150 M USD-t takarított meg a régióbeli akvizíciók „veszteseként”. (505 M USD az INA 25%-a és 650 M USD a Slovnaft 70 %-a).
Mit tehet az OMV az 1.150 M USD-vel?
Azt hiszem, ugyanarra gondolunk. (Bár a kúthálózat bővítése is szóba jöhet.)
Üdv. zj
Törölt felhasználó 2003. 07. 25. 16:12
Előzmény: #120  Törölt felhasználó
#121
Csak ugy mellekesen, szerintetek mikor jon el az ido, amikor az OMV inkabb ugy dont, hogy az akviziciokra szant forrasait nem privatizacios tenderen probalja elkolteni, hanem a szabad piacon. Ti mit vennetek 420 m USD-et? A horvat piac 25%-at (INA), vagy a magyar, szlovak es horvat piacnak a 18%-at. Kicsit leegyszerusitettem a kerdest, de a MOL 2.3mrd USD kapitalizacioja alapjan 18%-ot vehetnenek ennyi penzert. Tekintettel arra, hogy kozel 10% mar hivatalosan is az osztrakoknal van, nem tudom elhinni, hogy ne a MOL paprokat kezdjek inkabb lassan felvasarolni, akar stromanokon (osztrak bankok, alapok) keresztul.

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek