Topiknyitó: pampa 2007. 06. 28. 12:58

Mi lesz veled világ?  

Legyen egy topikja a külföldi híreknek is.

Mint mindennek ezeknek is van hatásuk a Magyar tőzsdére.

Ezt most találtam nagyon érdekes,demokrácia értelmezés.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pampa 2008. 07. 07. 07:32
Előzmény: #399  pampa
#400
Könnygázzal és gumilövedékekkel oszlatta fel az izraeli hadsereg a biztonsági kerítés elleni tüntetést vasárnap egy ciszjordániai palesztin településen, egy szemtanú szerint több tucatnyian megsebesültek. Az izraeli hadsereg ezt nem erősítette meg, közölte viszont, hogy egy katonájuk megsebesült a tüntetőkkel lezajlott összetűzésben. Az elmúlt három napban az ötezer lakosú Nilinben újra és újra összecsapások robbantak ki az izraeli hadsereg és a biztonsági kerítés ellen tiltakozók között. A brit hírügynökség tudósítója vasárnap néhány tucat tüntetőt látott az utcákon. Vasárnap hajnaltól határozatlan időre kijárási tilalmat hirdettek ki Nilinben, az elmúlt időszakban történt erőszakos incidensekkel indokolva az intézkedést. A hadsereg tájékoztatása szerint szombaton több száz palesztin tüntető kövekkel és égő gumiabroncsokkal dobálta meg a katonákat, az elmúlt hónapban pedig a fal Nilin melletti szakaszánál nyolc katona és két munkás megsérült az erőszakossá vált tiltakozó megmozdulásokban.

Az izraeli kormány 2002-ben kezdte el építeni a 680 kilométer hosszúra tervezett kerítést Ciszjordánia határa mentén, azzal érvelve, hogy a kerítés segíthet megakadályozni palesztin öngyilkos merénylők izraeli területen tervezett akcióit. Az izraeli települések körül kacskaringózó kerítés azonban ciszjordániai falvakat is elválaszt az azokat övező földektől.

2004. július 9-én a hágai Nemzetközi Bíróság törvénytelennek ítélte a kerítést, és a lebontását követelte. Ugyanilyen értelmű határozatot hozott ezt követően az ENSZ-közgyűlés is, Izrael azonban mindeddig nem vette figyelembe e követeléseket.
pampa 2008. 07. 04. 08:01
Előzmény: #398  pampa
#399

Slota szerint magyarok voltak a Hedvig-ügy mögött
2008. július 3. 13:41

*
o a
o a
o a
|
* Cikk nyomtatása |
* Cikk küldése |
* Add a Startlaphoz

FigyelőNet, MTI

Ján Slota szerint Malina Hedviget senki sem támadta meg, az egész ügyet a magyar titkosszolgálat szervezte meg.
Hirdetés x
A Robert Fico kormányához tartozó magyarellenes kormányerő, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke csütörtökön azt állította: Malina Hedvig nem is járt azon a helyszínen, ahol - a sértett vallomása szerint - 2006 augusztusában két ismeretlen bőrfejű azért verte meg, mert magyarul beszélt.

Késik az eredmény

Slota állítását semmilyen forrás megnevezésével nem volt hajlandó alátámasztani, de mint mondta, ideje lenne, ha az ügyben vizsgálódó legfőbb ügyészség közzétenné, hogy mit állapított meg eddig. Az ügyészség tavaly szeptember óta folytat vizsgálatot. A főügyész előbb március végére, majd augusztus végére ígért eredményeket.

Kapcsolódó írások
Kubis kért bocsánatot Slota helyett
Malina Hedvig ügyét tíz nappal a rendőrségen tett feljelentése után lezárták azzal, hogy senki sem támadta meg őt, hogy az egészet csak kitalálta. Később két lakossági feljelentés alapján, "hazája jó hírének bemocskolása" címén nyomozás indult Malina Hedvig ellen, amely azóta is folyik. Az egyik feljelentő időközben öngyilkos lett, a másikról kiderült, hogy korábban a titkosszolgálatnak dolgozott. Ha rábizonyítanák a vádakat, öt évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetné a bíróság. Malina Hedvig a napokban gyereket szült.

Robert Fico kormányfő annak idején kijelentette, hogy a Hedvig ügy mögött kormánya megdöntése törekvő erők állnak, s ettől három héttel ezelőtt sem tágított, csak árnyaltabban fogalmazta meg ugyanezt.

A Gárdával riogat

Pártja csütörtöki sajtótájékoztatóján Slota minden "időszerű" eseményben kimutatta a Szlovákiai elleni magyar ármánykodást, és arra figyelmeztetett, hogy a szlovák politikusok és a szlovák média "semmibe veszik a magyar veszélyt". Slota az ellenzék államfőjelöltjét, Iveta Radicovát is kiosztotta, amiért - egyetlen szlovák politikusként - részt vett a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) jubileumi ünnepségén. Azt ajánlotta Radicovának, hogy "legyen inkább egy patkányhorda köztársasági elnöke, mintsem a szlovák nemzeté".

Slota ezúttal sem hagyta ki, hogy a Magyar Gárdával riogassa a szlovákokat. Egyebek között sajnálatosnak nevezte, hogy a szlovák sajtó nem foglalkozott kellő komolysággal a hét végén történtekkel, amikor Révkomáromban kilenc "horogkeresztekkel agyontetovált magyar, akik között egyetlen szlovák nemzetiségű sem volt, a Magyar Gárdába toborozta a Szlovák Köztársaság magyar nemzetiségű polgárait".
pampa 2008. 06. 30. 17:16
Előzmény: #397  pampa
#398

Röntgentámadás Ahmadinezsád ellen?
2008. június 30. 17:07

*
o a
o a
o a
|
* Cikk nyomtatása |
* Cikk küldése |
* Add a Startlaphoz

FigyelőNet, MTI

Röntgensugárral merényletet kíséreltek meg a hónap elején Rómában Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök ellen - állította az ázsiai ország római nagykövete.
Hirdetés x
Kapcsolódó írások
Ahmadinezsádé a többség
Ahmadinezsád: senki sem meri megtámadni Iránt
Ahmadinezsád az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) római csúcsértekezletén vett részt június első napjaiban.

Az IRNA hivatalos iráni hírügynökség hétfői jelentése szerint Abolfazl Zohrehvand nagykövet elmondta: egy nappal az elnök olasz fővárosba való érkezése előtt átvizsgálta Ahmadinezsád ottani rezidenciáját, és eközben felfigyelt arra, hogy az egyik biztonsági jelzőkészülék (röntgenkapu) túlságosan erős röntgensugárzást bocsát ki.

Először arra gyanakodott, hogy a készülék meghibásodott, de a berendezés kicserélése után azt tapasztalták az iráni nagykövetség munkatársai, hogy a sugárzás szintjét egy másik helyről szabályozzák valakik. Amikor az elnök megérkezett szálláshelyére a sugárzás értéke olyannyira meghaladta a normális szintet, hogy az az egész épületben kimutatható volt - számolt be róla a külképviselet vezetője anélkül, hogy említést tett volna róla, milyen ellenintézkedéseket hoztak
pampa 2008. 06. 30. 15:20
Előzmény: #396  pampa
#397
A vietnami háború óta elismert, Pulitzer-díjas oknyomozó újságíró, Seymour Hersh legújabb információi nagy vitát robbantottak ki az Egyesült Államokban. Állítása szerint ugyanis Georg W. Bush, a leköszönő amerikai elnök megállapodott a republikánus és demokrata törvényhozási vezetőkkel, hogy mindkét párt jóváhagyja a kormány terveit kommandósok Iránba küldésére. Hersh szerint a háttérben már a hadművelethez szükséges 400 millió dollár felhasználásáról is megszületett a megállapodás.

A híres újságíró - akinek annak idején nagy része volt a vietnamiak ellen elkövetett amerikai atrocitások napvilágra kerülésében, négy éve pedig az elsők közt tárta fel az iraki fogolykínzásokat – hírszerzési forrásaira hivatkozva már 2006-óta úgy véli, hogy a Bush-adminisztráció katonai csapást készül mérni Iránra. Hersh legújabb információi szerint most az ellenzéki vezetők is beleegyeztek abba, hogy a Pentagon különleges alakulatokat küldjön a Perzsa államba.

A hírek szerint speciális egységek már korábban is is rendszeresen behatoltak Iránba, ám az eddigi akciók csupán az ország Irakkal határos részén zajlottak. E bevetések célja az iraki felkelők támogatásának megakadályozása és a határ mentén bujkáló ellenállási vezetők elfogása volt. A most Iránba küldendő kommandók feladata azonban már stratégiai jelentőségű lenne. Küldetésük részét képezné a teheráni síita rezsim megdöntése érdekében az elégedetlenség szítása mind a kisebbségi arabok, beludzsok, kurdok, mind a többségi lakosság körében.

A feladat másik része feltehetőleg az iráni katonai és nukleáris létesítmények felderítése, illetve a védelem harckészségének felmérése. Magyarul az esetleges amerikai támadás előkészítése a küldetésük, de esetleg szabotázsakciókkal maguk is megpróbálhatják visszavetni a nukleáris fejlesztéseket.




Hersh értesüléseit hivatalosan nem erősítették meg sem a washingtoni, sem a Bagdadban jelen lévő amerikai tisztségviselők. Ez persze nem meglepő, hiszen folyamatban levő katonai akciókról még akkor sem szerencsés nyilatkozni, ha azok nem ilyen titkosak. Az mindenesetre teljesen bizonyos, hogy az amerikai különleges alakulatok már felkészültek az Iránba való behatolásra. Az is nagyon valószínű, hogy néhány emberrel már most is jelen vannak az országban – ha más szervezetektől nem is, de a CIA-tól biztosan vannak a különleges műveleti specialisták is.

Az viszont már erősen kérdéses, hogy az amerikai vezetés valóban elszánta-e magát az erőszakos hatalomátvétel előkészítésére vagy a katonai jellegű titkos akciók végrehajtására. Ezekkel ugyanis egyértelműen háborús agresszorrá válnának a nemzetközi jog alapján. Az amúgy is népszerűtlen Bush pedig valószínűleg nem úgy akar búcsúzni hivatalától, hogy közben a CNN-en az elfogott kommandósok halálra ítélését hallgatja Teheránból.

Könnyen lehet, hogy a Hershnek kiszivárogtatott információk mögött ezúttal az Iránra nehezedő diplomáciai nyomás növelésére törekvő Washington áll.
pampa 2008. 06. 28. 15:38
Előzmény: #395  pampa
#396

Fico szerint a Fidesz a nagy veszély
2008. június 28. 15:06

*
o a
o a
o a
|
* Cikk nyomtatása |
* Cikk küldése |
* Add a Startlaphoz

FigyelőNet, MTI

Magyarországgal kapcsolatosan nem Gyurcsány Ferenccel, hanem "a közép-európai térség szélsőségesen nacionalista pártjával, az Orbán Viktor vezette Fidesszel" van gondja Robert Fico szlovák kormányfőnek.
Hirdetés x
Kapcsolódó írások
Fico még mindig Trianontól retteg
Nem lesz Gyurcsány-Fico találkozó
A Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) együtt kormányzó szlovák miniszterelnök szlovák közszolgálati rádióban "óriási és tényleges veszélyt" jelentő pártnak nevezte a Fidesz - Magyar Polgári Szövetséget.
pampa 2008. 06. 26. 17:02
Előzmény: #393  Törölt felhasználó
#395
Conqui

Nagyon szerény vagy.
Törölt felhasználó 2008. 06. 26. 17:00
Előzmény: #393  Törölt felhasználó
#394
Tesó megint Izrael-ért aggódsz? :)
egyem a szíved...nagyon lelkes vagy

privátban segítek, ha nem akarsz goj maradni ... :)
Törölt felhasználó 2008. 06. 26. 13:53
Előzmény: #392  Törölt felhasználó
#393
Nincs.
Törölt felhasználó 2008. 06. 26. 11:43
Előzmény: #391  Törölt felhasználó
#392
akkor meg az lenne a bajod, hogy miért írunk benne az amcsi elnökválasztásról, iránról, stb

vagy akkor hová írjam azt le, hogy kínában az egykepolitika feladásán gondolkodnak, mert komoly demográfiai problémákhoz vezet hosszabb távon. (sok lesz ott is a nyugdíjas, és kevés a nyugdíjukat megkereső)

szerinted nincs ekkor befolyással a világ dolgaira izrael, mint amennyit ebben a topikban foglalkozunk vele??
Törölt felhasználó 2008. 06. 26. 09:17
Előzmény: #390  Törölt felhasználó
#391
Át kéne keresztelni a topicot "Mi lesz veled Izrael?" címre. Úgy egyértelműbb lenne a benne rejlő tartalom.
Törölt felhasználó 2008. 06. 26. 09:12
Előzmény: #389  Törölt felhasználó
#390
Látom pampa előlépett ügyeletes közel-keleti tudósítóvá...:)
Törölt felhasználó 2008. 06. 26. 08:00
Előzmény: #386  Törölt felhasználó
#389
na ja. de azt mégsem akarhatjuk, hogy ne létezzenek. ha a segítség a létezéshez kell, azzal nincs probléma. ha valami egészen máshoz, azzal lehet.
pampa 2008. 06. 26. 07:45
Előzmény: #387  pampa
#388
Elmaradt Izraelben a politikai harakiri
Népszabadság • Shiri Zsuzsa • 2008. június 26.

Minden várakozással szemben elmaradt Izraelben a kormányfő és a honvédelmi miniszter politikai harakirije. Határozatlan időre elnapolták a szavazást a knesszet feloszlatásáról döntő törvényjavaslat ügyében, mert a Kadima és a Munkapárt az utolsó pillanatban - a voksolás előtti éjjelen - háttéralkut kötött egymással. Az egyezség értelmében a Kadimában legkésőbb szeptember 25-ig előválasztásokat tartanak, ahol megújítják a párt vezetését.

A közvélemény-kutatások szerint az Ehud Olmert miniszterelnök vezette Kadima és az Ehud Barak vezette Munkapárt lenne az előre hozott választások fő vesztese. Egyik pártnak sem érdeke hát a kormány bukása, mivel ősszel a likudos Benjamin Netanjahunak kellene átadniuk a stafétabotot. A Munkapártban egyenesen attól tartanak, hogy a következő knesszetben már egy kisebb mikrobusz is elég lesz képviselőik utaztatásához.

Barak néhány hete mégis ultimátumot intézett Olmerthez, amely szerint a választások előrehozását támogatja, ha a Kadima nem cseréli le kompromittálódott elnökét. Barak nem tehetett másként Morris Talansky leleplező vallomása után: kiderült, hogy Olmert éveken át dollárkötegekkel teli borítékokat fogadott el, sőt követelt magának az amerikai üzletembertől. A miniszterelnök elutasította a hadüzenetet, és a párt belügyeibe való beavatkozásnak nevezte azt. Később ellencsapással válaszolt: megfenyegette Barakot, hogy ha pártja a knesszet oszlatása mellé áll, akkor meneszti a munkapárti minisztereket, ami egyben a kormány bukását is jelentené.

A korrupció gyanúja miatti morális felháborodást a döntés előtti éjszakán legyőzte a pártérdek és a politikai józanság, s végső soron mindkét fél elégedett lehet a kompromisszummal. Barak sikernek könyvelheti el a szeptember végéig megtartandó kadimás tisztújítást, azaz Olmert valószínű távozását. Az izraeli kormányfő pedig újabb hónapokat nyert túlélési menetében, és ahogy errefelé mondják: nagy az Isten, ki tudja, talán még csoda is történhet a következő három hónapban. Olmert a Spiegelnek adott interjújában azt mondta, hogy bízik a csodában, és kihúzza a választási ciklus végéig.
pampa 2008. 06. 25. 13:09
Előzmény: #386  Törölt felhasználó
#387
100 milliárd dollárt vonhat ki Irán európai bankokból

Európai Unió hétfőn befagyasztotta a legnagyobb iráni bank, a Melli európai vagyonát, és betiltotta tevékenységét a vén kontinensen. Az EU szankciói a Bécsben tartózkodó külügyminiszter szerint túllépnek az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatain, így Irán büntetésképpen kivonhatja a pénzét, több mint 100 milliárd dollárt az európai pénzintézetekből.

Az EU-szankciókra válaszul Irán kivonja pénzét Európából, és máshol fogja azt befektetni, mondta közölte Mahdi Szafari iráni külügyminiszter-helyettes Bécsben. A politikus úgy vélekedett, az unió által bejelentett intézkedések túllépnek az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatain, és elsősorban maguknak az európaiaknak fognak ártani, nem pedig Iránnak, olvasható az Indexen.

Szerinte ugyanis az európai országok helyét az ázsiaiak vehetik át Irán fő üzleti partnereinek sorában. Ráadásul az utóbbiakkal folytatott kereskedelem három év alatt 85 milliárd dollárra nőtt, miközben a nyugati államok viszonylatában a forgalom csupán 50-60 milliárdot tesz ki. "Ha az európaiak nem akarnak tovább üzletelni velünk, hát csak tessék. Van olajunk és gázunk, amely iránt mindenki érdeklődik", mondta az iráni politikus.

A bécsi látogatáson tartózkodó külügyminiszter-helyettes azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy az Európai Unió hétfőn befagyasztotta a legnagyobb iráni bank, a Melli európai vagyonát, és betiltotta tevékenységét Európában. Hasonló intézkedések fenyegetnek 20 iráni magánszemélyt, továbbá 15 iráni céget, és a vagyonbefagyasztás mellett európai beutazási tilalommal is sújthatják őket. Bár konkrét összegről a tőkekivonás kapcsán nem beszélt Szafari, annyit azért elárult, hogyha ha valaki több mint 100 milliárd dollárt kivesz az európai bankokból, akkor az természetesen
Törölt felhasználó 2008. 06. 24. 20:05
Előzmény: #383  matgab
#386
Erős túlzással fel lehetne venni Izraelt az Usa 51-ik tagállamának. Évi több milliárd dollár segélyt, és a hitelekhez kezeségvállalást jutatt neki. Plusz az Ensz-ben egyedül ő vétoz meg minden határozatot Izrael ellen. Ezek nélkül már régen nem léteznének.
Törölt felhasználó 2008. 06. 24. 19:54
Előzmény: #383  matgab
#385
Ezt nagyon szépen összeszedted.Szívemből szóltál!
pampa 2008. 06. 24. 17:23
Előzmény: #383  matgab
#384
Ehhez nem igazán lehet mit hozzáfűzni.

Amit szabad Jupiternek,azt nem.......
matgab 2008. 06. 24. 15:02
Előzmény: #382  pampa
#383
Melyik az az ország a Közel-Keleten, amelyik nukleáris fegyverekkel
rendelkezik?
Izrael.
Melyik az az állam a Közel-Keleten, amelyik nem írta alá az 1968-as
egyezményt a nukleáris fegyverek elterjesztésének tilalmáról?
Izrael.
Melyik az a közel-keleti állam, amelyik nem engedélyezi a Nemzetközi
Atomenergia Ügynökség ellenőreinek, hogy végiglátogassák a nukleáris
létesítményeit?
Izrael.
Mely államok fejezték ki szándékukat, hogy a Közel-Kelet atomfegyvermentes
zóna legyen?
Az arab államok és Irán.
Melyik az az állam a Közel-Keleten, amelyik más országok területét tartja
uralma alatt?
Izrael, amelyik ez idő szerint megszállva tartja Libanon területének egy
kis részét, a Szíriához tartozó Golán-fennsíkot, Kelet-Jeruzsálemet,
valamint Ciszjordániát és a Gázai övezetet.
Melyik az az állam a Közel-Keleten, amelyik immár 60 éve megtagadja az
általa elűzött menekültek hazatérési jogát /amely jogot az ENSZ
alapokmánya és számos nemzetközi egyezmény is elismer/, és még csak
kártérítést sem hajlandó fizetni az elvett tulajdonért?
Izrael.
Melyik ország tart fenn olyan úthálózatot, amelyen arabok nem autózhatnak,
illetve melyik az az ország, amely olyan lakótelepeket épít, ahonnét az
arabok ki vannak zárva?
Izrael.
Melyik az a közel-keleti ország, amely több ENSZ határozatot sértett meg
egymaga, mint az összes többi állam együttvéve?
Izrael. Megjegyzendő itt, hogy az USA számos alkalommal indított háborút
ENSZ határozatok megsértése miatt /pl. Koreában, Irakban/, amikor azonban
Izrael sérti meg sorozatosan a világszervezet határozatait, akkor nem hogy
felszólalna ellene, de még kifejezetten támogatja is.
Melyik az az ország a Közel-Keleten, amelynek vezető politikusai
terroristák voltak korábban?
Izrael. Yitzah Samir korábbi miniszterelnök a Stern Gang terrorcsoport
vezetője volt, és egyebek mellett az ő parancsára végezték ki Folke
Bernadotte herceget, aki az ENSZ képviseletében igyekezett békét teremteni
Palesztinában. Menachem Begin, aki szintén miniszterelnök volt, egykor az
Irgun terrorista szervezet vezetője volt. Az Irgun robbantotta fel
1946-ban a jeruzsálemi Dávid Király Hotelt. Ennek a merényletnek közel 100
áldozata volt. + Cipi Livni és mások – a szerk.
Melyik ország az a Közel-Keleten, amelyik politikai ellenfeleit egész
egyszerűen kivégzi?
Izrael. De ezt nem róják fel neki bűnéül a nyugati világban. Ha a zsidó
állam kivégzi valamely vele szemben álló szervezet vagy állam vezetőjét,
azt "célzott gyilkosságnak" nevezik, és nem tartják bűncselekménynek. Egy
brit újságíró egyszer azt mondta, hogy a "palesztinoknak különös
tehetségük van rossz vezetők kiválasztásához, az izraelieknek pedig ahhoz
van tehetségük, hogy kivégezzék a palesztinok néhány jó vezetőjét."
Melyik ország kap évi 3 milliárd dolláros segélyt Amerikától, jóval
többet, mint a többi állam?
Izrael.
Melyik közel-keleti országnak van messze a legerősebb lobbicsoportja az
USA-ban?
Izraelnek.
Melyik az az ország a Közel-Keleten, amelyet a legtöbb amerikai politikus,
újságíró és akadémikus nem mer kritizálni?
Izrael.
Melyik közel-keleti ország érdekében vétózta meg a legtöbb biztonsági
tanácsi határozatot az USA?
Izrael érdekében.
Melyik az az ország a világon, amelyet a Közel-Kelet népei a
leghazugabbnak és legképmutatóbbnak tartanak?
Az USA.
Melyik az az ország a Közel-Keleten, amelyik nemzetközi vizeken támadt rá
amerikai hadihajóra?
Irak és Izrael. De Irak állítása szerint véletlenül cselekedte ezt, és
kártérítést is fizetett. Ezzel szemben 1967-ben az USS Liberty ellen
végrehajtott izraeli támadásért Tel-Aviv nem kért bocsánatot. A
vizsgálatot az ügyben még azelőtt lezárták, hogy a megsérült hadihajót a
kikötőkbe vontatták volna. A Kongresszus nem rendelt el meghallgatásokat,
a túlélők nem mondhatták el, mit láttak. A tragédia részleteit máig homály
fedi.

pampa 2008. 06. 24. 12:47
Előzmény: #381  pampa
#382
"Izrael még az új amerikai elnök beiktatása előtt megtámadja Iránt"
2008. június 24., kedd 8:45 InfoRádió / Daily Telegraph
Kinyomtatom Elküldöm Betűméret + -
A novemberi amerikai választás után, de még az új elnök beiktatása előtt megtámadja Izrael Iránt - jósolta John Bolton. Az Egyesült Államok egykori ENSZ-nagykövete szerint az arab világ titokban igen hálás lesz, ha a zsidó állam lebombázza az iráni nukleáris létesítményeket.


1
John Bolton szinte biztos abban, hogy Izrael még az idén támadást intéz majd az iráni nukleáris létesítmények ellen, s ezzel nagy hálára kötelezi majd az arab világot. "A reakció a támadásra pozitív lesz - bár nyilvánosan nyílván el fogják azt ítélni. Lépni azonban nem fog az arab világ" - vélekedett az amerikai diplomata a The Daily Telegraphnak adott interjúban.

Bolton, aki héjának számít, maga is javasolta, hogy katonai akcióval akadályozzák meg Iránt nukleáris fegyver megszerzésében. A Bush-kormányzatban azonban nincs meg az akarat arra, hogy az amerikai hadsereg hajtson végre egy ilyen akciót - tette hozzá.

Tavaly még Bolton is hitt benne, hogy az amerikaiak katonai erőt is készek bevetni Irán ellen - ma azonban már csak Izrael elég eltökélt abban, hogy mindenképpen megakadályozza, hogy Irán nukleáris hatalommá váljon. A támadásra az "optimális idő" a november 4-i amerikai elnökválasztás és a Fehér Ház új lakójának 2009. január 20-i beiktatása közötti időszak - fejtette ki.

"Az izraeliek fél szemmel a naptárt nézik" - tette hozzá Bolton. Az amerikai elnökválasztáson kívül arra figyelnek, hogyan haladnak az irániak, és mikor tudják egyúttal javítani védelmi képességeiket, például orosz légelhárító rendszer beszerzésével.

Az új elnök beiktatását azonban nem szabad megvárniuk, mert akár Barack Obama, akár republikánus riválisa, John McCain győz, nekik mindenképpen rossz lesz ebből a szempontból.

McCain győzelme csak halasztó hatályú

Ha a demokrata jelölt győz, az izraelieknek le kell mondaniuk a katonai fellépés lehetőségéről, de McCain sikere esetén is el kell egy időre halasztani az akciót, bár a republikánus jelölt Irán-politikája "sokkal realistább" a Bush-kormányzaténál - vélekedett Bolton, aki 2005-2006-ban volt az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete.

Obama a kampány során azt mondta: kész "előfeltételek nélkül" magas szintű párbeszédet kezdeni Teheránnal. McCain viszont azt hangsúlyozta, hogy az Irán elleni támadás kisebb baj lenne, mint megengedni, hogy a perzsa állam nukleáris hatalommá váljon.

Izraeli vadászgépek a múlt héten hadgyakorlatot hajtottak végre a Földközi-tenger fölött - amerikai hírszerzési források szerint már az Irán elleni támadásra készültek. Irán is így értékelte, mert Mohamed Ali Hosszeini külügyi szóvivő a "pszichológiai hadviselés" részének nevezte a gyakorlatot.

Bolton úgy véli, az izraeliek elsősorban az urániumdúsítási folyamatot akarja leállítani - például az iszfahani vagy a natanci létesítmények lebombázásával. "Ezzel ugyan nem oldják meg a problémát, de időt nyernek, ami alatt ki lehet dolgozni és elfogadni a tartós megoldást célzó javaslatot...Hogy mennyi időt nyerünk? Azt nehéz megmondani - attól függ, milyen mértékű lesz az izraeli pusztítás" - hangsúlyozta John Bolton.
pampa 2008. 06. 23. 08:25
Előzmény: #380  Törölt felhasználó
#381
Egy, a Haifai Egyetem által kiadott új tanulmány szerint komoly esély van arra, hogy a 21. század első felében Izrael megszűnik létezni. A zsidó államot valószínűleg nem az iráni atombomba, vagy az arab hadseregek inváziója törli el a térképről. A lehetséges okok demográfiai jelenségekben keresendők.

A cikk. link

Topik gazda

pampa
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek