Topikgazda: matgab 2004. 07. 22. 10:44

Mennyivel olcsóbban építi az autópályát a Strabag Horvátországban, mint Magyarországon?  

Ugrás a cikkhez
A német Walter Bau és az osztrák Strabag közösen építi a Zágrábot a szlovén határral összekötő autópályát. A 3 év alatt megvalósuló beruházás összköltsége 290 millió euró. Az autópálya koncessziós lesz.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=43557
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 18. 01:27
Törölt hozzászólás
#13
Törölt felhasználó 2004. 07. 22. 19:41
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
Zágráb-Macelj autópályáról van szó?
amit találtam a neten:
-33,2 kilométer már létező autopálya
2007-ig:
- 19,4 kilométer négysávos autópálya épül szlovén határ felé.
-7,4 kilométer "forgalmi sáv" épül Zapre¹iæ i Jankomir között.
-beruházási érték 280 mill. euró
-finanszírózása l 312 mill. euró
Közben egy olyan cikkre is rábukkantam ahol használatbaváteli engedély nélkül üzemelő autopálya szakaszokat említik.
Törölt felhasználó 2004. 07. 22. 17:08
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#11
"GVH: hétmilliárdos bünti az autópálya-kartellnek
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) csaknem hétmilliárd forintnyi büntetést rótt ki az autópályaépítések körüli kartellügylet nyomán.
A GVH a Strabagot 2,5, a Betonutat 2,2, a Hídépítőt 1,3, míg az Egutat és a Debmutat 0,5-0,5 milliárd forintos büntetés megfizetésére kötelezte. A versenyhivatal a Nemzeti Autópálya Rt. által 2002 végén nyílt közbeszerzési pályázat keretében meghirdetett 128 milliárd forint értékű beruházás kapcsán találta megalapozottnak a kartellgyanút."
szerintem ez be volt kalkulálva...
lehet, hogy a GVH-ban is olvasták ezt a topic-ot, és gyorsan léptek valamit...
bár gondolom az érintett cégek nem fognak holnap a pénztárhoz rohanni, hogy fizethessenek
lenne még pár topic-ra ötletem, hátha bejön :-)))
Törölt felhasználó 2004. 07. 22. 16:57
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
új seprü jól seper... :-)))
Törölt felhasználó 2004. 07. 22. 16:55
Előzmény: #7  jancsika
#9
dehát az nem létezik, hogy nálunk ilyen előfordulhatna! hiszen ott az ÁSZ és a GVH amely hatékony szervezetek azonnal lecsapnának az összejátszások, kartellek és egyebeknek még a gyanújára is!! Szigorú és hatékony kivizsgálások és elrettentő büntetések lennének, a beruházók éppen ezért soha nem kockáztatnák jó hírnevüket és becsületüket.... (hehe) Komolyra fordítva a szót: a "hivatalos" pártkasszák mennyivel gazdálkodnak évente? És mennyi ment el a legutóbbi kampányban például politikai hirdetésekre?
spade 2004. 07. 22. 15:53
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#8
Kedves amateur,
Én az uj autópálya alatt a Zágráb-Split-t értem, ami igaz, egy részen még épül és egy 6 km !!!!!!! hosszu alaguton csak 1 irányban müxik, de bizony annak a minősége veri az összes magyar autópálya minőségét.....
És az olyan szakaszon megy, olyan sziklákat kellett elbontani olyan völgyeket kellett átspanolni olyan hegyeket átfurni, hogy a magyar autópályaépitők besz@rnának már ha csak megpillantanák akkor is....
jancsika 2004. 07. 22. 12:35
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#7
Szerintem a helyzet ennél sokkal prozaibb. Azt a megtévesztett és máig megtévesztésben tartott közvéleményen kívül mindenki tudja, hogy 1 Km autópálya önköltségi ára 1,2-1,5Mrd Forntba kerül egyenes szakaszon. Azt, hogy mennyiért lehet eladni az márcsak annak a kérdése, hogy hány helyre kell visszaosztani. Valószínüleg Horvátországban kisebbek a banánfák..
Törölt felhasználó 2004. 07. 22. 11:52
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#6
Kedves spade, Matgab
Horvátország volt, és helyenként sajnos autóút. Letenye-Rijeka
Az autópálya definiciója min. 2x2 sáv + leálló. Erről felesleges vitát nyitni.
Nincsen tele 100-as táblákkal.
Nem árt a belső fényvisszaverő, meg az elválasztó korlát.
170-nél bordás volt.
A horvát kommunikáció kiváló, de néha megtévesztő úgy összehasonlítani, hogy autóútról beszélünk, s kijelentjük, hogy olcsóbb, mint a magyar autópálya és milyen nehéz terepen épült. Vannak költségkülönbségek egy leállósáv nélküli autóút és egy autópálya között. Az M0-hoz sem ártana egy másik útpálya.
Összehasonlíthatjuk egymással a magyar, a román és a horvát (esetleg osztrák) autópályákat, de semmi értelme. Mindegyik minősége hagy maga után kívánni valót. Én Olaszországhoz meg Hollandiához hasonlítok.
Nem önmagában az árat, hanem az ár minőség arányt kell nézni. Magyarországon az ár már megvan (most nem lehet mindent a Vegyépszerre fogni, hiszen közbeszerzés meg nemzetközi cégek vannak), s kíváncsian várom, hogy a minőség a megépülést követő 5. évben is csúcs lesz-e. Az ár alapján annak kell lennie. Szerintem már átadáskor sem lesz az. De a remény hal meg utoljára.
Összességében a horvát autópályaépítés sokkal jobban szervezett, mint a magyar. És boldogan elfogadnák a Horvátországba járók, a szegediek, a nyíregyháziak a határig terjedő autóutakat, csak lennének itt és most.

Összességében felesleges arról vitatkozni, hogy hol jobb az autópálya. Ez inkább szubjektív kérdés. Én legtöbbet az M1-en járok, azzal elégedett vagyok. Horvátországban zavart, hogy 1 óra plusz volt az út a saját tervekhez képest az autóút miatt.
Törölt felhasználó 2004. 07. 22. 11:45
Előzmény: #4  spade
#5
Ljubljana és Zágráb között már van betonkockás "autopálya". Ez most valószínűleg felújítás-bővítés.
spade 2004. 07. 22. 11:19
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Tényleg az a helyzet, hogy a Portfolio informátora vagy nem autópályán járt vagy nem Horvátországban, mert az autópálya sokkal jobb minőségü mint pl. a most felujjitott magyar M7-es. Mondjuk nagy sebességnél ott nem szitál töle a kocsi...
Arról ne is beszéljünk hogy ott több kilométeres viaduktoksat követ több kilométeres alagút...tehát nem sik terepen kell leönteni az aszfaltot dupla árért...
A horvát uj autópályák tükrében elképesztő ami ebben az ügyben Mo-n történik illetve nem történik....
.
A strabagnak is ha tényleg ekkora az árkülönbség azonnali hatállyal fel kellene mondani a szerződéseit....
Törölt felhasználó 2004. 07. 22. 11:06
Előzmény: #2  matgab
#3
és nálunk:
-évente kell ugyanazt a szakaszt teljesen felújítani (pl M0)...
-szétmálik még átadás előtt...
-az aknafedelek megsülyednek 5-10 centivel...
-az esetleg betemetett kátyúk pár nap múlva újra megjelennek...
-ha lezárnak egy útat, a közlekedési lámpát nem állítják át...
-pár hét alatt vályúk alakulnak ki a keréknyomok helyén...
matgab 2004. 07. 22. 10:58
Előzmény: #1  portfolio
#2
Nem tudom a kedves cikkíró merre járt Horvátországban, én szép széles jó minőségű utakra emlékszem, hosszú alagútakkal, és viaduktokkal...Igaz néhol le volt szűkítve, de csak azért mert szélesítették, bővítették...
(És nem úgy ahogy a magyar sztrádán látni, hogy hónapokon keresztül több kilométeres szakaszokat szűkítenek le, uakkor a munkaterületen néhány szikár tekintet figyeli az egyetlen munkagépet, hogy vajon magától is megmozdul-e...)
Arró l nem is szólva, hogy még az alacsonyabb rendű utakon sem találkoztunk annyi gödörrel kátyúval úthibával, mint mondjuk bármelyik magyar főúton... A horvát reálbér magasabb szerintem mint a magyar, ráadásul, bár biztos van ott is fekete munka, vhogy magasabb moralitást feltételezek róluk...Úh. a munkabérköltség is valószínű , hogy magasabb. Ezek után, hogy nálunk a sík terepeken, gyenge minőségben, szinte garancia nélkül épülő utak miért drágábbak, az tényleg elég fogós kérdés...

Topik gazda

matgab
4 4 3

aktív fórumozók