Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 04. 05. 16:46
Előzmény: #155  bigyula
#160
Én azt tudom,hogy a nyugdíjasokat érte kedvezőtlenül a 13. havi elvétele és nem a Fideszt. Nem beszélve arról,hogy nem csak az általad hívőnek nevezettektől vették el!
Egyébként a nyugdíjat csak azért említettem külön,mert szerinted annak szinten tartására is kellet az IMF hitel!
/ezt nem nevezném plusz kiadásnak/
kukutyinbenko 2013. 04. 05. 16:46
Előzmény: #158  Hegyesi2
#159
" Nem kell túlragozni a dolgokat,ezért én csak két számot írnék, 2% vagy 8% jobb a kkv-nak hitelkamatra? "

Csak hogy a fő kérdés nem ez, hanem sokkal inkább az, hogyan használják fel a pénzt.
Ha értelmes üzleti célú befektetés lesz belőle hajrá!
Viszont ebben az országban nem elhanyagolható az esélye annak sem hogy baráti cégek, vállalkozók pl. a takszövökön keresztül felveszik a pénzt és mondjuk "akciós" 4-5% kamat mellett beparkolják betétbe. A két szélsőséges eset között meg ott van még egy sor lehetőség.
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 04. 05. 16:38
Előzmény: #156  Bekre_Pal
#158
Nézzük reálisan a helyzetet. Nem hiszem,hogy bárki is azt gondolta volna,hogy ezzel a hitellel megoldottuk a világ összes problémáját. Lehet mindenben a rosszat keresni,de nem biztos,hogy ez célravezető álláspont.
Nem kell túlragozni a dolgokat,ezért én csak két számot írnék, 2% vagy 8% jobb a kkv-nak hitelkamatra?
/+ kezelési költségek mindkét esetben felmerülnek/
Én a 2%-os hitelt választanám ! :))
kukutyinbenko 2013. 04. 05. 16:30
Előzmény: #155  bigyula
#157
Van az 10 is, de ki számolja?! :)
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 04. 05. 16:15
Előzmény: #129  Hegyesi2
#156
na de most már a seggére lehet verni annak is, aztán jön a parketta felszedése, annak az árát is be lehet dobni a gépbe

más: azt mondta ma reggel a rádióban a szájával valamelyik iskolapadból a parlamentbe migrált kis nyomi, hogy a kedvezményes kamat max 2,5% lesz majd cakkumpakk, és amelyik vállalkozás ezt nem tudja kitermelni, annak magában kell keresnie a hibát (volt benne némi szarkazmus, de mindegy is). a politikus kisfiú aki ezt mondta talán nem is sejti, hogy az a pár százalék hitelkamat csökkenés még nem húzza ki a vállalkozásokat a csávából, miközben kemények a bérterhek, a megtermelt áru vagy szolgáltatás terhei, adók tömkelege, a sok szétszabályozott admin kötelezettség miatt meg egy kkv pénzügyi osztálya is min. 3-4 fős, azt is ki tudja kitermelni. és akkor jön a kisgyerek és azt mondja, 2,5% csak a kamat, aki ezentúl nem él meg, az hülye. hát gratulálok neki, meg annak, aki elhiszi.
bigyula 2013. 04. 05. 16:04
Előzmény: #148  Hegyesi2
#155
"Én a szüleinket nem szólítanám hívőknek de ,hogy jól kicsesztek velük az biztos!"

Valamit félreérthettél: a "hívő" a fidesz fan. Legalábbis a pf fórumon legalább kb. 3 éve...
Törölt felhasználó 2013. 04. 05. 16:03
Előzmény: #143  Törölt felhasználó
#154
ezt sajnos pont ők nem fogják fel... de PRban és agymosásban nem rosszak... sajnos.
Törölt felhasználó 2013. 04. 05. 15:57
Előzmény: #105  Törölt felhasználó
#153
"Szerinted a FED független?"

Semmi probléma, csak nem érted a hatalommegosztás kérdését.

A FED-et ugyanaz irányítja, aki a jogszabályokat hozza és ugyanez nyírbálja a szövetségi bíróság jogait és ugyanez törvényeket módosít szeméylre szabva a bírósági ítéletek közben és ugyanez akarja birtokolni az időjárást és a híreket is?

Ez több is már, mint a klasszikus hatalommegosztás kérdése... itt már "civil jogokat" sértenek.
kukutyinbenko 2013. 04. 05. 15:13
Előzmény: #145  bigyula
#152
" amikor vége volt Kubában a forradalomnak, akkor is szabadságharcolni akart, és szabadságharcolt is tovább..."

De Che Guevara legalább nem otthon élte ki a vágyait. Ha OV elmenne felszabadítani Azerbajdzsánt az megint más lenne...
Törölt felhasználó 2013. 04. 05. 15:08
#151
Az a devizatartalék, aminek egy részét szisztematikusan el fogják qrni, annak árán duzzadt fel, hogy az emberek döntő többsége kevesebbet vásárolt,/ kevés terméket kellett behozni,/ vagyis rosszabb színvonalon élt.
No , innentől egy dolog, hogy ki mennyire qrt el bármit is 2010-ig, meg egy másik dolog, hogy egyre szarabb minden.
kukutyinbenko 2013. 04. 05. 15:08
Előzmény: #144  Hegyesi2
#150
" MOl,Rába ,Eon nem elkótyavetyélt pénz "

Hát az Eon határozottan annak tűnik, a MOL sem váltotta be egyelőre a reményeket (-30%), azt meg hogy egy kis iparvállalatra mi szüksége egy országnak eddig sem értem. Gondolom ez is stratégiai cég lehet, mert tőkebefektetésként egyelőre 0% hasznot hozott, osztalékot meg sok éve nem fizet. Az érdekes hogy pl. a Közgépet miért nem privatizálják? Évente stabilan 2-3 mrd osztalékot fizet, na abban lenne ráció.

"sajnos ezt régebben kótyavetyélték el és mszp-nek hívják őket/"

A kótyavetyéről jut eszembe. Érdekes lehetne egy összehasonlító elemzés, az említett cégekről és a Közgépről. Csak egy egyszerű aránypárt kellene megnézni. A privatizációs bevétel hogyan aránylik az azóta osztalékként kifizetett nyereséghez. Kicsit torzítana az offshore csatornákon elfolyt pénz, de szerintem így is meglepő lenne az eredmény.

"Nyugdíjat kihagyhatjuk a felsorolásból"

Ugyan ne hagyjuk már ki az egyik legnagyobb tételt, ami évente 1-2 mrd EUR-val növeli az államadósságot. Amit aztán hitelekből kell visszafizetni kamatostól. Vagy Matolcsy előző mesterműve a lakásár támogatás, ami összességében 5-7 mrd EUR-ba került a költségvetésnek. Igaz a bankok jól kerestek rajta, meg a pár tízezer haszonélvező sem panaszkodott még miatta.
csendben 2013. 04. 05. 14:45
Előzmény: #148  Hegyesi2
#149
Nem lehetsz túl öreg,ha ilyen rövid a felsorolás...
De egy dolog vígasztaljon: már csak két nevet kell megjegyezni,hogy a gyerekeidnek el tudd sorolni:Feri,Gordon,Vitya,Matolcsy!

Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 04. 05. 14:40
Előzmény: #146  bigyula
#148
Én a szüleinket nem szólítanám hívőknek de ,hogy jól kicsesztek velük az biztos! :(
Feri és Gordon !
csendben 2013. 04. 05. 14:32
Előzmény: #144  Hegyesi2
#147
"sajnos ezt régebben kótyavetyélték el és mszp-nek hívják őket"

Zsoltárok könyve XX fejezet...
bigyula 2013. 04. 05. 14:29
Előzmény: #144  Hegyesi2
#146
"Nyugdíjat kihagyhatjuk a felsorolásból,reálértéken csökkent és elvettek egy havit!"

Ja! Gyurcsány és Bajnai... Tiltakoztak is érte a hívők...
bigyula 2013. 04. 05. 14:28
Előzmény: #143  Törölt felhasználó
#145
Orbán - és a fidesz - működése engem
Che Guevarára emlékeztet: amikor vége volt Kubában a forradalomnak, akkor is szabadságharcolni akart, és szabadságharcolt is tovább...
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 04. 05. 14:26
Előzmény: #139  kukutyinbenko
#144
MOl,Rába ,Eon nem elkótyavetyélt pénz,/sajnos ezt régebben kótyavetyélték el és mszp-nek hívják őket/ Nincs Európában még egy ország aki így kiárusította volna magát! Stratégiai cégekben szinte mindenhol nagy állami tulajdon van!
Nyugdíjat kihagyhatjuk a felsorolásból,reálértéken csökkent és elvettek egy havit!
Törölt felhasználó 2013. 04. 05. 14:23
Előzmény: #103  Törölt felhasználó
#143
"Abban igazad van, hogy amit Matóék csinálnak az Dávid és Góliát harca, de már bizonyították, hogy ilyen felállásban is vannak eszközök a finánctőke megfingatására."

Szerintem ideje lenne befejezni ezt az elborult agyú szélmalomharcot a fiktív ellenségekkel... Úgy mint pl. komcsik, zsidók, tőke, piac, bla-bla-bla.

Ez megkeseredett, saját szerencsétlenségükért a világot okoló lúzerek utolsó menedéke a megőrülés előtt.
csendben 2013. 04. 05. 14:19
Előzmény: #140  bigyula
#142
"ellopták a szocik, és a "nemzeti" oldalnak kell(ett) visszafizetnie"

Ámen! :-)
kukutyinbenko 2013. 04. 05. 14:18
Előzmény: #138  Hegyesi2
#141
Ja csak a pogácsából is sokféle van ám. Hol gázár támogatásnak, hol nyugdíj emelésnek, hol gyógyszerár támogatásnak, hol stadion építésnek, hol közalkalmazotti bérnek hívják. Tovább is van mondjam még?!

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek