Koronavírus: megszólalt egy brit szakértő, drámai hasonlattal írta le a látottakat
A brit egészségügyi ellátórendszerre olyan hatást gyakorolt a koronavírusjárvány, mintha az országot véget nem érő terrortámadás-sorozat érte volna - mondta egy vezető szakértő a járvány előzményeinek, következményeinek és kormányzati kezelési módjának feltárását célzó brit vizsgálat csütörtöki munkanapján.
kormányzati és szakhatósági kezelésének módjáról. A 240 oldalas dokumentum megállapította egyebek mellett, hogy a sürgősségi tervezésért felelős intézményeket és struktúrákat "útvesztőhöz mérhető bonyolultság" jellemezte, és "stratégiai léptékű, végzetes hibák" történtek az országot fenyegető kockázatok megítélésében, megelőzésében és kezelésében.A brit egészségügyi minisztérium adatai szerint Nagy-Britanniában 2020 óta csaknem 25 millió koronavírus-fertőződést azonosítottak szűrővizsgálatokkal,a halálos áldozatok száma meghaladta a 226 ezret.
2020. március eleje és 2022. december vége között közel 49 ezer ember halt meg Magyarországon a COVID-19-fertőzés következtében. Volt olyan időszak a hazai járvány történetében, 2021 tavaszán, amikor hazánk a lakosságarányos mortalitás alapján a negyedik legrosszabb helyzetben volt a világon. Az elhunytak 89%-a 60 év feletti volt, de így is 5500 ember 60 éves kora előtt halt meg a koronavírus-fertőzés miatt. Csak az életkor számított a járvány okozta halálozásokban vagy egyéb társadalmi-gazdasági tényező is szerepet játszott az életesélyek romlásában? Egy 2021-es kutatásunkban már bemutattuk, hogy a járvány a kezdeti időszakban hol okozott nagyobb számban és arányban halálozásokat Magyarországon, azonban azóta olyan összefüggéseket is feltártunk legutóbbi tanulmányunkban, hogy például a meglévő betegségek vagy egyáltalán az iskolai végzettség milyen kapcsolatban lehetett a halálozás valószínűségével?
Felkavaró számok érkeztek - Elfelejtettük volna a koronavírust?
Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója elmondta, hogy világszerte még mindig több mint 1700 ember hal meg hetente a koronavírus miatt - a szakember figyelmeztetett, hogy az oltási lefedettség vészesen csökken a 60 év felettiek és az egészségügyi dolgozók körében, pedig ők a fertőzés okozta halálozás két legveszélyeztetettebb csoportjai.
Itt a nyár, újabb covid-variáns terjedése indult be több helyen, erről Kemenesi Gábor virológus beszélt az RTL Híradójának.A FLIRT nevű variánst az Egyesült Államokban azonosították még tavaly, de már Olaszországban is terjed, és Magyarországon is megjelenhetett a virológus szerint. A terjedést a nyári utazások és a nagyobb sportesemények is felgyorsíthatják, a szakértők attól tartanak, hogy a július végén kezdődő párizsi olimpia lehet majd az egyik gócpont.A FLIRT-nél a szaglás és az ízlelés elvesztése nem jellemző, inkább légúti fertőzéses tünetek jelentkeznek, mint például láz, fejfájás és orrfolyás. Kemenesi azt javasolja, hogy az idősek és krónikus betegségben szenvedők vegyenek fel FFP-maszkot, ha zsúfolt helyekre mennek.
Koppenhágai sajtótájékoztatóján Hans Kluge elmondta, hogy több mint 1,4 millió ember életét mentették meg a koronavírus elleni védőoltások Európában, a vakcinák elsősorban az idősek körében mentettek életeket. A WHO 2023. december 19-én közzétett adatai alapján az európai régióban - beleértve Oroszországot és több volt szovjet tagköztársaságot is - több mint 277,7 millió koronavírusos esetet regisztráltak, illetve több mint 2,2 millió halálesetet. Mint mondta, ahogy az emberek megtanulnak együtt élni a Covid-19-cel, illetve más légzőszervi megbetegedésekkel, elengedhetetlen, hogy legalább a kórokozóknak jobban kiszolgáltatottak időre beadassák maguknak a koronavírus és egyéb ilyen jellegű megbetegedések ellen kifejlesztett oltásokat. Az óvatosság fokozottan érvényes a téli időszakban - tette hozzá. Európának mindenképpen folytatnia kell befektetéseit az egészségügyi szektorban, illetve javítania kell az egészségügyi dolgozók helyzetén és elejét kell vennie, hogy hiány alakuljon ki az alapvető fontosságú gyógyszerekből - szögezte le. Aggodalmát fejezte ki továbbá amiatt, hogy szerinte az egészségügy kérdése lekerült a politikai napirendről és aláhúzta: a világ ezzel azt kockáztatja, hogy készületlenül éri egy újabb vészhelyzet, akár a Covid-19 egy újabb, veszélyesebb variánsa vagy más, eddig ismeretlen kórokozó formájában.
Jaaa, csak szarkazmusból linkelsz "az oltások igazi csodák"-at? Na nem keserítelek, csak arra gondoltam, hogyha "senki sem beszél rá, senki sem kötelez"-t komolyan gondolnád, akkor oda is írtad volna az elmúlt években a marketingedhez. Sajnos ezt senki sem vállalta fel, hanem egyszerűen tolta ész nélkül, amit a gyártók és érdekeltségük állított. Ahol én dolgoztam például, ott kerek perec kijelentette a főnök mindenki előtt, hogy "ez nem egészségügyi kérdés". No de tényleg nem bosszantani akarlak. Továbbra is a legjobbakat kívánom mindenkinek és a természetben bízom, hogy megoldja és kitakarítja ezt.
Igazad van, senki sem mondott vagy állított semmit. Furcsa is volt, hogy minden csatorna és medium csendben maradt végig. Aztán hirtelen egy rakat embert kirúgtak az állami szférából és néhány privát nagyvállalattól. Hogy miért? Ki a fenét érdekel nem? :)
Ma már minden üzlet Macika, még az oltások is. Mennyire sajnáltatok, hogy nem oltattam be magam és a családunkban senki nem oltakozott így történhetett az, hogy a családunkban mindenki egészséges maradt továbbra is.
Múlt ősszel az előrejelzések még arról szóltak, hogy az idei influenzaszezon erősebb lehet, hiszen a Covid időszakában, jórészt a maszkviselés miatt, nem is volt influenza. A víruskutató szerint ez beigazolódni látszik, noha megelőzhető lett volna intenzívebb maszkviseléssel, ha kötelezővé tették volna a tömegközlekedésben vagy a bevásárlóhelyeken. "Miután ez nem történt meg, viselnünk kell a következményeit most" – emelte ki a virológus
A 2020 tavaszán beinduló Covid-járvány első két évében nagyon sok nagyívű elemzés jelent meg a médiában a járvány lefolyása, a járványkezelés jellege és az egyes országok sajátosságai közti összefüggésekről. Ezek azonban sokszor vontak le elhamarkodott következtetéseket a járvány aktuális állása alapján. Az azóta eltelt időszakban felgyűlt adatok alapján viszont már születtek alaposabb kutatások is: a G7 Podcast e heti adásában egy ilyenről beszélgettünk.Nemrég jelent meg ugyanis a London School of Economics és a Budapesti Corvinus Egyetem együttműködésében egy tanulmánykötet, ami azzal foglalkozott, hogy a társadalmi bizalom szintje hogyan befolyásolta a különféle európai országokban és különösen a mi régiónkban a járvány hatásait. A vendégünk a kötet egyik szerzője, Ságvári Bence, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézete és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatója volt. . A tanulmánya a társadalmi bizalom és a megbetegedések, a halálozások és az oltások beadatásának aránya közül az utóbbi kettővel kapcsolatban mutatott ki egyértelmű összefüggést. . A vakcinák esetében könnyű belátni, hogy miért van komoly szerepe a társadalmi bizalomnak. Ugyanakkor Ságvári szerint a halálozások esetében ez sokkal komplexebb probléma, ugyanis itt jelentős hatása volt annak is, hogy mennyire voltak egészségesek egy országban az emberek és hogy milyen volt az egészségügyi rendszerek állapota. . https://g7.hu/podcast/20230107/eleteket-menthet-ha-az-emberek-biznak-egymasban-ez-a-jarvany-egyik-legfontosabb-tanulsaga/
Egy sanghaji kórház azt mondta a személyzetének, hogy készüljenek fel a koronavírussal vívott "tragikus csatára", mivel arra számít, hogy a város 25 millió lakosának fele megfertőződik az év végéig, miközben a vírus nagyrészt ellenőrizetlenül söpör végig Kínán – számol be a hírről a Reuters
Kötelező oltás- Védd magad és a környezeted