Jelentősebb gyengüléssel nyitott a forint a bankközi devizapiacon. Egy euróért 253.40 Ft-ot is kellett adni. A gyengülés hátterében feltehetően az S&P közleménye állhat, mely a forintot az egyik legsérülékenyebb feltörekvő piaci devizának tartja.
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=54424
A dollár erősödése valóban okozhat még gondot, de ez inkább akkor jelentkezik, ha mondjuk a paritásig erősödik, és ezzel párhuzamosan az olajárak is magasak maradnak. Ez nálunk közvetlenül az energiaárakban jelenik meg, és biztosan megárt a nyugateurópai gazdaságnak, ezen keresztül a magyar exportőröknek. . A forintban ülő külföldi befektetők bizonyára idegesek lettek a "háttér"-beszélget és miatt, de nem hülyék: nem fognak csapot-papot itthagyva kivonulni, mert az jelentős veszteségeket okozna. A kormány bejelentette hogy a közeljövőben több milliárd euró kötvényt bocsát ki, amit majd át kell váltania forintra. . Ezt látva az okos befektető ugyan felkészülve a legrosszabbra rajta tartja a kezét a "katapult" gombon -- de azért törekszik arra, hogy a pozícióit optimálisan számolja fel: ha a kivonulás egybeesik a devizakötvények forintra konvertálásával, akkor a sokmilliárdos nagyságrendű HUF->EUR visszaváltás sem vágja gerincre az árfolyamot. Aztán utána a vízözön.
"Közvetlenül a gyengülés nem rontja a hangulatot ..." Miért ne rontaná: a dollár 10 %-ot erősödött a forinthoz képest vagyis minden import cikk rövid távon drágulni fog (autók, műszaki cikkek stb...). Ez ha éppen ilyet akarsz venni rontja a hangulatodat.
Ha a teljes államadósság (13Mrd) 75%-át vesszük figyelembe, mint a forintkamatban érintett részt (9,75Mrd), s annak vesszük az 1/3-át (bár a változó kamatozású kötvények esetében hamarabb megjelenik a kamatteher-növekmény !), s csak 3%-kal magasabbnak tekintjük az aktuális kamatszintet az inflációtól, akkor is 97,5Mrd Ft jön ki többletként éves szinten. . DE ez a kormányzat eladósodása miatt van, hiszen azért kell a rengeteg forrás minden áron!!! Ha többlete lenne a költségvetésnek (visszafizetővé válnánk, vagy fejlesztési célú hiteleket tudnánk felvenni), nem lenne szükség a magas kamatra, hiszen újabb források nélkül sem lenne gazdasági csőd. (1988-as hangulat, akkor volt pont így, azaz az ország a csőd szélén állt, azért volt szükséges az 'mszmp átalakulására', kettéválására, illetve a hatalom (kisebb részének) ideiglenes átadására. Most azok gyermekei ugyanide juttatták az országot... ...de legalább nem ölnek meg, ha leírom a véleményemet - bár, ha mindezt nagyobb fórum felé, hivatásosként tenném, valószínűleg nem lenne jövőm ma sem... ...talán majd az unokáink... :-(
elemes! a hibás kamatpolitika nem 2003-tól, hanem 2002 óta tart, a hatás ezért az általad számítottnál nagyobb (ez idö alatt kétharmadot meg kellett újítani.).
Közvetlenül a gyengülés nem rontja a hangulatot, csak a gazdaság iránt érdeklődő mondjuk 2-3% számára hír. A kormány számára komolyabb gondot az okozna, ha a forint annyira gyengül, hogy tömegesen dőlnek be a devizában eladósodottak. . No meg az egy hónappal ezelőtti állapothoz képest a kb 14 milliárd eurónyi devizában jegyzett államadósság forintértéke is csak hízik. Az elmúlt pár hét 4%-nyi leértékelődése kb 150 milliárd forinttal növelte az adósságállományt.
Na annyi időt azért nem szánok ilyenre, hogy a részletekbe is belemenjek ;). Egyébként a forintgyengülés rövid távon egyértelműen rontja a közhangulatot, ami a jelenlegi kormánynak elég gáz.
eko, . Nézzünk utána kicsit alaposabban: - A központi ktgvetés teljes adósságállománya 12500 mrd - Ebből forintban jegyzett kötvényállomány 8900 mrd - Az MNB alapkamat csak a hozamgörbe rövidebb végére hat érdemben, hosszabb futamidőnél (pl 5 éves kötvénynél) volt már olyan is, hogy az MNB 50 bp kamatcsökkentésével párgyzamosan az aukciós hozamszintek felfelé mozdultak el. - A kötvényállomány átlagos futamideje kb 3 év, évente tehát kb a harmadát kell megújítani. . Az MNB 2003 végén 3% ponttal emelte az alapkamatot. Számoljuk ki, hogy ennek mekkora hatása volt a 2004-es ktgvetés kamatkiadásaira. A legrosszabb eset az, ha a 2004-es kamatszint az egész évben 300 bp-tal a tervezett fölött van, és a hozamgörbe teljes hosszában 300 bp-tal megemelkedett (a valós helyzet mindkét pontban biztosan kedvezőbb). A fentiek alapján a 2004-es törlesztési kötelezettségek a tervezetthez képest maximum 90 mrd forinttal voltak magasabbak. A tényleges többlet kamatteher inkább 60 mrd körül lehetett. . szóval az 550-600 mrd egy kicsit erős felülbecslés volt.
Kamatkiadási többlet +4,5% esetén: ~550-600 milliárd Ft évente, ha a teljes kibocsátott mennyiséget meg kell újítani, vagy azonnal változott a kamat mértéke. . De mitől lett 9.000.000.000.000-bó l 13.000.000.000.000.- Ft? S hol van az a 4.000.000.000.000.- Ft. (Annak a kamtterhe legalább 760 milliárd Ft volt az elmúlt két évben!) - S minderre jön még a ~10%-os forintgyengülés adósság- és kamatfizetési kötelezettség növelő hatása is.) . Az olcsó import miatt ugyan több terméket tud venni a fogyasztó, de nem tud többet költeni! Azaz az olcsó import legfeljebb lehetővé teszi azt, hogy többet vásároljunk, de nem befolyásolja a megtakarítási kedvet (bár elvileg lehetővé teszi, szemben a drága importtal, ami lehetetlenné teszi a megtakartást). . Egy ébként, ha az 'összeesküvés elmélet' része igaz a leírtaknak, akkor joggal folytatható a dán elemzők kormányunkról alkotott álláspontja: ...buta volt, mint hatökör! (Ha csak nem az történt, hogy pont a kormány akarta így... ...így jobban, nyom nélkül eltünhetett az a 4 ezer milliárd Ft, s amennyivel több, hiszen nem csak a hiányból finanszíroztás az elmúlt három évet, hanem volt egyéb, eltűnni látszó költségvetési bevétel is... :-(((((( :-(((
Soros Gyuri, nincs erről mit mondani Több mint egy éve a levelgőben volt, most bekövetkezett. Engem letaglózott, keményen az érdekeim ellen van - bár tudtam és készültem, a károkat amennyire lehet enyhítettem, de azért most mégis mellbevág a dolog. . Ennyire ostoba, korlátolt kormánnyal kevés ország "büszkélkedhet". Én 1993-ban számoltam le az illúzióimmal, így a dolog nem meglepetés, csak nagyon szomorú vagyok :((((((((((((((
Teljesen független szemszögből nézve összejött nekem egy kis összesküvéselmélet: Megnyerte az MSZP a választást a Jegybank az erős Ft mellett foglalt állást, tudva azt, hogy talán nem a legjobb abban a pillanatban a gazdaságnak. Amikor volt a sávtámadás és arról cikkeztek, hogy 50 milliárdot szedett ki a spekik zsebéből a jegybank, azt szerintem a magyar vállalkozóktól vette el. A magas kamattal sok száz milliárd forint plusz kamatkiadása keletkezett az országnak (ez tény). Jönnek a választások a jegybank tétlenül nézi, sőt segíti a forintgyengülést. Igen csakhogy az olcsó import miatt felfutott fogyasztásra (és közérzetre) rövid távon ez elég negatívan hat (rövidesen 300 Ft lesz a benzin). Pontosan a választások előtt történik és mindez várhatóan január, február környékén fog tetőzni. Májusra lezárul a cirkusz a forintgyengülés pozitív gazdasági hatásai, pedig ősz környékén fognak jelentkezni. Szép nem ?
kanyisz, . A költségvetésben sokkal nagyobb lyukak tátonganak annál, semhogy az államadósság kamatterheire lehetne fogni. . A probléma másutt van, a keddi elemzői háttérbeszélgetés konklúziója megjelent a portfolión is: "a mai pénzügyminisztériumi találkozó Veres János és mintegy 30 hazai és külföldi elemző-alapkezelő között az utóbbiak elmondása szerint jelentős csalódást okozott. Nemhogy államháztartási hiánycsökkentési lépéseket nem jelentett be a pénzügyminiszter, hanem a tárca úgy tűnik, hogy továbbra sem méri fel kellő mértékben a magyar fiskális politikával kapcsolatban megmutatkozó kockázatokat. A szakértők hazatérve komolyan elgondolkodhatnak forintbefektetéseik további tartásával kapcsolatban."
gomboc2, . 1. Tavaly év vége felé a monetáris tanácsban 5:4-re vezettek az MSZP kormány által jóváhagyott tagok. Nem Járai dominált. Szépen visszakeresheted a kinevezések dátumait az MNB internetes oldalán. Egyébként meg sosem Járai dominált, a narancsban kb februárban megjelent egy cikk az MT kierőszakolt bővítéséről, írnak erről pár kemény mondatot. . 2. Mit jelent az hogy "lenne tartalék a kamatban"? . 3. A jegybank nem tőzsdézik. A devizapiacokon százával grasszálnak azok a szereplők, akik az MNB-t megeszik reggelire, ha velük próbálna ujjat húzni. Egyetle publikus "sztorija" van, az infláció lenyomása. Ezen a sakktáblán pedig nem igazán értelmezettek azok a kifejezések, hogy sztory meg bull.
az én szememben hiba az ha a sáv erős szélétől 5%ra billegő árfolyam és régiós deviza megabull mellett a kiugróan magas alapkamatot 25 meg 50 bp-os maszatolásokkal csökkenti miközben a kamatkiadások rengeteg pénzt visznek el az mszp által megszakértett államkasszából. és nem vagyok mszp-s tehát politikai indokot keresni felesleges.
Jelentős forintgyengülés
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=54424