Mi szükség?
Mint korábban emlitettük volt, ők birnak jelenleg a papirokkal, szakemberekkel etc....
Simple convenience...természetesen a megfelelő részesedés és egyéb körülmények megléte mellett.
Nem elképzelhetetlen és megvalósithatatlan, kérdés ki mire hajlandó, és van-e megfelelő érdeklődő...
Ez igy van.
Minden ezen múlik.
Sztem viszont igencsak elképzelhető, hogy előbb-utóbb rákényszerülnek kompromisszumokra úgymond...
Továbbá az, hogy az anyában meghatározó szerepet kivánnak betölteni, nem jelenti, hogy a leány többségét nem szándékoznak tőke fejében 'eladni'.
Sztem.
Az azonos standard méretű kristályos és vékonyfilmes napelemek tiszta telepítési költsége azonos, most a nüanszokról, hogy másféle inverter kell ne beszéljünk. A vékonyfilmes de nagyméretű paneleknél már más a helyzet, ott 5,6 m2-esnél már 15-20% előnye van az olcsóbb ár mellett a telepítésnek is. Ezért gondolom, hogy a napelem farmi alkalmazásoknál el fog válni egy kicsit a kristályos napelemek árképzésétől a vékonyfilmes. Mint ahogy a flexibilis alapra felvitt sem azonos árú az hasonló kapacitású például üvegalapúéval. Az alkalmazások szerinti differenciált árképzés kerül előtérbe, hiszen a termelési kapacitás előreláthatóan nagyobb lesz az összes igénynél, bár az belső struktúra miatt még lesznek kompromisszumok egy darabig.
minden attól függ, hogy menniyre értékeli a Geni (a Fund) az eddigi "eredményeket" (telek, engedély stb).
Vagyis, mekkora részt szeretne megtartani a cégből magának a Fund.... S mivel nemrég ugyebár azt nyilatkozta, hogy "meghatározót".... ebből számomra az következik, hogy picit túlértékeli azt ami jelenleg a kezében van. Többre tartja 5%-nál.... (az már meghatározó tud lenni??), de szerintem meg ennyit se ér.....
Igen, meghaladja. Skálahozadék alatt természetesen nem konverziós hatékonyságra, hanem költséghatékonyságra gondoltam. A kicsi súlyaránya miatt a CIGS abban a fázisban van, ahol a gyártás egységköltsége gyorsabban tud csökkenni adott egységnyi volumennövekedéssel.
Egyelőre még nem úgy tűnik, hogy mainstream technológiává válna, többek között a magas gyártási költségek miatt sem. A kockázati tőke számára viszont a szabadalmakon keresztül jó kockázat/hozammal megjátszható lehetőség lehet a vártnál gyorsabb térnyerése.
A vékonyfilmes technológia súlyaránya nőni fog, ebben egyetértek én is. És valóban látni, hogy poliszilícium helyett szilángázra alakítanak át korábban tervezett kapacitásokat. De a kristályos technológia a következő években még egyértelműen a legnagyobb súlyarányú marad, ezért szerintem megmarad itt az ármeghatározó centrum. Ehhez képest az eddig látottal hasonló arányú diszkonttal lehet venni vékonyfilmes modulokat, a magasabb fajlagos telepítési költségek miatt, tehát a két szegmens árképzése nem fog külön irányban haladni.
Ez csak részben igaz. A kisebb alapanyag felhasználás miatt legfeljebb a meglévő árkülönbséggel együtt csökkennek majd. Viszont a napelem farmok piacán a nagyobb áramtermelő képesség miatt, meg a méret miatti beruházási és karbantartási költség előny miatt a súlyuk nőni fog. AZ iparágon belűl ez a várakozás, amit én is osztok. Persze nem biztos, hogy helyesen.
A M&A szerintem más irányú lehet. A piaci szegmensekben való jobb részvétel miatt a nagy waferes gyártók utazhatnak majd a vékonyfilmesekre. Az eltérő piaci szegmens miatt és a szélesebb gyártmány portfoló okán megérheti nekik. Ezt táplálja az a tény is, hogy a waferes gyártók már korábban elkezdtek vékonyfilmes napelemeket is gyártani, néha még csak kísérleti szinten is, mutatva technológiai előrehaladottságukat a piacnak.
Egy működő technológiás gyár(ak) megvétele alacsonyabb kockázatú, mint egy saját fejlesztés ráadásul.
Valószínűleg azért szeretik a befektetők, mert a CIGS súlyaránya kicsi, ezért a cégek értéke is viszonylag alacsony. Vannak viszont saját szabadalmak, amikhez a cégekben végrehajtott tőkeemeléssel hozzá lehet jutni jó áron. Ha a CIGS technológia részaránya (és a skálahozadék miatt a hatékonysága) nőne innen, akkor ezek a szabadalmak sokkal többet érnek. Akkor is, ha néhány éves időtávon időközben rosszabbak a megtérülések az árverseny miatt.
Bár finanszírozási forrást nem könnyű találni, de szerintem is ez inkább kockázati tőkés célpont lehet egy élesedő árverseny közepén, mint a közel korlátlanul elérhető külső technológiát felhasználó vállalatok.
A kristályos és a vékonyfilm cellák ára közötti diszkont főként telepítésbeli adottság, ez a különbözet szerintem nem fog nagyon változni. Mivel a kristályos technológia még mindig az ármeghatározó súlyú, idővel át kell mennie a vékonyfilm árazásba is, ha a kristályos cellák ára nagyot/jobban esik.
A gyártói konszolidáció azt jelenti, hogy ezek a szereplők önállóan nem bírnák az árversenyt és a projektek finanszírozását (ld bankszektor, ahol néha eszközátvételnek, nem csődnek nevezik). Kisebb kínai és egy-két európai gyártóknál valószínűleg látni fogunk ilyet, de ez rövid távon nem jó hír, mert egyrészt feltételezi, hogy nagyon rosszak a megtérülések, másrészt senki sem fog prémiumot adni az eszközállományért, azaz újraelőállítási érték alatt lesznek a tranzakciók.
Ilyenkor nem tudom kinek kellene egy megvalósulás előtt álló projektterv.
The report did continue to disclose that the prices did not only go down for the solar roof systems. In fact, even the cost of installation of the whole system has also been lessened by around 8 to 10 per cent and that is since October last year. The experts are even saying that the prices may still go down by 15 to 20% until December this year.
GENESIS
Lassan a novotrade topic okofogyottá válik.:-))
Új név,új tervek,új remények...